Προβλήματα στα σχολεία

Χαρουμπίτας

Νεοφερμένος

Η Χαρουμπίτας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στα σχολεία πια υπάρχουν πολλά προβλήματα ...
αυτά που με στεναχωρούν ιδιέταιρα όμως είναι οι ψυχολογικές πιέσεις που δέχονται οι μαθητές και γενικότερα.... οι καλοί μαθητές.
δέχονται κοροιδίες για το τι φοράνε για το τι παρέες κάνουν και μερικές φορές τους λένε οτι είναι άσχημοι και όλα αυτά γιατι είναι καλά παιδιά και δεν εχουν την δύναμη να αμυνθούν ...
το θέμα είναι οτι , οτι και να κάνουν τα παιδιά πάντα θα έχουν αυτούς που τους κοροιδεύουν και οδηγούνται σε καταθλίψεις και στεναχωριούνται που ειναι καλοί μαθητές ....
Εσείς τι γνώμη έχετε ?????? :worry::worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ολους τους κοροιδευουν για εναν διαφορετικο λογο...δεν ειναι μονο οι καλοι μαθητες που δεχονται κοροιδιες...
Στο σχολειο μου υπηρχε μια κλικα κοριτσιων που ντυνοταν με επωνυμα ρουχα και κοροιδευαν ολα τα υπολοιπα κοριτσια(αναμεσα τους και εμενα) που ντυνομασταν με φορμες,αθλητικα και τετοια.
Πιστευω οτι τα παιδια πλεον,δεν εχουν ελεος,τα πιο σκληρα λογια μπορεις να τα ακουσεις απο ενα παιδι,γιατι;γιατι οτι και να σκεφτουν θα στο πουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
χμ!!!!!!! ωραιο θεμα!!!!

λοιπον καταρχας το να εισαι καλος μαθητης δεν σημαινει αυτοματα οτι εισαι ενα αντικοινονικο ατομο, το οποιο διαβαζει ολη μερα χωρις να εχει φιλους ή κοινωνικη ζωη ή δεν ξερει να ντυνεται!!!!
Ολα αυτα ειναι προκαταληψεις και χαζομαρες.

Πιστευω οτι ολα αυτα τα ατομα που κοροιδευουν νιωθουν ανασφαλεια και κατωτεροτητα απεναντι σε ενα ατομο το οποιο εχει ενα στοχο και μια βλεψη στην ζωη του.

προσωπικα εχω φαει αρκετη κοροιδια επειδη διαβαζα σαν τρελος αλλα ειχα και την ζωη μου και τους φιλους μου και καταφερνα να τα συνδιαζω ολα!!


ελενη τι ειναι το ''παρταλι'' ???????????? :hmm: :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
νομίζω ότι έχει διαφορά ο όρος παπαγάλος καλός μαθητής που τα προλαβαίνει όλα...
από τον ουσιαστικά καλό μαθητή που αφιερώνει πολλές ώρες στην μάθηση με κάποιες προσωπικές θυσίες, με σκοπό να μάθει

δυστυχώς η μάθηση θέλει και θυσίες που πολλοί δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εγω τους καλους μαθητες παντα τους θαυμαζα,οτι και να καναν ηταν τελιοι σε ολα,ειτε σχολειο,ειτε ξενες γλωσσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αυτές είναι αντιλήψεις που έχουν τα παιδιά στο γυμνάσιο μέχρι και την 1η λυκείου, όπου επικρατεί η άποψη ότι "καλός μαθητής=φυτό". Αργότερα από 2α λυκείου, που αρχίζουν και σφίγγουν τα λουριά, κάποιοι σοβαρεύουν. Τελικά βλέπεις μετά τις πανελλήνιες αυτούς τους μάγκες να μην έχουν περάσει πουθενά και να κάθονται αραχτοί στις καφετέριες.
Για μένα, ο καλύτερος συνδυασμός είναι να είσαι αλάνι και καλός μαθητής, χωρίς να το παρακάνεις ούτε με το διάβασμα ούτε με το αραλίκι. Εξάλλου το να πεις "δεν διαβάζω, δεν είμαι φυτό" είναι η πιο εύκολη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
και εγώ ξέρω τέτοιους καλούς μαθητές, μέσα σε όλα, με βαθμάρες σύμφωνα με το Ελληνικό σύστημα της παραπαπαγαλίας-παραπαιδείας όπου στο Πανεπιστήμιο σε θέματα σκέψης, βάλτωσαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Α ρε NPb, πάντα σωστά τα λές. που χάθηκαν τέτοιοι άνθρωποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
το να εισαι καλος μαθητης δεν σημαινει αυτοματα οτι εισαι ενα αντικοινονικο ατομο, το οποιο διαβαζει ολη μερα χωρις να εχει φιλους ή κοινωνικη ζωη ή δεν ξερει να ντυνεται



Εκτιμώ αφάνταστα όσους είναι αποδεδειγμένα έξυπνοι και ακοινώνητοι μέχρι τα βαθια γεράματα. Ξέρουν κάτι που δεν το γνωρίζουν οι υπόλοιποι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Από πού προκύπτει ότι οι καλοί μαθητές είναι και "καλά" παιδιά; :confused:
Δε νομίζετε ότι η συνεπαγωγή "καλός μαθητής ----> φυτό" είναι τελειώς ανυπόστατη;
Στο δικό μου σχολείο, οι περισσότεροι καλοί μαθητές ήταν μέσα σε όλα. Πάρτυ, μόδες, διάβασμα,..κλπ. Ένα ποσοστό μάλιστα είχε και μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του σε σημείο να υποτιμούν κάποιους συμμαθητές τους ή να έβλεπαν τους πάντες ανταγωνιστικά.

Μην θυματοποιείτε τους καλούς μαθητές, καλός μαθητής μπορεί να είναι κάθε καρυδιάς καρύδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
και εγω ειμαι απ'τις καλες μαθητριες, αλλα ποτε δεν ακουσα καποιον να με αποκαλει ασχημη η να σχολιαζει το πως ντυνομαι(ισως το τελευταιο να'χει γινει 1-2 φορες) ..βεβαια αυτο μπορει να συμβαινει επειδη δεν ειμαι και φυτο, ουτε αγγελουδι μεσα στη ταξη! το ακριβως αντιθετο μπορω να πω..
βασικα αυτο δεν ισχυει μονο για μενα! ποτε δεν ετυχε να δω καποιον να λεει "ασχημο" καποιον καλο μαθητη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
και εγω ειμαι απ'τις καλες μαθητριες, αλλα ποτε δεν ακουσα καποιον να με αποκαλει ασχημη
αφου δεν εισαι ασχημη..ποιος να σε πει???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
αφου δεν εισαι ασχημη..ποιος να σε πει???:P

μη το λες..δυστυχως εχει βρωμισει ο τοπος απο κομπλεξαρες!
κατα εναν εμμεσο τροπο με λενε ασχημη, αφου με αντιμετωπιζουν ως κατι "κατωτερο" λογω του ντυσιματος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Στα σχολεία πια υπάρχουν πολλά προβλήματα ...
αυτά που με στεναχωρούν ιδιέταιρα όμως είναι οι ψυχολογικές πιέσεις που δέχονται οι μαθητές και γενικότερα.... οι καλοί μαθητές.
δέχονται κοροιδίες για το τι φοράνε για το τι παρέες κάνουν και μερικές φορές τους λένε οτι είναι άσχημοι και όλα αυτά γιατι είναι καλά παιδιά και δεν εχουν την δύναμη να αμυνθούν ...
το θέμα είναι οτι , οτι και να κάνουν τα παιδιά πάντα θα έχουν αυτούς που τους κοροιδεύουν και οδηγούνται σε καταθλίψεις και στεναχωριούνται που ειναι καλοί μαθητές ....
Εσείς τι γνώμη έχετε ?????? :worry::worry::worry::worry::worry:

Συμβαίνει και σε μένα (σπάνια βέβαια πλέον) και παρόλο που το αντιμετωπίζω με χιούμορ ή ειρωνεία κατα βάθος με πληγώνει και μου δημιουργεί ανασφάλειες αφού ούτε "φυτό" είμαι ούτε κανένα γλυφτρόνι αλλά ούτε περηφανεύομαι ή επιδεικνύω το βαθμό ή τις γνώσεις μου. Βέβαια αυτό μου με εκνευρίζει είναι όταν με ειρωνεύονται μαθητές που βγάζουν έναν καλό βαθμό με σκονάκια,γλυψίματα και έχουν ένα ύφος του τύπου "δε διάβασα τίποτα και πήρα 19". Πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αυτή η κοροιδια προέρχεται από μαθητές με φοβερή ανασφάλεια και συμπλέγματα κατωτερότητας που προσπαθούν να νιώσουν ότι είναι "κάποιοι" υποβιβάζοντας τον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
μη το λες..δυστυχως εχει βρωμισει ο τοπος απο κομπλεξαρες!
κατα εναν εμμεσο τροπο με λενε ασχημη, αφου με αντιμετωπιζουν ως κατι "κατωτερο" λογω του ντυσιματος μου...
1ον.οκαθενας να κοιταει τα μουτρα του γιατι εισαι μια χαρα
2ον.κατωτερο???το ακουσα και αυτο:Pνα φανταστω πως ειναι αυτες που λενε τετοιες μ@λα.. για το ντυσιμο σου??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Με το συμπάθειο αλλά κι εσείς τώρα τι κάνετε; δεν προσπαθείτε να τους μειώσετε για να αποδείξετε ότι έχουν άδικο;
άμα εσείς νιώθετε καλά με τον εαυτό σας γιατί δίνετε τόση σημασία τι λέει ο καθένας που το βάλατε και στο φόρουμ;

εγώ μια φορά πέρσυ είχα πάει σχολείο με καουμπόικες μπότες (!!) :P ε και μια τύπισσα που δε με χώνευε γενικώς το έκανε το σχολιάκι της. Αλλά γιατί να κάτσω να σκάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πιστεύω πως υπερβάλλεις.
καλος μαθητης =/= φυτο και δεν ειναι αιτια αυτη για να σε κοροιδευουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,252 μηνύματα.
Στα σχολεία πια υπάρχουν πολλά προβλήματα ...
αυτά που με στεναχωρούν ιδιέταιρα όμως είναι οι ψυχολογικές πιέσεις που δέχονται οι μαθητές και γενικότερα.... οι καλοί μαθητές.
δέχονται κοροιδίες για το τι φοράνε για το τι παρέες κάνουν και μερικές φορές τους λένε οτι είναι άσχημοι και όλα αυτά γιατι είναι καλά παιδιά και δεν εχουν την δύναμη να αμυνθούν ...
το θέμα είναι οτι , οτι και να κάνουν τα παιδιά πάντα θα έχουν αυτούς που τους κοροιδεύουν και οδηγούνται σε καταθλίψεις και στεναχωριούνται που ειναι καλοί μαθητές ....
Εσείς τι γνώμη έχετε ?????? :worry::worry::worry::worry::worry:

Τέτοια φαινόμενα παρατηρούσα κυρίως στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου..
Καταρχάς γιατί καλός μαθητής=κακό ντύσιμο?Είναι πιθανό να συνδυάζονται και τα 2 ;)
Νομίζω πως αυτά τα καλά παιδιά τα οποία δε μπορούν να "αμυνθούν" στα άσχημα σχόλια των συνομηλίκων τους και πέφτουν σε κατάθλιψη κλπ. ,στην πραγματικότητα πιστεύουν ότι αυτά τα σχόλια είναι και σωστά !
Όταν σ αρέσει ο τρόπος που ντύνεσαι και οι παρέες που κάνεις , τα σχόλια των άλλων σου περνάνε αδιάφορα..αυτοπεποίθηση τους χρειάζεται μόνο που αποκτάται όταν καταλάβουν ότι οι γύρω τους δεν έχουν κάτι παραπάνω απ αυτούς και έχουν φτιάξει ήδη τον εαυτό τους όπως τον θέλουν αυτοί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Στα σχολεία πια υπάρχουν πολλά προβλήματα ...
αυτά που με στεναχωρούν ιδιέταιρα όμως είναι οι ψυχολογικές πιέσεις που δέχονται οι μαθητές και γενικότερα.... οι καλοί μαθητές.
δέχονται κοροιδίες για το τι φοράνε για το τι παρέες κάνουν και μερικές φορές τους λένε οτι είναι άσχημοι και όλα αυτά γιατι είναι καλά παιδιά και δεν εχουν την δύναμη να αμυνθούν ...
το θέμα είναι οτι , οτι και να κάνουν τα παιδιά πάντα θα έχουν αυτούς που τους κοροιδεύουν και οδηγούνται σε καταθλίψεις και στεναχωριούνται που ειναι καλοί μαθητές ....
Εσείς τι γνώμη έχετε ?????? :worry::worry::worry::worry::worry:
Έχει ενδιαφέρον το πως το υποκείμενο μιας παθογενούς κατάστασης,σε μια προσπάθεια να νιώσει καλύτερα,γενικεύει την εμπειρία του και την ανάγει σαν κανόνα.Πιστεύω ότι συνδέεται με την ανάγκη να νιώσουμε ταύτιση. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Στα σχολεία πια υπάρχουν πολλά προβλήματα ...
αυτά που με στεναχωρούν ιδιέταιρα όμως είναι οι ψυχολογικές πιέσεις που δέχονται οι μαθητές και γενικότερα.... οι καλοί μαθητές.
δέχονται κοροιδίες για το τι φοράνε για το τι παρέες κάνουν και μερικές φορές τους λένε οτι είναι άσχημοι και όλα αυτά γιατι είναι καλά παιδιά και δεν εχουν την δύναμη να αμυνθούν ...
το θέμα είναι οτι , οτι και να κάνουν τα παιδιά πάντα θα έχουν αυτούς που τους κοροιδεύουν και οδηγούνται σε καταθλίψεις και στεναχωριούνται που ειναι καλοί μαθητές ....
Εσείς τι γνώμη έχετε ?????? :worry::worry::worry::worry::worry:

Βασικα δεν εχει σχεση εαν ο αλλος ειναι καλος μαθητης η κακος.Αμα θελει ενα κομπλεξικο να κοροιδεψει θα βρει οποιονδηποτε λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top