Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
:worry: Κοίτα αν πει κάποιος ότι σπουδάζει πολυτεχνείο (ειδικά το Μετσόβιο) αυτομάτως θα πουλήσει μούρη σε γονείς και γιαγιάδες.

Το Μετσόβιο είναι από μόνο του μια πουλ - μουρ
π.χ. ένας ημμυ δε θα πει οτι σπουδάζει ηλεκτρολόγος, θα πει ότι σπουδάζει Ηλεκτρολόγος μηχανικος ηλεκτρονικών υπολογιστών εθνικού μετσόβιου πολυτεχνείου ή απλά σπουδάζω στο Μετσόβιο.
Εμένα πάντως όταν με ρωτάνε τι σπουδάζω, λέω απλά Μεταλλειολόγος...

(που δεν θεωρείται μουράτο και θα ακουγόταν πιο μουράτο να λέω ΕΜΠ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Γιατί εσύ δεν θέλεις ΕΜΠ; :whistle:

Γιατί,δεν γίνεται να παει κάποιος στο ΕΜΠ επειδή το γουστάρει πραγματικά και όχι για τα μόρια? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τι να γουστάρει ακριβώς;
Ένα όνομα σχολής??
Μόνο οι ψαγμένοι!(...οι άλλοι πάνε με την μάζα και με τα μόρια.)
Πολλοί λίγοι είναι πάντως αυτοί που βγάζουν 19700 πχ. και δε διαλέγουν ΕΜΠ κλπ...αλλά φυσικό,μαθηματικό που το γουστάρουν πραγματικά!
Είναι τυχαίο που όλοι "οι άριστοι" πάνε πολυτεχνείο?? Δεν νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εμένα πάντως όταν με ρωτάνε τι σπουδάζω, λέω απλά Μεταλλειολόγος...

(που δεν θεωρείται μουράτο και θα ακουγόταν πιο μουράτο να λέω ΕΜΠ)

Εγώ όταν μου λένε τι είμαι τους λέω νοσηλευτής και όταν η μαμά είναι μπροστά τους λέει το ΑΕΙ τέλειωσε όχι το ΤΕΙ (και μετά νευριάζω).:upside: Δε μου αρέσει να διαχωρίζεται το επάγγελμα μου σε ΑΕΙ και ΤΕΙ το θεωρώ γελοίο.

Αν ρωτάνε τους δικού σου τις σπουδάζεις (Αυτοί σίγουρα θα κολήσουν και το Μετσόβιο δίπλα για πουλ μουρ)
---> όχι σε όλους τους γονεις αλλά σε πολλούς συμβαίνει αυτό
_______________
Παιδιά εμείς συνειδητοποιούμε καλύτερα μερικά πράγματα από τους μεγάλους. Δεν είπα όποιος πάει σε μουρικες γλώσσες δεν του αρέσει αλλά αυτό δεν είναι θέμα δικό μας αλλά των μεγάλων και μερικές αντιλήψεις που έχουν (και προσπαθούν μερικοί να μας περάσουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Τι να γουστάρει ακριβώς;
Ένα όνομα σχολής??
Μόνο οι ψαγμένοι...οι άλλοι πάνε με την μάζα και με τα μόρια.

Το οτι ειναι ισως καλυτερη σχολή απο τις άλλες,σε θέμα γνώσεων?
Το ότι τους αρέσει το αντικείμενο σπουδών αυτής της σχολής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily zola

Νεοφερμένος

Η Έμιλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
κατ εμε,3 ειναι οι πιο μουρατες σχολες..... by far ομωσ!!! :D
κτηνιατρικη!! ψυχολογια!! και καλων τεχνων!! οπως και να το κανουμε προσδιδουν καποιο κυρος! :P:clapup:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
For the first, i don't think so.
Αντικείμενο σπουδών...χμμ...δηλαδή ξυπνάει μια μέρα ένα παιδί 17 χρονών και λέει θέλω να γίνω ηλεκτρολόγος μηχανικός υπολογιστών!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Παιδιά εμείς συνειδητοποιούμε καλύτερα μερικά πράγματα από τους μεγάλους. Δεν είπα όποιος πάει σε μουρικες γλώσσες δεν του αρέσει αλλά αυτό δεν είναι θέμα δικό μας αλλά των μεγάλων και μερικές αντιλήψεις που έχουν (και προσπαθούν μερικοί να μας περάσουν)
Η μαμά μας ή η γιαγιά μας μπορεί να νιώθουν περήφανοι για μας και το κάνουν αυτό, ας μην τους παρεξηγούμε. Εμείς (πρέπει να) είμαστε πιο προσγειωμένοι σ' αυτά τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily zola

Νεοφερμένος

Η Έμιλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
και φυσικα για μενα μουρατη σχολη ειναι αυτη που θα πας και θα γουσταρεισ!!! με ολη τη σημασια τησ λεξης!!ολα τα αλλα ειναι δηθεν και βλακειες....οτι εχει κανεις στην καρδια του γινεται η πιο μουρατη σχολη!

ετσι μπραβο!!:D:P χαιρομαι που υπαρχει ακομα κοσμος που βλεπει τα επαγγελματα με την καρδια κα οχι με την τσεπη και το βολεμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ασχοληθώ με τα οικονομικά..το'χα απο μικρός...είναι μια απο τις αγάπες μου...με θυμάμαι απο τις αρχές του λυκείου να βγάζω το τζίρο της επιχείρησης της μητέρας μου,να οργανώνω τους λογαριασμούς και ακόμη και τώρα να συμβουλεύω την μητέρα μου και να την βοηθάω :)
Θα γούσταρα πολύ να το σπουδάσω :)
Και ναι οι οικονομικές σχολές είναι οι πιο μουράτες χαχαχα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily zola

Νεοφερμένος

Η Έμιλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ασχοληθώ με τα οικονομικά..το'χα απο μικρός...είναι μια απο τις αγάπες μου...με θυμάμαι απο τις αρχές του λυκείου να βγάζω το τζίρο της επιχείρησης της μητέρας μου,να οργανώνω τους λογαριασμούς και ακόμη και τώρα να συμβουλεύω την μητέρα μου και να την βοηθάω :)
Θα γούσταρα πολύ να το σπουδάσω :)
ωραια!! :) good for you! ειδες πως ειναι καπωσ η δουλεια!
εγω απ την αλλη με θυμαμαι απο το δημοτικο να λεω οτι θα γινω κτηνιατρος!!! και θα γινω!!!βεβαια αγαπαω και αλλα πραγματα αλλα πρωτα απ ολα την κτηνιατρικη...και για μενα ποτε δν θα ειναι αργα να ασχοληθω και με τα αλλα καποια στιγμη... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τώρα τελευταία έχω αντιληφθεί επίσης ότι αναδύεται ανάμεσα στις "μουράτες" σχολές και το τμήμα Επιστήμης των Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Τώρα τελευταία έχω αντιληφθεί επίσης ότι αναδύεται ανάμεσα στις "μουράτες" σχολές και το τμήμα Επιστήμης των Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Εγω ειμαι σε αυτην , αλλα απο που και ως που μουρατη ; :P
Και ημουν ετοιμος να πω οτι προτιμησα Πληροφορικη απο τα μουρατα...Οικονομικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Τώρα τελευταία έχω αντιληφθεί επίσης ότι αναδύεται ανάμεσα στις "μουράτες" σχολές και το τμήμα Επιστήμης των Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Αυτή η σχολή ήταν μουράτη πριν 20-25 χρόνια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Είναι τι του αρέσει του καθένα βρε παιδιά.Εγώ ας πούμε την βρίσκω να διαβάζω για την τέχνη και την ιστορία της κάθε περιόδου πχ βυζάντιο,μεσαίωνα,αρχαιότητα,νεότερα χρόνια ενώ και τα αρχαία ελληνικά,λατινικά κτλ που κάνουμε δεν με αφήνουν ασυγκίνητο.Δεν ξέρω αν έχει κάποιο τρομερό κύρος το ιστορικό-αρχαιολογικό στο οποίο είμαι φοιτητής(την δεκαετία του 80 ήταν στα 19χιλ μόρια η βάση του) αλλά το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γιατί εσύ δεν θέλεις ΕΜΠ; :whistle:
Τσου! Φυσικό.
Το Μετσόβιο είναι από μόνο του μια πουλ - μουρ
Πάντα ήταν. Μου έχουν πει ότι μόνο για 2-3 χρόνια γύρω στο 1970 είχε γίνει πουλ-μουρ το φυσικό. Ήταν λέει η εποχή με τα ταξίδια στη Σελήνη και το να γίνουν στην Ελλάδα σταθμοί πυρηνικής ενέργειας. Αλλά η μόδα του πέρασε γρήγορα. Επίσης μου είπανε ότι γύρω στο 2000 πούλαγε πολύ το χρηματοοικονομικό λόγω χρηματιστηρίου, αλλά και αυτό ξεφούσκωσε μαζί με τις μετοχές. Το ΗΜΜΥ έχει ακόμα αίγλη, αλλά θα πέσει όταν κορεστεί εντελώς ο κλάδος. Θέλω να πω ότι κάποιες σχολές πουλ-μουρ είναι μόδα που φεύγει, αλλά τα παραδοσιακά γιατρός, δικηγόρος, πολιτικός μηχανικός μένουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Και όμως οι περισσότεροι φοιτητές Ιατρικής από πόλεις είναι.:look:


Όχι πίστεψε με..Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά δεν είναι έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Εγώ όταν μου λένε τι είμαι τους λέω νοσηλευτής και όταν η μαμά είναι μπροστά τους λέει το ΑΕΙ τέλειωσε όχι το ΤΕΙ (και μετά νευριάζω).:upside: Δε μου αρέσει να διαχωρίζεται το επάγγελμα μου σε ΑΕΙ και ΤΕΙ το θεωρώ γελοίο.

Αν ρωτάνε τους δικού σου τις σπουδάζεις (Αυτοί σίγουρα θα κολήσουν και το Μετσόβιο δίπλα για πουλ μουρ)
---> όχι σε όλους τους γονεις αλλά σε πολλούς συμβαίνει αυτό
_______________
Παιδιά εμείς συνειδητοποιούμε καλύτερα μερικά πράγματα από τους μεγάλους. Δεν είπα όποιος πάει σε μουρικες γλώσσες δεν του αρέσει αλλά αυτό δεν είναι θέμα δικό μας αλλά των μεγάλων και μερικές αντιλήψεις που έχουν (και προσπαθούν μερικοί να μας περάσουν)
Γιωργοοοοοο και η δικια μου η μανα το τονιζειιιιιιιιιιι οτι ειμαι σε ΑΕΙ..........ΡΟΥΦΙΑΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!1:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δεν είδα πουθενά τους Πολιτικούς Μηχανικούς. Έχασαν την αίγλη τους; :hmm::hmm:

Πάντως, όσο της μόδας και να έγιναν τα τελευταία χρόνια οι ΗΜΜΥ, νομίζω ότι η Νομική και η Ιατρική κρατάνε σταθερά τα σκήπτρα των πιο πρωτοκλασάτων σχολών στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top