Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ ζω στον Περισσό!Για μένα αν περνάς σε οποιαδήποτε σχολή που είναι στο κέντρο,όπως ΑΣΟΕΕ και κάποια τμήματα του ΕΚΠΑ (όπως Νομική,Οικονομικό) που βρίσκονται στο Κέντρο είναι πολύ καλά εδώ στον Περισσό,Νέα Ιωνία!Κοντά στον σταθμό...μια χαρά!Και είναι και σχετικά φθηνά :)
Αν περνάς σε τμήμα που βρίσκεται στην Πανεπιστημιούπολη, τότε Ζωγράφου κλπ είναι πολύ καλά!
Πάντως γενικά σε ολη την Αθήνα συμβαίνουν πράγματα οπότε απλώς πρέπει να είσαι προσεκτική :D
Αλλά σε νορμάλ επίπεδα :)
Εκτός αν πας να μείνεις στο κέντρο ή κυψέλη και τέτοια (απαπα...μακριά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
οπότε την πλατεία αττικής την ξεχνάω,ε; καλά εκεί στον Καλλιμάρμαρο που λες τα ενοίκια είναι πολύ ακριβά.. το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ικανοποιήσω με τίποτα όλα τα κριτήρια μ : ενοίκιο 300-400
εμβαδόν 50-70
σχετικά καινούρια κατασκευή
ασφαλής περιοχή
από τον 2ο όροφο και πάνω.... ζητάω πολλά αλλά είναι όνειρο ζωής για μένα το φοιτητικό μ σπίτι και το θέλω όσο καλύτερο γίνεται!

καταρχάς σας ευχαριστώ όλους...χρειάζομαι συμβουλές από άτομα που έχουν ήδη αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα...Στα Εξάρχεια είναι καλύτερη η κατάσταση;
Λοιπόν.
Από κέντρο οι ασφαλείς περιοχές, σε γενικές γραμμές, είναι το εμπορικό τρίγωνο με κέντρο το Σύνταγμα, Πλάκα και Κολωνάκι. Όπως καταλαβαίνεις είναι απλησίαστες. Από Ομόνοια και κάτω άλλος κόσμος, κανονικό γκέτο. Εσχάτως τα πράγματα έχουν αγριέψει. Απλή διέλευση πιστεύω είναι εφικτή, αλλά η διαμονή εκεί ρίσκο.
Τα Εξάρχεια είναι ιδιάζουσα περίπτωση και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η ποιότητα ζωής εκεί. Προς λόφο Στρέφη τα πράγματα βελτιώνονται αισθητά. Εναλλακτικά υπάρχουν η Ευελπίδων και ο Λυκαβηττός.
Περιοχή που σίγουρα πληροί τα κριτήρια σου είναι οι Αμπελόκηποι και επιπροσθέτως έχει καλή συγκοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

δε ξέρω άν έχεις περάσει το τελευταίο μήνα απο τη πατησίων μέχρι την ομόνοια έχουν μαζέψει όλα τα πρεζάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
δε ξέρω άν έχεις περάσει το τελευταίο μήνα απο τη πατησίων μέχρι την ομόνοια έχουν μαζέψει όλα τα πρεζάκια

Δεν ισχυει αυτο που λες.Και παλι το κυριο προβλημα ομως δεν ειναι τα...πρεζακια που σερνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
καταρχάς σας ευχαριστώ όλους...χρειάζομαι συμβουλές από άτομα που έχουν ήδη αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα...Στα Εξάρχεια είναι καλύτερη η κατάσταση;;; γιατί και για εκεί λένε ότι είναι επικίνδυνα εσύ σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται; είσαι ευχαριστημένος από το σπίτι και τη θέση τ;;

ούτε συζήτηση, εκτος αν θες να μυρίζεις δακρυγόνα και να κάνεις παρέα με ματατζήδες, ψευτοαναρχικούς και πρεζάκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δεν ισχυει αυτο που λες.Και παλι το κυριο προβλημα ομως δεν ειναι τα...πρεζακια που σερνονται.

δε μπορώ να σου αποδείξω οτι δεν ειμαι ελέφαντας. Ισχύει αλλα όντως δεν ηταν αυτο το κυρίαρχο πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Θα σου προτεινα να επιλεξεις περιοχη που εξυπηρετειται απο τον ΗΣΑΠ (ηλεκτρικος) ισως απο Α.Πατησια κ βορειοτερα (Περισσο,Ν.Ιωνια,Ν.Ηρακλειο) .Σ' αυτες τις περιοχες εχει ασφαλεια (περισσοτερη απο το κεντρο) κ τα νοικια δεν ειναι απλησιαστα.Κ εχει ευκολη προσβαση σ ολη την Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
παιδιά βοήθεια.... 99,9% περνάω ασοεε... όμως δεν ξέρω σε ποια περιοχή της Αθήνας να βρω σπίτι... Έχω βρει 2 καλά αλλά είναι πολύ κοντά στο πανεπιστήμιο... Από τη μία αυτό είναι καλό όμως εκεί (πλατεία Αττικής, Βικτωρίας) δεν είναι και το πιο ασφαλές μέρος για μια φοιτήτρια... Πολλοί μου λένε να μην το ρισκάρω να μείνω εκεί...Τι να κάνω;;

Εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις εξάρχια πάντως.Είναι απο τις καλύτερες περιοχές nowadays.

Edit:Γιατί οι αρνητικές ρε παιδιά? Και απο αισθητικής άποψης,υπάρχουν αρκετά αναπλαιομένα νεοκλασσικά που ομορφαίνουν τη περιοχή,και καλό κόσμο μαζεύει-η πλατεία αυτό το καιρό είναι γεμάτη πιτσιρικαρία-και κοντά στην ΑΣΟΕΕ είναι αλλά και σε μετρό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ίσως προς το λόφο, αλλά ακόμα είναι πολύ πρόσφατα τα χάλια των Εξαρχείων με τα ναρκωτικά στην πλατεία. Μην ξεχνάς πως μέχρι πέρυσι δε βλεπόταν η περιοχή και ακόμα και τώρα η Στουρνάρη είναι από τους πρώτους δρόμους που καταστρέφονται στα επεισόδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
παιδιά βοήθεια.... 99,9% περνάω ασοεε... όμως δεν ξέρω σε ποια περιοχή της Αθήνας να βρω σπίτι... Έχω βρει 2 καλά αλλά είναι πολύ κοντά στο πανεπιστήμιο... Από τη μία αυτό είναι καλό όμως εκεί (πλατεία Αττικής, Βικτωρίας) δεν είναι και το πιο ασφαλές μέρος για μια φοιτήτρια... Πολλοί μου λένε να μην το ρισκάρω να μείνω εκεί...Τι να κάνω;;

πλατεια αττικης και βικτωρια μια χαρα ειναι ...συγκριτικα δε με σταθμο λαρισσης ,μεταξουργειο και ομονοια....
κοιτα αμα ειναι να νοικιασεις σπιτι μια ωρα μακρυα δεν λεει....εγω θα νοικιαζα καπου που να μπορω να παω και με τα ποδια..για να μην ταλαιπωρουμαι απο στασεις εργασιας... και τπτ κενα...!
αν δε θες βικτωρια προτεινω καπου ψηλα...προς πανεπιστημιο πλευρα...οχι προς αττικη...

ασχετο: εχω βρει ενα χαρτι κολλημενο σε μια κολωνα στον σταθμο αττικης...που ενας φοιτητης επειδη τελειωσε τις σπουδες του πουλαει ολα τα επιπλα του φθηνα και λεει τιμες συζητισιμες....την τεταρτη θα κατεβω αθηνα για να δωσω....θες να κρατησω το τηλ του;;; δεν ξερω αν θα το εχει ακομα εκει βεβαια!

Εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις εξάρχια πάντως.Είναι απο τις καλύτερες περιοχές nowadays.

Edit:Γιατί οι αρνητικές ρε παιδιά? Και απο αισθητικής άποψης,υπάρχουν αρκετά αναπλαιομένα νεοκλασσικά που ομορφαίνουν τη περιοχή,και καλό κόσμο μαζεύει-η πλατεία αυτό το καιρό είναι γεμάτη πιτσιρικαρία-και κοντά στην ΑΣΟΕΕ είναι αλλά και σε μετρό....

ρε συ εκει δεν ειχε γινει το περαστατικο με εκεινο το αγορι που σκοτωσανε πριν 3 χρονια?
οντως ειναι ασφαλες μερος ....και δεν γινονται καθολου επεισοδεια εκει...
εισαι θεοπαλαβος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Kαλά εσύ της λες να μείνει Βικτώρια και λες τον άλλον θεοπάλαβο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Kαλά εσύ της λες να μείνει Βικτώρια και λες τον άλλον θεοπάλαβο;

ναι τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον βλακεια ειπα...στο κατω κατω βικτωρια και σταθμος λαρισσης 2 βηματα ειναι! ηταν αναγκη να βαλουν τις σχολες μεσα σε τετοιες περιοχες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Oι σχολές είναι εδώ και έναν αιώνα εκεί. Τα Πατήσια εκείνα τα χρόνια ήταν μέσα στα αρχοντικά, η Κυψέλη αργότερα ήταν κέντρο καλλιτεχνών. Μην κοιτάς πως έχουν γίνει τώρα. Περνάς πίσω και πολλές φορές γύρω από την ΑΣΟΕΕ και μυρίζει ουρίνη επειδή όλοι οι αλλοδαποί που πουλάνε την πραμάτεια τους κάνουν επί τόπου την ανάγκη τους. Δε χρειάζεται να μπλέξει με τέτοιες περιοχές. Ευτυχώς η τοποθεσία του συγκεκριμένου πανεπιστημίου είναι κομβική. Περνάνε άπειρα λεωφορεία/τρόλλευ, έχει Ομόνοια για μετρό κοντά και σταθμό Βικτώριας δίπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ρε συ εκει δεν ειχε γινει το περαστατικο με εκεινο το αγορι που σκοτωσανε πριν 3 χρονια?
οντως ειναι ασφαλες μερος ....και δεν γινονται καθολου επεισοδεια εκει...
εισαι θεοπαλαβος!

Μόνο που το πιτσιρικά τον έφαγε μπάτσος....

Χώστε κι'άλλες αρνητικές ρε,εγώ ευχαρίστως θα έμενα εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις εξάρχια πάντως.Είναι απο τις καλύτερες περιοχές nowadays.

Edit:Γιατί οι αρνητικές ρε παιδιά? Και απο αισθητικής άποψης,υπάρχουν αρκετά αναπλαιομένα νεοκλασσικά που ομορφαίνουν τη περιοχή,και καλό κόσμο μαζεύει-η πλατεία αυτό το καιρό είναι γεμάτη πιτσιρικαρία-και κοντά στην ΑΣΟΕΕ είναι αλλά και σε μετρό....

Χώστε κι'άλλες αρνητικές ρε,εγώ ευχαρίστως θα έμενα εκεί
Σίγουρα έχεις χιούμορ.
Και ποιός σε εμποδίζει να πας από τώρα;

πλατεια αττικης και βικτωρια μια χαρα ειναι ...συγκριτικα δε με σταθμο λαρισσης ,μεταξουργειο και ομονοια....
Δηλαδή, κατ' εσέ, οι περιοχές που προτείνεις είναι νησίδες ασφαλείας μέσα στο γκέτο της Αθήνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μόνο που το πιτσιρικά τον έφαγε μπάτσος....

Χώστε κι'άλλες αρνητικές ρε,εγώ ευχαρίστως θα έμενα εκεί

ο,τι και να σεφαει...αμα πας στον αδη θα σου πω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Oι σχολές είναι εδώ και έναν αιώνα εκεί. Τα Πατήσια εκείνα τα χρόνια ήταν μέσα στα αρχοντικά, η Κυψέλη αργότερα ήταν κέντρο καλλιτεχνών. Μην κοιτάς πως έχουν γίνει τώρα. Περνάς πίσω και πολλές φορές γύρω από την ΑΣΟΕΕ και μυρίζει ουρίνη επειδή όλοι οι αλλοδαποί που πουλάνε την πραμάτεια τους κάνουν επί τόπου την ανάγκη τους. Δε χρειάζεται να μπλέξει με τέτοιες περιοχές. Ευτυχώς η τοποθεσία του συγκεκριμένου πανεπιστημίου είναι κομβική. Περνάνε άπειρα λεωφορεία/τρόλλευ, έχει Ομόνοια για μετρό κοντά και σταθμό Βικτώριας δίπλα.

καλα εγω ευτυχως ειμαι πανεπιστημιο και εκει ειναι πολυ καλυτερα...και πιο καθαρα...απο ομονοια και βικτωρια
εκει κοντα στην πατησιων πολυτεχνειο και ασοεε πλευρα κυκλοφορουν πολλοι χρηστες διαφορων ουσιων...και σε κοιτανε και περιεργα ...εγω μια φορα λεω: εχε γουστο να μου επιτεθει κανενας...και βιαζομουνα κιολα γτ εδινα εξετασεις εκεινη την μερα...
τεσπα τη νυχτα εκει δεν παω ουτε για πλακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Σίγουρα έχεις χιούμορ.
Και ποιός σε εμποδίζει να πας από τώρα;

...

Το ότι δεν έχω δικό μου εισόδημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Σίγουρα έχεις χιούμορ.
Και ποιός σε εμποδίζει να πας από τώρα;


Δηλαδή, κατ' εσέ, οι περιοχές που προτείνεις είναι νησίδες ασφαλείας μέσα στο γκέτο της Αθήνας;

τι νησιδες λες ρε και μπερδευτηκα? διαβασε και τα αλλα μνμτα και θα καταλαβεις τι εννοω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
...
Το ότι δεν έχω δικό μου εισόδημα?
Το πρόβλημα σου λύνεται πολύ εύκολα. Ξενοικιάζεις από κει που είσαι τώρα και μετακομίζεις Εξάρχεια. Αν είσαι κάτοικος Αθηνών, κάνεις υπομονή λίγα ακόμη χρονάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top