Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Εγω φετος τελειωσα ενα δημοσιο ιεκ ειδικοτητα ειδικος μηχανογραφημενου λογιστηριου..εμενα η γνωμη μου ειναι καλυτερα να ξαναδωσεις πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Γενικά, αν πρόκειται για ειδικότητες υγείας, θα πρότεινα ιδιωτικό. Σίγουρα θα χρειαστείς εγκαταστάσεις και εκεί θα τις έχουν.

Με διαφήμιση μην ασχοληθείς, ο κλάδος πάει για φούντο. Με υποκριτική επίσης, είναι κλίκα των ιδιωτικών σχολών.

δηλαδή καλύτερα με την υποκριτική να ασχοληθώ παράλληλα με ότι άλλο επιλέξω τελικά να σπουδάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπάρχει η περίπτωση να παίζει ρόλο και το ίδιο το ΙΕΚ. Δηλαδή, ειδικότητες ίδιες σε διαφορετικά ΙΕΚ μπορεί να έχουν διαφορά και στη διδασκαλία και στην ώθηση προς τους σπουδαστές...

Καλύτερα άσε την υποκριτική για χόμπι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
δηλαδή άποψη των περισσότερων είναι να πάω σε ιδιωτικό από άποψη εγκαταστάσεων και ειδικά αν επιλέξω κάποιο επάγγελμα υγείας ... ωραία ως εδώ σας ευχαριστώ , αλλά για τιμές γνωρίζει κανείς τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
εμενα ηταν ολα μια χαρα..αλλα το μονο που μπορεις να κανεις απο ιεκ ειναι πρακτικη ασκηση στην οποια δεν πληρωνεσε..εγω επερνα υποτροφια (δηλαδη να περνω πισω τα λεφτα τα οποια εδινα 367 ευρω το εξαμηνο και ακομα δεν εχει μπει ουτε λεπτο),βιβλια δεν υπαρχουν,οι καθηγητες αμα θελουν κανουν μαθημα..και για να παρεις πιστοποιηση πρεπει να διαβασεις 370 ερωτησεις για το θεωρητικο μερος χωρις να σου εχουν δωσει σημειωσεις,εξετασεις γινονται οποτε θελουν για να δωσεις για πιστοποιηση,ακομα το ιεκ τωρα δεν εχει καμια σχεση με τον οεεκ πηγε στο ιδεκε...οτι κανεις θα το κανεις μονη σου..παντως για μενα δεν αξιζει να πας σε ιδιωτικο με την καμμια..τζαμπα λεφτα θα δωσεις και σε κοροιδευουν..αμα δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για ενα τει ή αει ποσο ακομα για ενα ιεκ το οποιο δεν θα σου προσφερει τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
εμενα ηταν ολα μια χαρα..αλλα το μονο που μπορεις να κανεις απο ιεκ ειναι πρακτικη ασκηση στην οποια δεν πληρωνεσε..εγω επερνα υποτροφια (δηλαδη να περνω πισω τα λεφτα τα οποια εδινα 367 ευρω το εξαμηνο και ακομα δεν εχει μπει ουτε λεπτο),βιβλια δεν υπαρχουν,οι καθηγητες αμα θελουν κανουν μαθημα..και για να παρεις πιστοποιηση πρεπει να διαβασεις 370 ερωτησεις για το θεωρητικο μερος χωρις να σου εχουν δωσει σημειωσεις,εξετασεις γινονται οποτε θελουν για να δωσεις για πιστοποιηση,ακομα το ιεκ τωρα δεν εχει καμια σχεση με τον οεεκ πηγε στο ιδεκε...οτι κανεις θα το κανεις μονη σου..παντως για μενα δεν αξιζει να πας σε ιδιωτικο με την καμμια..τζαμπα λεφτα θα δωσεις και σε κοροιδευουν..αμα δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για ενα τει ή αει ποσο ακομα για ενα ιεκ το οποιο δεν θα σου προσφερει τιποτα..


δηλαδή εσύ μου προτείνεις δημόσιο γιατί όταν θα κάνω την πρακτική μου θα πληρώνομαι και θα περνώ πίσω στην ουσία τα λεφτά που έξω δώσει ..μάλιστα είναι και αυτό ένα + για τα δημόσια, αλλά δεν κατάλαβα στα δημόσια 'η στα ιδιωτικά θα έχω πρόβλημα με την πιστοποίηση ; και επίσης που γινοντε εξετάσεις οπότε θέλουν στα δημόσια η στα ιδιωτικά; (με μπέρδεψες λίγο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
τα ιδιωτικα δινουν στα δημοσια ιεκ..για μενα σου ειπα καλυτερα να ξανα δωσεις..μεγαλο μπερδεμα ειναι μην ασχοληθεις με ιεκ..πολυ χαμηλο επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
είμουν πάντα ανάμεσα στην θεωρητική και την θετική τελικά επέλεξα θεωρητική και πήρα επιλεγόμενο μάθημα βιολογία


Πολλές φορές αναφέρω ότι η πιο δύσκολη κατεύθυνση είναι η θεωρητική (πολλοί δε το δέχονται αυτό) αλλά επιμένω και είμαι σίγουρος ότι διάβασες πάρα πολυ και απογοητεύτηκες με τον εαυτό σου. Αν μου έλεγες ότι πήγες θετική ή τεχνολογική και δεν έγραψες καλά θα έλεγα ότι δε προετοιμάστηκες καλά. Η θεωρητική είναι άλλη φάση όμως σε αυτή την κατεύθυνση μπορεί να διαβάζεις από το πρωί μέχρι και το βράδυ και να πάρεις έναν καθόλου ικανοποιητικό βαθμό. Βρέθηκα σε κατάσταση παρόμοια με σένα.

Πιστεύω ότι ήρεμα και απλά να προετοιμαστείς πάλι και να ξαναδώσεις. Οι γονείς όπως καταλαβαίνω φαίνονται λογικοί άνθρωποι και σε στηρίζουν. Οι καιροί είναι δύσκολοι και πίστεψε με δε διαφέρεις από τα παιδιά που γράψανε πιο πάνω από σένα.

Όταν δε πέρασα ιατρική αν και δε το εκδήλωνα ένιωθα κατώτερος. Είχα αδέλφια και ξαδέλφια που περάσανε σε πρωτοκλασάτες σχολες.. Έβγαλα νοσηλευτική (διαβάζοντας πολλές φορές πραγματα που δεν ήταν στην ύλη γιατί νόμιζα ότι υστερουσα από τους άλλους). Έδωσα κατατακτηριες μια φορά και κόπηκα και συμφιλιώθηκα με την ιδέα πως δε θα γίνω ποτέ ιατρός.

Μέσα στην δουλειά ως νοσηλευτής είδα ανθρώπους να παλεύουν για την ζωή τους, παιδιά μικρής ηλικίας που πέθαιναν και κάνανε πλάκα (και κατάλαβα ότι ο άνθρωπος από την φύση του ανέξαρτητα από την φύση του μπορεί να καταφέρει τα πάντα).

. Μου δώσανε δύναμη και έδωσα ξανά κατατακτήριες και πέρασα.
Επειδή σου αρέσουν τα επαγγέλαμτα υγείας και θα δεις και εσύ τέτοια πράγματα είμαι σίγουρος πως θα το μετανιώσεις. Δυστυχως ο μόνος τρόπος να πας από ΙΕΚ σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ είναι οι πανελλαδικές και δεν είναι εύκολο να ξαναπροσαρμοστείς σε αυτή την κατάσταση.

Τώρα μπορείς... η δευτερη χρόνια είναι πιο εύκολη από την πρώτη. Πιστεψε στον εαυτό σου και δε θα το μετανιώσεις. Αν θέλεις να ασχολείσαι με κάτι γράψου σε ένα δημόσιο ΙΕΚ αλλά μην παρατάς την ευκαιρία που σου δίνεται για να εισαχθείς σε ένα ΤΕΙ ή ένα ΑΕΙ της επιλογής σου τοσο άδοξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γενικά τα επαγγέλματα υγείας που διδάσκονται σε ΙΕΚ έχουν επαγγελματική αποκατάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά τα επαγγέλματα υγείας που διδάσκονται σε ΙΕΚ έχουν επαγγελματική αποκατάσταση?
Εξαρτάται από ποια γενικά πάντως εχουνε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γενικά τα επαγγέλματα υγείας που διδάσκονται σε ΙΕΚ έχουν επαγγελματική αποκατάσταση?

εδώ: https://www.oeek.gr/html/iek_os_epaggelmatika_dikaiwmata.shtml
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Επειδή βλέπω οτι το θέμα ειναι πολύ παλιο...

Μήπως ξερει κανεις που κυμαινονται οι τιμές στα ιδιωτικα ιεκ φέτος.... μη πάθω κανένα εγγεφαλικό αν πάω να ρωτησω βρε παιδάκι μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Κανείς??? Τίποτα??? :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Μου έχουν πει οτι πριν καμιά πενταετία ήταν καπου στα 1200 το εξάμηνο... Αν είναι ακόμα κάπου εκεί τότε θα είμαι ευχαριστημένη... Νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μου έχουν πει οτι πριν καμιά πενταετία ήταν καπου στα 1200 το εξάμηνο... Αν είναι ακόμα κάπου εκεί τότε θα είμαι ευχαριστημένη... Νομίζω...
2300 το χρόνο ξέρω εγώ περίπου οπότε τόσο είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
2300 το χρόνο ξέρω εγώ περίπου οπότε τόσο είναι


Τέλεια!! Ευχαριστώ..:)

Τώρα θα πάω με άλλον αέρα να ρωτήσω, όσο να 'ναι ξέρω που βαδίζω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jenny18

Νεοφερμένος

Η jenny18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας, τελείωσα φέτος το λύκειο, έδωσα πανελλήνιες αλλά δεν τα πήγα και πολύ καλά- ήταν αναμενόμενο βέβαια μιας και δεν διαβαζα- αλλά σκοπεύω να ξαναδώσω του χρόνου. Σκέφτομαι όμως φέτος να παω σε καποιο ΙΕΚ στον τομεα διοικησης επιχειρησεων. Είχα αποφασίσει αρχικα να παω σε ενα ιδιωτικό αλλά μου είπαν οτι είναι καλύτερα να πάω σε δημόσιο μιας και δεν ειναι τόσο ακριβό και το πτυχίο που παίρνεις αναγνωριζεται πιο εύκολα. Οπότε τωρα δεν εχω ιδέα στο τι να αποφασισω και ο χρόνος περνάει γρήγορα. Αν ξέρετε κατι πανω στο θέμα μπορείτε να με βοηθήσετε??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι ότι δεν είχα ακούσει για δημόσιο ΙΕΚ. Σε τι υπερτερεί από το ιδιωτικό? και ποια τα οφέλη από το να σπουδασει καποιος σε δημοσιο ΙΕΚ?? Η αξία του πτυχίου του να υποθέσω είναι χαμηλότερη απο του πανεπιστημιου, ετσι? Η φίλη μου ειναι σ αυτη τη θέση να επιλέξει γ αυτό ρωτάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δε νομίζω το πτυχίο του δημοσίου ΙΕΚ να είναι πιο εύκολα αναγνωρίσιμο από αυτό του Ιδιωτικού Ο,Ο
Απλά στο δημόσιο δίνεις ένα πολύ μικρότερο ποσό κάθε εξάμηνο απ' ότι στα ιδιωτικά. Βέβαια στα ιδιωτικά όσο να 'ναι έχεις καλύτερες εγκαταστάσεις γιατί πολλά (ίσως και τα περισσότερα) από τα δημόσια ΙΕΚ στεγάζονται σε σχολεία.

Στο δικό μου πάντως δίνω περίπου 3000 ευρω το χρόνο. Αλλά όλοι μας δίνουμε διαφορετικά ποσά, dunno why. Μάλλον παίζει ρόλο και η περίοδος εγγραφής και τέτοια. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top