Υπάρχει αληθινή φιλία;

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πιστεύετε πως υπάρχει αληθινή φιλία; Εγώ πάντως σήμερα κατάλαβα πως δεν υπάρχει ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του, να περνάει καλά και τελικά σε κάνει να φέρεσαι και εσύ έτσι.Τζάμπα ονειρεύεσαι αληθινές φιλιές...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
όσο δεν υπάρχει το τέλειο, τόσο δεν υπάρχει και το αληθινό στον υπέρτατο βαθμό
συνεπώς συμβιβάζεσαι, μαθαίνεις από τα λάθη σου και πορεύεσαι
πάντα θα υπάρχουν ξεχωριστοί άνθρωποι γύρω μας, οι οποίοι σπανίζουν αλλά το ενθαρρυντικό είναι ότι υπάρχουν και θέλουν...να τους εντοπίσουμε και να τους ανακαλύψουμε
πώς θα ήταν η ζωή μας, αν όλα κυλούσαν όμορφα και ήρεμα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ναι , αλλά γιατί να σε εκμεταλλεύονται και στο τέλος να περνάνε μια χαρά και εσύ να βγαίνεις χαμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Πιστεύετε πως υπάρχει αληθινή φιλία; Εγώ πάντως σήμερα κατάλαβα πως δεν υπάρχει ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του, να περνάει καλά και τελικά σε κάνει να φέρεσαι και εσύ έτσι.Τζάμπα ονειρεύεσαι αληθινές φιλιές...:(

Δεν ξερω αν υπαρχει φιλια στις μερες μας,εχω μια βασικη αρχη που ξερω πως ισχυει : ο ανθρωπος ενδιαφερεται πανω απο ολα για τον εαυτο του και μετα για τους αλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notebook___ΑΡΚΑς

Νεοφερμένος

Ο ο βιολιστης της στεγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πιστεύετε πως υπάρχει αληθινή φιλία; Εγώ πάντως σήμερα κατάλαβα πως δεν υπάρχει ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του, να περνάει καλά και τελικά σε κάνει να φέρεσαι και εσύ έτσι.Τζάμπα ονειρεύεσαι αληθινές φιλιές...:(
ναι οντως ισχυει οτι κοιτανε λιγακι πρωτα τον εαυτουλη τους και μετα τους αλλους..!αλλα εγω για παραδειγμαα εχω μια φιλη η οποια με εχει βοηθησει παααρα πολυ σε πολλα πραγματα αλλα ειναι πολυ το συμφερον της πρωταα..!!
ναι σονια υπαρχει πραγματικη φιλια...μπορει να μην ειναι 3-4 φιλοι αλλα ενας σιγουρα θα ειναι διπλα σου την στιγμη που τον εχεις αναγκη,ενω εσυ θα περιμενεις αλλον ΤΣΟΥΦ θα σου πεταχτει μια αλλη φιλια και θα σου σταθει!!
και να ριχνουμε λιγακι νερο στο κρασακι μας....!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ναι οντως ισχυει οτι κοιτανε λιγακι πρωτα τον εαυτουλη τους και μετα τους αλλους..!αλλα εγω για παραδειγμαα εχω μια φιλη η οποια με εχει βοηθησει παααρα πολυ σε πολλα πραγματα αλλα ειναι πολυ το συμφερον της πρωταα..!!
ναι σονια υπαρχει πραγματικη φιλια...μπορει να μην ειναι 3-4 φιλοι αλλα ενας σιγουρα θα ειναι διπλα σου την στιγμη που τον εχεις αναγκη,ενω εσυ θα περιμενεις αλλον ΤΣΟΥΦ θα σου πεταχτει μια αλλη φιλια και θα σου σταθει!!
και να ριχνουμε λιγακι νερο στο κρασακι μας....!:P

έχω ρίξει τόοοοοοοοσο νερό που δεν πίνεται το κρασί........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notebook___ΑΡΚΑς

Νεοφερμένος

Ο ο βιολιστης της στεγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
έχω ρίξει τόοοοοοοοσο νερό που δεν πίνεται το κρασί........
αν οντως ειναι ετσι....δεν ξερω τι να πω!!
αλλα μηπως υπερβαλεις??
συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις ειμαστε πολυ θυμωμενοι και δεν κοιταμε και την αλλη πλευρααααα!!!
για ριξε μια ματιααα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Πιστεύετε πως υπάρχει αληθινή φιλία; Εγώ πάντως σήμερα κατάλαβα πως δεν υπάρχει ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του, να περνάει καλά και τελικά σε κάνει να φέρεσαι και εσύ έτσι.Τζάμπα ονειρεύεσαι αληθινές φιλιές...:(

Ο κόσμος εκεί έξω είναι σκληρός. Τον έχουν μάθει να σκέφτεται μόνον τον εαυτό του, πως αυτός είναι το κέντρο του κόσμου για τον ίδιο και οι άλλοι δεν έχουν αξία μέσα σ' αυτόν τον κόσμο. Πολλοί, επειδή δε ζητάνε πολλά από μια φιλία παρά μόνο να περνάνε καλά, δεν παρέχουν πολλά, αφού νομίζουν πως και οι υπόλοιποι είναι σαν κι αυτούς, όλα τα παίρνουν στην πλάκα. Οι αξίες δεν υπάρχουν στ' άτομα αυτά, δεν σκέφτεται ο άλλος αν μια πράξη του σε πληγώσει και πώς θα αισθανθείς εσύ μετά. Εκεί όμως έχεις ευθύνη κι εσύ, όταν εμπιστεύεσαι κι ανοίγεσαι σ' ένα άτομο το οποίο δε γνωρίζεις καλά και αυτό, εν τέλει, σε προδίδει. Στις μικρές - εφηβικές ηλικίες ειδικά, που τ' άτομα αυτά ακόμα ψάχνονται - διαμορφώνουν χαρακτήρα, θα κάνουν το παν για να δειχθούν ανώτεροι στα μάτια των άλλων, δεν θα τους καρφάκι για το αν πληγωσουν κάποιον "φίλο" τους.

Αληθινή φιλία υπάρχει, αλλά είναι δύσκολο να τη βρεις, να ταιριάξεις με ένα ατομο τόσο πολύ που να μην σου περνά απ' το μυαλό το ενδεχόμενο να σκέφτεται κάτι αρνητικό για σένα, να μην αμφιβάλλεις καθόλου γι' αυτό. Το γεγονός, ότι προδώθηκες από ένα άτομο που το θεωρούσες καλό σου φίλο σε μια τέτοια ευάλωτη περίοδο της ζωής σου, όπως η εφηβική, είναι κάτι πολύ άσχημο και μπορεί να σου αφήσει και τραύμα.

Εσύ όμως δε θα το αφήσεις να σε πάρει μαζί του το όλο σκηνικό, θα φανείς δυνατή και θα προσπαθήσεις να περάσει όσο πιό εξωτερικά γίνεται, δεν πρέπει να δίνεις αξία σ' ένα άτομο που δεν το αξίζει. Το να κλειστείς προσωρινά στον εαυτό σου θα σε κάνει να κατανοήσεις την όλη κατάσταση, να τη χωνέψεις, θα σου δωθεί δύναμη κι έπειτα θα καταλάβεις πως κανείς απ' αυτούς τους γελοίους που σε πρόδωσαν δεν αξίζουν να στενοχωριέσαι εσύ. Θα τα παρατήσεις όλα πίσω σου, θα σηκώσεις το κεφάλι ψηλά και θα συνεχίσεις να ζεις τη ζωούλα σου. Υπάρχουν αξιόλογα άτομα εκεί έξω, αρκεί να τα βρεις και οι δύσκολες στιγμές που περνάς τώρα θα αντικατασταθούν με τις πιό απίθανες.

Εξάλλου, κάθε εμπόδιο για καλό λέει ο λαός μας, κάτι ξέρει.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εμένα στην ζωή μου μέχρι τώρα έχουν υπάρξει μόνο 2 πραγματικοί φίλοι που μου έχουν και τους έχω συμπαρασταθεί σε δύσκολες στιγμές.Οι υπόλοιποι ήταν απλά "φίλοι".Υπάρχει αληθινή φιλία αλλά δυστυχώς είναι πολύ σπάνια.Οι περισσότεροι στην κοινωνία είναι εγωιστές,νοιάζονται μόνο για το εγώ τους, είναι ανταγωνιστικοί και αν δουν ότι προοδεύεις μπορεί να στην πουν από εκεί που δεν το περιμένεις.Οπότε είναι δύσκολο να εμπιστευτείς πραγματικά κάποιον και να φτιάξετε μια σταθερή και πολύ ισχυρή φιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εμένα στην ζωή μου μέχρι τώρα έχουν υπάρξει μόνο 2 πραγματικοί φίλοι που μου έχουν και τους έχω συμπαρασταθεί σε δύσκολες στιγμές.Οι υπόλοιποι ήταν απλά "φίλοι".Υπάρχει αληθινή φιλία αλλά δυστυχώς είναι πολύ σπάνια.Οι περισσότεροι στην κοινωνία είναι εγωιστές,νοιάζονται μόνο για το εγώ τους, είναι ανταγωνιστικοί και αν δουν ότι προοδεύεις μπορεί να στην πουν από εκεί που δεν το περιμένεις.Οπότε είναι δύσκολο να εμπιστευτείς πραγματικά κάποιον και να φτιάξετε μια σταθερή και πολύ ισχυρή φιλία.
εσυ τουλαχιστον εχεις 2 πραγαμτικους φιλους..εγω δεν ειχα ποτε..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
η αληθινη φιλια ειναι στις μερες μας παρα πολυ σπανια,αλλα ευτυχως υπαρχει!!! και ειμαι τυχερη που εχω λιγους,αλλα αληθινους φιλους!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
εσυ τουλαχιστον εχεις 2 πραγαμτικους φιλους..εγω δεν ειχα ποτε..:(

γιατί; :/: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Chill out παίδες,όλοι εγωιστές είμαστε.It is written on our genes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
επιλεκτικοτητα,συγκυριες...^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
δηλ., πρέπει να είμαστε φόρα παρτίδα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Γιατί βρε παιδιά να μην υπάρχει αληθινή φιλία? Μην είστε τόσο αρνητικοί! Υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει..
Όσο για τον εγωισμό, όλοι μας είμαστε εγωιστές είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι.. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να αγαπήσουμε, να δεθούμε, να δώσουμε, και να βοηθήσουμε... Πραγματική φιλία δεν σημαίνει δεν μαλώνω ποτέ μα ποτέ με τον άλλον, δεν τον έχω πληγώσει ποτέ, δεν σκέφτομαι ποτέ αρνητικά γι'αυτόν, δεν του γκρινιάζω ποτέ.. Και αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι! Γιατί είμαστε άνθρωποι και έχουμε αδυναμίες. Και προφανώς δεν πιστεύω ότι πληγώνεις τον φίλο σου επίτηδες και με κάθε ευκαιρία, ούτε ότι τον "θάβεις" και μιλάς άσχημα πίσω από την πλάτη του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν συμβεί κάτι και μαλώσετε ή πληγώσετε ο ένας τον άλλον δεν είστε πραγματικοί φίλοι!
@SONIA14 μην στεναχωριέσαι.. Όλοι μας πιστεύω έχουμε πληγωθεί και έχουμε προδωθεί από κάποιον φίλο μας.. Εγώ προσωπικά ναι.. Παρ'όλα αυτά δεν το βάζω κάτω! Έμαθα να ξεχωρίζω καλύτερα τους ανθρώπους και να διαλέγω ποιους θα εμπιστεύομαι.. Το ίδιο θα γίνει και με εσένα, αρκεί να σκέφτεσαι θετικά και να μην το αφήσεις να σε παρει από κάτω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όταν λέμε αληθινή φιλία πως το εννοούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
δηλ., πρέπει να είμαστε φόρα παρτίδα; :hmm:

αυτο συμπερανες?:hmm:

ποιος ειναι φορα παρτιδα στη σημερινη εποχη?
ακομα και αν δουμε καποιον πιο ανοιχτο απο αυτο που επιβαλλουν οι καιροι τον ονομαζουμε αφελη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
αν περιμένεις αληθινή φιλία πρέπει να έχεις δείξει αληθινή φιλία...
μόνοι μας θα καταλάβουμε αν υπάρχει, μέσα από τις ... δικές μας πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Κοιταξε εγω πιστευω πως υπαρχει. Εχω περασει απο παρομοια φαση με 'σενα και μαλιστα εκανα πολυ καιρο να το ξεπερασω ,οποτε σε καταλαβαινω .Σημασια εχει να καταλαβεις πως επειδη ετυχε καποια/καποιες φορες σε εσενα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει φιλια .Πανω απο ολα ομως σημασια εχει να το ξεπερασεις και να προχωρησεις.Αμα το κατορθωσεις αυτο τοτε εχεις λυσει το προβλημα. Μην αφησεις αυτο το συμβαν παντως να σε κανει να χασεις την εμπιστοσυνη σου στους ανθρωπους ή να σε παρει απο κατω.Απλα μαθε να εισαι επιφυλακτικη και πονηρη(με την καλη εννοια) σε καποιες περιπτωσεις. Ακομα και οι καλυτεροι ανθρωποι ( ή τουλαχιστο αυτοι τους οποιους θεωρουσαμε καλους και αγαθους) μοιαζουν ξαφνικα ξενοι.Δεν ξερω τι σοι μαγικο ειναι αυτο, αλλα ενα σωρο παιδια -ειδικα στην εφηβεια - γινονται αγνωριστα.Σαν να αφηνουν πισω τον παλιο καλο τους εαυτο χωρις καμια προειδοποιηση και τελειως αποτομα.Και, συνηθως, η αλλαγη ειναι προς το χειροτερο:(.


Πολλες φορες στις σχεσεις μας πρεπει να ειμαστε καπως αναισθητοι για να τα βγαλουμε περα. Αναισθητοι και συναμα ευαιθητοι οπου πρεπει. Αλλιως, με την πρωτη φουρτουνα δεν θα τα φερνεις βολτα.


Σιγουρα ειναι δυσκολο πραμα να βρεις την αληθινη φιλια. Γενικα, σε αυτην την ηλικια σιγουρα ακομα πιο πολυ. Αλλα οσο υπαρχουν αληθινοι ανθρωποι και αληθινα συναισθηματα χωρις υποκρισιες και ολα τα συναφη, εχεις πολλες περισσοτερες ελπιδες να βρεις εναν αληθινο φιλο.:)


Επισης, να αναφερθει πως δεν προκειται ποτε μα ποτε να βρειτε φιλους αληθινους αλλαζοντας κι εσεις ωστε να τους μοιαζετε , πραγμα που λογικα ηδη θα γνωριζετε απλα ηθελα να το τονισω. Δοκιμασμενο (δυστυχως).:D
Οταν προσποιεισαι/φερεσαι/ντυνεσαι/μιλας/ο,τι αλλο θελετε σαν να'σαι καποιος αλλος οσο καλα και αν υποκρινεσαι το νιωθουν και οι αλλοι και πιο πολυ εσυ ο ιδιος/α.Γι'αυτο καλυτερα να εχεις ελαχιστους φιλους τους οποιους θα αγαπας και θα σε αγαπανε και με τους οποιους το γελιο θα βγαινει μεσα απο την ψυχη σου, παρα ενα σωρο καθυστερημενους ετσι για να λες οτι εχω ''φιλους'' οπου θα γελας μονο για να φανει πως περνας καλα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top