Πρόγραμμα διαβάσματος για Πανελλήνιες

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
πως παει οσοι τελειώσατε καλοκαιρινά τέλος ιουλιου? αρχίσατε διάβασμα?

Εγω ξεκινησα απο χτες με Αρχαια, Λατινικα και Μαθηματικα Γενικης. Ενταξει σχετικα χαλαρα αλλα οσο προχωρανε οι μερες το διαβασμα πρεπει να αυξανεται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
και εγώ ξεκίνησα σήμερα αλλά μου φαίνεται περίεργο που όλοι οσοι ρώτησα μου είπαν ότι θα ξεκινήσουν απο την επόμενη βδομάδα και κάποιοι τις τελευταίες 1-2 μέρες πριν αρχίσουμε :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
και εγώ ξεκίνησα σήμερα αλλά μου φαίνεται περίεργο που όλοι οσοι ρώτησα μου είπαν ότι θα ξεκινήσουν απο την επόμενη βδομάδα και κάποιοι τις τελευταίες 1-2 μέρες πριν αρχίσουμε :/
Σημασια δεν εχει ποτε να ξεκινησεις ,αλλα σημασια εχει να διαβαζεις.Οποτε καλυτερα να ελυνες καμια ασκησουλα,παρα με το να ασχολεισαι με ανουσια ζητηματα που μπορει να σε αγχωσουν.Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
δεν αγχόνομαι απλά προβληματίζομαι επειδή θα είναι παιδιά που θα είμαστε σε ίδιο τμήμα και τους βλεπω να το εχουν παρει πολυ χαλαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
δεν αγχόνομαι απλά προβληματίζομαι επειδή θα είναι παιδιά που θα είμαστε σε ίδιο τμήμα και τους βλεπω να το εχουν παρει πολυ χαλαρα.
Ισως προσπαθουν να σε αποπροσανατολισουν,λογω ανταγωνιστικου πνευματος.Εσυ θα σκεφτεσαι τι πρεπει να κανεις για να περασεις εκει που θες,τιποτα αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
και εγώ ξεκίνησα σήμερα αλλά μου φαίνεται περίεργο που όλοι οσοι ρώτησα μου είπαν ότι θα ξεκινήσουν απο την επόμενη βδομάδα και κάποιοι τις τελευταίες 1-2 μέρες πριν αρχίσουμε :/
εγω προτιμω να ξεκινησω τωρα(σε λιγες μερες λεω να ξεκινησω:redface:) παρα να τρελαθω μια εβδομαδα πριν αρχισουμε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

malbouffe

Νεοφερμένος

Η malbouffe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Διαβάζετε με βάση κάποιο πρόγραμμα? Μπορείτε να μου πείτε κάποιο ενδεικτικό?

?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Διαβάζετε με βάση κάποιο πρόγραμμα? Μπορείτε να μου πείτε κάποιο ενδεικτικό?

Μα είναι δυνατόν να περιμένεις να διαμορφώσουν άλλοι το πρόγραμμά σου, αγνοώντας τις ανάγκες, τις ικανότητες, τους στόχους και τις ιδιαιτερότητές σου; Καλό είναι να διαμορφώσεις ΜΟΝΗ σου ένα γενικό προγραμματισμό με όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικές προοπτικές.
Αν και μπορώ να σου εγγυηθώ πως πρέπει να είσαι τέρας πειθαρχίας για να τηρήσεις τα ανωτέρω. Εγώ δεν είμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

malbouffe

Νεοφερμένος

Η malbouffe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
πηγαινεις φροντιστηριο καταρχην?

Ναι.

Μα είναι δυνατόν να περιμένεις να διαμορφώσουν άλλοι το πρόγραμμά σου, αγνοώντας τις ανάγκες, τις ικανότητες, τους στόχους και τις ιδιαιτερότητές σου; Καλό είναι να διαμορφώσεις ΜΟΝΗ σου ένα γενικό προγραμματισμό με όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικές προοπτικές.
Αν και μπορώ να σου εγγυηθώ πως πρέπει να είσαι τέρας πειθαρχίας για να τηρήσεις τα ανωτέρω. Εγώ δεν είμαι. :P

Προς θεού, δεν ζητάω να μου διαμορφώσετε πρόγραμμα. :P Απλά να μου πείτε ένα ενδεικτικό για μια ημέρα, γιατί δυσκολεύομαι να το φτιάξω.

Εσύ, δλδ χωρίς πρόγραμμα, πώς τα πηγαίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
λογικο ειναι το προγραμμα σου να διαμορφωνεται με βαση τα μαθηματα της επομενης ημερας εχεις 3 ωρες αγνωστο λατινικα ιστορια διαβαζεις αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Προς θεού, δεν ζητάω να μου διαμορφώσετε πρόγραμμα. :P Απλά να μου πείτε ένα ενδεικτικό για μια ημέρα, γιατί δυσκολεύομαι να το φτιάξω.

Εσύ, δλδ χωρίς πρόγραμμα, πώς τα πηγαίνεις?

Καλά, δεν είπα ότι δεν ακολουθώ κανένα πρόγραμμα και είμαι φλου! :P Το θέμα είναι πως δε διαμορφώνω κάποιον προγραμματισμό με τη στενή έννοια του όρου. Τι εννοώ; Αντί να κάθομαι και να θέτω στόχους/ μέρα (το δοκίμασα επανειλημμένως και δεν πέτυχε :P:P) σκέφτομαι πως πρέπει να ασχοληθώ σε κάποιο βαθμό με όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσής μου και στο τέλος του μήνα να έχω ολοκληρώσει συγκεκριμένα κεφάλαια. Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω πως τα παραπάνω ίσχυαν τώρα το καλοκαίρι που η κατάσταση είναι ομολογουμένως πολύ χαλαρή. Από το χειμώνα, μπαίνεις εκ των πραγμάτων σε ορισμένο πρόγραμμα, φροντίζοντας να είσαι συνεπής στις εβδομαδιαίες υποχρεώσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

malbouffe

Νεοφερμένος

Η malbouffe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πολύ δύσκολο. Μάλλον καλύτερα είναι να λες θα βγάλω αυτό το κεφάλαιο από κάποιο μάθημα κάθε μέρα, παρά να λες να διαβάσω τις τάδε ώρες αυτό το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Πολύ δύσκολο. Μάλλον καλύτερα είναι να λες θα βγάλω αυτό το κεφάλαιο από κάποιο μάθημα κάθε μέρα, παρά να λες να διαβάσω τις τάδε ώρες αυτό το μάθημα.
Είναι χαζό να λες ότι πχ Τρίτη 5-7 θα διαβάσω βιολογία. Δηλαδή αν δεν βγει η βιολογία σε 2 ώρες το κλίνεις το βιβλίο?? Να διαβάζετε ότι έχετε ανάγκη να διαβάσετε και όχι τι έχετε πει να διαβάσετε βάση προγράμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Πολύ δύσκολο. Μάλλον καλύτερα είναι να λες θα βγάλω αυτό το κεφάλαιο από κάποιο μάθημα κάθε μέρα, παρά να λες να διαβάσω τις τάδε ώρες αυτό το μάθημα.
Βλέπεις λοιπόν πόσο υποκειμενικός είναι ο σχεδιασμός της μελέτης... ;) Πάντως νομίζω πως στον ημερήσιο προγραμματισμό ελλοχεύει ο κίνδυνος που περιγράφει ο Polkiu. Είναι πολύ δύσκολο να μην παρεκκλίνεις από χρονικά διαστήματα ωρών. Ενώ με τις ημέρες και τις εβδομάδες κάτι γίνεται. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, ο προγραμματισμός δεν μπορεί να είναι στατικός, αλλά πρέπει να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις κάθε εβδομάδας.
Υ.Γ. Και κάτι βασικό: Μην ξοδεύεις περισσότερο χρόνο αναλογιζόμενη πώς θα διαβάσεις, αλλά διαβάζοντας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbieduck

Νεοφερμένος

Η debbieduck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
24 Αυγούστου σήμερα και η προετοιμασία για την επόμενη φουρνιά των πανελλαδικών έχει αρχίσει για τα καλά :redface:.Επειδή όμως ένα θεματάκι με την οργάνωση του χρόνου το έχουμε, μήπως μπορεί κανείς να μου προτείνει ένα καλό πρόγραμμα μελέτης που θα βοηθούσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
24 Αυγούστου σήμερα και η προετοιμασία για την επόμενη φουρνιά των πανελλαδικών έχει αρχίσει για τα καλά :redface:.Επειδή όμως ένα θεματάκι με την οργάνωση του χρόνου το έχουμε, μήπως μπορεί κανείς να μου προτείνει ένα καλό πρόγραμμα μελέτης που θα βοηθούσε;
Εσύ θα διαμορφώσεις το πρόγραμμά σου, ανάλογα με τις ανάγκες σου βεβαίως. Εγώ είχα ως βασικό κορμό του διαβάσματός μου το πρόγραμμα του φροντιστηρίου. Για παράδειγμα Σάββατο απόγευμα είχα γνωστό κι έτσι ήξερα πως το Σάββατο θα διάβαζα μόνο αυτό το μάθημα. Άλλες μέρες διάβαζα 2-3 διαφορετικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbieduck

Νεοφερμένος

Η debbieduck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ναι αυτό εξυπακούεται...Απλώς αυτές τις ζεστές μέρες δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ τα πρωινά και προκειμένου να καλύψω την ύλη θυσιάζω ώρες από τον πολύτιμο ύπνο μου. Γι αυτό ρωτάω μήπως υπάρχουν ώρες της ημέρας που ενδείκνυνται για διάβασμα ούτως ώστε να είμαι σε θέση και να διαβάζω ικανοποιητικά και να κάνω τις βόλτες μου τώρα το καλοκαίρι μέχρι να πάρω το σταθερό φροντιστηριακό κσι σχολικό πρόγραμμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι αυτό εξυπακούεται...Απλώς αυτές τις ζεστές μέρες δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ τα πρωινά και προκειμένου να καλύψω την ύλη θυσιάζω ώρες από τον πολύτιμο ύπνο μου. Γι αυτό ρωτάω μήπως υπάρχουν ώρες της ημέρας που ενδείκνυνται για διάβασμα ούτως ώστε να είμαι σε θέση και να διαβάζω ικανοποιητικά και να κάνω τις βόλτες μου τώρα το καλοκαίρι μέχρι να πάρω το σταθερό φροντιστηριακό κσι σχολικό πρόγραμμα...
Λογικό είναι με τέτοιο καύσωνα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες διαβάσματος. Για παράδειγμα εγώ δεν μπορούσα καθόλου το ξενύχτι, άλλα άτομα όμως δεν έχουν πρόβλημα να διαβάζουν το βράδυ μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.:P Απλώς όταν παίρνεις την απόφαση να διαβάσεις, να μην το βλέπεις σαν αγγαρεία, αλλα να είσαι συγκεντρωμένος σ'αυτό που διαβάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εσυ θα οργανωσεις το διαβασμα σου.για παραδειγμα εγω διαβαζα 2 μαθηματα καθε μερα και το σαββατοκυριακο εκανα επαναληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top