Όσοι ''απέτυχαν" στις Πανελλήνιες

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οι κατακτήριες είναι πολύ δύσκολες? :P
Όχι. Το μόνο μειον τους είναι ο έντονος ανταγωνσμός που υπάρχει στα υψηλόβαθμα κεντρικά πανεπιστήμια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Για μέχρι πέρυσι το ξέρω ότι είναι έτσι. Για φέτος τι γίνεται? Γιατί αν 20% είναι μέρος του αριθμού των εισακτέων που ανακοινώθηκε, τότε δεν έχουμε γερή μέιωση θέσεων?


Δία, στο παρακάτω λινκ κατεβάζεις ένα αρχείο Word που τα λέει όλα αναλυτικά:

https://esos.gr/index2.php?option=com_k2&view=item&task=download&id=715

Αν βαριέσαι να πας να το κατεβάσεις, στα λέω εγώ:

"Φέτος, παράλληλα με την κατάργηση των μετεγγραφών, για πρώτη φορά θεσπίζεται ειδικός αριθμός θέσεων για κάθε Τμήμα ή Σχολή και για κάθε κατηγορία πέραν του κανονικού αριθμού εισακτέων, δηλαδή για τρίτεκνες ή πολύτεκνες οικογένειες, για περιορισμό πολλαπλών νοικοκυριών, για λόγους υγείας των μελών οικογενειών των υποψηφίων, κλπ."

Για λεπτομέρειες, όπως σου είπα, κατεβάζεις το αρχείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
1). Αν νιώθεις πως έκανες ότι καλύτερο μπορούσες τότε δν είναι αποτυχία. Ίσα ίσα, όλοι όσοι προσπάθησαν φέτος κέρδισαν πολλά! Με τη γνώση, ότι γνωση + αν είναι αυτή ανοίγει τ μυαλό!

2). Εμένα όλη αυτή η διαδικασία με άλλαξε πολύ, ήρθα σε επαφή με καθηγητές στο φροντ αλλά + στο σχολείο π αγαπούσαν αυτό π έκαναν + η προσπάθειά τους να μας μάθουν κάποια πράγματα σε βάθος ήταν μεγαλύτερη από την προσπάθειά μ να γράψω καλά φέτος...

Σημασία έχει το ταξίδι προς την Ιθάκη και οι εμπειρίες που αποκτήθηκαν από αυτό. Η ζωή είναι ένα παζλ επιτυχιών και αποτυχιών. Όμως και οι επιτυχίες και οι αποτυχίες, έχουν το νόημά τους διαγράφοντας μια διαφορετική προσωπική ζωή για τον κάθε άνθρωπο. Σημασία έχουν οι γνώσεις που αποκτάμαι από κάθε φάση της ζωής μας. Δεν γίνεται να τα μάθουμε όλα ή να μάθουμε περισσότερα για να βγάλουμε το μάτι του άλλου (Ελληναράδικο κόμπλεξ). Ευκαιρία εμείς η νέα γενιά, να επαναπροσδιορίσουμε το αξιακό πακέτο. Να γίνουμε λιγότερο παρτάκηδες και τεχνοκράτες. Να επενδύσουμε την γενική παιδεία, στην παιδεία με σκέψη και σε κάτι που θα μείνει ως πολιτισμικό κεφάλαιο μετά το πέρας των χρόνων ανεξαρτήτως διαδρομής του καθενός μας.

Προσωπικά η διαδικασία των πανελληνίων, ας ήταν 2 εξαντλητικές χρονιές, με βοήθησε αρκετά, κυρίως στον τρόπο οργανωμένης μελέτης και προσωπικής πειθαρχίας....ασχέτως αν δεν σπουδάζω Ιατρική ή ΗΜΜΥ. Αυτές οι δυο έννοιες (οργανωμένη μελέτη και προσωπική πειθαρχία), είναι τα βασικά συστατικά επιτυχούς πορείας για όποιον επιλέξει το Πανεπιστήμιο και γενικά για όποιον θέλει να κάνει κάτι στην ζωή του που να μην απαιτεί υψηλές γνώσεις Πανεπιστημίου. Έμαθα να σκέφτομαι αντί να διαβάζω! Μέσω της σκέψης ήρθε και η γνώση.



Έμαθα λοιπόν πως ό,τι + αν κάνεις στη ζωή σ πρέπει να μάθεις να τ αγαπάς! Τι να το κάνω να περάσω και ιατρική (αν και πρακτικά δε γίνεται επδ είμαι τεχνολογική! :Ρ) αν δν μ αρέσει αυτό που θα κάνω + να περάσω απλά + μόνο για να λέω ότι είμαι Σε γαμάτη σχολή? Άλλωστε κάθε εμπόδιο για καλό! Δν ξέρουμε πώς θα εξελιχθεί η ζωή μας ακόμα + αν δν περάσουμε πουθενά... Ας κοιτάξουμε να τα έχουμε καλά με τν εαυτό μας + όλα θα έρθουν!

Όντως αυτή η φράση είναι το ζουμί!! Πρέπει επιτέλους στην Ελλάδα να μάθουμε ότι κάθε τι έχει την αξία του είτε είναι Ιατρική είτε είναι Φιλοσοφία. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε καλοί σε αυτό που κάνουμε γιατί γεμίσαμε από πτυχιούχα ψώνια που είναι ανίκανα να δέσουν και τα κορδόνια των παπουτσιών τους. Πρέπει να αποβάλλουμε τον ατομικισμό μας, την υπερβολική εγωπάθεια και να αναθεωρήσουμε τι σημαίνει ζωή και τι επιδιώξεις πρέπει να έχουμε από αυτήν. Να είμαστε σε θέση να κάνουμε το κάθε πράγμα στον καιρό του ώστε να απολαύσουμε όσο είναι εφικτό (εφόσον είμαστε και υγιείς) ότι αναπνέουμε, σκεφτόμαστε και έχουμε τα μάτια ανοιχτά κάθε νέα μέρα που ξυπνάμε. Το κάθε εμπόδιο είναι για καλό γιατί μπορεί να μας ανοίχει πόρτες εκεί που δεν το φανταζόμαστε. Νέοι μου, μην σκέφτεστε σαν απολυμμένοι Έλληνες δημόσιοι "εργατοπατέρες" που έχασαν τους θώκους και τα φράγκα! Σκεφτείτε πιο δημιουργικά, πιο αισιόδοξα, πιο ...προσγειωμένα! Δείτε το κάθε εμπόδιο, ως μια ευκαιρία να ξεκινήσετε να ζωγραφίζετε την δική σας πορεία από διαφορετική αρχή. Οι αρχές είναι οι ίδιες από οποιοδήποτε σημείο και αν βρεθείτε. Σημασία έχει, ποιο θα είναι το αποτέλεσμα μόλις τελειώσει η ζωγραφική. Στην ζωή δεν δίνονται πάντα οι ίδιες ευκαιρίες, αλλά ευκαιρίες με διαφορετική μορφή. Μην είστε θεατές της ζωής, μέσα στην μιζέρια των πανελληνίων. Δείτε και την αποτυχία για Ιατρική Αθήνας ως αφορμή να δείξετε το ταλέντο σας σε μια άλλη πορεία. Ακόμη και μανάβικο να θελήσει να κάνει κάποιος...πτυχιούχος Μηχανολόγος Μηχανικός δεν είναι ντροπή. Ας πάψουμε ως χώρα να έχουμε απαιτήσεις να μας βολέψουν κάποιοι άλλοι σε μια καρέκλα και να μας πληρώνουν. Ας πάψουμε να θέλουμε όλοι καριέρες Πανεπιστημίου. Δεν γίνεται να υπάρχει κοινωνία με 110.000 υποψήφιους φοιτητές κάθε χρόνο και το 70% των φοιτητών να μην παίρνει πτυχίο ποτέ!!!! Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά. Με αυτήν την λογική πιάσαμε πάτο. :/:

Οι ικανοί άνθρωποι είναι ικανοί παντού. Είτε στην Ιατρική Αθήνας είτε στο ΤΕΙ Ιχθυοκαλλιέργειας Μεσολογγίου. Οι ικανοί άνθρωποι με ένα πινέλο στο χέρι και ένα χαρτάκι...εννοώντας τις "πόρτες" που παρουσιάζει η ζωή, μπορούν να κάνουν τρομερά πράγματα γιατί απλά ξέρουν τι θέλουν, ξέρουν τον εαυτό τους, ξέρουν να σκέφτονται. Οι ανικανοί άνθρωποι απλά βρίσκουν δικαιολογία «δεν πέρασα Ιατρική Αθήνας που ήθελα». Μια ζωή θα βρίσκουν δικαιολογίες «δεν έκανα εκείνο, δεν έκανα το άλλο,...». Στο χέρι τους ήταν να το κάνουν αν ήθελαν. Στην ζωή, πετυχαίνουμε πάντα εκείνο που είμαστε σε θέση ώστε να μπορούμε να το θέλουμε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Σημασία έχει το ταξίδι προς την Ιθάκη και οι εμπειρίες που αποκτήθηκαν από αυτό.
Δεν θα συμφωνούσα περισσότερο!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι κατακτήριες είναι πολύ δύσκολες? :P

:redface::) Περίμενε να βγουν πρώτα τα αποτελέσματα και μετά σκέφτεσαι αυτή την λύση.

Οι εξετάσεις είναι αρκετά δύσκολες παρόλα αυτά αφου πέρασα εγώ ο χαζουλης μπορει ο καθένας να περάσει. Για να λέμε την αλήθεια εσύ επειδή θα βγάλεις μια πολύ δύσκολη σχολή που είναι η φαρμακευτική (εφόσον δε περάσει τώρα ιατρική πράγμα που εύχομαι) θα κατέχεις την βιοχημεία πολύ καλά ενώ θα γνωρίζεις και ανατομία (ως επιστήμη υγείας). Ενώ δε πιστεύω να δυσκολευτεις στην βιολογία (αφού στην σχολή σου θα κάνεις πιο εξειδιικευμένα πράγματα από την ιατρική).

Εγώ έδωσα 2004 και παράλληλα με τη νοσηλευτική έδωσα το 2005 (και ξανααπέτυχα).:( Παρόλο που ήθελα ιατρική πέρασα πάρα πολύ καλά στην σχολή μου και έμαθα πάρα πολλά πράγματα. Το 2008 τέλειωσα και πήγα στρατό. Το 2009 έδωσα στα Ιωάννινα κατατακτήριες όπου αποτυγχάνω :( στην Φυσική (διότι διάβαζα ασκήσεις και τέτοια ενώ στην ιατρική πέφτει καθαρά θεωρητική φυσική ). Το 2010 διορίζομαι και αποφασίζω να δώσω για μια ακόμη φορά κατατακτήριες (ισως τελευταία). Φεβρουάριο του 2011 πέρνω τηλέφωνο ενώ δούλευα γεμάτος αγωνία και μου ανακοινώνουν τα αποτελέσματα ΠΕΡΑΣΑ :D τα έκανα όλα άνω κάτω. Ίσως ήταν η πιο ευτυχισμένη στιγμή στην ζωή μου ως τώρα (:) ). Να σας πω την αλήθεια ούτε τώρα δε το πιστεύω ....:P

Ας μιλήσει λοιπόν ένας απόφοιτος από το... περιβόητο 2002.

Το 2002 οι υποψήφιοι δίναμε 9 μαθήματα,
Ο κύριος Σουρωτήρης με περνάει μόνο 2 χρόνια ;:stunned:

--------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δία, στο παρακάτω λινκ κατεβάζεις ένα αρχείο Word που τα λέει όλα αναλυτικά:
"Φέτος, παράλληλα με την κατάργηση των μετεγγραφών, για πρώτη φορά θεσπίζεται ειδικός αριθμός θέσεων για κάθε Τμήμα ή Σχολή και για κάθε κατηγορία πέραν του κανονικού αριθμού εισακτέων, δηλαδή για τρίτεκνες ή πολύτεκνες οικογένειες, για περιορισμό πολλαπλών νοικοκυριών, για λόγους υγείας των μελών οικογενειών των υποψηφίων, κλπ."
Σ΄ευχαριστώ πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγώ έδωσα 2004 και παράλληλα με τη νοσηλευτική έδωσα το 2005 (και ξανααπέτυχα).:( Παρόλο που ήθελα ιατρική πέρασα πάρα πολύ καλά στην σχολή μου και έμαθα πάρα πολλά πράγματα. Το 2008 τέλειωσα και πήγα στρατό. Το 2009 έδωσα στα Ιωάννινα κατατακτήριες όπου αποτυγχάνω :( στην Φυσική (διότι διάβαζα ασκήσεις και τέτοια ενώ στην ιατρική πέφτει καθαρά θεωρητική φυσική ). Το 2010 διορίζομαι και αποφασίζω να δώσω για μια ακόμη φορά κατατακτήριες (ισως τελευταία). Φεβρουάριο του 2011 πέρνω τηλέφωνο ενώ δούλευα γεμάτος αγωνία και μου ανακοινώνουν τα αποτελέσματα ΠΕΡΑΣΑ :D τα έκανα όλα άνω κάτω. Ίσως ήταν η πιο ευτυχισμένη στιγμή στην ζωή μου ως τώρα (:) ). Να σας πω την αλήθεια ούτε τώρα δε το πιστεύω ....:P
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Πάντως θα πρέπει να είναι δύσκολος ο συνδυασμός εργασίας και σπουδών σε μια απαιτητική σχολή όπως η Ιατρική.
Σχετικά με όσα αναφέρεις για την Φυσική, μου δημιουργήθηκε μια απορία. Δε δίνουν ύλη για τις κατατακτήριες; Ή εστω από προπτυχιακούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Πάντως θα πρέπει να είναι δύσκολος ο συνδυασμός εργασίας και σπουδών σε μια απαιτητική σχολή όπως η Ιατρική.
Σχετικά με όσα αναφέρεις για την Φυσική, μου δημιουργήθηκε μια απορία. Δε δίνουν ύλη για τις κατατακτήριες; Ή εστω από προπτυχιακούς;

H ύλη είναι χαώδης σε όλα τα μαθήματα (αυτό δε πρέπει να ισχύει μόνο για την ιατρική αλλά για ολες τις σχολές). Μέσα στην ύλη ήταν κινηματική θερμοδυναμικπη κ.ο.κ. εγώ το παιδάκι διάβαζα ασκήσεις σε αυτά τα κεφάλαια αλλά στο τέλος δε έπεσε καμία άσκηση. Έπεσαν θεωρητικές ασκήσεις (σχετικά με το εγκεφαλογράφηιμα, την ροδοψίνη (ένα ένζυμο), ποια στάση του σώματος είναι πιο κουραστική; και κάτι βλακίες για ακτινοπροστασία και λίγο θεωρητικά για την οπτική και κάτι μετατροπείς τύπους σε πηρυνική φυσική. Στο μάθημα έγραψα 4,8 (αν εγραφα πάνω από 5 θα περνούσα) ενώ στα αλλα δύο βιοχημεία και βιολογία είχα γράψει περίπου στο 6 και 8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
H ύλη είναι χαώδης σε όλα τα μαθήματα (αυτό δε πρέπει να ισχύει μόνο για την ιατρική αλλά για ολες τις σχολές). Μέσα στην ύλη ήταν κινηματική θερμοδυναμικπη κ.ο.κ. εγώ το παιδάκι διάβαζα ασκήσεις σε αυτά τα κεφάλαια αλλά στο τέλος δε έπεσε καμία άσκηση. Έπεσαν θεωρητικές ασκήσεις (σχετικά με το εγκεφαλογράφηιμα, την ροδοψίνη (ένα ένζυμο), ποια στάση του σώματος είναι πιο κουραστική; και κάτι βλακίες για ακτινοπροστασία και λίγο θεωρητικά για την οπτική και κάτι μετατροπείς τύπους σε πηρυνική φυσική. Στο μάθημα έγραψα 4,8 (αν εγραφα πάνω από 5 θα περνούσα) ενώ στα αλλα δύο βιοχημεία και βιολογία είχα γράψει περίπου στο 6 και 8
Κατάλαβα. Ειθίσταται για τις κατατακτήριες να λένε μόνο ποια μαθήματα εξετάζονται, αλλά άτυπα η ύλη είναι ίδια με τα αντίστοιχα εξαμηνιαία μαθήματα, δεδομένου ότι τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι κατά βάση από το πρώτο έτος. Γι' αυτό πολλοί υποψήφιοι παρακολουθούν τις διαλέξεις στο πανεπιστήμιο και παίρνουν σημειώσεις από φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ο κύριος Σουρωτήρης με περνάει μόνο 2 χρόνια ;:stunned:
--------

Από ό,τι φαίνεται, ναι :) (Να υποθέσω ότι από τον τρόπο γραφής μου με έκανες για πολύ μεγαλύτερο; :Ρ Να το πάρω σαν καλό αυτό; :ΡΡΡ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Από ό,τι φαίνεται, ναι :) (Να υποθέσω ότι από τον τρόπο γραφής μου με έκανες για πολύ μεγαλύτερο; :Ρ Να το πάρω σαν καλό αυτό; :ΡΡΡ )
:worry: Για καλό το είπα.
Και εγώ σε 2 χρόνια έτσι θα γράφω; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vamos3

Νεοφερμένος

Ο Vamos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

Σιγουρα προκειται για τον φετινο αριθμο εισακτεων; Γιατι πχ η αγγλικξ φιλολογια που με ενδιαφερει, απο οτι φαινεται εδω θα δεχτει περισσοτερους παρα τα οσα λεγονατν για μειωση. Επισης ποιους αντιπροσωπευουν οι στηλες εισακτεων ειδικης κατηγοριας; Με μια γρηγορη ματια δεν μου φανηκε να αντπροσωπευουν τους υποψηφιους με το 10% ουτε το 20% με τις μεταγραφες, αφου η αναλογια δεν ειναι σταθερη για καθε σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πφφφ..και εγώ καθόμουν και στενοχωριόμουν γιατί δεν ήμουν σίγουρος πως τα πήγα μέχρι που σήμερα έγινε κάτι και πραγματικά αναθεώρησα...ένας πολύ καλός μας γείτονας που μένει ακριβώς από πάνω μας πέθανε σήμερα, πριν λίγο δηλαδή...ήταν μέχρι και 2 μήνες μία χαρά και οι γιατροί του διέγνωσαν καρκίνο...πέθανε μέσα σε 2 μήνες....δεν ήταν ούτε 60...αυτή την στιγμή είναι πάνω οι δικοί μου και ακούω τα μοιτολόγια της γυναίκας του και σπαράζει πραγματικά η καρδιά μου....θέλω να ανέβω και να της πω πόσο πραγματικά λυπάμαι αλλά φοβάμαι, δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ...μέχρι και πριν από λίγο διάβαζα λατινικά ενώ στην ουσία είχα το μυαλό μου σε αυτόν τον άνθρωπο και στο πόσο άδικα έφυγε...για αυτό το μόνο που έχω να πω είναι υγεία και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.... οι πανελλαδικές είναι ένα τίποτα για το οποίο στενοχωριόμαστε και αγχωνόμαστε....αφού τη πέμπτη το βράδυ έκλαιγα που ένοιωθα πως δεν πρόλαβα να διαβάσω αρχαία και σήμερα σκέφτομαι ότι αλλού είναι τα δράματα...ας ζούμε λοιπόν καλά όπως είμαστε και ας μην έχουμε σκοτούρες για τέτοια ανούσια θέματα....και αν αποτύχαμε δεν πειράζει...δεν είναι το τέλος του κόσμου...αυτός που αξίζει θα βρει τον δρόμο του...δεν τον περιορίζουν οι πανελλαδικές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η υγεία είναι όντως το παν.Αλλά όταν είσαι υγιής έχεις την υγεία δεδομένη οπότε το μυαλό σου δεν απασχολείται με αυτό αλλά με τα υπόλοιπα προβλήματα.Όλοι έχουμε τα προβλήματά μας ιεραρχημένα.
Γι'αυτό η φράση ''να χεις την υγειά σου κι όλα θα γίνουν'' δεν σου λέει τίποτα μέχρι να μην έχεις όντως την υγειά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Η υγεία είναι όντως το παν.Αλλά όταν είσαι υγιής έχεις την υγεία δεδομένη οπότε το μυαλό σου δεν απασχολείται με αυτό αλλά με τα υπόλοιπα προβλήματα.Όλοι έχουμε τα προβλήματά μας ιεραρχημένα.
Γι'αυτό η φράση ''να χεις την υγειά σου κι όλα θα γίνουν'' δεν σου λέει τίποτα μέχρι να μην έχεις όντως την υγειά σου.

παλαιότερα αντιμετώπισα ένα οικογενειακό πρόβλημα υγείας και εκεί τα είδα όλα!!! πως από την μια στιγμή στην άλλη, χάνονται όλα και δεν αναπληρώνονται ούτε με λεφτά, ούτε με τίποτα! :/:
...και οι ματαιόδοξοι πλεονέκτες μιλάνε..για δυσκολία στις πανελλήνιες (κάτι που διορθώνεται) :mad:
αλλά έτσι είναι ο άνθρωπος, ποτέ ευχαριστημένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios77

Νεοφερμένος

Ο Marios77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η υγεία είναι όντως το παν.Αλλά όταν είσαι υγιής έχεις την υγεία δεδομένη οπότε το μυαλό σου δεν απασχολείται με αυτό αλλά με τα υπόλοιπα προβλήματα.Όλοι έχουμε τα προβλήματά μας ιεραρχημένα.
Γι'αυτό η φράση ''να χεις την υγειά σου κι όλα θα γίνουν'' δεν σου λέει τίποτα μέχρι να μην έχεις όντως την υγειά σου.

Είμαστε απίστευτα αχάριστοι δυστηχώς. Οι πανελλαδικές πές δικαιολογούντε για αρκετούς λόγους, μα μερικές άλλες νοοτροπίες που εχουμε πραγματικά είναι λυπηρές :/: Πολλές φορές πού πέφτω να κοιμηθώ και τα σκέφτομαι ολα αυτά σιχαίνομαι τον εαυτό μου πάντα λεω θα αλλάξω μάταια όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mathen

Νεοφερμένος

Ο Mathen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Η υγεία είναι όντως το παν.Αλλά όταν είσαι υγιής έχεις την υγεία δεδομένη οπότε το μυαλό σου δεν απασχολείται με αυτό αλλά με τα υπόλοιπα προβλήματα.Όλοι έχουμε τα προβλήματά μας ιεραρχημένα.
Γι'αυτό η φράση ''να χεις την υγειά σου κι όλα θα γίνουν'' δεν σου λέει τίποτα μέχρι να μην έχεις όντως την υγειά σου.

Λίγο άκυρο αυτό που θα πω.. Ε όχι πείτε μου ρε παιδιά της τεχνολογικής αν αυτό στο bold δεν σας φέρνει στο μυαλό σας την θεωρία του Maslow.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ειμαστε ακομα ανεμπειροι και νομιζουμε οτι αυτες οι στιγμες καθοριζουν τις ζωες μας,νομιζουμε ακομα πως η <<επιτυχια>> αυτη (για οσους) ειναι απο τις μεγαλυτερες χαρες που θα υπαρξουν.Το ποσο ανεμπειροι ειμαστε, φαινεται στο οτι συγκρινουμε ΑΥΤΕΣ τις πανελληνιες με την οδυσσεια.Η οδυσσεια ειναι ολη η ζωη του ανθρωπου και οχι κατι εξετασεις που τωοντι προσφερουν μια ευκαρια για κατι που θεωρουμε ως <<επιτυχια>>.Ο ευκαιριες ομως ερχονται παντα και απο εμας εξαρταται το αν θα τις επιτρεψουμε να μας φανερωθουν.Ο Οδυσσεας παρολου που ειχε αυτες τις γνωστες δυσκολιες εζησε μια ζωη πλουσιοτατη απο εναν κοινο βοσκο που το μονο που εκανε ηταν να τρωει, να κοιμαται και να φυλα το κοπαδι του.
Η ζωη του Οδυσσεα παρα τις στερησεις του εδωσε τις ευκαιριες για την επιστροφη στο δικο του κοσμο,και αυτος τις εκμεταλλευτηκε σοφα.Ομηρος αγαπητοι μου.Τα εργα του... η πηγη ολης Γνωσης και της σοφιας.Πηγη εμπνευσης και κινητρου για τον οποιοδηποτε.Η πειρα που θα αποκτησουμε κατα την διαρκεια της ζωης μας μετραται απο τους αγωνες που θα δωσουμε.Η πειρα ειναι (οπως το δηλωσε καποιος) το ονομα που δινει ο ανθρωπος στον αριθμο των αποτυχιων που εζησε.Η σοφια ερχεται απο την πειρα και την γνωση. Μια ζωη γεματη απο ευκολιες και επιτυχιες ειναι ζωη φτωχη και στεγνη.Την αληθινη επιτυχια θα την αντικρυσουμε στο τελος της προσπαθειας μας ,οπως ενα ορειβατης που γιαανεβει
θυσιαστηκε , παλεψε επεσε αλλα σηκωθηκε και στο τελος τα καταφερε.
Οι πανελληνιες... χμ... δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που θα συναντησουμε .Καποιος θα πει... μα με αυτες διαμορφωνεται το μελλον μας κτλ.Η ζωη δεν ειναι αδικη οπως λανθασμενα υποστηριζουν ορισμενοι αλλα αντιθετως ειναι δικαιη και ο καθενας περνει αυτο που οτου αξιζει στο τελος.ΑΝ καποιος το αξιζει θα τα καταφερει με η χωρις αυτες τις πανελληνιες.
Ανηκω και εγω σε αυτους που δεν εγραψαν καλα και δεν το αντιλαμβανομαι ως αποτυχια αλλα ως επιτυχια γιατι γνωριζω
πως αποκταω πειρα και η ζωη μου γινεται πιο πλουσια γιατι μαθαινω...ναι μαθαινω.Δεν ανησυχω αφου ξερω οτι οι ευκαιριες ερχονται και συγκεκριμενα στην περιπτωση μας ειναι αυτη του επομενου χρονου.Δεν ειναι το τελος ουτε καν η αρχη.Αρχαια γνωση και πανω απ΄ολα γνωση αυτη κινει την ανθρωποτητα .Μελετηστε οχι γιατι σας αναγκαζουν καποιοι δηθεν που τα ξερουν και σας λενε οτι αν δεν τα μαθετε δεν θα προκοψετε κτλ αλλα για τον εαυτο σας και μονο.Η γνωση δεν παρεχεται μονο απο τα βιβλια και αλλα τετοια παρομοια αλλα ολογυρα μας μελτηστε
πλατωνα,αριστοτελη ,Descart,Kant,και ολους τους σπουδαιους της ιστοριας και αυτο ισως αλλαξει την αντιληψη ολονων μας.Μελετηστε αυτα και οχι μονο αλλα και οτι σας αρεσει,ακουστε κλασσικη μουσικη και μαζι με αλλα και οτιδηποτε σας αρεσει και σας χαλαρωνει.Ας γινει για καποιους υποδειγμα ζωης και σοδια ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ γιατι ηταν ο μονος(ισως)καταφερε
να δει την αληθεια αυτη καθεαυτη.ΟΙ ευκαιριες ερχονται .Πανελληνιες...ποιες πανελληνιες Τα τελευταια ισως ακουγονται καπως ξενερωτα αλλα δωστε μια ευκαιρια σε αυτην την ευκαιρια που σας δινεται γιατι μετα θα ειναι αργα αλλα και αυτο ειανι σχετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που <<απέτυχε>> στις πανελλαδικές.
Και ξέρω και τον λόγο που απέτυχα.
Μέχρι πέρυσι πετούσα χαρταετό.
Ήμουν ένας μαθητής μέτριος.
Όλο το γυμνάσιο και το λύκειο το πέρασα χαλαρά χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα.
Παρόλα αυτά ήξερα τι μου γινόταν και δεν είχα κενά.
Όταν άρχισα φροντιστήριο τον αύγουστο μου φάνηκε τόσο περίεργο.
Δεν είχα ξανακάνει ποτέ φροντιστήριο και ιδιαίτερα στην ζωή μου.
Όσο περνούσε ο καιρός και άρχισε το σχολείο και η προετοιμασία για τα αθλήματα όλα ήταν τόσο δύσκολα.
Μου φάνηκε βουνό .
Έφευγα από το σπίτι 7 το πρωί και γυρνούσα 9 το βράδυ όπου έπρεπε να διαβάσω κιόλας.
Πίεση από εδώ πίεση από εκεί διαγωνίσματα στο φροντιστήριο τρέξιμο για τα αθλήματα διάβασμα διάβασμα
Κάποια στιγμή τα έφτυσα.
Δεν γινόταν άλλο.
Το διάβασμα άρχισε να γίνεται όλο και λιγότερο και στο τέλος σταμάτησε εντελώς.
Ήθελα τόσο πολύ να τελειώσει όλο αυτό.
Όταν είχαν φτάσει οι εξετάσεις είχα κουραστεί τόσο πολύ με αποτέλεσμα να μην αποδώσω.
Εντάξει δεν τα πήγα και χάλια αλλά δεν πιάνω την σχολή που θέλω.
Το αποφάσισα λοιπόν.
Του χρόνου ξανά με πιο καθαρό μυαλό χωρίς πίεση και άγχος από πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
το να εχουμε δει βαθμολογιες 10/6 ειναι αδυνατον γιατι 11/6 αρχιζουν τα ειδικα μαθηματα :P
καθε χρόνο πρωτα βγαινουν οι βαθμολογίες στα κανονικά μαθήματα...
Οι βαθμολογίες των ειδικών μαθημάτων βγαινουν μετα!!!!!
Οποτε το να βγουν 10/6 οι βαθμολογίες ειναι εφικτό!!
Οι βαθμολογίες των ειδικων μαθημάτων θα βγούν περί τα τέλη Ιουνίου ......και μηχανογραφικό αρχές Ιουλίου!!
Το μονο που δεν γινεται ειναι να βγουν οι βασεις πριν τις 15/8...
Προβλέπω γύρω στις 20/8 !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top