ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Γιατί στο site του Υπουργείου δε βλέπω αυτή την ανακοίνωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Γιατί στο site του Υπουργείου δε βλέπω αυτή την ανακοίνωση;

Χμμμ, περίεργο αυτό, κανονικά θα έπρεπε να έχει αναρτηθεί :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα των Φ.Ε.Κ με μια αναζήτηση βρήκα το σχετικό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • document.pdf
    212.5 KB · Εμφανίσεις: 127

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρα τελικά μπορούμε να δώσουμε ειτε με το παλιό είτε με το νεο συστημα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
ΟΧΙ, δεν ξέρουμε τίποτα επίσημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul7100

Νεοφερμένος

Ο paul7100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Να ρωτήσω, το 10% θα ισχύσει φέτος(πανελλήνιες 2016) για τους απόφοιτους 2015;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ρε μας δουλευετε?? διαβαζω τοσο καιρο για να ξαναδωσω με το νεο.και μας λετε οτι δεν γινετε να δωσουμε? τραγικοι ειστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τα ίδια θα λέμε πάλι?!? 99% θα μπορούμε να επιλέξουμε, ωστόσο δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Λοιπόν, θα δώσω κι εγώ, για την πλάκα μου... φέτος είχα 15553 σε 2ο και 4ο και πέρασα ΕΠ παμακ (3η επιλογή): όλα καλά και ωραία εκτός των μαθημάτων οικονομίας και διοίκησης (τα περίμενα πιο ενδιαφέροντα - κόβω φλέβα), αφήνοντας την Πληροφορική ΟΠΑ για 23 μόρια :'( και του ΑΠΘ για 500..

Φέτος είχα 12.5 στα μαθηματικά κατ. (χωρίς σοβαρό διάβασμα και χάνοντας έναν ορισμό=300 μόρια.... :D ), 9.6 στη φυσική (καθόλου διάβασμα, προφανώς), 19.2 α.ε.π.π., 19.6 α.ο.δ.ε., 19.5 βιολογία και 15.8 έκθεση (διαχείρηση χρόνου=ΝΟ)...

Έτσι όπως τα υπολογίζω, αν δεν άλλαζα κάποια πράγματα θα ήμουν +500 μόρια.. καλά, και ο ορισμός στα μαθηματικά..λολ! Τέλος πάντων, σκέφτομαι να δώσω με το παλιό (και πάλι με βιολογία γενικής), στοχεύοντας Πληρ/κη ΑΠΘ, ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ότι όσοι δεν πέρασαν εκεί, είτε θα μείνουν όπου πέρασαν είτε θα δώσουν με το νέο είτε .... :P καθόλου εγωιστικό, I know..

Πιστεύετε πως με παρακολούθηση στη σχολή και διάβασμα για ..πανελλήνιες ξανά, μπορώ να ανέβω τουλάχιστον +2000 μόρια; Να σημειώσω πως , αν και έχω άριστες βάσεις στα Μαθηματικά από όλα τα προηγούμενα χρόνια, στη γ'λυκείου στρώθηκα μόνο δυο εβδομάδες (χωρίς να αφήνω μεγάλα κενά tho) και έγραψα τόσο.. Αν φέτος στρωθώ 5,5ώρες/εβδομάδα;; Καλά, φυσική no hope και πάλι, ένα 13-14αρι μου φτάνει αν το φτάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλύτερα να ξεχάσεις τη σχολή που πέρασες και να αφοσιωθείς αποκλειστικά στις πανελλήνιες, γιατί θα δίνεις περισσότερη βαρύτητα σε ένα από τα δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Λοιπόν, θα δώσω κι εγώ, για την πλάκα μου... φέτος είχα 15553 σε 2ο και 4ο και πέρασα ΕΠ παμακ (3η επιλογή): όλα καλά και ωραία εκτός των μαθημάτων οικονομίας και διοίκησης (τα περίμενα πιο ενδιαφέροντα - κόβω φλέβα), αφήνοντας την Πληροφορική ΟΠΑ για 23 μόρια :'( και του ΑΠΘ για 500..

Φέτος είχα 12.5 στα μαθηματικά κατ. (χωρίς σοβαρό διάβασμα και χάνοντας έναν ορισμό=300 μόρια.... :D ), 9.6 στη φυσική (καθόλου διάβασμα, προφανώς), 19.2 α.ε.π.π., 19.6 α.ο.δ.ε., 19.5 βιολογία και 15.8 έκθεση (διαχείρηση χρόνου=ΝΟ)...

Έτσι όπως τα υπολογίζω, αν δεν άλλαζα κάποια πράγματα θα ήμουν +500 μόρια.. καλά, και ο ορισμός στα μαθηματικά..λολ! Τέλος πάντων, σκέφτομαι να δώσω με το παλιό (και πάλι με βιολογία γενικής), στοχεύοντας Πληρ/κη ΑΠΘ, ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ότι όσοι δεν πέρασαν εκεί, είτε θα μείνουν όπου πέρασαν είτε θα δώσουν με το νέο είτε .... :P καθόλου εγωιστικό, I know..

Πιστεύετε πως με παρακολούθηση στη σχολή και διάβασμα για ..πανελλήνιες ξανά, μπορώ να ανέβω τουλάχιστον +2000 μόρια; Να σημειώσω πως , αν και έχω άριστες βάσεις στα Μαθηματικά από όλα τα προηγούμενα χρόνια, στη γ'λυκείου στρώθηκα μόνο δυο εβδομάδες (χωρίς να αφήνω μεγάλα κενά tho) και έγραψα τόσο.. Αν φέτος στρωθώ 5,5ώρες/εβδομάδα;; Καλά, φυσική no hope και πάλι, ένα 13-14αρι μου φτάνει αν το φτάσω
Αν θέλεις να μπεις Πληροφορική ΟΠΑ μόνο, μην το σκέφτεσαι καν να ξαναδώσεις . Να κάνεις ένα 10% (αν ισχύει για του χρόνου, που λογικά θα ισχύει). Αν δεν θες να μπεις εκεί, οπωσδήποτε να ξαναδώσεις αν "κόβεις φλέβα" στην σχολή σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Καλύτερα να ξεχάσεις τη σχολή που πέρασες και να αφοσιωθείς αποκλειστικά στις πανελλήνιες, γιατί θα δίνεις περισσότερη βαρύτητα σε ένα από τα δύο!

Απλά έχω νοικιάσει, και νομίζω πως είναι κοροϊδία να κάνω 300-400€ έξοδα μόνο για να διαβάζω πανελλήνιες.. Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα - αν θες, σου το στέλνω σε pm.. :P

@a(po)tyxia με 10% πολύ χλωμό. Φέτος, η βάση ήταν 17.000+. No choice, με άλλα λόγια. Γαμπιμπ τις στιγμές που άλλαξα σωστές απαντήσεις!

Εσύ ξαναδίνεις; και αν ναι, με ποιο σύστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
δωσε με το νεο κοπελια..ειναι πολυυ καλυτεραα.και γω με το νεο θα δωσω για την ιδια σχολη με σενα αλλα απο θεωρητικη..αν και ποιο πολυ καιγομαι για τεφααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Φοβάμαι μη βγουν και πουν ότι οι απόφοιτοι μπορούν να δώσουν μόνο με το παλιό.
Έτσι καταστρέφουν εμάς που ξεκινήσαμε φροντιστήρια, ιδιαίτερα κλπ. για να δώσουμε με το νέο σύστημα.
Όλα τα περιμένω από αυτούς μέχρι να δω επίσημη ανακοίνωση από το Υπουργείο. Οκτώβριος είναι, τι περιμένουν να βγάλουν μία ανακοίνωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Φοβάμαι μη βγουν και πουν ότι οι απόφοιτοι μπορούν να δώσουν μόνο με το παλιό.
Έτσι καταστρέφουν εμάς που ξεκινήσαμε φροντιστήρια, ιδιαίτερα κλπ. για να δώσουμε με το νέο σύστημα.
Όλα τα περιμένω από αυτούς μέχρι να δω επίσημη ανακοίνωση από το Υπουργείο. Οκτώβριος είναι, τι περιμένουν να βγάλουν μία ανακοίνωση;

και εγώ αυτό φοβάμαι, λογικά την επόμενη βδομάδα θα βγει μια απόφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια αν τελικα δεν μπορουμε να δωσουμε με το νεο? δεν θα ειναι για φτυσιμο ολο στο υπουργειο? τι ανθρωποι ειναι ρε γαμωτο..αρχισαμε φροντηστηρια πηραμε βοηθηματα ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτησω το εξής
Ποια είναι η ύλη της χημειας κατευθ?? Γιατί έτσι όπως τα λέει στο ΦΕΚ είναι λίγο μπερδεμενα, μόνο το 1,3,5 είναι μέσα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Απλά έχω νοικιάσει, και νομίζω πως είναι κοροϊδία να κάνω 300-400€ έξοδα μόνο για να διαβάζω πανελλήνιες.. Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα - αν θες, σου το στέλνω σε pm.. :P

@a(po)tyxia με 10% πολύ χλωμό. Φέτος, η βάση ήταν 17.000+. No choice, με άλλα λόγια. Γαμπιμπ τις στιγμές που άλλαξα σωστές απαντήσεις!

Εσύ ξαναδίνεις; και αν ναι, με ποιο σύστημα;

Δεν ξέρω πως το σκέφτεσαι, δηλαδή νοίκιασες για 1 μήνα (?) για να δεις μήπως και σου αρέσει η σχολή και τελικά μείνεις σε αυτή? Σε κάθε περίπτωση προτείνω να μην συμβιβαστείς, γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να βολευτείς και να μην θες να ξαναδώσεις.
Αν είσαι σίγουρη πως θα ξαναδώσεις δεν έχει νόημα να πας στη σχολή, αλλά ούτε και να περνάς τα μαθήματα, γιατί σε 8 μήνες θα είσαι στη σχολή που θέλεις πραγματικά και είναι άδικος κόπος και χαμένος χρόνος που θα μπορούσες να αφιερώσεις στις πανελλήνιες για να πιάσεις στα ΣΙΓΟΥΡΑ σχολή και πόλη.

Αν θες στείλε, να πούμε τον πόνο μας... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Με ποιο σύστημα θα διαγωνισθούν στις Πανελλαδικές 2016 οι απόφοιτοι του 2015 και παλαιοτέρων ετών ;

Σε επικοινωνία που είχα με αρμόδιο στο Υπουργείο Παιδείας μου απάντησε: Σύμφωνα με το άρθρο 58 του νόμου 4310: “Οι πρώτες εξετάσεις για την εισαγωγή στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της παραγράφου 1 του άρθρου 4 του παρόντος νόμου θα διενεργηθούν το έτος 2016. Κατ’ εξαίρεση, το ίδιο έτος θα διενεργηθούν και πανελλαδικές εξετάσεις με το καταργούμενο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για τους αποφοίτους Ημερήσιου ή Εσπερινού Γενικού Λυκείου σχολικού έτους 2014−2015 και προηγούμενων ετών.»

Δηλαδή οι απόφοιτοι του 2015, με βάση τη νομοθεσία που είναι ψηφισμένη, θα διαγωνισθούν μόνο με το παλιό σύστημα χωρίς δυνατότητα επιλογής μεταξύ παλιού και νέου συστήματος! Όμως επειδή πολλοί απόφοιτοι έλαβαν ως δεδομένο το άρθρο 58 του νομοσχεδίου που ήταν σε διαβούλευση πριν τις εκλογές και άρχισαν να προετοιμάζονται με τα μαθήματα του Νέου Λυκείου το Υπουργείο μέχρι τέλη Οκτωβρίου θα ανακοινώσει τι τελικά θα ισχύσει το 2016 για τους απόφοιτους του 2015 και παλαιοτέρων ετών.

Άρθρο 58 της διαβούλευσης : Απόφοιτοι Λυκείου προηγούμενων ετών 1. Η παράγραφος 9 του άρθρου 58 του ν.4310/2014 αντικαθίσταται ως εξής: «9. Απόφοιτοι ΓΕΛ, ΕΠΑΛ ή άλλου τύπου Λυκείου, οι οποίοι είχαν δικαίωμα συμμετοχής στις πανελλαδικού τύπου εξετάσεις για την εισαγωγή στην ανώτατη εκπαίδευση με το σύστημα που ίσχυσε το σχ. έτος 2014-2015, μπορούν, αν το επιθυμούν, να διαγωνισθούν με το ανωτέρω σύστημα εισαγωγής κατά το επόμενο σχολικό έτος 2015-2016, προκειμένου να διεκδικήσουν ποσοστό των θέσεων των Τμημάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης, το οποίο θα ορισθεί με Απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Πολιτισμού και Θρησκευμάτων. Εναλλακτικά, οι ανωτέρω υποψήφιοι έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν να συμμετέχουν στις εξετάσεις για την εισαγωγή στην ανώτατη εκπαίδευση σύμφωνα με το σύστημα εισαγωγής που θεσπίσθηκε με το ν.4327/2015 (Α΄ 50). Στην περίπτωση αυτή: α) οι υποψήφιοι δεν έχουν δικαίωμα εισαγωγής με κάποιο ειδικό ποσοστό θέσεων των Τμημάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης και β) οφείλουν να καταθέσουν εντός της προθεσμίας που θα ισχύσει για τους μαθητές που θα φοιτούν στη Γ Λυκείου το συγκεκριμένο σχολικό έτος ενυπόγραφη αίτηση στη σχολική μονάδα από την οποία αποφοίτησαν, όπου θα δηλώνουν την Ομάδα Προσανατολισμού που επιθυμούν να καταταχθούν καθώς και σε ποια μαθήματα θα διαγωνισθούν πανελλαδικά.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
οπότε περιμενουμε μεχρι τελη Οκτωβρίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top