Piercings: απλά μόδα;

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αλλά η αλήθεια να λέγεται, το piercing έχει γίνει μόδα στις μέρες μας, στον κόσμο μας. Καλά τόσα πράγματα τα κάνουμε λόγω μόδας αύτο σας μάρανε? Όλοι θύματα μόδας, λίγο ή πολύ, καθώς και υπερκαταναλωτισμού.

Πολλά πράγματα είναι της μόδας.Και τι σημαίνει αυτό?Κάθε φορά που κάνω κάτι που είναι της μόδας,πέφτω θύμα της?Η έννοια του γούστου του καθενός χάνεται?Απ'τη στιγμή που κάτι γίνεται της μόδας αποκλείεται η πιθανότητα να το κάνω επειδή μου αρέσει?Οτιδήποτε αξεσουάρ υπάρχει πάνω μας,φιρμάτο ή όχι,ακολουθεί ως ένα βαθμό τις επιταγές κάποιας μόδας.Ε,και?Με τη λογική σου,ας βάλουμε όλοι σακιά,για να μην έχουμε καμία σχέση με τη μόδα.Και κάτι για προβληματισμό:και η τάση να στηλιτεύουμε τη μόδα,με ωραίες λεξούλες του στυλ "μαζοποίηση" και "κομφορμισμός",δημιουργώντας συχνά και έναν αχταρμά από διαφορετικά,άσχετα μεταξύ τους και χαλαρά συνδεδεμένα θέματα (π.χ. υπερκαταναλωτισμός) για τη δήθεν επίδειξη προβληματισμού,είναι και αυτό μια "alternative" μόδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Πολλά πράγματα είναι της μόδας.Και τι σημαίνει αυτό?Κάθε φορά που κάνω κάτι που είναι της μόδας,πέφτω θύμα της?Η έννοια του γούστου του καθενός χάνεται?Απ'τη στιγμή που κάτι γίνεται της μόδας αποκλείεται η πιθανότητα να το κάνω επειδή μου αρέσει?Οτιδήποτε αξεσουάρ υπάρχει πάνω μας,φιρμάτο ή όχι,ακολουθεί ως ένα βαθμό τις επιταγές κάποιας μόδας.Ε,και?Με τη λογική σου,ας βάλουμε όλοι σακιά,για να μην έχουμε καμία σχέση με τη μόδα.Και κάτι για προβληματισμό:και η τάση να στηλιτεύουμε τη μόδα,με ωραίες λεξούλες του στυλ "μαζοποίηση" και "κομφορμισμός",δημιουργώντας συχνά και έναν αχταρμά από διαφορετικά,άσχετα μεταξύ τους και χαλαρά συνδεδεμένα θέματα (π.χ. υπερκαταναλωτισμός) για τη δήθεν επίδειξη προβληματισμού,είναι και αυτό μια "alternative" μόδα.

Όταν λέω 'ΟΛΟΙ λες να βγάζω τον εαυτό μου απέξω? Απλά πολλά πράγματα δεν θα τα κάναμε ούτε θα μας άρεσαν αν δεν τα βλέπαμε στους άλλους, αν δεν μας το κοτσάραν συνέχεια. Και ναι είμαστε θύματα κάθε φορά όταν προμηθευόμαστε αγαθά που δεν χρειαζόμαστε για κάποιον σοβαρό λόγο, για αυτό ας το συνηθίσουμε, αλλά ας έχουμε και ένα μέτρο σε αυτά που καταναλώνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Και ναι είμαστε θύματα κάθε φορά όταν προμηθευόμαστε αγαθά που δεν χρειαζόμαστε για κάποιον σοβαρό λόγο, για αυτό ας το συνηθίσουμε, αλλά ας έχουμε και ένα μέτρο σε αυτά που καταναλώνουμε...
αν αυτο που λες ισχυε, θα ειμασταν ακομα στις σπηλιες περιμενοντας
να βρεξει για να πεσει κεραυνος,
να αρπαξει φωτια κανενα δεντρο
για να τρεξουμε με ενα ξυλαρακι να παρουμε φωτια....

εχεις δει καποιο ποστ σε αυτο το τοπικ που να σου φαινεται οτι χανεται το μετρο???
γιατι αυτη την εντυπωση μου δινουν αυτα που γραφεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
:worry:
αν αυτο που λες ισχυε, θα ειμασταν ακομα στις σπηλιες περιμενοντας
να βρεξει για να πεσει κεραυνος,
να αρπαξει φωτια κανενα δεντρο
για να τρεξουμε με ενα ξυλαρακι να παρουμε φωτια....

εχεις δει καποιο ποστ σε αυτο το τοπικ που να σου φαινεται οτι χανεται το μετρο???
γιατι αυτη την εντυπωση μου δινουν αυτα που γραφεις

κατ' αρχήν δεν γέλασα:P πλακίζω μην νευριάσεις :D. Δεύτερον αυτό που υποτείθεται είναι "σπουδαία" απάντηση δεν βγάζει κανένα νόημα, απλά θες να εννοηθεί ότι έχω χαθεί στο παρελθόν πράγμα που δεν ισχύει:)... Τρίτον σχετικά με αυτό που λες, ναι έχω δει. Μια κοπέλα έχει 11 σκουλαρικια και θέλει παραπάνω, και μία που έχει 5 την ζηλεύει [και μια κοπέλα είχε ποστάρει πολύ σωστά ότι "δεν έχει νόημα να τα μετράς", και συμπληρώνω δεν είναι ούτε ένσημα, ούτε μετάλλια]. Μια ήθελε από δύο χρονών piercing [αύτο ξεφεύγει από την λογική]. Αλλά για να λέμε την αλήθεια, ένας θεωρεί αυτούς που κάνουν piercing κατώτερο είδος (τι π@π@ρας) [αυτό άμα διάβαζες τα ποστ πρώτα] Τέταρτον το piercing στο σύνολο του, θεωρείται της μόδας.

Βεβαίως να έχουμε γούστο πάνω σε αυτά που μας κοτσάρει η μόδα ακόμα και εγώ ρε παιδιά διαλέγω και παίρνω. Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί με αντικρούς που παρουσιάζω την αλήθεια. Βεβαίως έχεις το δικαίωμα, άλλα κάνε το σοβαρά, μην πετάς μια @α@α@ια που δεν λέει τίποτα. Καλή είναι και η μόδα να υπάρχει, να διευκολύνει την έκφραση, ειδικά μεταξύ των νέων. Ίσως το "θύματα" να μην είναι πολύ σωστή λέξη, αλλά να μην χανόμαστε μέσα σε αυτήν. Να μην γίνεται κύριο μέλημα μας...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
νταξει κουβεντα κανουμε, και δεν ηταν σπουδαια απαντηση,
ηταν απλως η αποψη μου για το οτι κοιτας τα πραγματα λιγο μονοπλευρα,
δεν πειραζει ομως η πολυφωνια ειναι καλο να υπαρχει!!!

Και εγω πιστευω οτι δεν εχει νοημα να τα μετρας (το καθετι πανω μας ειναι μοναδικο)
Αλλα η ποσοτητα και το μεγεθος συνηθως ειναι πραγματα αντιστροφως αναλογα της ποιοτητας

Το να ζηλευεις καποιον λογω του αριθμου των piercings που εχει ειναι οντως γελοιο και ηλιθιο

Το απο δυο χρονων που το ειδες???
εγω παντως ειμαι κατα οποιασδηποτε τρυπας πριν τα 12-13
που πλεον το παιδι μπαινει στην διαδικασια της ενηλικωσης και καταλαβαινει ορισμενα πραγματα

ένας θεωρεί αυτούς που κάνουν piercing κατώτερο είδος
ναι το ειχα διαβασει κανα χρονο πριν αυτο, ενας καθηγητης δεν λες???
Σε αυτες τις περιπτωσεις, (φοιτητης ιατρικης εισαι αλλωστε, και το ξερεις) ο γιατρος λεει να μην πηγαινουμε κοντρα στον ασθενη......
Απορω ορισμενες φορες, αν τετοιοι ανθρωποι που κρινουν τον αλλο απο την εμφανιση
ειναι ικανοι να τελεσουν σωστα το λειτουργημα του δασκαλου-καθηγητη....

Δεν διαφωνω οτι ειναι της μοδας, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να χαρακτηρισθει μοδα κατι που γινεται επι χρονια,
σε διαφορα -ασχετα μεταξυ τους- μερη του πλανητη...
Αλλωστε πιστευω οτι δεν εχει νοημα να χαλαμε τις καρδιες μας για τετοιες λεπτομερειες,

Δεν με ενοχλει να εχει καποιος ή καποια ακομα και 80 τρυπες,
Αυτο που με ενοχλει θα ηταν να τις κανει ολες μαζι
τοτε ναι, θα καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα.....

Συγγνωμη αν σε ενοχλησε αυτο που εγραψα πριν,
αλλα πιστευω πως το καθε τι στην πορεια της ανθρωποτητας, εχει την δικη του θεση,
ειτε μας αρεσει ειτε οχι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
μπα αντίθετα. ήταν πολύ ωραία αυτά που πες. Δεν το βλέπω μονόπλευρα φιλαράκο, νέος είμαι, δεν το βλέπω σαν ταμπού αλλά δεν γουστάρω αυτό που λες και εσύ ότι το κάνουν όλοι μαζί ή το κάνουν επιστήμη και ασχολούνται τόσο πολύ που χάνουν την ουσία της ζωής... σου οφείλω συγνώμη αλλά και συγχαρητήρια λόγω της ΣΠΟΥΔΑΙΑΣ απάντησης σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δυστυχως ομως ως κοσμος(οχι μονο η ελλαδα) ειμαστε συντηριτικοι

https://amanpoiare.blogspot.com/2011/03/blog-post_8549.html

μαλλον εχει δικαιο... τι διαφορα εχει απο την γραβατα ας πουμε?????

https://www.tovima.gr/finance/finance-international-news/article/?aid=277057

και ενα αλλο παραδειγμα στη σουηδια.....

Και οι δικοι μας, ειναι σοβαροι δηλαδη, επειδη φορανε γραβατα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Όντως στο παραδείγμα που προβάλεις είναι ηλίθιο αυτό που γίνεται. [άκου εκεί να τον διώξουν από την βουλή επειδή δεν φορούσε "κατάλληλη" ενδυμασία] Είναι να απορείς με τέτοιους ανθρώπους [τυπολάτρες]. Η γραβάτα δεν είναι κακιά :P, απλά οι πολιτικοί και οι δήθεν αριστοκράτες, την έχουν ρίξει τόσο πολύ, την έχουν μετατρέψει σε σήμα απληστείας, απατεωνειάς... :clapup:Τώρα για το δεύτερο παράδειγμα, [αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι έβαλε σκουλαρίκι για διαφήμιση (βλέπε ΤΙΤΛΟΣ) και για καλή εικόνα στους νέους] μια χαρά τον βρίσκω με οικογένεια κι όλας. Φεμινιστής ?? Δεν ξέρω αν έχει τόσο νόημα πια ο φεμινισμός [με την λογική ότι δεν ζούμε στο μεσαίωνα και ότι θεωρειτικά η γυναίκα και ο άντρας είναι τελείως ίσοι σε δικαιώματα, τα βασικότερα κατακτήθηκαν ;)]

Για τους βουλευτές είναι της "μόδας" τους οι γραβάτες και η διαφθορά [γιατί το κάνουν λόγω έλλειψης αξιών]. Δεν με πειράζει καθόλου να μπει κάποιος με σκουλαρίκι και απλα ρούχα, αρκεί να κάνει διαφορά, να τιμήσει την διαφορετική εμφάνιση του με το να εκφράζει διαφορετικές αντιλήψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όταν λέω 'ΟΛΟΙ λες να βγάζω τον εαυτό μου απέξω? Απλά πολλά πράγματα δεν θα τα κάναμε ούτε θα μας άρεσαν αν δεν τα βλέπαμε στους άλλους, αν δεν μας το κοτσάραν συνέχεια. Και ναι είμαστε θύματα κάθε φορά όταν προμηθευόμαστε αγαθά που δεν χρειαζόμαστε για κάποιον σοβαρό λόγο, για αυτό ας το συνηθίσουμε, αλλά ας έχουμε και ένα μέτρο σε αυτά που καταναλώνουμε...

Σου απάντησε ήδη ο mathitis.Τίποτα δε χρειαζόμαστε για σοβαρό λόγο,και στις σπηλιές μια χαρά επιβιώναμε.Πολύ απλά μας αρέσει έτσι η ζωή μας,μας αρέσει να έχουμε ζεστό νερό,να ελέγχουμε τη θερμοκρασία στο σπίτι μας,να επικοινωνούμε με άνεση κλπ,απ'το να ζούμε στις σπηλιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Σου απάντησε ήδη ο mathitis.Τίποτα δε χρειαζόμαστε για σοβαρό λόγο,και στις σπηλιές μια χαρά επιβιώναμε.Πολύ απλά μας αρέσει έτσι η ζωή μας,μας αρέσει να έχουμε ζεστό νερό,να ελέγχουμε τη θερμοκρασία στο σπίτι μας,να επικοινωνούμε με άνεση κλπ,απ'το να ζούμε στις σπηλιές.
ναι μια χαρά μου απάντησε, μια χαρά τα λες και εσύ, μας αρέσει αυτό, και μένα μου αρέσει:D. Θέλω απλά να κάνω μια σημείωση. Τα παραπάνω που αναφέρεις έχουν σπουδαία χρήση. Τα piercing όχι. Αυτό ίσως διακρίνει μόδα από τις άλλες πολυτέλειες. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ναι μια χαρά μου απάντησε, μια χαρά τα λες και εσύ, μας αρέσει αυτό, και μένα μου αρέσει:D. Θέλω απλά να κάνω μια σημείωση. Τα παραπάνω που αναφέρεις έχουν σπουδαία χρήση. Τα piercing όχι. Αυτό ίσως διακρίνει μόδα από τις άλλες πολυτέλειες. :clapup:

Says who?Το σπουδαίο,είναι κάτι το υποκειμενικό.Ένα piercing βελτιώνει την εξωτερική εικόνα,βάσει πάντα υποκειμενικής αισθητικής ορισμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Says who?Το σπουδαίο,είναι κάτι το υποκειμενικό.Ένα piercing βελτιώνει την εξωτερική εικόνα,βάσει πάντα υποκειμενικής αισθητικής ορισμένων.
Όντως είναι κάτι το υποκειμενικά, αλλά η πλειοψηφία θα προτιμούσε πιστεύω το ζεστό νεράκι, ειδικά τον χειμώνα :P. Και το piercing ΔΕΝ βελτιώνει την εξωτερική εικόνα, είναι και αυτό που λες πολύ υποκειμενικό... Έτσι θέλουν να πιστεύουν αυτοί που τα κάνουν τουλάχιστον. Δικιά μου άποψη: ούτε την χαλάνε, ούτε την βελτιώνουν [σε κάποια όρια βέβαια, τα οποία και αυτά είναι υποκειμενικά:D]. Μια χαρά είναι η φατσούλα μας, το μέταλλο θα δώσει bonus ομορφιάς? Και αν λέμε έδινε, θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τόσο πολύ η εμφάνιση? Και αυτοί που κάνουν μπότοξ βλέπετε που καταλήγουν :clapup:.

Για την σιλικόνη στο στήθος και το solarium ή τα τατουάζ τι λέτε? Τόσες χρήσεις της επιστήμης για δήθεν βελτίωση εμφάνισης. Αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα coblex της εποχής μας, να μας ενδιαφέρει ΤΟΣΟ πολύ η εμφάνιση μας [π.χ. μερικά άτομα δεν θέλουν να βάλουν τα ίδια ρούχα για δύο μέρες, μιά φίλη μου μού παραδέχτηκε ότι έχει coblex σχετικά με τα ρούχα που φοράει και την εμφάνιση της]. Δεν λέω και εμένα με ενδιέφερε πολύ όσο ήμουν μικρός και έφηβος γενικά, τώρα όχι και τόσο. Ας μην χάσουμε το νόημα της ζωής όμως [και αυτό υποκειμενικό:P, αλλά σίγουρα δεν είναι τα παραπάνω]. Να μην μας διακατέχει η φιλαυτία... Μπλα μπλα, μην αρχίσω να γράφω και άλλα γιατί κανείς δεν θα δώσει σημασία να τα διαβάσει :P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Θες να μου πείς πως και τα τατουάζ γίνονται για τη βελτίωση της εξωτερικής μας εμφάνισης; :/:
Πού στα κομμάτια το στηρίζεις αυτό; Τι άλλο θα δαιμονοποιήσουμε πια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
απλά γουστάρεις και το κάνεις, ή δεν γουστάρεις και δεν το κάνεις. too much analysis.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Θες να μου πείς πως και τα τατουάζ γίνονται για τη βελτίωση της εξωτερικής μας εμφάνισης; :/:
Πού στα κομμάτια το στηρίζεις αυτό; Τι άλλο θα δαιμονοποιήσουμε πια;
Το πιστεύεις και το λες ή ήθελες απλά να πας κόντρα? ΝΑΙ οι περισσότεροι άνθρωποι το κάνουν για την "βελτιώση" της εμφάνισης επειδή τους αρέσει πάνω τους ;) [so simple]. Και τι εννοείς δαιμονοποιήσουμε? Πας καλά? :confused:. Επειδή δεν "βλέπεις" αυτά που "βλέπω" εγώ, δεν σημαίνει ότι πρέπει να με κατατάξεις στους ακραίους της υπόθεσης. Δεν ανήκω ούτε στην Ιερά Εξέταση, ούτε στα άτομα με μεσαιωνικές αντιλήψεις. Ούτε το απαγορεύω, ούτε και το θεωρώ ταμπού. Απλά έπρεπε να βρεις κάτι στα λόγια μου, να υπερβάλεις σε αυτό, να βάλεις λίγο τσαντίλα, ώστε να με αντικρούσεις [οι δύο τελευταίες προτάσεις είναι τελείως άστοχες για αυτό στα λέω]:hmm:... Και ναι τα κατάφερες να με νευριάσεις με τις άσχετες λασπολογίες σου:mad::P:):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Άλλη δουλειά δεν είχα να κάθομαι να κάνω κόντρες στο ischool.
Δε ξέρω που στηρίζεις το "οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουν τατουάζ για τη βελτίωση της εμφάνισής τους" σε στατιστικά στοιχεία ή ξέρεις πολλούς δηλαδή εσύ προσωπικά; Γιάτι όσοι γνωρίζω που έχουν κάνει/θέλουν να κάνουν (και είναι πολλοί) μόνο για μόστρα δεν το θέλουν.

Μπορεί να το βλέπω εγώ κλειστόμυαλα, επειδή θεωρώ αυτούς που κάνουν κάτι μόνιμο πάνω τους μόνο και μόνο για να τραβήξουν την προσοχή ηλίθιους κι επειδή πιστεύω πως αποφασίζεις να κάνεις τατουάζ μόνο αν πραγματικά σημαίνει κάτι για σένα/είναι κάτι που θες να έχεις πάντοτε πάνω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όντως είναι κάτι το υποκειμενικά, αλλά η πλειοψηφία θα προτιμούσε πιστεύω το ζεστό νεράκι, ειδικά τον χειμώνα :P. Και το piercing ΔΕΝ βελτιώνει την εξωτερική εικόνα, είναι και αυτό που λες πολύ υποκειμενικό... Έτσι θέλουν να πιστεύουν αυτοί που τα κάνουν τουλάχιστον. Δικιά μου άποψη: ούτε την χαλάνε, ούτε την βελτιώνουν [σε κάποια όρια βέβαια, τα οποία και αυτά είναι υποκειμενικά:D]. Μια χαρά είναι η φατσούλα μας, το μέταλλο θα δώσει bonus ομορφιάς?

Το ξεκαθάρισα ότι είναι υποκειμενικό.Προσωπικά ένα piercing άλλες φορές μ'αρέσει άλλες όχι,ανάλογα το πρόσωπο,το σημείο,το σκουλαρίκι που χρησιμοποιείται,τον αριθμό των piercing κλπ.

Και αν λέμε έδινε, θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τόσο πολύ η εμφάνιση? Και αυτοί που κάνουν μπότοξ βλέπετε που καταλήγουν :clapup:.

Well,δε νομίζω ότι με το να κάνεις ένα piercing θεωρείσαι και νάρκισσος που όλη την ώρα ασχολείται με τη μάπα του.Γενικότερα,θα έλεγα ότι η εξωτερική μας εμφάνιση θα πρέπει να μας απασχολεί όσο και η εσωτερική,ούτε περισσότερο,ούτε λιγότερο.Είμαστε σώμα,όσο είμαστε και πνεύμα.Προσωπικά,αποφεύγω τα άτομα τα οποία επιλέγουν να μένουν ρηχά και αμόρφωτα και εξ'ίσου αποφεύγω και τα άτομα τα οποία έχουν μια εμφάνιση σαν κατάδικοι.Οι πρώτοι προσβάλλουν τη νοημοσύνη μου,οι δεύτεροι την αισθητική μου.

Για την σιλικόνη στο στήθος και το solarium ή τα τατουάζ τι λέτε? Τόσες χρήσεις της επιστήμης για δήθεν βελτίωση εμφάνισης. Αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα coblex της εποχής μας, να μας ενδιαφέρει ΤΟΣΟ πολύ η εμφάνιση μας [π.χ. μερικά άτομα δεν θέλουν να βάλουν τα ίδια ρούχα για δύο μέρες, μιά φίλη μου μού παραδέχτηκε ότι έχει coblex σχετικά με τα ρούχα που φοράει και την εμφάνιση της]. Δεν λέω και εμένα με ενδιέφερε πολύ όσο ήμουν μικρός και έφηβος γενικά, τώρα όχι και τόσο. Ας μην χάσουμε το νόημα της ζωής όμως [και αυτό υποκειμενικό:P, αλλά σίγουρα δεν είναι τα παραπάνω]. Να μην μας διακατέχει η φιλαυτία... Μπλα μπλα, μην αρχίσω να γράφω και άλλα γιατί κανείς δεν θα δώσει σημασία να τα διαβάσει :P:whistle:

Είσαι off topic,man.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Το ξεκαθάρισα ότι είναι υποκειμενικό.Προσωπικά ένα piercing άλλες φορές μ'αρέσει άλλες όχι,ανάλογα το πρόσωπο,το σημείο,το σκουλαρίκι που χρησιμοποιείται,τον αριθμό των piercing κλπ.

Well,δε νομίζω ότι με το να κάνεις ένα piercing θεωρείσαι και νάρκισσος που όλη την ώρα ασχολείται με τη μάπα του.Γενικότερα,θα έλεγα ότι η εξωτερική μας εμφάνιση θα πρέπει να μας απασχολεί όσο και η εσωτερική,ούτε περισσότερο,ούτε λιγότερο.Είμαστε σώμα,όσο είμαστε και πνεύμα.Προσωπικά,αποφεύγω τα άτομα τα οποία επιλέγουν να μένουν ρηχά και αμόρφωτα και εξ'ίσου αποφεύγω και τα άτομα τα οποία έχουν μια εμφάνιση σαν κατάδικοι.Οι πρώτοι προσβάλλουν τη νοημοσύνη μου,οι δεύτεροι την αισθητική μου.

Είσαι off topic,man.
Ναι το ξέρω ότι το ξεκαθάρισες, για αυτό σου είπα "που λες";) [τον αριθμό των piercing? λίγο ηλίθιο μου ακούγεται αυτό. εκτός αν το εννοείς με την λογική του ορίου]. Για το δεύτερο πιστεύω ότι στην εποχή μας η ισορροπία έχει μετακινηθεί πολύ περισσότερο στην εξωτερική εμφάνιση, αφού ζούμε στην εποχή της εικόνας:whistle:. Νους υγιής εν σώματι υγιεί, όπου σώμα υγιές θεωρείται το ισορροπημένο σώμα που γυμνάζεται με οποιαδήποτε κίνηση, το ωραίο και καλαίσθητο [συμπεριλαμβανομένου και του προσώπου]. Τώρα το να προσπαθούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο [αυτά που λες ότι είναι off topic:)] να προσθέσουμε παραπάνω στοιχεία για να "βελτιώσουμε" ή και για να κρύψουμε την φυσική μας εμφάνιση, ύστερα γίνεται ειρωνεία αν αυτό θεωρείται ομορφιά... Σημείωση: προς θεού τα piercing δεν αλλάζουν τίποτα στο πρόσωπο. Είναι απλά σίδερα καρφωμένα σε διάφορα μέρη του προσώπου. Το ίδιο το πρόσωπο θα μας αρέσει ακόμα και αν αφαιρέσει τα piercing. Τώρα άμα κάποιος δεν συμφωνεί με αυτό, no comment...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Άλλη δουλειά δεν είχα να κάθομαι να κάνω κόντρες στο ischool.
Δε ξέρω που στηρίζεις το "οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουν τατουάζ για τη βελτίωση της εμφάνισής τους" σε στατιστικά στοιχεία ή ξέρεις πολλούς δηλαδή εσύ προσωπικά; Γιάτι όσοι γνωρίζω που έχουν κάνει/θέλουν να κάνουν (και είναι πολλοί) μόνο για μόστρα δεν το θέλουν.

Μπορεί να το βλέπω εγώ κλειστόμυαλα, επειδή θεωρώ αυτούς που κάνουν κάτι μόνιμο πάνω τους μόνο και μόνο για να τραβήξουν την προσοχή ηλίθιους κι επειδή πιστεύω πως αποφασίζεις να κάνεις τατουάζ μόνο αν πραγματικά σημαίνει κάτι για σένα/είναι κάτι που θες να έχεις πάντοτε πάνω σου.
Άμα σου αρέσει το τατουάζ στο σώμα σου, δεν σου αρέσει και το σώμα σου με το τατουάζ? Δεν πιστεύεις ότι είναι πιο ωραίο το σώμα σου έτσι? τέσπα.
Πολλοί κάνουν τα τατού συμβολικά γιατί σημαίνει κάτι σπουδαίο για αυτούς [π.χ. το όνομα της γυναίκας τους [undertaker:D], είναι ωραίος τρόπος έκφρασης [κάτι που μπορείς να το δείχνεις συνέχεια γιατί το έχεις κυριολεκτικά πάνω σου συνεχώς]. Άλλοι το κάνουν γιατί τους αρέσει να το δουν πάνω τους [οτιδήποτε σχέδιο]. Όλοι το κάνουν για να φαίνεται ή να μπορούν να το δείξουν ή να μιλήσουν για αυτό. Είναι τρόπος να κεντρίσεις ενδιαφέρον [όχι με τον σκοπό της επίδειξης]. Και φυσικά υπάρχουν και άτομα που το κάνουν μόνο για την μόστρα......:)[μιας και ανέφερες την λέξη, μου ήρθε στο μυαλό άλλη μια ηλιθιότητα της εποχής μας... Γυαλιά ηλίου, παντώς καιρού και κλίματος. Θα ανοίξω θέμα, μην βγω off topic ξανά :clapup::clapup::clapup:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
τον αριθμό των piercing? λίγο ηλίθιο μου ακούγεται αυτό. εκτός αν το εννοείς με την λογική του ορίου

Απλά εννοώ ότι αν κάποιος έχει πολλά piercings,δε μ'αρέσει.Anyway,δικαίωμά του είναι,γούστα είναι αυτά.

Τώρα το να προσπαθούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο [αυτά που λες ότι είναι off topic:)] να προσθέσουμε παραπάνω στοιχεία για να "βελτιώσουμε" ή και για να κρύψουμε την φυσική μας εμφάνιση, ύστερα γίνεται ειρωνεία αν αυτό θεωρείται ομορφιά... Σημείωση: προς θεού τα piercing δεν αλλάζουν τίποτα στο πρόσωπο. Είναι απλά σίδερα καρφωμένα σε διάφορα μέρη του προσώπου. Το ίδιο το πρόσωπο θα μας αρέσει ακόμα και αν αφαιρέσει τα piercing. Τώρα άμα κάποιος δεν συμφωνεί με αυτό, no comment...

Δεν είναι ειρωνεία.Θέμα γούστου και αισθητικής είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top