Παιδαγωγικό: αλήθειες και μύθοι

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι ολη η φασαρια. Απλα ρωτησα τι ισχυει στην πραγματικοτητα. Το οτι οι φοιτητες των εν λογω τμηματων ενοχληθηκαν παντως κατι δειχνει.


τι δείχνει οτι έχουν βαρεθεί τις προκαταλήψεις και τις αοριστολογίες για την σχολή που επέλεξαν;;;:/::whistle::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
τι δείχνει οτι έχουν βαρεθεί τις προκαταλήψεις και τις αοριστολογίες για την σχολή που επέλεξαν;;;:/::whistle::/:

Ναι, αλλα οταν η καθε ερωτηση για το Παιδαγωγικο τους "βρωμα" προκαταληψη, κατι δεν παει καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εγω παντως πιστευω πως το παιδαγωγικο ειναι "ευκολη" σχολη
Οκ υπαρχουν και σχολες με πολυ πιο δυσκολα μαθηματα
Εγω προσωπικα πιστευω πως μολις μπουν στην ταξη δυσκολευουν τα πραγματα για τον καθε δασκαλο και δυστυχως εχει παρατηρηθει οτι οσο περνουν τα χρονια τα παιδια γινονται πιο θρασυτατα!
Οποτε στους μελλοντικους δασκαλους και δασκαλες, ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΞΟΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ναι, αλλα οταν η καθε ερωτηση για το Παιδαγωγικο τους "βρωμα" προκαταληψη, κατι δεν παει καλα.


ελα,υπερβολες ελεος ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
ελα,υπερβολες ελεος ....

Στα λογια μου ερχεσαι. Εχουν οντως καταντησει υπερβολικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Στα λογια μου ερχεσαι. Εχουν οντως καταντησει υπερβολικοι.

τελος πάντων,ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε και να την αφήσουμε εδω τη συζήτηση:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Γεια σας παιδια:P...καταρχας να σας πω πως ειμαι καινουριος εδω...θα παω τριτη λυκειου κι εχω ηδη αρχισει να ψαχνομαι για σχολες.Ηδη απο πολυ μικρη ηλικια το ονειρο μου ειναι να γινω δασκαλος,Τον τελευταιο χρονο ωστοσο ολοι με παροτυνουν να το αφησω καθως απο εδω και περα οι δασκαλοι δεν θα διοριζονται ουτε και υπαρχουν πολλοι που να κανουν ιδιαιτερα στα παιδια τους απο το δημοτικο:(μαλιστα μου λενε να παω αγγλικη ή ελληνικη φιλολογια καθως εκει και να αργησω να διοριστω εχω τη δυνατοτητα να τα βγάλω περα δουλευοντας σε φροντιστηριο ειτε κανοντας ιδιαιτερα.Επισης ακουσα πως το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης σου δινει μεγαλυτερες πιθανοτητες να διοριστεις καθως δασκαλοι για παιδακια με ειδικες αναγκες χρειαζονται σημερα.:hmm:Σας παρακαλω πολυ να με συμβουλεψετε τι να κανω.Πιστευετε πως εχω πιθανοτητες σε 5 χρονια που θα βγω στην αγορα εργασιας να διοριστω εστω και μετα απο λιγα χρονια ως δασκαλος ή να προτιμησω αγγλικη ή ελληνικη φιλολογια.Με λιγα λογια θελω να μαθω ποιο θα ειναι το μελλον των δασκαλων(ξερω πως κανενας δεν μπορει να ξερει για σιγουρα,πειτε μου ομως τι πιστευετε?!):):):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν και νομίζω ότι το θέμα καλύφθηκε από τους προλαλήσαντες, όσον αφορά την ευκολία ή την δυσκολία της Παιδαγωγικής Σχολής ή του επαγγέλματος του δασκάλου, έχω να ρωτήσω το εξής, σε όλους:

Όσοι νομίζετε ότι το Παιδαγωγικό ή το επάγγελμα του δασκάλου είναι κάτι εύκολο (δεν εξετάζω αν είναι ή όχι), γιατί δεν γίνατε δάσκαλοι ρε παιδιά;

Όσοι φοιτητές του Παιδαγωγικού θίγεστε από όσους σας λένε ότι η σχολή σας είναι για το πέος (από άποψη δυσκολίας), γιατί τρελαίνεστε;

Θέλω να πω, έχει τόση σημασία αν μια σχολή είναι ευκολότερη ή δυσκολότερη από κάποια άλλη, ή αν σπουδάζετε αυτό που γουστάρει ο καθένας; ΟΚ, εγώ να δεχτώ ότι το Παιδαγωγικό είναι πιο εύκολη σχολή από το Φυσικό. Ε ΚΑΙ; Αυτό νομίζετε δίνει μεγαλύτερη αξία στο πτυχίου του Φυσικού ή μήπως στον ίδιο τον Πτυχιούχο του τμήματος; Ποιος ο σκοπός αυτής της αντιπαράθεσης, αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι ολη η φασαρια. Απλα ρωτησα τι ισχυει στην πραγματικοτητα. Το οτι οι φοιτητες των εν λογω τμηματων ενοχληθηκαν παντως κατι δειχνει.

Η φασαρία ΚΑΙ σε αυτό το θέμα, οφείλεται στο δηκτικό, ειρωνικό, εριστικό και απαξιωτικό ύφος σου και κάποιων άλλων. Εδώ μιλάνε οι ίδιοι οι φοιτητές της σχολής και εσείς τους απορρίπτετε λες και είναι οι άσχετοι των ασχέτων, λες και εσείς είστε ειδήμονες. Για σοβαρευτείτε και κόψτε το τρολλινγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Όσοι νομίζετε ότι το Παιδαγωγικό ή το επάγγελμα του δασκάλου είναι κάτι εύκολο (δεν εξετάζω αν είναι ή όχι), γιατί δεν γίνατε δάσκαλοι ρε παιδιά;

προφανώς γιατί δε θέλουμε όλοι να γίνουμε δάσκαλοι, όπως και γιατί-παραδόξως-δεν κυνηγάμε όλοι τα εύκολα...

Θέλω να πω, έχει τόση σημασία αν μια σχολή είναι ευκολότερη ή δυσκολότερη από κάποια άλλη, ή αν σπουδάζετε αυτό που γουστάρει ο καθένας; ΟΚ, εγώ να δεχτώ ότι το Παιδαγωγικό είναι πιο εύκολη σχολή από το Φυσικό. Ε ΚΑΙ; Αυτό νομίζετε δίνει μεγαλύτερη αξία στο πτυχίου του Φυσικού ή μήπως στον ίδιο τον Πτυχιούχο του τμήματος; Ποιος ο σκοπός αυτής της αντιπαράθεσης, αλήθεια;

ο σκοπός είναι πολύ απλά, να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη(λαϊκιστί)
όχι να βγάζουμε τώρα το παιδαγωγικό και δύσκολη σχολή...ε έλεος...
και όποιος αμφισβητεί τη δυσκολία του φυσικού(κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά διαβάζοντας τη σύγκριση), του μαθηματικού κλπ, δεν έχει παρά να περάσει μια βόλτα...και τα ξαναλέμε μετά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μα δε μπορεί να είναι τοσο εύκολη σχολή που λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
προφανώς γιατί δε θέλουμε όλοι να γίνουμε δάσκαλοι, όπως και γιατί-παραδόξως-δεν κυνηγάμε όλοι τα εύκολα...

ο σκοπός είναι πολύ απλά, να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη(λαϊκιστί)
όχι να βγάζουμε τώρα το παιδαγωγικό και δύσκολη σχολή...ε έλεος...
και όποιος αμφισβητεί τη δυσκολία του φυσικού(κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά διαβάζοντας τη σύγκριση), του μαθηματικού κλπ, δεν έχει παρά να περάσει μια βόλτα...και τα ξαναλέμε μετά...;)

Πάμε λοιπόν.

Όποιος δεν θέλει να γίνει δάσκαλος λοιπόν, γιατί πρέπει σώνει και καλά να υποβαθμίσει κάποιον που θέλει να γίνει και το σπουδάζει; Άντε και καταλήξαμε ότι το Παιδαγωγικό είναι η πιο εύκολη σχολή που υπάρχει, να λέμε "τα σύκα-σύκα" όπως λες. Αυτό τι σημαίνει; Ότι ο Πτυχιούχος του Παιδαγωγικού είναι ένα απελέκητο χαϊβάνι που δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα; Ότι είναι ένας αγράμματος άνθρωπος; Τι ακριβώς σημαίνει;

Επίσης, είδες κάπου στο μήνυμα μου να λέω ότι το Παιδαγωγικό ή το Φυσικό είναι εύκολη ή δύσκολη σχολή; Είδες πουθενά να κάνω σύγκριση; Απλά αναρωτήθηκα αν έχει σημασία. (Ελπίζω να πρόλαβα τα μαλλιά σου)

Και στην τελική, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης της δυσκολίας. Πάμε να βάλουμε δίπλα δίπλα σχολές που είναι εντελώς ανόμοιες, μια -αρκετά- θεωρητική σχολή και μια θετική σχολή. Ακόμη και σχολές της ίδιας κατεύθυνσης, κατά την γνώμη μου, δεν μπορείς να τις συγκρίνεις. Με τι κριτήρια θα πεις αν το Φυσικό είναι πιο δύσκολο από το Μαθηματικό;

Το λογικό είναι αν έρθει ένας φοιτητής του Παιδαγωγικού στο Μαθηματικό να τα βρει σκούρα. Όπως και αν πάει ένας φοιτητής του Μαθηματικού στην Φιλοσοφική.

Ας αναρωτηθούμε όλοι, πόσο μικροί είμαστε για να αποκαλέσουμε μια επιστήμη "εύκολη", πριν αρχίσουμε τους ελιτισμούς και τις προκαταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Όσοι φοιτητές του Παιδαγωγικού θίγεστε από όσους σας λένε ότι η σχολή σας είναι για το πέος (από άποψη δυσκολίας), γιατί τρελαίνεστε;
Αγαπητό Sourotiri, ενοχλήθηκα, γιατί λέγοντας το δικό μου "πόνο" για το τι ακούω, όταν λέω πως σπουδάζω δασκάλα με φόρτωσαν αρνητικές και ειρωνικά σχόλια. Έτσι ξεκίνησε η συζήτηση. Μου ζητήθηκε να απαντήσω και απάντησα και τελικά προέκυψε αυτό το θέμα.

προφανώς γιατί δε θέλουμε όλοι να γίνουμε δάσκαλοι, όπως και γιατί-παραδόξως-δεν κυνηγάμε όλοι τα εύκολα...
Μας λες πως επιλέξαμε αυτή τη σχολή γιατί κυνηγάμε τα εύκολα; :P Ελπίζω νοτ..

Από αυτή τη συζήτηση έμαθα ότι ό,τι δεν είναι δύσκολο, είναι γελοίο. Γηράσκω αεί διδασκομένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αγαπητό Sourotiri, ενοχλήθηκα, γιατί λέγοντας το δικό μου "πόνο" για το τι ακούω, όταν λέω πως σπουδάζω δασκάλα με φόρτωσαν αρνητικές και ειρωνικά σχόλια. Έτσι ξεκίνησε η συζήτηση. Μου ζητήθηκε να απαντήσω και απάντησα και τελικά προέκυψε αυτό το θέμα.

Από αυτή τη συζήτηση έμαθα ότι ό,τι δεν είναι δύσκολο είναι γελοίο. Γηράσκω αεί διδασκομένη.

Κούκλα μου, εσύ σπουδάζεις αυτό που γουστάρεις; Θα γίνεις αυτό που θέλεις; Τελείωσε το πανηγύρι!!! Κι ας ακούς τα εξ αμάξης. Αν κάποιος θέλει να νιώθει ανώτερος με το να κάνει κάποιον άλλον κατώτερο, πίστεψε με, αυτό φαίνεται. Τα ίδια θα ακούς και στο μέλλον, όταν πιάσεις δουλειά, από την μια θα σου λένε οι γονείς "α τι ωραία δουλεύεις 5 ώρες την μέρα με τα παιδάκια τριλαλα τριλαλο" και την άλλη θα σου λένε "μα γιατί δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο σήμερα, δεν τα αντέχω στο σπίτι"!!! Όποιος δεν γουστάρει, δεν γουστάρει, δεν χρειάζεται να πέφτει λάδι στην φωτιά από καμία πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
... από την μια θα σου λένε οι γονείς "α τι ωραία δουλεύεις 5 ώρες την μέρα με τα παιδάκια τριλαλα τριλαλο" και την άλλη θα σου λένε "μα γιατί δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο σήμερα, δεν τα αντέχω στο σπίτι"!!!
Αυτά σκέφτομαι και απαντάω τώρα που έχω κουράγιο και υπομονή να απαντήσω. :P :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Όποιος δεν θέλει να γίνει δάσκαλος λοιπόν, γιατί πρέπει σώνει και καλά να υποβαθμίσει κάποιον που θέλει να γίνει και το σπουδάζει; Άντε και καταλήξαμε ότι το Παιδαγωγικό είναι η πιο εύκολη σχολή που υπάρχει, να λέμε "τα σύκα-σύκα" όπως λες. Αυτό τι σημαίνει; Ότι ο Πτυχιούχος του Παιδαγωγικού είναι ένα απελέκητο χαϊβάνι που δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα; Ότι είναι ένας αγράμματος άνθρωπος; Τι ακριβώς σημαίνει;

μα δεν υποβάθμισα τίποτα...επειδή δηλαδή επιμένω ότι είναι εύκολη σχολή(είναι, τι να κάνουμε, να τη βγάλουμε δύσκολη για να ικανοποιηθεί η ματαιοδοξία κάποιων?:worry:) σημαίνει ότι την απαξιώ?ότι δεν τη θωρώ απαραίτητη?έτερον εκάτερον, πρόκειται για 2 διαφορετικά πράγματα...ίσα ίσα, όσους γνωστούς έχω που φοιτούν σε παιδαγωγικά τμήματα είναι εξαίρετα παιδιά και πανέξυπνα...
καλά μέχρι εδώ?

Επίσης, είδες κάπου στο μήνυμα μου να λέω ότι το Παιδαγωγικό ή το Φυσικό είναι εύκολη ή δύσκολη σχολή; Είδες πουθενά να κάνω σύγκριση; Απλά αναρωτήθηκα αν έχει σημασία. (Ελπίζω να πρόλαβα τα μαλλιά σου)

δεν πήγαινε σε σένα...(τα χω ακόμα, ευτυχώς..ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου:D)


Και στην τελική, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης της δυσκολίας.

που να κρίνει επακριβώς, όχι, συμφωνώ μαζί σου...αλλά υπάρχουν κριτήρια...(ο μέσος όρος αποφοίτησης ας πούμε)

Ας αναρωτηθούμε όλοι, πόσο μικροί είμαστε για να αποκαλέσουμε μια επιστήμη "εύκολη", πριν αρχίσουμε τους ελιτισμούς και τις προκαταλήψεις.

προκαταλήψεις?ξαναλέω, οι ίδιοι οι φοιτητές της επιστήμης αυτής χαρακτηρίζουν τη σχολή τους εύκολη...επίσης, τράβα ρώτα όσους παίρνουν μαθήματα επιλογής από το παιδαγωγικό αν τα περνάνε ή όχι(και αν χρειάζεται να διαβάσουν για να τα περάσουν;))
και για ποιους ελιτισμούς μιλάς?τον ''ελιτισμό'' του να μην υπερβάλουμε και να μη θεοποιούμε ένα τμήμα?:confused::confused:

Μας λες πως επιλέξαμε αυτή τη σχολή γιατί κυνηγάμε τα εύκολα; :P Ελπίζω νοτ..

δεν έχουν όλοι τα ίδια κίνητρα...τα δικά σου δεν τα γνωρίζω και δε με αφορούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
To παιδαγωγικό είναι μια αρκετά βατή σχολή.Δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίζει κάποιους το δεδομένο αυτό.Τι να πούμε δηλαδή ότι συγκρίνεται σε επίπεδο δυσκολίας με άλλες σχολές του πρώτου πεδίου όπως η φιλολογία και το ιστορικό-αρχαιολογικό;Στο τμήμα μου προσφέρονται πολλά μαθήματα απο το παιδαγωγικό και υπάρχει η φήμη ότι γίνεται της αντιγραφής το κάγκελο.:P
Με το bold συμφωνα απολυτα!! Το παιδαγωγικο ειναι οντως μια αρκετα βατη σχολη και συγκεκριμενα οπως ειπε η Αννα, με μαθηματα μετριας δυσκολιας κατα κυριο λογο... Αυτο δεν το αμφισβητησε κανενας (η τουλαχιστον ετσι νομιζω:P)!! Αυτο που σχολιαστηκε ειναι το φαινομενο του "ξερολα" και οι χωρις λογο αρνητικες ψηφοι...
Τωρα παλι αν γινεται της αντιγραφης το καγκελο στο παιδαγωγικο της Αθηνας, δεν το γνωριζω (για να το λες εσυ, κατι παραπανω θα ξερεις), αλλα μηπως γι αυτο ευθυνονται οι επιτηρητες του ΕΚΠΑ??? Στο χερι τους ειναι να αποτρεψουν μια τετοια κατασταση και αν δεν το κανουν, τοτε το κριμα στο λαιμο τους!!
εγώ μεταφέρω ό,τι μου έχουν πει φίλοι μου που φοιτούν σε παιδαγωγικά(Αθήνας και Θεσ/νίκης), ούτε τα κατεβάζω από το κεφάλι μου ούτε φαντάζομαι...της πλάκας είναι η σχολή από άποψη δυσκολίας...(πρόσεξε, η σχολή, όχι το επάγγελμα)




το διαβάσαμε και αυτό...τα παιδαγωγικά ανώτερα και δυσκολότερα από το φυσικό...μη τα πετάς έτσι απότομα...:wall::wall: έλεος...
Εδω ειναι που διαφωνω αγαπητη Ιωαννα!! Οχι, η σχολη δεν ειναι της πλακας... Αυτο προσπαθησα να εξηγησω και παραπανω. Πιστεψε με, τουλαχιστον στο δικο μου τμημα, υπαρχουν αρκετα μαθηματα, που πραγματικα θελουν ΠΟΛΥ διαβασμα!! Αν δε διαβασεις, δεν υπαρχει περιπτωση να περασεις... Και δε θλεω να πιστευω πως τα παιδαγωγικα σε Αθηνα και Θεσσαλονικη δεν εχουν τετοια μαθηματα;)!! Παμε αλλη μια λοιπον: Ειναι μια αρκετα βατη σχολη, με μαθηματα μετριας δυσκολιας κυριως...

Δυσκολοτερα οχι, γενικη παραδοχη, αλλα το αν ειναι ανωτερα η οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο, διαφωνεις?? Εσυ σπουδαζεις φυσικη αν δεν κανω λαθος, σωστα?? Προφανως λοιπον για σενα το φυσικο ειναι "ανωτερο" απο το παιδαγωγικο, για μενα ομως που επελεξα συνειδητα να μπω στο παιδαγωγικο, η σχολη μου μου φαινεται "ανωτερη" απο οποιαδηποτε αλλη!! Η λεξη ανωτερος βεβαια δε μου αρεσει, καθως δε μπορει να γινει τετοιου ειδους συγκριση σε δυο εντελως διαφορετικα τμηματα... Επομενως, οπου ανωτερη, ειναι προτιμοτερο να βαζουμε το "καλυτερη επιλογη";)!!

Δεν καταλαβαινω γιατι ολη η φασαρια. Απλα ρωτησα τι ισχυει στην πραγματικοτητα. Το οτι οι φοιτητες των εν λογω τμηματων ενοχληθηκαν παντως κατι δειχνει.
Δες την απαντηση στο πρωτο post που παρεθεσα και θα καταλαβεις γιατι προκληθηκε αυτη η "φασαρια".

Εγω παντως πιστευω πως το παιδαγωγικο ειναι "ευκολη" σχολη
Οκ υπαρχουν και σχολες με πολυ πιο δυσκολα μαθηματα
Εγω προσωπικα πιστευω πως μολις μπουν στην ταξη δυσκολευουν τα πραγματα για τον καθε δασκαλο και δυστυχως εχει παρατηρηθει οτι οσο περνουν τα χρονια τα παιδια γινονται πιο θρασυτατα!
Οποτε στους μελλοντικους δασκαλους και δασκαλες, ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΞΟΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ!
+1000 στο bold!! Στην ουσια εκει αποδεικνυεται ποιος μπορει να προχωρησει και κυριως ποιος εχει παρει τα καταλληλα εφοδια απο τη σχολη του και απο την προσωπικη του προσπαθεια (εντατικη μελετη, σεμιναρια κ.τ.λ).

προφανώς γιατί δε θέλουμε όλοι να γίνουμε δάσκαλοι, όπως και γιατί-παραδόξως-δεν κυνηγάμε όλοι τα εύκολα...



ο σκοπός είναι πολύ απλά, να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη(λαϊκιστί)
όχι να βγάζουμε τώρα το παιδαγωγικό και δύσκολη σχολή...ε έλεος...
και όποιος αμφισβητεί τη δυσκολία του φυσικού(κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά διαβάζοντας τη σύγκριση), του μαθηματικού κλπ, δεν έχει παρά να περάσει μια βόλτα...και τα ξαναλέμε μετά...;)
Ευτυχως, γιατι λιγοι ειναι εκεινοι που μπορουν να γινουν πραγματικα καλοι δασκαλοι:)!! Οσο για το δευτερο, ασχολιαστο, αν και θελω να πιστευω πως αναφερεσαι σε μια συγκεκριμενη μεριδα φοιτητων αυτων των τμηματων και οχι στο συνολο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Η φασαρία ΚΑΙ σε αυτό το θέμα, οφείλεται στο δηκτικό, ειρωνικό, εριστικό και απαξιωτικό ύφος σου και κάποιων άλλων. Εδώ μιλάνε οι ίδιοι οι φοιτητές της σχολής και εσείς τους απορρίπτετε λες και είναι οι άσχετοι των ασχέτων, λες και εσείς είστε ειδήμονες. Για σοβαρευτείτε και κόψτε το τρολλινγκ.

Εισαι προκατειλημμενη, μου φαινεται. Η ερωτηση που ξεκινησε τη συζητηση ηταν το τι ισχυει στην πραγματικοτητα για το Παιδαγωγικο, με αφορμη τα λεγομενα μιας φοιτητριας του τμηματος. Κανενα υφος, καμια ειρωνεια. Το πως ληφθηκε τωρα η ερωτηση, ειναι θεμα του ληπτη στην προκειμενη, εφ'οσον δε φταινε ουτε ο πομπος, ουτε το περιβαλλον της επικοινωνιας, αλλα ουτε το ιδιο το μηνυμα (ΑΟΔΕ, σ'αγαπω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Μας λες πως επιλέξαμε αυτή τη σχολή γιατί κυνηγάμε τα εύκολα; :P Ελπίζω νοτ..
Κάτι τέτοιο δεν έχει βάση, εξάλλου, καθώς για να μπεις, πρώτα-πρώτα, στο Παιδαγωγικό (τουλάχιστον Αθήνας-Θεσ/νικης) θέλεις ένα 18,5άκι στις Πανελλήνιες, πράγμα καθόλου εύκολο... ( :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Η απάντηση που παίρνει μια γυναίκα μετά από δήλωση ότι σπουδάζει δασκάλα.
«Την καλύτερη δουλειά έκανες! Θα μπορείς να έχεις και την οικογένειά σου και τη δουλειά σου. Αν πήγαινες και νηπιαγωγός καλύτερα, έχουν λιγότερες ώρες.»
(μα τι κίνητρο!)

Και τα συνηθισμένα έξυπνα...
«Δάσκαλοι, ου, μια χαρά. Διακοπές 4 μήνες το χρόνο, ποιος άλλος το έχει αυτό;»
ή το άλλο..
«Εύκολη δουλειά μωρέ, σιγά και τι κάνετε εσείς οι δάσκαλοι, δεν είστε και καθηγητές.»
Δεν έχω σχόλια :confused:
Χαχαχα! Τι μου θύμισαν αυτά!
"Γίνε δασκάλα, για να κάθεσαι."
...και την ίδια στιγμή: "Πωπω αυτοί οι δάσκαλοι στο σχολείο τίποτα δεν κάνουν, εμείς τα διαβάζουμε τα παιδιά στο σπίτι και τρέχουμε όλη μέρα στα φροντιστήρια, έχουμε ξεπαραδιαστεί στα ιδιαίτερα..." μπλα μπλα μπλα. Την παροιμία με την πίτα και το σκύλο την έχεις ακούσει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top