Θεωρητική Φυσική και θεωρητική Πληροφορική

Που συμβουλεύετε τον Κοkko να πάει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Μαθηματικό

    Ψήφοι: 1 6.7%
  • Φυσικό

    Ψήφοι: 3 20.0%
  • ΣΕΜΦΕ

    Ψήφοι: 5 33.3%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 5 33.3%
  • Άλλο (πες το άλλο)

    Ψήφοι: 1 6.7%

kokkos

Νεοφερμένος

Ο kokkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σε όλους είμαι νέος στην παρέα. Αν και εχω περάσει τα 20 σκέφτομαι συνειδητά να ξαναδώσω πανελλήνιες για να ασχοληθώ με τη θεωρητική φυσική κυρίως ή και με τη θεωρητική πληροφορική . ποια σχολή να ακολουθήσω φυσικό, μαθηματικό ή σεμφε. Τι μου προτείνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
με τέτοιο θέμα προβλέπω κόντρες του στυλ Μαθηματικό vs Σεμφε, Μαθηματικό vs Φυσικό, Φυσικό vs Σεμφε..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βάλε και ΗΜΜΥ, κολλάει παντού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σε όλους είμαι νέος στην παρέα. Αν και εχω περάσει τα 20 σκέφτομαι συνειδητά να ξαναδώσω πανελλήνιες για να ασχοληθώ με τη θεωρητική φυσική κυρίως ή και με τη θεωρητική πληροφορική . ποια σχολή να ακολουθήσω φυσικό, μαθηματικό ή σεμφε. Τι μου προτείνετε?
Θα διάλεγα φυσικό :redface: (με τίποτα πληροφορική, με τίποτα ΣΕΜΦΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tomahook

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όπου θες πήγαινε. Μετά θα κάνεις μεταπτυχιακό σε αυτό που αναφέρεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkos

Νεοφερμένος

Ο kokkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι ποια σχολή έχει το ευρύτερο γνωστικό αντικείμενο για να με καλύπτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η θεωρητική φυσική σε πρώτη φάση ικανοποιείται από ένα Τμήμα Φυσικής λόγω του εύρους της μελέτης της φυσικής ως επιστήμης (με όλη την θεωρία και την εργαστηριακή στήριξη). Πιθανώς ένα μέρος της με έμφαση στο μαθηματικό* και υπολογιστικό** υπόβαθρο να προσφέρεται και από ένα Τμήμα Μαθηματικών και εννοώ τον κλάδο της Μαθηματικής Φυσικής, Δυναμικών Συστημάτων, Διαφορικών Εξισώσεων και Εφαρμοσμένης Ανάλυσης. Στο εξωτερικό με την θεωρητική φυσική ασχολούνται Πληροφορικάριοι, Μαθηματικοί και Φυσικοί. Στην Ελλάδα απλά βάζουν σύνορα...;)

* μαθηματικό υπόβαθρο εννοώ εξειδικευμένα μαθήματα θεωρητικών μαθηματικών τα οποία χρησιμεύουν ως εργαλεία στην θεωρητική φυσική (που δεν προσφέρονται σε ένα Τμήμα Φυσικής σε μεγάλη έκταση) αλλά και μαθήματα διαφορικών εξισώσεων πάσης φύσεως (με την ανάλογη θεωρία της μαθηματικής αναλύσεως, ποιοτική θεωρία,...κτλ)
** υπολογιστικό υπόβαθρο εννοώ εξειδικευμένα μαθήματα αριθμητικής ανάλυσης, υπολογιστικής προσομοίωσης, συμβολικής άλγεβρας και θεωρητικής πληροφορικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkos

Νεοφερμένος

Ο kokkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είδα 2 ψήφους σεμφε και 1 φυσικό. Αν γίνεται ας μου πείτε και τους λογούς γιατί είμαι παραπάνω απο δίχασμένος για το τι επιλογή να κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Προτείνω ΣΕΜΦΕ διότι καλύπτει το εύρος των επιστημών στις οποίες χρησιμοποιούνται μαθηματικά.Δηλ μπορείς να κάνεις αργότερα ότι έχει σχέση με μαθηματικά.Βέβαια επειδή δεν ξέρω τι μαθήματα περιέχει δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη,στη δική μας σχολή όμως (Τ.Ε.Μ) κάνουμε φυσική,προγραμματισμό σε υπολογιστές και καθαρά μαθηματικά,οπότε αργότερα και ειδικά αν κάνει κανείς μεταπτυχιακό μπορεί να εργαστεί σε διάφορα επαγγέλματα(τράπεζες,καθηγητής,ιδιαίτερα,φροντιστήρια,ερεύνα σε πεδίο μαθηματικών κτλ).Οπότε επειδή το ΣΕΜΦΕ είναι και αυτό εφαρμοσμένα μαθηματικά πιστεύω θα είναι παρεμφερή τα 2 τμήματα.Όμως έχε υπόψη σου ότι πρέπει να αγαπάς το αντικείμενο γιατί αυτές οι σχολές είναι ιδιαίτερα απαιτητικές,και χρειάζονται πολύ διάβασμα και όρεξη.Από Μαθήματα 1ου εξαμήνου που έχω συγκρίνει από μαθηματικό και ΤΕΜ έχω συμπεράνει ότι γενικά το ΤΕΜ είναι πιο δύσκολο από το μαθηματικό και ίσως το ίδιο ισχύει και για ΣΕΜΦΕ.
Το καλύτερο όμως που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις στο ιντερνετ για οδηγούς σπουδών, επαγγελματική αποκατάσταση κτλ έτσι ώστε να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη επί του θέματος.
Και εγώ πρώτη επιλογή είχα το φυσικό και δεύτερη μαθηματικό.Δεν πέρασα φυσικό αλλά είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με το Τμήμα μου διότι αν και το φυσικό είναι ίσως πιο ενδιαφέρουσα σχολή(και πιο εύκολη) με το ΤΕΜ ή ΣΕΜΦΕ έχεις πολλές περισσότερες δυνατότητες,έτσι ώστε και στην περίπτωση που δεν κάνεις ακριβώς αυτό που ήθελες(π.χ θεωρητική φυσική) μιας και όπως ξέρουμε στην Ελλάδα η ερεύνα σε θετικές επιστήμες είναι ένα πολύ σπάνιο φαινόμενο(και ειδικά αυτήν την περίοδο) έχεις πολλές εναλλακτικές λύσεις για εργασία ενώ με πτυχίο φυσικού είσαι πολύ πιο περιορισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
To καθαρό Τμήμα Μαθηματικών δεν προσφέρει εύρος επιστημών που χρησιμοποιούνται τα μαθηματικά; Έχεις δει οδηγούς σπουδών; Επαναλαμβάνω και ας γίνομαι κουραστικός. Έχετε ιδέα τι είναι τα εφαρμοσμένα μαθηματικά; Πώς ξέρετε ότι δεν υπάρχουν εφαρμοσμένα μαθηματικά και θεωρητική (μαθηματική) φυσική σε καθαρό Τμήμα Μαθηματικών;

Τα ερωτήματα που θέτω είναι ερωτήσεις απορίας γιατί βλέπω ότι τελειώνω τις σπουδές μου και έρχεται η ίδια η κοινωνία και μου τις "ακυρώνει" με την άγνοιά της. Δηλαδή είναι σαν λέω ότι δηλώνω κάτοχος του συγκεκριμένου πεδίου βάση προγράμματος σπουδών μου και να έρχεται κάποιος να μου λέει ότι εφόσον δεν έχεις τελειώσει την ΣΕΜΦΕ, δεν ξέρεις ή μας λες ψέματα. Γι' αυτό πριν μιλάτε δείτε και κανένα πρόγραμμα σπουδών και εκτός Αθηνών. Μαθηματικά δεν διδάσκουν μόνο στο Καποδιστριακό ή στο Αριστοτέλειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkos

Νεοφερμένος

Ο kokkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχω κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών και δεν μπορώ να βγάλω σαφές συμπέρασμα. Πρέπει να μάθω τι γίνεται εκ των έσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
και τι συμπέρασμα έβγαλες;
μην περιμένεις προπτυχιακά να κάνεις έρευνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
kokkos, πιστευω οτι η ΣΕΜΦΕ ειναι καλη επιλογη γιατι μπορεις να συνδιασεις τη θεωρητικη φυσικη με προγραματισμο επιλεγοντας τις καταλληλες ροες και μαθηματα επιλογης. Βεβαια αν μπορεις γινε πιο συγκεκριμενος για το τι σε ενδιαφερει ακριβως γιατι η θεωρητικη φυσικη και πληροφορικη ειναι διαφορετικα πραγματα. Μαλλον ενδιαφερεαι για υπολογιστικη φυσικη η οποια ασχολειται με μοντελοποιηση και αριθμητικη επιλυση προβληματων φυσικης μεσω υπολογιστων. Στην ΣΕΜΦΕ υπαρχει ροη Θεωρητικης και Υπολογιστικης φυσικης.

https://www.semfe.ntua.gr/docs/ODIG-SPOUD_2010.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Computational_physics

Παντως να ξερεις οτι για να τελειωσεις τη ΣΕΜΦΕ θες τουλαχιστον 5 χρονια και μετα θα χρειαστει να κανεις μεταπτυχιακο ετσι κι αλλιως. Οποτε ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα. Τοσο στη ΣΕΜΦΕ οσο και στο Φυσικο θα χρειαστει να κανεις πολλα μαθηματα και εργαστηρια που πιθανον δεν θα σε ενδιαφερουν και θα σε ταλαιπωρησουν αρκετα. Οποτε ισως μια πιο καλη επιλογη θα ηταν το Μαθηματικο το οποιο δεν εχει εργαστηρια και ειναι 4ετης σχολη και βγαινει σχετικα πιο ευκολα απο τη ΣΕΜΦΕ και το Φυσικο. Αλλα αν σε ενδιαφερει αποκλειστικα η φυσικη τοτε καλυτερη επιλογη ειναι το Φυσικο ή η ΣΕΜΦΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
kokkos, πιστευω οτι η ΣΕΜΦΕ ειναι καλη επιλογη γιατι μπορεις να συνδιασεις τη θεωρητικη φυσικη με προγραματισμο επιλεγοντας τις καταλληλες ροες και μαθηματα επιλογης. Βεβαια αν μπορεις γινε πιο συγκεκριμενος για το τι σε ενδιαφερει ακριβως γιατι η θεωρητικη φυσικη και πληροφορικη ειναι διαφορετικα πραγματα. Μαλλον ενδιαφερεαι για υπολογιστικη φυσικη η οποια ασχολειται με μοντελοποιηση και αριθμητικη επιλυση προβληματων φυσικης μεσω υπολογιστων. Στην ΣΕΜΦΕ υπαρχει ροη Θεωρητικης και Υπολογιστικης φυσικης.

https://www.semfe.ntua.gr/docs/ODIG-SPOUD_2010.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Computational_physics

Παντως να ξερεις οτι για να τελειωσεις τη ΣΕΜΦΕ θες τουλαχιστον 5 χρονια και μετα θα χρειαστει να κανεις μεταπτυχιακο ετσι κι αλλιως. Οποτε ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα. Τοσο στη ΣΕΜΦΕ οσο και στο Φυσικο θα χρειαστει να κανεις πολλα μαθηματα και εργαστηρια που πιθανον δεν θα σε ενδιαφερουν και θα σε ταλαιπωρησουν αρκετα. Οποτε ισως μια πιο καλη επιλογη θα ηταν το Μαθηματικο το οποιο δεν εχει εργαστηρια και ειναι 4ετης σχολη και βγαινει σχετικα πιο ευκολα απο τη ΣΕΜΦΕ και το Φυσικο. Αλλα αν σε ενδιαφερει αποκλειστικα η φυσικη τοτε καλυτερη επιλογη ειναι το Φυσικο ή η ΣΕΜΦΕ.

και τώρα είναι η στιγμή που θα σκάσει μύτη ο nPb και θα διαφωνήσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
kokkos, πιστευω οτι η ΣΕΜΦΕ ειναι καλη επιλογη γιατι μπορεις να συνδιασεις τη θεωρητικη φυσικη με προγραματισμο επιλεγοντας τις καταλληλες ροες και μαθηματα επιλογης.
Αυτά τα "συνδιάζω λίγο μαρμελάδα, λίγο μουστάρδα και λίγο κέτσαπ" συνήθως καταλήγουν στο να μην κάνεις τίποτα απ' αυτά κι απλά να τα ακούσεις λίγο επιφανειακά.

Λοιπόν, to set things straight: η θεωρητική φυσική και η θεωρητική πληροφορική είναι γενικά άσχετα μεταξύ τους. Για το τι πραγματεύεται η θεωρητική φυσική θα στα πει ο exc που είναι του κλάδου. Η θεωρητική πληροφορική έχει περισσότερη σχέση με μαθηματικά, φερ' ειπείν θεωρία γράφων ή θεωρία αυτομάτων.

Στο ΕΜΠ υπάρχει ειδικό εργαστήριο επί αυτής, το Εργαστήριο Λογικής και Επιστήμης Υπολογιστών που υπάγεται στη Σχολή ΗΜΜΥ και είναι καθαρά Εργαστήριο Θεωρητικής Πληροφορικής, δηλαδή θα ασχοληθείς αρκετά με Αυτόματα, Γράφους, Αλγορίθμους, Κρυπτογραφία.

Σε άλλες σχολές δεν ξέρω τι κάνουν. Θεωρώ ότι για Θεωρητική Πληροφορική δεν χρειάζεται να ξέρεις τον τρελό απειροστικό λογισμό και τα τριπλά ολοκληρώματα που κάνουν κωλοτούμπες που διδάσκουν στο Μαθηματικό. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα κάνεις βαριά θεωρία αριθμών, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Αυτά τα "συνδιάζω λίγο μαρμελάδα, λίγο μουστάρδα και λίγο κέτσαπ" συνήθως καταλήγουν στο να μην κάνεις τίποτα απ' αυτά κι απλά να τα ακούσεις λίγο επιφανειακά.

Ξερεις τι ειναι η Υπολογιστικη Φυσικη? Διαβασε το προηγουμενο post μου. Εκει λεω κι εγω οτι η θεωρητικη φυσικη και η πληροφορικη ειναι διαφορετικα πραγματα. Αλλα μπορει να τα συνδιασει αυτα τα δυο κανοντας Υπολογιστικη Φυσικη.
Oμως ο kokkos μου εστειλε πμ και απο οτι καταλαβα δεν τον ενδιαφερει η υπολογιστικη φυσικη και μαλλον οχι τοσο η θεωρητικη πληροφορικη οσο η θεωρ. φυσικη και συγκεκριμενα θεωρια χορδων και τετοια πραγματα. Οποτε imho η καλυτερη επιλογη για αυτον ειναι το Φυσικο. Αλλα και στη ΣΕΜΦΕ μπορει να κανει θεωρ. φυσικη στον ιδιο βαθμο. Απλα η ΣΕΜΦΕ ειναι 5ετης οποτε θα χρειαστει τουλαχιστον 5 χρονια για να την τελειωσει σε αντιθεση με το Φυσικο που βγαινει σε 4 χρονια και ισως πιο ευκολα (δεν μιλαω για το φυσικο της Αθηνας το οποιο του προτεινα να αποφυγει). Μετα ομως θα χρειαστει να κανει μεταπτυχιακο και διδακτορικο ετσι κι αλλιως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι

ΣΕΜΦΕ: Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (και με μερικές παραλλάγες βέβαια αλλά whatever)
πώς γίνεται να λέμε ότι κάνεις εκεί επαρκώς θεωρητική φυσική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τι ορίζουμε ως θεωρητική φυσική;
Αλλά ξέρω την απάντηση: «ότι κάνουν στην ΣΕΜΦΕ»...

Γιατί σου φαίνεται αδιανόητο να διδάσκουν και σε συγγενή τμήματα του φυσικού, θεωρητική φυσική (όπως ΣΕΜΦΕ ή κλασικό Μαθηματικό); Τι νόημα θα είχε αν και στα κλασικά Μαθηματικά Τμήματα δίδασκαν ξερά μαθηματικά; :hmm:

Σε όλο τον κόσμο (της Δύσης τουλάχιστον) η θεωρητική φυσική προσφέρεται σαν ενότητα επιλογής μαζί με προγράμματα σπουδών μαθηματικών, φυσικής ή και πληροφορικής. Ένα Τμήμα Μαθηματικών (ή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών) είναι σε θέση να στηρίξει μαθήματα θεωρητικής φυσικής λόγω του υψηλού γνωσιακού και επιστημονικού επιπέδου μαθημάτων μαθηματικών της (θεωρητικής) φυσικής όπως ο κλάδος των διαφορικών εξισώσεων, της συναρτησιακής ανάλυσης, της θεωρίας μέτρου, της αριθμητικής μη γραμμικής βελτιστοποίησης,...κτλ.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ερευνητικά και ακαδημαϊκά ασχολούνται με την θεωρητική (μαθηματική φυσική) Τμήματα Φυσικής και Τμήματα Μαθηματικών (ή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών με προσανατολισμό στο αντικείμενο της ανάλυσης και των διαφορικών εξισώσεων).

Γιατί πολύ απλά, υπάρχουν και Εφαρμοσμένα Μαθηματικά σε άλλα αντικείμενα όπως (Μαθηματική Στατιστική & Επιχειρησιακή Έρευνα, Μαθηματική Πληροφορική και Προγραμματισμός, Θεμέλια Μαθηματικών και Μαθηματική Φιλοσοφία, Μαθηματική Βιολογία και Βιοπληροφορική,...κτλ). Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν άλλα Τμήματα όπως Στατιστικής ή Πληροφορικής που προσφέρουν αυτούς τους κλάδους σε συνεργασία πάντα με τα Τμήματα Μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι

ΣΕΜΦΕ: Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (και με μερικές παραλλάγες βέβαια αλλά whatever)
πώς γίνεται να λέμε ότι κάνεις εκεί επαρκώς θεωρητική φυσική;

Εχουμε ροη Θεωρητικης Φυσικης. Και γιατι σου φαινεται περιεργο? Kαι στο εξωτερικο υπαρχουν τετοιες σχολες, για παραδειγμα το DAMTP (Department of Applied Mathematics and Theoretical Physics) στο Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν αμφισβητώ τον λόγο ύπαρξης του τμήματος, ναι έχει ειπωθεί ότι υπάρχει αντίστοιχη ροή, απλά και στο μαθηματικό ας πούμε κάνουν μαθήματα προγραμματισμού, αλλά αν μου έλεγε κάποιος θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με την πληροφορική δεν θα του λεγα πήγαινε μαθηματικό. Καλά, δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακείες, απλά μου έκανε εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top