Αν όχι μηχανολόγος τότε τι;

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά δίνω πανελλήνιες φέτος και με το καλό τη δευτέρα τελειώνουμε!

ΑΝ και έχω γράψει καλά μαθηματικά (18,5-19,5 μου είπαν στο φροντ) φυσική κατευθυνσης τα σκάτωσα και είμαι γύρω στο 12-13-14.Παιδιά σε περίπτωση που δεν περάσω μηχανολόγων, ποιά σχολή είναι κοντά όσον αφορά τα μαθήματα; Δηλάδη από ποιες σχολές μπορώ να ασχοληθώ με εναλλακτικές πηγές ενέργειας ή μηχανές εσωτερικής καύσης που με ενδιαφέρουν εμένα;; έχω ψάξει πολύ στο ιντερνετ αλλά δε βρίσκω κάτι να με ελκύει; (Δεν θέλω να πάω σε ΤΕΙ!! )

Πόσο λέτε να πέσουν οι βάσεις φέτος;;Μία ''μαντεψιά''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Τμήμα Χημικών Μηχανικών, Φυσικής ή Μαθηματικών σε ενδιαφέρουν; Υπόψιν, πρόκειται για τελείως "παρεξηγημένες" επιστήμες μόνο στην Ελλάδα όπου αν το ψάξει ο ενδιαφερόμενος με κατάλληλες προπτυχιακές κατευθύνσεις, μεταπτυχιακές σπουδές και επιμορφώσεις μπορεί να ασχοληθεί με ενεργειακά θέματα...κτλ. Ψάξιμο και θέληση να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Aσε τις μαντεψιές :P μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα δεν γίνονται μαντεψιές! Πάντως μην περιμένεις και τεράστιες πτώσεις στις υψηλόβαθμες σχολές, εκεί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά δίνω πανελλήνιες φέτος και με το καλό τη δευτέρα τελειώνουμε!

ΑΝ και έχω γράψει καλά μαθηματικά (18,5-19,5 μου είπαν στο φροντ) φυσική κατευθυνσης τα σκάτωσα και είμαι γύρω στο 12-13-14.Παιδιά σε περίπτωση που δεν περάσω μηχανολόγων, ποιά σχολή είναι κοντά όσον αφορά τα μαθήματα; Δηλάδη από ποιες σχολές μπορώ να ασχοληθώ με εναλλακτικές πηγές ενέργειας ή μηχανές εσωτερικής καύσης που με ενδιαφέρουν εμένα;; έχω ψάξει πολύ στο ιντερνετ αλλά δε βρίσκω κάτι να με ελκύει; (Δεν θέλω να πάω σε ΤΕΙ!! )

Πόσο λέτε να πέσουν οι βάσεις φέτος;;Μία ''μαντεψιά''!

Σου γράφω τα εξής τμήματα με τυχαία σειρά που έχουν σχέση με μηχανολογία:

1) Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
2) Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ
3) Τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών
4) Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
5) Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
6) Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
7) Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης Πολυτεχνείου Κρήτης
8) Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης ΔΠΘ
9) Τμήμα Μηχανολογίας ΤΕΙ Πειραιά
10) Τμήμα Μηχανολογίας ΤΕΙ Πάτρας
11) Τμήμα Μηχανολογίας ΤΕΙ Λάρισσας
12) Τμήμα Μηχανολογίας ΤΕΙ Καβάλας
13) Τμήμα Μηχανολογίας ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας
14) Τμήμα Μηχανολογίας ΤΕΙ Σερρών
15) Τμήμα Μηχανολογίας ΤΕΙ Κρήτης
16) Τμήμα Μηχανολογίας ΤΕΙ Χαλκίδας
17) Τμήμα Εκπαιδευτών Μηχανολογίας ΑΣΠΑΙΤΕ
18) Τμήμα Τεχνολογίας Αεροσκαφών ΤΕΙ Χαλκίδας
19) Τμήμα Ναυπηγικής ΤΕΙ Αθήνας
20) Τμήμα Ενεργειακής Τεχνολογίας ΤΕΙ Αθήνας
20) Τμήμα Οχημάτων Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης

Μην τα σνομπάρεις τα ΤΕΙ. Μπορείς να σπουδάσεις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας στο ΤΕΙ Ενεργειακής Τεχνολογίας χωρίς να μπλέξεις με πολλά μηχανολογικά. Σκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Τμήμα Χημικών Μηχανικών, Φυσικής ή Μαθηματικών σε ενδιαφέρουν; Υπόψιν, πρόκειται για τελείως "παρεξηγημένες" επιστήμες μόνο στην Ελλάδα όπου αν το ψάξει ο ενδιαφερόμενος με κατάλληλες προπτυχιακές κατευθύνσεις, μεταπτυχιακές σπουδές και επιμορφώσεις μπορεί να ασχοληθεί με ενεργειακά θέματα...κτλ. Ψάξιμο και θέληση να υπάρχει.

δεν καταλαβα τι εννοείς!! έχω σκευτεί πολύ για μαθηματικό ή φυσικό αλλα πιστεύω ότι το μαθηματικο δεν ου ταιριάζει και το φυσικο το αποκλείω μετα τη χθεσινή μου αποτυχία στη φυσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
δεν καταλαβα τι εννοείς!! έχω σκευτεί πολύ για μαθηματικό ή φυσικό αλλα πιστεύω ότι το μαθηματικο δεν ου ταιριάζει και το φυσικο το αποκλείω μετα τη χθεσινή μου αποτυχία στη φυσική!
Εννοεί οτι καί απ'αυτές τις σχολές έχεις προοπτικές ν'ασχοληθείς με αυτά πού θές;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Aπό ποια πλευρά είδες ότι το Τμήμα Μαθηματικών Jimakos R, είδες ότι δεν ταιριάζει..με ενεργειακές επιστήμες; :hmm: Μην σχετίζεις την αποτυχία των μαθηματικών/ φυσικής των πανελληνίων με τα μαθηματικά/ φυσική στο Πανεπιστήμιο. Τελικά διαπιστώνω με μεγάλη πικρία, ότι στην Ελλάδα ακόμη και η νέα γενιά, παραμένει προσκολλημένη στο παρελθόν σε κάποια θέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Aπό ποια πλευρά είδες ότι το Τμήμα Μαθηματικών Jimakos R, είδες ότι δεν ταιριάζει..με ενεργειακές επιστήμες; :hmm: Μην σχετίζεις την αποτυχία των μαθηματικών/ φυσικής των πανελληνίων με τα μαθηματικά/ φυσική στο Πανεπιστήμιο. Τελικά διαπιστώνω με μεγάλη πικρία, ότι στην Ελλάδα ακόμη και η νέα γενιά, παραμένει προσκολλημένη στο παρελθόν σε κάποια θέματα...

Ναι το ξέρω ότι είμαι θύμα της νεοελληνικής νοοτροπίας και γι' αυτό άλλωστε δεν θέλω να πάω σε τει!
Και στο κάτω κάτω ποιος σου είπε ότι δεν πάω φυσικό γιατί πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω; απλά μου την έδωσε ρε φίλε με τη φυσική χθες δεν γουστάρω! Μα θα μου πεις,που πας ρε καραμιτρο στη μηχανολογων και γενικά σε όλα τα ΑΕΙ θα σε πεθάνουν στη φυσική! Ναι αλλα δεν είναι το ίδιο να είσαι φυσικός και να κάνεις απλά και φυσική όσο δύσκολη και να είναι..τεσπα..

Ποια όμως είναι η διαφορά μηχανολόγων και μηχανικών παραγωγής και διοίκησης...εκεί έχω τη δυαντότητα να ασχοληθώ με μηχανές εσωτερικής καύσης ή εναλλακτικές πηγές ενεργειας ή μονο αυτοματισμό και όλα τα συναφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
O ηθοποιός Malcowicz, είχε πει ότι καλύτερος σύμβουλος ενός ανθρώπου είναι η πειθώ μέσω προσωπικών επιλογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
δεν καταλαβα τι εννοείς!! έχω σκευτεί πολύ για μαθηματικό ή φυσικό αλλα πιστεύω ότι το μαθηματικο δεν ου ταιριάζει και το φυσικο το αποκλείω μετα τη χθεσινή μου αποτυχία στη φυσική!

Δηλαδη αποκλειεις την φυσικη μονο και μονο επειδη στις εξετασεις ετυχε να γραψεις σκατα; Αμα σ'αρεσει τι προβλημα υπαρχει; Ακομα και οι καλυτεροι μαθητες μπορει να εχουν μια αποτυχια δεν θα τα βαψεις μαυρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Φίλε συγγνώμη αλλά θα είμαι ειλικρινής. Δεν το κάνεις μόνο εσύ οπότε θα αναφερθώ πιο γενικά. Πολλά παιδιά στο forum μπαίνετε και ζητάτε πληροφορίες που θα μπορούσατε να τις είχατε βρει και μόνοι σας ψάχνοντας σωστά στο Internet. Στις ιστοσελίδες των σχολών υπάρχουν πολλές πληροφορίες, προγράμματα σπουδών όπου βρίσκονται πιο αναλυτικά το περιεχόμενο του εκάστοτε μαθήματος, τα μεταπτυχιακά, κλπ. Δηλαδή γιατί δεν ψάχνετε και λίγο μόνοι σας και θέλετε μασημένη τροφή; Τουλάχιστον κάντε την έρευνά σας και οποιαδήποτε απορία σας δημιουργηθεί, εκφράστε την αλλά να είναι συγκεκριμένη.

Εν πάσει περιπτώσει στην προκειμένη φίλε μου, οι Πανελλήνιες δεν έχουν τελειώσει. Συνεπώς, πάνε να διαβάσεις ή να ξεκουραστείς και μόλις τελειώσεις έχεις όλο το χρόνο να τα ψάξεις αυτά. Τώρα προέχουν άλλα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ρε συ έλεος δλδ, έψαξα απλά δεν το ανέφερα..η ιστοσέλιδα του τμήματος στα χανιά είναι τραγική και δεν έβγαλα άκρη! απλά επειδη και στη ξάνθη δεν εχουν αναλυτικά το περιεχόμενο κάθε μαθήματος ρωτάω αν κάποιος σε γενικές γραμμές μπορει να αναφέρει μερικές αξιοσημείωτες διαφορές! γίνεται να ασχοληθώ μέσα σε α υτές τις σχολές με μηχανές εσωτερικής καύσης ή εναλλακτικές πηγές ενεργειας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ρε συ έλεος δλδ, έψαξα απλά δεν το ανέφερα..η ιστοσέλιδα του τμήματος στα χανιά είναι τραγική και δεν έβγαλα άκρη! απλά επειδη και στη ξάνθη δεν εχουν αναλυτικά το περιεχόμενο κάθε μαθήματος ρωτάω αν κάποιος σε γενικές γραμμές μπορει να αναφέρει μερικές αξιοσημείωτες διαφορές! γίνεται να ασχοληθώ μέσα σε α υτές τις σχολές με μηχανές εσωτερικής καύσης ή εναλλακτικές πηγές ενεργειας;
Η ιστοσελίδα του τμήματος στα Χανιά είναι πολύ καλή. Ιδού το πρόγραμμα σπουδών αναλυτικότατο. Ψάξε μετά τις πανελλήνιες. Κάθε τι στην ώρα του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 2010-2011 Odhgos_Spoudwn MPD.pdf
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 398

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Aπό ποια πλευρά είδες ότι το Τμήμα Μαθηματικών Jimakos R, είδες ότι δεν ταιριάζει..με ενεργειακές επιστήμες; :hmm: Μην σχετίζεις την αποτυχία των μαθηματικών/ φυσικής των πανελληνίων με τα μαθηματικά/ φυσική στο Πανεπιστήμιο. Τελικά διαπιστώνω με μεγάλη πικρία, ότι στην Ελλάδα ακόμη και η νέα γενιά, παραμένει προσκολλημένη στο παρελθόν σε κάποια θέματα...
Δεν ειναι μονο η νοοτροπια της νεας γενιας αλλα και η αγνοια.Δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθε ανθρωπος της νεας γενιας να ξερει ολες της προοπτικες που εχει ενας αποφοιτος μαθηματικου η ο καθε αποφοιτος.Σαφως και τα μαθηματικα και η φυσικη εχουν εφαρμογες σε παρα πολλους τομεις.Προς θεου ομως δεν βρισκω κανεναν λογο να επιλεξει μαθηματικο η φυσικο απο την στιγμη που θελει να ασχοληθει με ενεργεια και μηχανες.Μου φαινεται λιγο αλλοπροσαλος,δυσκολος,κουραστικος και αναξιοπιστος ο δρομος.Εξαλλου αν γουσταρει να μεινει Ελλαδα δεν νομιζω να βρει πολλες ανοιχτες πορτες ως μαθηματικοφυσικος για τους τομεις που τον ενδιαφερουν

Ναι το ξέρω ότι είμαι θύμα της νεοελληνικής νοοτροπίας και γι' αυτό άλλωστε δεν θέλω να πάω σε τει!
Και στο κάτω κάτω ποιος σου είπε ότι δεν πάω φυσικό γιατί πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω; απλά μου την έδωσε ρε φίλε με τη φυσική χθες δεν γουστάρω! Μα θα μου πεις,που πας ρε καραμιτρο στη μηχανολογων και γενικά σε όλα τα ΑΕΙ θα σε πεθάνουν στη φυσική! Ναι αλλα δεν είναι το ίδιο να είσαι φυσικός και να κάνεις απλά και φυσική όσο δύσκολη και να είναι..τεσπα..

Ποια όμως είναι η διαφορά μηχανολόγων και μηχανικών παραγωγής και διοίκησης...εκεί έχω τη δυαντότητα να ασχοληθώ με μηχανές εσωτερικής καύσης ή εναλλακτικές πηγές ενεργειας ή μονο αυτοματισμό και όλα τα συναφή;
Ελπιζω να ξεπερασεις την απογοητευση απο την φυσικη και να μην επηρεασουν την επιλογη σου.Μηχανικοι παραγωγης και διοικησης και μηχανολογοι νομιζω πως εχουν τα ιδια δικαιωματα.Αν δεν τα εχουν ηδη θα εφαρμοστει πολυ συντομα το μετρο απο οτι θυμαμαι.Οι σχολες που παρεθεσε ο civilara ειναι οι καταλληλοτερες.Θα προσθετα και αυτες των ΗΜΜΥ ισως.Μην υποτιμας τα τει.Επειδη το εψαξα περυσι το θεμα αν δεν σε ενδιαφερει και πολυ η μηχανολογια αλλα μονο ο ενεργιακος τομεας πολη καλη επιλογη θα ηταν το τει ενεργιακης παραγωγης.

Φίλε συγγνώμη αλλά θα είμαι ειλικρινής. Δεν το κάνεις μόνο εσύ οπότε θα αναφερθώ πιο γενικά. Πολλά παιδιά στο forum μπαίνετε και ζητάτε πληροφορίες που θα μπορούσατε να τις είχατε βρει και μόνοι σας ψάχνοντας σωστά στο Internet. Στις ιστοσελίδες των σχολών υπάρχουν πολλές πληροφορίες, προγράμματα σπουδών όπου βρίσκονται πιο αναλυτικά το περιεχόμενο του εκάστοτε μαθήματος, τα μεταπτυχιακά, κλπ. Δηλαδή γιατί δεν ψάχνετε και λίγο μόνοι σας και θέλετε μασημένη τροφή; Τουλάχιστον κάντε την έρευνά σας και οποιαδήποτε απορία σας δημιουργηθεί, εκφράστε την αλλά να είναι συγκεκριμένη.

Εν πάσει περιπτώσει στην προκειμένη φίλε μου, οι Πανελλήνιες δεν έχουν τελειώσει. Συνεπώς, πάνε να διαβάσεις ή να ξεκουραστείς και μόλις τελειώσεις έχεις όλο το χρόνο να τα ψάξεις αυτά. Τώρα προέχουν άλλα...;)
Η αληθεια ειναι οτι πολλες πληροφοριες και πιο εξεδικευμενες δεν μπορεις να τις βρεις με μια απλη αναζητηση στο σαιτ της καθε σχολης.Μερικα σαιτ ειναι λιγο ανοργανωτα.Θα συμφωνησω οτι μια ματια στο προγραμμα σπουδων πρεπει να γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο η νοοτροπια της νεας γενιας αλλα και η αγνοια.Δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθε ανθρωπος της νεας γενιας να ξερει ολες της προοπτικες που εχει ενας αποφοιτος μαθηματικου η ο καθε αποφοιτος.Σαφως και τα μαθηματικα και η φυσικη εχουν εφαρμογες σε παρα πολλους τομεις.Προς θεου ομως δεν βρισκω κανεναν λογο να επιλεξει μαθηματικο η φυσικο απο την στιγμη που θελει να ασχοληθει με ενεργεια και μηχανες.Μου φαινεται λιγο αλλοπροσαλος,δυσκολος,κουραστικος και αναξιοπιστος ο δρομος.Εξαλλου αν γουσταρει να μεινει Ελλαδα δεν νομιζω να βρει πολλες ανοιχτες πορτες ως μαθηματικοφυσικος για τους τομεις που τον ενδιαφερουν

Το έχεις δοκιμάσει προσωπικά; :hmm:Γιατί αναφέρεσαι στην υπάρχουσα Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Το έχεις δοκιμάσει προσωπικά; :hmm:Γιατί αναφέρεσαι στην υπάρχουσα Ελλάδα;

Μου φαινεται ειπα.Ειναι αποψη μου.Ειναι σαν να θες να κανεις την διαδρομη Αθηνα-Θεσσαλονικη μεσω Κρητης, δεν το εχω δοκιμασει αλλα το ξερω οτι δεν ειναι η καταλληλη επιλογη.Υπαρχουν και αλλες σχολες .Οπως και να το κανουμε στην υπαρχουσα Ελλαδα οι μαθηματικοι εχουν μειωμενα δικαιωματα.Δεν νομιζω οι κατασκευστικες εταιριες να ζητανε μαθηματικους.Αν ειναι ετσι η ανεργια που μαστιζει τον κλαδο τι ειναι...Αληθεια παροτρηνεις το παιδι να παει μαθηματικο με βαση τα υπαρχοντα ενδιαφεροντα του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Γι' αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτε στην Ελλάδα! με τέτοια μυαλά που έχουμε. Πουθενά στον ανεπτυγμένο κόσμο δεν υπάρχει επιστημονική/ εργασιακή μονομέρεια. Δεν παροτρύνω τίποτε..Όποιος ψάχνει βρίσκει να φάει, αυτό μόνο ξέρω να λέω. Οι υπόλοιποι καθείστε στην Ελληνική εσωστρέφεια και παραθυροποίηση των πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Νίκο, εδώ το θέμα είναι άλλο. Το παιδί ενδιαφέρεται για ενεργειακά, μηχανές,κλπ κάτι που θα βρει στους Μηχανολόγους και τις συναφείς σχολές και όχι στο Μαθηματικό. Άρα βάσει των ενδιαφερόντων του είναι πιο πιθανό να του αρέσουν οι σχολές μηχανικών και υπομηχανικών παρά τα "καθαρά" τμήματα Θετικών Επιστημών.
...γιατί αν δεν τα καταφέρει στο Μαθηματικό (εφόσον δεν του αρέσει) μετά θα φωνάζεις ότι το 70% παρατάει στις σπουδές. Ας δηλώσει πρώτα αυτά που τον ενδιαφέρουν άμεσα και μετά βάζει και το Μαθηματικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Επειδή ως συνήθως παραφράζονται τα λεγόμενά μου, εγώ εστιάστηκα στο "αν όχι..." της ερώτησης. Επίσης ανέφερα ως εναλλακτικές επιλογές επιστήμες όπως μαθηματικά, φυσική ή χημική μηχανική. Μην κοιτάμε εκείνο που θέλουμε μόνο για να πούμε την μπιχτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Επειδή ως συνήθως παραφράζονται τα λεγόμενά μου, εγώ εστιάστηκα στο "αν όχι..." της ερώτησης. Επίσης ανέφερα ως εναλλακτικές επιλογές επιστήμες όπως μαθηματικά, φυσική ή χημική μηχανική.
Αν το να παραφράζονται τα λεγόμενά σου αποτελεί σύνηθες φαινόμενο τότε θα πρέπει να φροντίσεις να γίνεσαι περισσότερο σαφής. :)
Μην κοιτάμε εκείνο που θέλουμε μόνο για να πούμε την μπιχτή.
Την ποια? :confused:
Λυπάμαι που το πήρες έτσι, μάλλον εσύ ερμήνευσες λάθος τα λεγόμενά μου. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top