ΚΤΕΛ ή τραίνο για Αθήνα - Σαλόνικα;

ΚΤΕΛ ή τρένο για Αθήνα-Σαλόνικα ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • ΚΤΕΛ

    Ψήφοι: 10 18.9%
  • τρένο

    Ψήφοι: 37 69.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 3.8%
  • Aεροπλάνο

    Ψήφοι: 4 7.5%

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Γιατι τα κάνετε τόσο τραγικά; Από το 98 περίπου ταξιδεύω από 10-30 φορές το χρόνο στη Θεσσαλονίκη. Το τραίνο είναι πάντα πιο φθηνό από το ΚΤΕΛ, πιο άνετο, έχει τουαλέτα, καφέ-μπαρ, και γνωρίζεις και σχεδόν πάντα κόσμο. Για βράδυ πλέον δεν είναι καλή λύση γιατί ταξιδεύει η Σάρα και η Μάρα (πχ την τελευταία φορά στα 10 βαγόνια, τα 9 ήταν μόνο πάκια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ρε παιδια, μπαινω στο σιτε του ΟΣΕ και προχωρας να κλεισω εισητηριο και κατω απο 19ευρω δεν μου βγαζει για Λαρισα. Που ειναι αυτο με 9 ευρω?Εψαξα μεχρι Δεκεμβρι και τιποτα, ολα τα εισητηρια απο 19 και πανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ρε παιδια, μπαινω στο σιτε του ΟΣΕ και προχωρας να κλεισω εισητηριο και κατω απο 19ευρω δεν μου βγαζει για Λαρισα. Που ειναι αυτο με 9 ευρω?Εψαξα μεχρι Δεκεμβρι και τιποτα, ολα τα εισητηρια απο 19 και πανω....
Κάποιο λάθος κάνεις...Σε κάθε δρομολόγιο έχει γύρω στις 10 θέσεις με 9€. Στην τελική, πάρε το βραδυνό, είναι πιο οικονομικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
-Λίγο οφφ.:look:-

Το φοιτητικό εισιτήριο για ΚΤΕΛ από Αθήνα - Γιάννενα πόσο πάει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροδάνθη

Νεοφερμένος

Η Ροδάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το κτελ θα σ βγεί το ίδιο με το τραίνο και θα κουραστεις τζάμπα
Αν δεν βρείς low αεροπλάνο,πάρε το βραδινό τραίνο με τα 15
Κτελ μπαα...Το μόνο που αξίζει είναι το ασύρματο που έβαλαν φέτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Το κτελ θα σ βγεί το ίδιο με το τραίνο και θα κουραστεις τζάμπα
Αν δεν βρείς low αεροπλάνο,πάρε το βραδινό τραίνο με τα 15
Κτελ μπαα...Το μόνο που αξίζει είναι το ασύρματο που έβαλαν φέτος...
Το βραδυνό τραίνο το έχεις πάρει τελευταία; Δεν είναι όπως παλιά...Πλέον ταξιδεύουν μόνο πάκια...Αν θέλετε ανεβάζω φωτό για το τι επικρατεί στο βραδυνό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά,να ρωτήσω κάτι;
Τα εισιτήρια με 9€ και 19€ , είναι μόνο μέσω Internet ;
Και αν ναι,πόσο κοστίζει τα εισιτήρια πήγαινε έλα με το απλό τρένο για φοιτητές;

Είναι όντως 28,80€ με το βραδινό μετ'επιστροφής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Παιδιά,να ρωτήσω κάτι;
Τα εισιτήρια με 9€ και 19€ , είναι μόνο μέσω Internet ;
Και αν ναι,πόσο κοστίζει τα εισιτήρια πήγαινε έλα με το απλό τρένο για φοιτητές;

Είναι όντως 28,80€ με το βραδινό μετ'επιστροφής ;
Τόσο δύσκολο είναι να δεις τις τιμές στο trainose.gr; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τόσο δύσκολο είναι να δεις τις τιμές στο trainose.gr; :hmm:

Κάτι έχει πάθει και δεν μου δείχνει την σελίδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Κάτι έχει πάθει και δεν μου δείχνει την σελίδα!
Περίεργο, γιατί μπήκα τουλάχιστον 5 φορές σήμερα για να ελέγξω τιμές...
Η προσφορά είναι μόνο για ηλεκτρονική κράτηση. Το φοιτητικό έχει έκπτωση 25% (όπως και το κάτω των 26 ετών ή άνω των 65 ή πολυτεκνικό). Δεν συνδιάζεται με τα φθηνά εισιτήρια των 9 - 19 - 29 €. Είτε κόψεις για Θήβα είτε για Θεσσαλονίκη, πάλι 9 - 19 - 29€ θα πληρώσεις για τη συγκεκριμένη θέση. Το βραδυνό έχει γίνει Ω κατηγορίας. Ηταν που ήταν χάλια, απέγινε...

Αναπολούμε τα ροζ βαγόνια...Τέτοιο γέλιο που βγάζαμε δεν υπάρχει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Λυπαμαι που θα χαλασω το γενικο κλιμα υπερ του τρενου αλλα δεν το αντεχω...προτιμω μακραν κτελ(πιο ειδικα λεωφορειο)....οι λογοι οι εξης:
1)μου την σπαει τρελα ειδικα τη νυχτα να ειναι τεζα στο φως μεσα και να μην μπορω να βλεπω εξω...τρελαινομαι...στα λεωφορεια τα φωτα ειναι σβηστα και χαλαρωνεις
2)μου αρεσει παρα πολυ να βλεπω στο δρομο αυτοκινητα...το να περναω απο λαγκαδια και βουνια μη βλεποντας τιποτα περα απο φυση με τρελαινει
3)Μου αρεσει να βλεπω πολεις οταν ενιοτε το λεωφορειο περναει απο μεσα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Λυπαμαι που θα χαλασω το γενικο κλιμα υπερ του τρενου αλλα δεν το αντεχω...προτιμω μακραν κτελ(πιο ειδικα λεωφορειο)....οι λογοι οι εξης:
1)μου την σπαει τρελα ειδικα τη νυχτα να ειναι τεζα στο φως μεσα και να μην μπορω να βλεπω εξω...τρελαινομαι...στα λεωφορεια τα φωτα ειναι σβηστα και χαλαρωνεις
2)μου αρεσει παρα πολυ να βλεπω στο δρομο αυτοκινητα...το να περναω απο λαγκαδια και βουνια μη βλεποντας τιποτα περα απο φυση με τρελαινει
3)Μου αρεσει να βλεπω πολεις οταν ενιοτε το λεωφορειο περναει απο μεσα....
Μακάρι να σκέφτονταν όλοι έτσι...Θα ήταν άδεια τα τραίνα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλύτερα τρένο.Είναι πιο ξεκούραστο και φωτεινό ακόμη και το βράδυ.Για τέτοια μεγάλη απόσταση είναι μια χαρά.Με το ΚΤΕΛ το κακό είναι ότι "πιάνεσαι" τόσες ώρες καθισμένος.Εγώ που κάνω συχνά την απόσταση Αθήνα-Λάρισα, προτιμώ το ΚΤΕΛ λόγω των περιοχών των σταθμών, όμως για την Θεσσαλονίκη θα πήγαινα standard με τρένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Για τοσο μεγαλη αποσταση...Τρενο(κατα προτιμηση οχι Intercity). Το κτελ σε τετοιες αποστασεις ειναι αστρονομικα ακριβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Φετος ηταν η πρωτη φορα που ταξιδεψα μονη,οχι Θεσσαλονικη Αθηνα ως συνηθως αλλα Λαρισα Αθηνα και το αντιστροφο.Το ταξιδι παρολο που εχω συνηθισει το τρενο ηταν αρκετα κουραστικο,πρεπει να εκανα γυρω στις 4,5 ωρες παρολο που ειχα υποτιθεται παρει το ιντερσιτι(12και18 ξεκινησα απο Αθηνα και εφτασα 4και 30 Λαρισα..πολυ δεν ειναι;;;).Οκ για τη φυση δε λεω,ονειρο αλλα δεν ειχα και παρεα(με εξαιρεση ενα βιβλιο που διαβαζα οταν δε ζαλιζομουν) και οταν δεν εχεις τι να κανεις ,ητε εισαι σε τρενο ητε σε ΚΤΕΛ βαριεσαι.

η μεγαλύτερη αργοπορία του τραίνου είναι στο κομμάτι δομοκός παλαιωφάρσαλα κοντά στο λιανοκλάδι.
Παραπανω απο 10 λεπτα καθυστεριση ειχαμε εκει!Κι εγω νομιζα οτι ημουν απλα ατυχη....δεν ηξερα οτι τις περισσοτερες φορες συμβαινει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Παραπανω απο 10 λεπτα καθυστεριση ειχαμε εκει!Κι εγω νομιζα οτι ημουν απλα ατυχη....δεν ηξερα οτι τις περισσοτερες φορες συμβαινει αυτο.
γενικά εκεί η γραμμή είναι μονή, και είναι απο την εποχή τρικούπη.
το τραίνο πολλές φορες περιμένει το άλλο τραίνο που έρχεται απο αντίθετα, να περάσει.
το τοπίο είναι όντος μαγευτικό.

η νέα διπλη γραμμή που κατασκευάζουν, θα περνάει υπόγεια και η διαδρομή θα είναι κατα 1 ώρα και 20 λεπτα πιο συντομη.
δηλαδή αθήνα-θεσσαλονίκη σε 3,30 ωρες.
https://www.ypodomes.com/index.php/news/%CE%A3%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%81%CF%8C%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82:_%CE%A4%CE%B9%CE%B8%CE%BF%CF%81%CE%AD%CE%B1-_%CE%9B%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9-_%CE%94%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CF%82,_106_%CF%87%CE%BB%CE%BC_%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%AD%CF%81%CE%B3%CF%89%CE%BD_/6839
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
To χω ακούσει και γω για αυτη τη διαδρομή εδώ και 4 χρόνια που υποτίθεται ότι κάθε χρόνο είναι η τελευταία φορά που περνάει το τρένο από την παλιά γραμμή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανεις αν εχουν αλλάξει καθόλου οι τιμές για τη συγκεκριμένη διαδρομή ; Το αεροπλάνο μου φενεται πανάκριβο , τα ΚΤΕΛ το ίδιο ενώ το τρένο δε παε πίσω , αυτη η προσφορά με τα 9 ευρώ δεν υπάρχει καν στο σαϊτ ξερω γω , μάλλον τα παίρνουν κατευθείαν τα εισιτήρια των 9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Για αεροπλάνο κοίτα στην Ryan. Μια χαρά τιμές έχει σε σχέση με Aegean.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ryan 30 ευρώ πήγαινε έλα, με ταξίδι των 40 λεπτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top