ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Πάω 3η γυμνασίου και έχω να επιλέξω σε τι λυκείο θα πάω και έχω μερικές απορίες για το ΕΠΑΛ οπου ειναι οι εξης :
1.Για να ασχοληθω με τη πληροφορικη , τι βηματα πρεπει να ακολουθησω στο ΕΠΑΛ?
2.Τι τομείς εκπαίδευσης μου παρέχει η πληροφορική και γενικότερα γύρω απο τους υπολογιστές?
3.Μπορώ να πάρω ένα πτυχίο από τα ΕΠΑΛ ΚΑΙ να συνεχίσω δίνοντας εξετάσεις για να περάσω σε ΑΕΗ ή ΤΕΗ?
4.Ο Βαθμός της 3ης Λυκείου μετράει για την εισαγωγή μου σε ΑΕΗ ή ΤΕΗ?
5.Μου δίνει παραπάνο μόρια το ΕΠΑΛ να περάσω σε ανώτερη σχολή?

Αυτές είναι οι ερωτήσεις μου προς το παρον.Περιμένω όσους ξέρετε να ανταποκριθείτε διότι θα καθοριστεί το μελλον μου απο τις απαντησεις σας...

Επισης τι προτεινε , σε τι λυκειο να παω απτη στιγμη που ασχολουμαι με Υ/Η?
*.Υ.Γ. εαν μπορειτε απαντηστε στις ερωτησεις αριθμολογωντας τες οπως εκανα παραπανω για να μην υπαρξουν μπερδεματα!
ευχαριστω!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μcdk απ' την στιγμή που θέλεις να ασχοληθείς περαιτέρω με τους υπολογιστές σου προτείνω να πας σε ΕΠΑ.Λ, απ' όπου θα διαλέξεις τον κλάδο της Πληροφορικής. Τα ΕΠΑ.Λ πια είναι ισότιμα με τα Γενικά Λύκεια και εκτός απ' το απολυτήριο Λυκείου παίρνεις και το πτυχίο της ειδικότητάς σου.

Διάβασε και αυτό: Γιατί να πάω ΕΠΑΛ και όχι ΓΕΛ?

1. Tι εννοείς τι βήματα; Απλά, θα πας σε ένα ΕΠΑ.Λ και θα επιλέξεις την ειδικότητα της πληροφορικής. Στην πρώτη τάξη δεν κάνεις πολλά μαθήματα πληροφορικής. Απ' την δεύτερη τάξη και μετά κάνεις πολλά, αφού επιλέξεις την πληροφορική.
2. Τα μαθήματα είναι τα κάτωθεν:

Δευτέρα: Λειτουργικά συστήματα Ι, Τεχνολογία δικτύων επικοινωνιών I, Βασικές αρχές ψηφιακής τεχνολογίας, Προγραμματιστικά εργαλεία για το διαδίκτυο (HTML), Βασικές υπηρεσίες διαδικτύου, συντήρηση υπολογιστών

Τρίτη: Βάσεις δεδομένων, Δομημένος προγραμματισμός (Pascal), Προγραμματισμός σε Visual Basic, Λειτουργικά συστήματα ΙΙ, Εφαρμογές πολυμέσων, Τεχνολογία δικτύων επικοινωνιών II

3. βεβαίως και γίνεται! Μπορείς να δώσεις εξετάσεις απ' την Α' Ομάδα, απ' όπου μπορείς να περάσεις σε διάφορα ΤΕΙ Πληροφορικής και στρατιωτικές σχολές ή να δώσεις απ' τη Β' Ομάδα και να έχεις τα δικαιώματα πρόσβασης σε σχολές (ΑΕΙ + ΤΕΙ), όπως έχουν τα παιδιά των Γενικών Λυκείων.

Διάβασε κι αυτό: Πληροφορίες για Α και Β Ομάδα ώστε να διευκολυνθείτε στην επιλογή σας & Συζήτηση

4. Δεν ξέρω αν μετράει, αλλά περισσότερη σημασία έχει να γράψεις στις πανελλαδικές. Καλό είναι όμως ο βαθμός του απολυτηρίου σου να μην είναι χαμηλός.
5. Δεν νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!Τα ερωτήματα μου απαντήθηκαν!Ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να 'σαι καλά! Για ό,τι άλλο προκύψει, εδώ είμαστε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myster0n#626

Νεοφερμένος

Η myster0n#626 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εδω υπαρχει λαθος. Εγώ ειμαι στην εφαρμοσμενων τεχνων κ στ μηχανογραφικο π κατεθεσα πριν λιγες βδομαδες η μονη μουσικη σχολη π υπηρχε ηταν Λαϊκη κ Παραδοσιακη μουσικη στην Αρτα. Κ ζηταει ειδικο μαθημα (οχι σχεδιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1c0l

Νεοφερμένος

Η nicol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ πηγαίνω 3 γυμνασίου.Θέλω να παω επαλ αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ακολουθήσω το επάγγελμα που θέλω στη συνέχεια,δημοσιογραφία.
Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Γινεται νομιζω ναι ......Σου αρεσει καποια ειδικοτητα απο τα ΕΠΑ.Λ καταρχας??? Αν ναι πηγαινε σε μια και στην 3η Ταξη θα διαλεξεις την Β ομαδα (θα δωσεις τα ιδια μαθηματα που δινουν στο Γεν.Λυκειο με τη διαφορα οτι εσυ θα δινεις τα μαθηματα ειδικοτητας σου) Για περισοτερες και αναλυτικοτερες πληροφοριες κοιταξε εδω: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48139 και εδω https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=55614
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikel0uko

Νεοφερμένος

Η mikela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Λάρισα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εδω υπαρχει λαθος. Εγώ ειμαι στην εφαρμοσμενων τεχνων κ στ μηχανογραφικο π κατεθεσα πριν λιγες βδομαδες η μονη μουσικη σχολη π υπηρχε ηταν Λαϊκη κ Παραδοσιακη μουσικη στην Αρτα. Κ ζηταει ειδικο μαθημα (οχι σχεδιο)


ναι θελει γνωση ενος παραδοσιακου οργανου.....
ή κατι τετοιο...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kastanaki

Νεοφερμένος

Η kastanaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Μία φίλη μου ενώ πήγε καλά στις πανελλήνιες εξετάσεις των ΕΠΑΛ για εισαγωγή στα ΤΕΙ, κόπηκε σε ένα μάθημα της ειδικότητας της(Ανατομία) στις ενδοσχολικές και έτσι θα πρέπει να το δώσει τον Σεπτέμβριο για να πάρει πτυχίο(Σημείωση:Το Απολυτήριο Λυκείου το πήρε).Το ότι κόπηκε σε αυτό το μάθημα επηρεάζει την εισαγωγή της σε κάποιο ΤΕΙ;θα έχει πρόβλημα δηλαδή,εάν έχει περάσει σε κάποια σχολή να μην μπορεί να πάει λόγω του ότι δεν παίρνει το πτυχίο;Όποιος γνωρίζει με σιγουριά ας απαντήσει.Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Οχι κανένα πρόβλημα!Το απολυτήριο χρειάζεται για το ΤΕΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Σώστα...Δέν έχει σχέση με το πτυχίο η εισαγωγή στο ΤΕΙ παρα μόνο το Απολυτήριο :) Και εμένα καλύτερα να με έκοβε παρά να με περνούσε!! Αποστόλη ξέρεις εσυ .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kastanaki

Νεοφερμένος

Η kastanaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ!Καλό καλοκαίρι σας εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Δέν κάνει τίποτα.....Καλό καλοκαίρι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrystel

Νεοφερμένος

Η chrystel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας:)
Θέλω να πάω σε επαγγελματικό λύκειο για κομμωτική,μπορώ;
Επίσης,τι διαφορά έχει το ΕΠΑ.Λ με το ΕΠΑ.Σ;Μπορώ να πάω σε ΕΠΑ.Σ στο λύκειο,επειδή ξέρω ότι για κομμωτική πας ΕΠΑ.Σ.
Ρωτάω πολλά το ξέρω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Γεια σου...Αν θες για κομμωτικη θα σου προτεινα να πηγαινεις ΕΠΑ.Σ παρα ΕΠΑ.Λ (αν και δεν νομιζω στα ΕΠΑΛ να υπαρχει ειδικοτητα κομμωτικης,διορθωστε με αν κανω λαθος).
Η διαφορα ειναι ξεκαθαρη. Το ΕΠΑ.Λ ειναι Επαγγελματικο Λυκειο ενω η ΕΠΑΣ ειναι Εππαγγλεματικη Σχολη.
Απο το ΕΠΑΛ περνεις μεν καποιες επαγγελματικες γνωσεις αναλογα με την ειδικοτητα σου αλλα και παραλληλα καποιες γενικες γνωσεις γ'ιαυτο και ειναι Επαγγελματικο Λυκειο. Η ΕΠΑΣ ασχολειται μονο με μαθηματα της ειδικοτητας σου χωρις αλλα "ασχετα" μαθηματα. Κανε ενα search στο Forum και υπαρχουν θεματα τα οποια ισως σου λισουν αρκετες αποριες που εχεις. Μπορεις να ρωτησεις οτι θελεις,εδω ειμαστε εμεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιζ

Νεοφερμένος

Η λιζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας ειμαι καινουρια και εχω και εγω αυτο το θεμα.αλλα εγω πρπει να αποφασισω μεσα τ πολυ σ 3-4 μερες..τ μονο προβλημα μου ειναι αν υπαρχει κομμωτικη ΤΟ ΕΠΑΛ.. ειλιικρινα χρειαζομαι βοηθεια..ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalibr

Νεοφερμένος

Η Dalibr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας!!
Είμαι 22 χρονών και είχα διάκοψει για προσωπικούς λόγους το σχολείο στη πρώτη λυκείου!
Αποφάσισα ΣΗΜΕΡΑ να γράφτω σε ΕΠΑ.Λ...
1)Στην ηλικια μου μπορω να γραφτω σε πρωινο...και αν ναι γνωριζετε και αλλους στην ιδια ηλικια ή θα ειμαι με αλλους μικρουτερους μονο
2)Δεν ξερω τι ειδικοτητα να διαλεξω!ναυτιλιακα που μου εκανε ενα ψιλοκλικ εχει μονο στο πειραια
και εγω μενω βορεια!
Τι μου προτεινεται?
Εχω διαβασει πολλα για τα ΕΠΑ.Λ αλλα οποιαδηποτε πληροφορια ειναι δεχτη...
Σας ευχαριστω εκ τον προτερων και καλως σας βρηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, Dalibr! :)

1. Νομίζω πως μπορείς να εγγραφείς σε πρωινό. Ξέρω άτομα που ήταν 40+ και πήγαν σε πρωινό.
Για το αν θα υπάρχουν κι άλλοι μεγάλοι δεν μπορούμε να σου πούμε. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.
Αν δεν έχεις πρόβλημα να είσαι με μικρότερα παιδιά εγώ θα σου πρότεινα να πας σε πρωινό.
Σιγά... Δεν είσαι δα και 30/40 για να νιώθεις άσχημα.

2. Εδώ μπορείς να δεις τους κύκλους/τομείς των ΕΠΑ.Λ:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42581
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalibr

Νεοφερμένος

Η Dalibr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ :) μηπως ξερεις αν μπορω να περασω μετα σε πανεπιστημιο ψυχολογιας?και αν ναι τι πρεπει να διαλεξω στο επαλ?

σε ευχαριστω :)
γνωριζεις μηπως και αν μετα μπορω να περασω ψυχολογια?
και αν ναι...ποια ειδικοτητα πρεπει να διαλεξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχολή -καθαρά- Ψυχολογίας δεν υπάρχει από Α' Ομάδα. Στην Β' πιθανώς και να υπάρχει, αφού δίνεις τα μαθήματα που δίνουν και στο Γενικό.

Αν διαλέξεις τον τομέα "Υγείας και Πρόνοιας", μπορείς να περάσεις σε ΤΕΙ Κοινωνικής Εργασίας -το οποίο δεν γνωρίζω αν σε ενδιαφέρει.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα εδώ:
https://www.teiath.gr/seyp/socialwork/articles.php?id=8103&lang=el

Στο link που σου παρέθεσα μπορείς να δεις κι άλλες πληροφορίες (μαθήματα κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top