Τιμές για ιδιαίτερα

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ε αφου κα8εται 20 λεπτα παραπανω...αλλαζει το πραγμα......
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το "κάθεται παραπάνω" το κάνουν (σχεδόν) όλοι οι καθηγητές στα ιδιαίτερα. Το έχω διαπιστώσει και από τους δικούς μου καθηγητές, το λένε και οι φίλοι μου, το διαβάζω κι εδώ. Έχω μια θεωρία: στην τελική ντρέπονται που παίρνουν πολλά λεφτά και προσπαθούνε έτσι να εξαγνιστούνε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να σου πω Δια...πόσο δίνεις στα ιδιαίτερα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Έχω μια θεωρία: στην τελική ντρέπονται που παίρνουν πολλά λεφτά και προσπαθούνε έτσι να εξαγνιστούνε.

λολ...ετσι 8α ε3αγνιστουνε??πολυ βολικος τροπος...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να σου πω Δια...πόσο δίνεις στα ιδιαίτερα??
40 η εκθεσού - 35 ο μαθηματικός και ο φυσικός - 33,333 ο χημικός (50 για 1½h)
ώρες: εκθεση 1½ - μαθηματικά 2 - φυσικοηλεκτρολογίες 2 - χημεία 1½
Σύνολο ωρών την εβδομάδα: 7. Χρήματα την εβδομάδα: 60+70+70+50 = 250€
Σύνολο χρημάτων το μήνα = 1000€ ...
(Τέλος του Φεβρουαρίου τα σταματάω όλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για να κάνεις επαναλήψεις,ε?
(Πάντως κάτω απο 19300 δεν παίζει να γράψεις!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για να κάνεις επαναλήψεις,ε?
(Πάντως κάτω απο 19300 δεν παίζει να γράψεις!)
Τους βαρέθηκα και με βαρέθηκαν. Ότι είχαν να μου μάθουν μου το έμαθαν. Από 1η Μαρτίου μόνος μου επαναλήψεις και αν θέλω κάτι υπάρχει και το σχολείο. Και δεν τους αφήνω άνεργους ε? Όλο το πακέτο και με το ίδιο πρόγραμμα και τις ίδιες τιμές πάει στο κορίτσι (μου) που πάει Β λυκείου και θα ξεκινήσει προετοιμασία.
Όσο για τα μόρια, μου φτάνουν και λιγότερα από όσα λες. Η σχολή που θέλω, πέρυσι είχε βάση (για τους κανονικούς ε?) 17.352 μόρια. Πόσο να ανέβει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
True.
Ο εξοπλισμός όμως;
Βέβαια μερικοί γιατροί δεν χρειάζονται πολλά μηχανήματα.
Αν προσθέσεις και το malpractice insurance...

Έχεις δίκιο.

Sourotiri αυτό που λες για τους γιατρούς διαφωνώ. Οι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα φοροδιαφεύγουν 100% (κατά την άποψη μου καλά κάνουν) και μερικοί από αυτούς έχουν πολύ μεγαλύτερο εισόδημα από το μέσο γιατρό. Ο μέσος γιατρός που έχει σύμβαση με τα ταμεία (ΟΠΑΔ, ΤΣΕΜΔΕ, ΤΣΑΥ κ.λπ.) τα οποία ήδη τους χωστάνε πολλά λεφτά (κυρίως οι ΟΠΑΔ), τα οποία έχουν φορολογηθεί χωρίς να τα έχουν παρεί και να θέλει να φοροδιαφύγει δεν μπορεί. Αν γίνει αυτό που ακούγεται (να μπορούν να υπογράψουν ιδιώτες γιατροί σύμβαση με το ΙΚΑ) δεν θα μπορεί να φοροδιαφύγει κανένας σχεδόν. Οι ιδώτες γιατροι τώρα αντιδρούν γιατί γνωρίζουν ότι αν γίνει κάτι τέτοιο με το ΙΚΑ δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν τα χρήματα τους πίσω για τον απλούστατο λόγω ότι το ΙΚΑ αυτή τη στιγμή απολύει τους γιατρούς του ΙΚΑ που αμοίβονται με 800 ευρώ επειδή δεν έχει να τους πληρώσει "η κυβέρνηση απλώς προσπαθεί να καθυστερήσει το αναπόφεκτο". Συνεπως είναι βέβαιο ότι τα χαρτάκια που θα παίρνουν από τους ασφαλισμένους του ΙΚΑ δεν θα μπορούν να ανταλαχθούν με ρευστό.

Γι αυτο αντιδρούν αυτή τη στιγμή όλοι οι γιατρικοι σύλλογοι. Γιατί οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ τους πλήρωναν άμεσα και πολλέ φορές μαύρα αφού αρκετοί δεν είναι διατεθειμένοι να περιμένουν στις ουρές του ΙΚΑ και προτιμούν τον ιδιωτη. Τώρα θα τους πληρώνουν λιγότερο και όχι μαύρα. Συνεπώς οι γιατροί θα χάσουν ένα μεγάλο ποσοστό εισοδήματος. Βέβαια ο ασφαλισμένος του ΙΚΑ θα βγει κερδισμένος αφού δεν θα πληρώνει άμεσα τον ιδιώτη (θα κόβει απλώς ένα χαρτάκι). Αυτή η μέθοδος των χαρτακίων προσωπικά την κρίνω καταστροφική γιατί θα επισκέπτονται το γυατρό για ψύλου πήδημα (π.χ. για ένα βήχα). Ο γιατρός βέβαια θα κόβει το χαρτάκι όσο γελοίος είναι ο λόγος επίσκεψης και συνοπτικα αυτός είναι ο λόγος που έχουν φαλυρήσει τα ταμεία.

Οι γιατροί που φοροδιαφεύγουν σήμερα δεν είναι ούτε το 5% και είναι αυτοί που δεν έχουν σύμβαση με κανένα ταμείο και όποιος μπαίνει πρέπει να πληρώνσει από τη τσέπη του.

Φώκο, δεν ξέρω τι θα γίνει από εδώ και πέρα, αλλά η προσπάθεια σου να με πείσεις ότι οι ιδιώτες γιατροί δεν φοροδιέφευγαν, δεν με πείθει, παρόλα τα επιχειρήματα σου. Ξέρω πολλές περιπτώσεις γιατρών που δήλωναν εισόδημα 10.000€ και κυκλοφορούσαν με 2 μερσεντές, και απολάμβαναν όλα τα προνόμια του χαμηλόμισθου. Για αυτούς μιλάω.


Ωραίο σκεπτικό!

Σύμφωνα μ'αυτό λοιπόν,πρέπει κι εγώ να πουλήσω 30% ακριβότερα τα B.W. εξαρτήματα,καθώς επίσης και να ανεβάσω και τα PT 30% ανά δοχείο!
Διότι αν αφαιρέσω τα Σαββατοκύριακα,τις αργίες,τον Αύγουστο που είναι κλειστά τα εργοστάσια στην Ιταλία και δεν κινείται φύλλο και έναν ακόμη μήνα που κάνουμε συντήρηση και είμαστε κλειστά,μου μένουν κι εμένα καμιά 8-8,5 μήνες!:eek:
Πωωωωω κοίτα να δεις!Κορόιδο πιάστηκα τόσο καιρό!Σας ευχαριστούμε κύριε καθηγητά,που μας ανοίξατε τα μάτια!

ΠΟΙΟΝ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΤΕ ΡΕ;:mad:Σε ποιόν τα πουλάτε αυτά;
Να πας να βρεις δουλειά το καλοκαίρι ρε αν δεν τα βγάζεις πέρα!

Σα δε ντρέπεστε λέω'γω,που εκμεταλλεύεστε την αγωνία των γονιών για να κονομήσετε!ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΡΕ!:mad:

Dominator, αν εσύ κάνεις μια δουλεία, όποια και αν είναι αυτή, και πουλάς το προϊόν σου σε μια τιμή στην οποία ξέρεις ότι δεν σου φτάνει για να ζήσεις, ενώ επίσης ξέρεις ότι θα μπορούσες να πετύχεις μεγαλύτερα έσοδα με μια άλλη, μεγαλύτερη τιμή, δεν είσαι ούτε φιλάνθρωπος, ούτε αλτρουιστής, ούτε έχεις κοινωνική συνείδηση. Απλά κάνεις μαλακία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φώκο, δεν ξέρω τι θα γίνει από εδώ και πέρα, αλλά η προσπάθεια σου να με πείσεις ότι οι ιδιώτες γιατροί δεν φοροδιέφευγαν, δεν με πείθει, παρόλα τα επιχειρήματα σου. Ξέρω πολλές περιπτώσεις γιατρών που δήλωναν εισόδημα 10.000€ και κυκλοφορούσαν με 2 μερσεντές, και απολάμβαναν όλα τα προνόμια του χαμηλόμισθου. Για αυτούς μιλάω.
Δεν φοροδιαφεύγουν γιατί δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν. Το πόσα δηλώνει ο καθένας στην εφορία νομίζω είναι προσωπικό δεδομένο και δεν μπορεί να το δει κάποιος. Το 95% των γιατρών έχει σύμβαση με τα ταμεία και δεν μπορεί να φοροδιαφύγει γιατί αν δεν πάρει απόδειξη ο ασφαλισμένος δεν θα μπορεί να πάρει τα χρήματα του πίσω. Το ότι κάποιοι γιατροί είναι πλούιοιοι και έχουν 2 mercendes είναι λογικό γιατί είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και αν η δουλειά πάει καλά τότε έχουν ένα καλο εισόδημα (η δουλειά πάει καλά στις περιοχές που τα δημόσια νοσοκομεία εχουν άχρηστους γιατρούς). Οι γιατροί είναι ιδιώτες. Στη περιοχή όλοι καθηγητές του δημόσιο σχολείου έχουν κάνει ολόκληρη περιουσία. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν ένας φροντιστιριούχος έκανε ολόκληρη περιουσία ακόμα και αν φοροδιάφευγει αλλά το να βλέπεις δημόσιους υπαλλήλους να έχουν κάνει ολόκληρη περιουσία με μαύρα χρήματα (ουισιαστικά κλέβουν τον εργοδότης τους) είναι παραπάνω από εξοργιστικό. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες αν φοροδιαφεύγουν τουάχισιτον αρχικά (πριν κερδίσουν πελατεία) είναι δικαιολογημένοι καθώς πληρώνουν μόνοι τους την στέγαση εργασίας (που έχει ΦΠΑ), την ασφαλεια τους (που ξαναέχει ΦΠΑ) και τις ασφάλειες των εργαζομένων τους. Συνοπτικά πιστεύω ο πλούτος είναι χαρακτηριστικό όλων των ελεύθερων επαγγελματιών και είναι λάθος που στοχοποιούνται μόνο οι γιατροί. Αρκετοί ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν καταφέρει με τη δουλειά τους να κάνουν περιουσία αλλά ακόμα υπάρχουν και αρκετοί που οι επιχειρήσεις του χρεωκοπούν και αναγκάζονται να βάλουν λουκέτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το "κάθεται παραπάνω" το κάνουν (σχεδόν) όλοι οι καθηγητές στα ιδιαίτερα. Το έχω διαπιστώσει και από τους δικούς μου καθηγητές, το λένε και οι φίλοι μου, το διαβάζω κι εδώ. Έχω μια θεωρία: στην τελική ντρέπονται που παίρνουν πολλά λεφτά και προσπαθούνε έτσι να εξαγνιστούνε.


Δεν νομιζω οτι ντρεπονται.γιατι να ντρεπονται τα δουλευουν στην τελικη αμα θελεις δινεις αυτα τα χρηματα ,δεν σε υποχρεωνει κανενας ελευθερη αγορα ειμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Φώκο, δεν ξέρω τι θα γίνει από εδώ και πέρα, αλλά η προσπάθεια σου να με πείσεις ότι οι ιδιώτες γιατροί δεν φοροδιέφευγαν, δεν με πείθει, παρόλα τα επιχειρήματα σου. Ξέρω πολλές περιπτώσεις γιατρών που δήλωναν εισόδημα 10.000€ και κυκλοφορούσαν με 2 μερσεντές, και απολάμβαναν όλα τα προνόμια του χαμηλόμισθου. Για αυτούς μιλάω.

αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά πιστεύω ότι η χρέωση με την ώρα δεν είναι πολύ καλή. 20-35 η ώρα σημαίνει ότι το μάθημα κυμαίνεται από 40-70 ευρώ για τουλάχιστον 6 μήνες (+ κάποια extra μαθήματα ΄λίγο πριν τις εξετάσεις που πολλοί φροντιστές κάνουν. Τα λεφτά φυσικά τα αξίζουν οι φροντιστές αφού στην ουσία πληρώνουμε απόφοιτους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (δεν είναι ανήθικο) αλλά εγώ προσωπικά δε θα τα έδινα (ειδικά μαύρα)
Μαυρα----- όχι επιστροφή χρημάτων κατά 20%.

Όταν έκανα φροντιστήρια πληρωνα με το μάθημα το οποίο κρατούσα τουλάχιστον 2 ώρες γεμάτες και πλήρωνα από 15-25 το μάθημα. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να κάνω ιδιαίτερα με καθηγητές δημόσιου σχολείου. Αυτοί κάνουν φροντιστήρια όχι για να ζήσουν αλλά για μια ενίσχυση μισθου και ταυτόχρονα έχουν μεγάλη εμπειρία στα λυκειακά μαθήματα (ιδιαίτερα οι παλιοί). Κάποια μαθήματα (ειδικά η έκθεση που προσωπικά δεν βρίκσω νόημα να γίνεται καν φροντιστήριο) πιστεύω ότι αν γίνεται πρέπει να γίνεται σε ομαδικό φροντιστήριο (η ανταλλαγή απόψεων σε μια μεγάλη τάξη μεταξύ καθηγητη και μαθητών είναι πολύ χρήσιμο για επιχειρηματολογία στην έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
40 η εκθεσού - 35 ο μαθηματικός και ο φυσικός - 33,333 ο χημικός (50 για 1½h)
ώρες: εκθεση 1½ - μαθηματικά 2 - φυσικοηλεκτρολογίες 2 - χημεία 1½
Σύνολο ωρών την εβδομάδα: 7. Χρήματα την εβδομάδα: 60+70+70+50 = 250€
Σύνολο χρημάτων το μήνα = 1000€ ...
(Τέλος του Φεβρουαρίου τα σταματάω όλα).






Ειμαι περιεργη να μαθω που θελεις να περασεις και πληρωνεις τοσα πολλα χρηματα! Γιατι 30 κ 40Ε την ωρα ειναι υπερβολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
o χημικος μου, παιρνει 17.5 την ωρα (Αθηνα, πατησια) στα υπολοιπα παω φροντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ειμαι περιεργη να μαθω που θελεις να περασεις και πληρωνεις τοσα πολλα χρηματα! Γιατι 30 κ 40Ε την ωρα ειναι υπερβολη!
1) Νομίζω ότι το πού θέλω να περάσω δεν έχει σχέση. Πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να προσπαθεί το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. (Αν δηλαδή κάποιος θέλει σχολή των 17.500 μορίων, πρέπει να κάνει πιο χαλαρή προετοιμασία από αυτήν που θα έκανε για σχολή των 19.200 μορίων?).
2) Οι τιμές για τα ιδιαίτερα στην περιοχή της Αθήνας που μένω και για καλούς καθηγητές, έμπειρους και με συστάσεις, είναι και πιο υψηλές από αυτές που πληρώνω. (Φυσικά υπάρχουν και πιο φτηνοί ιδιαιτεράδες. Έχω ακούσει και τιμή 12€ από φοιτητές ή νέους και άπειρους. Δεν το ρισκάρω.).
3) Με τα ιδιαίτερα, καλύπτω αυτό που θέλω σε 7 ώρες συνολικά την εβδομάδα. Έτσι μου μένει χρόνος και για διάβασμα και για ξεκούραση. (Αυτό το ταξίδι των βιβλίων 15-20 ώρες στο φροντιστήριο και την άσκοπη δαπάνη χρόνου και ενέργειας, δεν θα την άντεχα).
4) Αν κάνεις έναν απλό λογαριασμό, πόσες ώρες έχω ιδιαίτερα και για πόσους μήνες, θα διαπιστώσεις ότι τελικά τα χρήματα που θα πληρώσω συνολικά δεν θα είναι υπερβολικά περισσότερα από αυτά που θα έδινα σε φροντιστήριο. (Αν και όποια και να είναι η διαφορά, πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lila&Lucy

Νεοφερμένος

Η Lila&Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Επεμβαίνω στην συζήτηση, αναφέροντας ενδεικτικά τα εξής:
1) Η επιτυχία ή η αποτυχία είναι συνάρτηση πολλών μεταβλητών...Δεν εξαρτάται αποκλειστικά από την αμοιβή του καθηγητή, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό το ξέρετε ήδη!
2) Εχουν γραφτεί πολλά για τα χρήματα που παίρνουν οι καθηγητές. Κάποιοι τα αξίζουν, κάποιοι άλλοι όχι, αυτό θα φανεί στο τέλος. Είναι όμως ελεύθερη αγορά. Θέλω να πω, στη αγορά κυκλοφορεί και atos ή matiz κυκλοφορεί και audi, bmw, mercedes . Διαλέγεις και παίρνεις! [Εγώ προσωπικά ξέρω πολλούς με ακριβά αυτοκίνητα που κατα τ' άλλα δεν έχουν να δώσουν για τα παιδιά τους]
3) Αναφέρθηκε η σύγκριση καθηγητή/οικοδόμου. Ας είχε τα guts ο οικοδόμος να γίνει καθηγητής. Εχει κανεις ιδέα τι τράβηξε ένας μαθηματικός/φυσικος/χημικος/βιολογος κτλ για να παίρνει σήμερα 20 ή 25€?? Αν ήταν εύκολο, θα το έκαναν όλοι! Και οντως τα 40-50€ την ώρα είναι εξωφρενικά ποσά, αλλά όταν ο άλλος τα διαθέτει καλώς ή κακώς για το παιδί του, δεν μας πέφτει λόγος! Θα πρεπε δηλαδή να κατηγορούμε τα Gucci, Prada, Dior Κτλ επειδή υπάρχουν οι κιουρίες που σκάνε 600€ για μια τσάντα ή για ένα ζευγάρι γόβες? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεωρώ καλύτερο να πληρώνεις έναν καθηγητή 30 ευρώ για 3 ώρες την εβδομάρα παρά 10 ευρώ για 9 ευρώ την Εβδομάδα. Στη πρώτη περίπτωση ο καθηγητής κατά πάσα πιθανότητα είναι καλός και έχει γεμίσει της ώρες του. ενώ στη δεύτερη μάλλον είναι κακός και για να βρει πελατεία μειώνει την τιμή και επειδή δεν έχει πελατεία κάνει περιττές ώρες στους πελάτες τους για να βγάλει κάποιο σεβαστό ποσό.

Και στις δυο περιπτώσεις το κόστος είναι 90 ευρώ. Για μένα ο δεύτερος είναι πιο κορόιδο από το πρώτο αφού εκτός από τα ίδια χρήματα σπαταλά και πολύτιμο ελεύθερο χρόνο.

Ερώτηση:
τα φροντιστήρια (όχι ιδιαίτερα) πόσο σας παίρνουν συνήθως το μήνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lila&Lucy

Νεοφερμένος

Η Lila&Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πρόσφατα άκουσα για φροντιστήριο της περιοχής μου, ότι ζήτητησε 1800 για 6 ώρες (!) γ λυκείου μαθηματικα φυσική χημεία. Βέβαια ο τιμοκατάλογος του συλλόγου φροντιστών αναφέρει πολύ μεγαλύτερα ποσά, τα οποία δεν πιστεύω ότι ακολουθούνται από τα φροντιστήρια-ιδίως τα συνοικιακά ίσως και λόγω της κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι ακομα. Ποσα χρηματα περιπου δινετε την ωρα στα ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ μαθηματικα/ φυσικη? και ποσες ωρες την βδομαδα κανεται αντιστοιχα καθε μαθημα απο αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι ακομα. Ποσα χρηματα περιπου δινετε την ωρα στα ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ μαθηματικα/ φυσικη? και ποσες ωρες την βδομαδα κανεται αντιστοιχα καθε μαθημα απο αυτα?
Στη φυσική που κάνω ιδιαίτερα δίνω 15 ευρώ την ώρα και κάνω 3 ώρες/εβδομάδα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Στη φυσική που κάνω ιδιαίτερα δίνω 15 ευρώ την ώρα και κάνω 3 ώρες/εβδομάδα. :)

πολυ φθηνα.αθηνα η θεσσ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top