ΤΕΙ Οδοντικής Τεχνολογίας Αθήνας vs Πανεπιστήμιακή Νοσηλευτική Σπάρτης

Ποια σχολή θα διαλέγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)
  • ΤΕΙ Οδοντικής Τεχνολογίας Αθήνας

    Ψήφοι: 1 11.1%
  • AEI Νοσηλευτικής Σπάρτης

    Ψήφοι: 8 88.9%

Giannis Kapa

Νεοφερμένος

Ο Giannis Kapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έδωσε φετος ενα δικο μου προσωπο Πανελληνιες και συμφωνα με τον βαθμο που εβγαλε και τις προτιμησεις, μεσα στις επικρατεστερες επιλογες ειναι πρωτα το ΤΕΙ Αθήνας - Οδοντική τεχνολογία και μετα το ΑΕΙ Σπάρτης - Νοσηλευτική.

Θα ηθελα γνωμες απο φοιτητες ή αποφοιτους απο τις δυο αυτες σχολες, για ποιοτητα σπουδων & επαγγελματικη αποκατασταση, καθως και αν υπαρχει η δυνατοτητα κατατακτηριων σε Οδοντιατρικη, Ιατρικη, ή κατι σχετικο. (μονο για σχολες Αθηνας στην περιπτωση κατατακτηριων)

Επισης προτεινετε καποια απο τις δυο..? Και γιατι..?


Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi Patt

Νεοφερμένος

Η Efi Patt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
δεν το συζητω φυσικα και θα προτιμησεις πανεπιστημιο
1 μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα
2 εχει μεγαλυτερο κυρος
3 ειναι ανωτερο απ το αλλο
4 η νοσηλευτικη εχει τρελη ζητηση και στο δημοσιο
5 θα κανεις ενα επαγγελμα που βοηθας κυριολεκτικα κοσμο και κοσμακι και θα το ευχαριστιεσαι

απο μαθηματα δεν ξερω να σου πω απλα εχει πολυ βιολογια ανατομια πρωτες βοηθειες κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
το ΑΕΙ όπως και να το κάνεις είναι ΑΕΙ. Μπορεί κάποια ΤΕΙ να είναι καλύτερα, αλλά το ΑΕΙ αναγνωρίζεται πιο εύκολα. Ασε που το συγκεκριμένο είναι αρκετά καλό απ' ό.τι έχω ακούσει (για το ΤΕΙ δεν έχω ακούσει αποψη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
δεν το συζητω φυσικα και θα προτιμησεις πανεπιστημιο
1 μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα
2 εχει μεγαλυτερο κυρος
3 ειναι ανωτερο απ το αλλο
4 η νοσηλευτικη εχει τρελη ζητηση και στο δημοσιο
5 θα κανεις ενα επαγγελμα που βοηθας κυριολεκτικα κοσμο και κοσμακι και θα το ευχαριστιεσαι

απο μαθηματα δεν ξερω να σου πω απλα εχει πολυ βιολογια ανατομια πρωτες βοηθειες κλπ

1.FAIL. και απο τει μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα
2.FAIL.Απο ποτε το πανεπιστημιο πελλοπονησου εχει μεγαλυτερο κυρος απο το τει αθηνας
3.FAIL.Και τα δυο ανηκουν στην ανωτατη τριτοβαθμια εκπαιδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi Patt

Νεοφερμένος

Η Efi Patt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ναι οκ ομως ειπε πως θελει το αει οποτε για το αει σε σχεση με το τει που ειπε μιλαω
sorry!!!

το τει αθηνας ειναι αλλη ιστορια
και απο οτι φαινεται δεν τον ενδιαφερει
οποτε τι μας το αναφερεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1.FAIL. και απο τει μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα
2.FAIL.Απο ποτε το πανεπιστημιο πελλοπονησου εχει μεγαλυτερο κυρος απο το τει αθηνας
3.FAIL.Και τα δυο ανηκουν στην ανωτατη τριτοβαθμια εκπαιδευση

1) Το ΤΕΙ θα διεκδηκεί πάντα θέσεις ΤΕ (όσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά να κάνει). Ο νοσηλευτής ΠΕ. διεκδηκεί θέσεις Π.Ε. που ποτέ δε συμπληρώνονται συνεπώς μπορεί να βρει δουλειά όποτε θέλεις.

2) Μόνο και μόνο τα βιβλία που κάνουνε στον οδηγό σπουδών φαίνεται η διαφορά ποιότητας των σχολών. Ως προς την σχολή η νοσληευτική Σπάρτης είναι έτη μπροστά. (ως προς το επάγγελματα μεγαλύτερο κύρος έχει ο οδοντοτεχνίτης).

3) Ανοικουν αλλά όπως είπα παραπάνω είναι η μέρα με την νύχτα.


Εγώ πιστεύω οτι πρέπει να σκεφτείς και άλλα δύο τμήματα

όπως το τμήμα φυσικοθεραπείς, τμήλα λογοθεραπείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Efi Patt

Νεοφερμένος

Η Efi Patt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
πεστααααα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis Kapa

Νεοφερμένος

Ο Giannis Kapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα.

Ευχαριστω πολυ καί για τον χρονο σας καί για τις ανταπαραθεσεις! Απ'τις οποιες βγαινουν παντα περισσοτερες πληροφοριες σε σχεση με μια μονοπλευρης αποψης κουβεντα. :P

Εφη μας ενδιαφερει το ΤΕΙ Αθηνας βρε, αφου λεμε για Οδοντικη Τεχνολογια στο ΤΕΙ Αθηνας. :)
Προκειται για την κοπελα μου, για να ξερετε, η οποια με την ευκαιρια δεν ενδιαφερεται και τοσο για τις προτασεις σου φιλε Γιωργο. Thanx παντως! Και εννοειται ευπροσδεκτη καθε αποψη, προταση.

Πηγαινε λοιπον καρφι για οδοντιατρικη ή κατι ιατρικο, φυσικοχημεικο, κατι τετοια, αλλα οπως ολοι γνωριζετε φετος τους πεθαναν λιγο. Ετσι κ εκεινη δεν τα πηγε καλα. Οποτε αυτο που της αρεσει περισσοτερο απο καποιες επιλογες που εχει με τα μεχρι τωρα δεδομενα (βαθμος - περσινες βασεις, συν το οτι θα προτιμουσαν να μην παει εκτος Αθηνων), ειναι οδοντοτεχνιτης. "Καθαρο" σαν επαγγελμα, με ελευθερο ωραριο & χρονο, αλλα και καλα χρηματα απ'οσο γνωριζουμε και μαθαινουμε. Απο'κει και περα δεν γνωριζω κατα ποσο υπαρχει κορεσμος στο επαγγελμα. Επισης σκεφτομαι ολη την παραπανω συζητηση περι ΑΕΙ-ΤΕΙ αλλα θελω να πιστευω πως ενα ΤΕΙ Αθηνας, μιας σχολης σαν αυτην, ε ολο και καποια ικανοποιητικη αναγνωρισημοτητα θα εχει στην αγορα μετα.... :worry: (ειναι και "ελευθερο" επαγγελμα, δεν εχεις να κανεις με στελεχωση θεσεων, εταιριες, κλπ.)

Ακομη θα ηθελα να ρωτησω για να διαφωτισω και εγω λιγο καποιες αποριες μου. Αν τελειωσεις νοσηλευτικη, τι κανεις μετα? Νοσηλευτης (ή κατι ανωτερο) σε νοσοκομεια, κλινικες, κλπ? Ή κανεις και αλλα πραγματα?
Εγω δεν ειμαι ειμαι υπερ αυτης της σχολης, κυριως λογω μη προσωπικης ζωης... ωραρια οτι να'ναι & οποτε να'ναι... και οχι τοσο ξεκουραστη/καθαρη οσο ο οδοντοτεχνιτης...

1) Το ΤΕΙ θα διεκδηκεί πάντα θέσεις ΤΕ (όσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά να κάνει). Ο νοσηλευτής ΠΕ. διεκδηκεί θέσεις Π.Ε. που ποτέ δε συμπληρώνονται συνεπώς μπορεί να βρει δουλειά όποτε θέλεις.

2) Μόνο και μόνο τα βιβλία που κάνουνε στον οδηγό σπουδών φαίνεται η διαφορά ποιότητας των σχολών. Ως προς την σχολή η νοσληευτική Σπάρτης είναι έτη μπροστά. (ως προς το επάγγελματα μεγαλύτερο κύρος έχει ο οδοντοτεχνίτης)

Το Νο1 αν θες αναλυσετο ελαφρως γιατι εγω δεν... :)

Στο Νο2 ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο για την σχολη της Πατρας. Οσον αφορα ομως την ποιοτητα σχολων που αναφερεις, σε συγκριση με την Οδοντ.Τεχν. ΤΕΙ Αθηνας ή γενικα οτι ειναι τοσο καλο το ΑΕΙ της Πατρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επειδή έχω τελειώσει πανεπιστημιακή νοσηλευτική και δουλεύω 2 χρόνια στο επάγγελμα έχω να πω πως είναι ένα αφάνταστα κουραστικό επάγγελμα με πολύ μεγλάλη ευθύνη και εξαντλητικό ωράριο κα με καθόλου κύρος. Δουλεύεις κυκλικό και αυτό το πράγμα κουράζει. Αυτό που με άγχωνε παραπάνω στην δουλειά είναι ότι δε μπορούσα να ενεργήσω μόνος μου πάντα έψαχνα ένα ιατρό να μου δίνει εντολές (και πολλές φορές όταν ο άρρωστός είναι στα τελευταία και τα δευτερόπλεπτα μετράνε).

Επίσης αυτό που με ενόχλησε ήταν ότι δεν ήξερα τι θα περιμένω την επόμενη μέρα. Μπορούσε να ήταν Πάσχα να είχα βάρδια και να έτρεχα σαν τρελός. Πολλές φορές όταν δεν έβρισκα ιατρό και απειλούτανε άμεσα η ζωή του ασθενούς έκανα ενέργειες μόνος μου ( π.χ. χορήγηση αγγειοσυσπαστικού). Είχα ασθενή που παρουσίασε κοιλιακή μαρμαρυγή σε μέρα γενικής απεργίας και που είχαμε έλειψη καταλληλων φαρμάκων. Επίσης πολλές φορές έψαχνα φάρμακα που ήταν σε έλλειψη και ήταν υποχρέωση μου να τα βρω.

Αυτοί οι λόγοι ήταν που με οδήγησαν να δώσω κατατακτήριες για την ιατρική (προσωπικά θεωρώ την δουλειά του νοσηλευτή πιο κουραστική) Ο λόγος που πέρασα ιατρική ήταν επειδή απέκτησα σωστές βάσεις από την νοσηλευτική (σπουδασα στο ΑΕΙ της Αθήνας) σε αντιθετη περίπτωση δεν υπήρχε περίπτωση να περάσω τις πραγματικά δύσκολες κατατακτηριες εξετάσεςι. Μάλιστα πολλά μαθήματα που έκανα στην νοσηλευτική αναγνωρίζονται τώρα απο΄την ιατρική. .... φαρμακολογία, βιοχημεια, γενετική, ανατομιία , ιστολογία , εμβρυολογία, πρώτες βοήθειες είναι κάποια από αυτά......
(Αυτή είναι μια αποδειξη της ποιότητας σπουδών που προσφέρει το πανεπιστήμιο της Νοσηλευτιής.


Δυστυχώς οταν τελειώσεις νοσηλευτική αει χώνεσαι και δεν έχει σχεδόν κανένα επιπλέον προνόμια από τους άλλους. Το καλό στην σχολή είναι πως σου προσφέρει άμεση εργασία (Στους καιρούς μας είναι σημαντικό).
Από την σχολή πέρα από την ακαδημμαική καριέρα στο πανεπιστημιο, μπορείς να γίνεις και καθηγητης στα τεε (δε το έχω ψάξει), καθώς και να ασχοληθείς με έρευνα (σε τομείς όπως η βιολογία και η βιοχημεία)--> ούτε και αυτό το έχω ψάξει.

Όπως είπα πριν η σχολή της νοσηλευτικής προσφέρει περισσότερη γνώση παρόλα αυτά το επάγγελμα έχει λιγότερο κύρος από του οδοντετχνίτη..... στην νοσηλευτιή βρίκσεις πιο άμεσα δουλειά (στους καιρούς που ζουμε είναι σημαντικό), η δουλεια του οδοντοτεχνίτη ειναι λιγότερο κουραστική αλλά αν είσαι καλός στην δουλειά σου μπορείς να βγάλεις πάρα πολλά λεφτά (ο νοσηλευτής δε μπορεί να βγάλει πολλά λεφτά)...........

Το Νο1 αν θες αναλυσετο ελαφρως γιατι εγω δεν... :)

Κάθε χρονο αν κοιτάξεις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ οι θέσεις Π.Ε. και Τ.Ε. που ανακοινώνονται είναι διαφορετικές. Σε κάθε προκήρυξη υπάρχουν κενές θέσεις Π.Ε. (ΑΕΙ) (σε επαρχιακά νοσοκομεία). Συνπεώς μπορείς να πιάσεις θέσεις στο δημόσιο μόνο και μόνο το πτυχίο σου χωρίς καν να εχεις εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis Kapa

Νεοφερμένος

Ο Giannis Kapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γιωργο σε υπερευχαριστω για την απαντηση.... Αργησα γιατι ηθελα να το διαβασει και η κοπελα μου και να βρω χρονο να απαντησω με ηρεμια, αν και με λιγα λογια, καταληξαμε ακομα πιο ευκολα στην Οδοντικη Τεχνολογια... :)
Και μετα μπορει αν θελει να συνεχισει για Οδοντιατρικη που ηθελε αρχικα.

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες και οι εμπειριες σου [αν και εχω ακουσει και διαφορετικες περιπτωσεις οσον αφορα την ποιοτητα της δουλειας (ομως στο μιλητο απο φιλους κλπ) και την θεση που μπορεις να εχεις ή να φτασεις με τον καιρο ("ανεβαινεις" αν δεν κανω λαθος ε? ή οχι?)]. Αλλα σε γενικες γραμμες αυτες οι συνθηκες γνωριζουμε και εμεις οτι επικρατουν και σιγουρα ολα αυτα τα περιεργα ωραρια! Και το θεμα καθαριοτητας του περιβαλοντος εργασιας παιζει ρολο και η ηρεμια και ολα.

Οποτε μιας και της αρεσει η Οδοντιατρικη και τα σχετικα, απορριπτουμε την Νοσηλευτικη μιας και προεκυψε απλα σαν μια λυση λογω χαμηλοτερης βαθμολογιας συν την προτιμηση ενος ΑΕΙ απο ενα Τει.
Απο την στιγμη ομως που δεν υπαρχει ΑΕΙ Οδοντικης Τεχνολογιας, παρα μονο ΤΕΙ, τοτε ειναι το ιδιο εξω στην εργασια πιστευω και γενικα ειναι μια χαρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top