Έκλεψαν το κινητό μου

ALadinX

Νεοφερμένος

Η ALadinX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μου εκλεψαν το κινητο στο σχολειο και ειναι πολυυυυυ κριμα.........Οχι τοσο αυτο οσο η καρτα μνημης οπου ειχα τα παντα μεσα !:worry: φοτο ,βιντεο ,μουσικη...................Το ειχα κλειστο και θα ηταν λογικο αυτοι που το πηραν να εβγαλαν την sim μου .Αλλα οταν περνω τηλ συνεχιζει να μου λεει οτι ειναι κλειστο .......τπ μηπως ξερετε πως θα μπορουσα να το βρω? π.χ καποιο προγραμμα στο internet η κατι τετοιο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goal

Νεοφερμένος

Η goal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Νομιζω πως καποια κινητα (τελευταιας ταχνολογιας) αν τους εχεις ενεργοποιησει κατι μετα που θα το ανοιξουν μπορεις να δεις την ακριβη τοποθεσια του κινητου. Επεισης καπως γινεται κ δεν μπορει να χρησημοπιοηθει απο αλλον χρηστη κ μετα του ειναι αχρηστο.
Περιμενε, καποια παιδια θα ξερουν περισσοτερα να σου πουνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό το προγραμματάκι ξέρω σίγουρα ότι παίζει σε apple προϊόντα...Το έχω και εγώ, και δεν ισχύει μόνο για το κινητό..
Αν κάνεις ένα search στο google, όλο και κάτι μπορείς να βρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Τα προγραμματάκια αυτά που λέτε θα πρέπει να τα έχει βάλει ήδη στο κινητό της η κοπέλα ώστε να βρει το τηλέφωνο αν το ανοίξουν. Απ'όσο ξέρω, χρειάζονται GPS για να λειτοργούν.

Sorry, αλλά δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις το τηλέφωνό σου με κάποιο κόλπο. Μόνο αν βρεις αυτούς που στου το κλέψανε...Κι εμένα μου είχαν κλεψει παλιά το κινητό στην παραλία, και το πρόβλημα ήταν οτι έχασα το νούμερο ενός τύπου που ψηνόταν κάτι :/ (τότε δεν είχαν ανακαλυφθεί ούτε οι κάρτες μνήμης, ούτε καν οι φωτογραφικές στα κινητά, οπότε δεν έχανε κ πολλά πράματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, αλήθεια είναι αυτό...
'Επρεπε να τα έχεις από πριν...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
δε ξέρω "βασικα" αλλα γιατί δ παίρνεις το κατάστημα από το οποιο τ αγόρασες t κινητό πχ γερμανός να ρωτήσεις???


όσο για τι sim boris να t δήλωσις κλεμμενο και να κανεις εκτροπή το κινητό σου..(ok έχασες τις επαφές σου στη sim αλλα δε σε έχασαν οι φιλοι σου κτλπ.να μη στελνεις και καινουριο νουμερο σ αλλουσ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALadinX

Νεοφερμένος

Η ALadinX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
thnks παιδια! :).. Στο google εχει διαφορα τα περισσοτερα ομως ειναι fake :/: ..Τωρα ηθελα να παω στην αστυνομια αλλα ''ντραπικα'' γιατι τωρα τοσα γινονται και αυτοι δν θα κατσουν να μου βρουν το κινητο ! Αλλα δν εχω παει να δηλωσω κλοπη ακομα....πρεπει να το κανω και αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ALadinX, όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά, δεν πρόκειται να βρεις το κινητό σου με κάποιο τέχνασμα-κόλπο, παρά μόνο αν βρεις αυτόν που σου το πήρε. Χλωμό!

Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να πας στην εταιρεία απ' όπου πήρες το κινητό σου, να τους πεις το γεγονός και να τους πεις αν μπορούν να σου δώσουν το νούμερό σου. Μια φίλη μου μπόρεσε και το έκανε. Κοστίζει γύρω στα 20 Ε, αν θυμάμαι καλά. Αυτό σε περίπτωση που δεν θες να αλλάξεις νούμερο και θέλεις το παλιό...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αρχικά πήγαινε στην αστυνομία και δήλωσε την κλοπή και επιπλέον ενημέρωσε τον πάροχο σου (αν έχεις σύνδεση το δεύτερο κάνε το άμεσα).

Το κινητό ξέχασε το.

Αν είχες αντικλεπτικό πρόγραμμα με το που άλλαζε κάποιος κάρτα sim το κινητό θα έστελνε αυτοματοποιημένο μήνυμα στο κινήτο που θα του είχες καθορίσει με το νούμερο του νέου ιδιοκτήτη του κινητού σου. Τότε θα πήγαινες στον αντίστοιχο πάροχο για να αναγνωρίσεις τα στοιχεία του και να αναλάβει η αστυνομία. Αυτά με την ανεύρεση τοποθεσία είναι άχρηστα αν δεν έχεις gps στο κινητό και την ίδια στιγμή ο κλέφτης δεν το έχει σε ακάλυπτο χώρο. Συνήθως βρίσκουν τις συντενταγμένες με τη βοήθεια των κυψελών της κινιτής αστυνομίας επομένως θα υπάρχει απόκλιση +- 200 m στη καλύτερη περίπτωση. Δεν είναι δυνατόν να ψάχθούν όλες οι κατοικίες σε αυτή την απόσαταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
True, για να βρεθεί η συσκευή πρέπει να έχει gps.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις στην περίπτωση αυτή, είναι μέσω του IMEI της συσκευής σου να απενεργοποιήσεις πλήρως την συσκευή. Έτσι θα είναι πρακτικά άχρηστη για αυτόν που την έκλεψε. Αν όλοι το κάναμε αυτό, η κλοπή κινητών θα ήταν γενικά μια ανούσια διαδικασία. Ξέρω, δεν κερδίζεις κάτι στην ουσία, αλλά τουλάχιστον παίρνεις μια μορφή εκδίκησης, πώς να το κάνουμε; :P

Το IMEI της συσκευής το είχες κρατήσει κάπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις στην περίπτωση αυτή, είναι μέσω του IMEI της συσκευής σου να απενεργοποιήσεις πλήρως την συσκευή;
Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτό το σύστημα (blacklist των ΙΜΕΙ από τους παρόχους) ισχύει σε χώρες του εξωτερικού όπως η Αγγλία εδώ δεν ισχύει. Μόνα αν πάει το κινητό στο εξουσιοδοτημένο service ίσως το πιάσουν από το ΙΜΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτό το σύστημα (blacklist των ΙΜΕΙ από τους παρόχους) ισχύει σε χώρες του εξωτερικού όπως η Αγγλία εδώ δεν ισχύει. Μόνα αν πάει το κινητό στο εξουσιοδοτημένο service ίσως το πιάσουν από το ΙΜΕΙ.
Όχι, ισχύει κανονικότατα και στην Ελλάδα. Αρκεί μια έντυπη αίτηση σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα της εταιρίας του κινητού στην οποία δηλώνεις ότι είσαι ο νόμιμος κάτοχος της συσκευής και ζητάς να γίνει φραγή της συσκευής. Εννοείται πρέπει να έχεις μαζί σου και τα αποδεικτικά στοιχεία για αυτό (IMEI, απόδειξη αγοράς). Αφού εξεταστεί το αίτημά σου και γίνει αποδεκτό, η συσκευή πλέον καθιστάται αυτόματα άχρηστη για αυτόν που την έχει. :)


Και ένα σχετικό άρθρο περί IMEI.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarioOZzzZ...<3

Νεοφερμένος

Η MarioOZzzZ...<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ειχω ενα φιλο που επαιρνε συνεχεια ακριβα κινητα(300-500 ευρο) και τον εχουν κλεψει 3 φορες και ετσι την τελευταια φορα πηρε ενα με 28 και τον ξανακλεψανε και τωρα εχει ενα τησ αδερφης του παμπαλεο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όχι, ισχύει κανονικότατα και στην Ελλάδα. Αρκεί μια έντυπη αίτηση σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα της εταιρίας του κινητού στην οποία δηλώνεις ότι είσαι ο νόμιμος κάτοχος της συσκευής και ζητάς να γίνει φραγή της συσκευής. Εννοείται πρέπει να έχεις μαζί σου και τα αποδεικτικά στοιχεία για αυτό (IMEI, απόδειξη αγοράς). Αφού εξεταστεί το αίτημά σου και γίνει αποδεκτό, η συσκευή πλέον καθιστάται αυτόματα άχρηστη για αυτόν που την έχει. :)


Και ένα σχετικό άρθρο περί IMEI.
Κοίτα στο link που έδωσες τι λέει:
Μολονότι το IMEI δημιουργήθηκε αρχικά ώστε να αποτελεί ένα μοναδικό αναγνωριστικό των συσκευών που συνδέονται με τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, σταδιακά επεκτάθηκε η χρήση του και σε άλλους τομείς. Ο σημαντικότερος από αυτούς είναι ίσως η δυνατότητα «εμπλοκής» μίας κλεμμένης συσκευής εφόσον ο νόμιμος κάτοχός της έχει εκφράσει τη σχετική του επιθυμία. Εφόσον τα δίκτυα «εντοπίσουν» τον αριθμό IMEI μίας κλεμμένης συσκευής τότε απαγορεύουν αυτόματα την χρήση της σε αυτά. Με τη βοήθεια του αριθμού IMEI μπορούν επίσης να εντοπιστούν τηλέφωνα που οι νόμιμοι ιδιοκτήτες τους έχουν δηλώσει την κλοπή τους στις αρμόδιες αρχές, όταν αργότερα αυτά φθάνουν σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα παροχής υπηρεσιών service. Δυστυχώς η χρήση του IMEI σε αυτές της περιπτώσεις δεν είναι τόσο διαδεδομένη όσο θα έπρεπε και έτσι οι πολιτικές αυτές δεν ακολουθούνται από όλα τα δίκτυα ή τις επιχειρήσεις του χώρου που δραστηριοποιούνται στην χώρα μας.
Που εφαρμόζεται αυτή η διαδικασία σε χώρες του εξωτερικού το γνωρίζω... αλλά σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει και όπως το επιβεβαιώνει το myphone στην Ελλάδα για κάποιο λόγο αυτό δεν εφαρμόζεται.

Μακάρι να έχεις δίκαιο και ισχύει και στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Κοίτα στο link που έδωσες τι λέει:
Που εφαρμόζεται αυτή η διαδικασία σε χώρες του εξωτερικού το γνωρίζω... αλλά σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει και όπως το επιβεβαιώνει το myphone στην Ελλάδα για κάποιο λόγο αυτό δεν εφαρμόζεται.

Μακάρι να έχεις δίκαιο και ισχύει και στην Ελλάδα.
Ρε Φόκε, κάνεις quote και δε διαβάζεις καν τί λέει. Το υπογραμμισμένο αναφέρεται στον εντοπισμό της συσκευής, όχι στη φραγή που είπα εγώ. Για τον εντοπισμό, πολύ χλωμό για να γίνει, indeed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
το κινητο μαλλον το 3εχνας...
τωρα, για οσους δεν το 3ερουν, κα8ε κινητο(συσκευη) εχει ενα serial number...τον αρι8μο αυτον τον βλεπεις πατωντας *#06#
κρατωντας αυτον τον αρι8μο, σε περιπτωση που κλαπει το κινητο τον δινεις στον παροχεα και κανει φραγη στη συσκευη...και sim να αλλα3ει ο κλεφτακος, το τηλεφωνο δε 8α λειτουργει...φυσικα δεν το παιρνεις πισω, αλλα τουλαχιστον δεν 8α το εχει ουτε εκεινος...
οι εταιρειες δεν ενημερωνουν σχετικα μ αυτο, γτ ετσι τους συμφερει...δεν τους ενδιαφερει ποιος εχει τη συσκευη, αλλα να χρησιμοποιειται και να 3οδευει...ισα ισα, που αν κλαπει, εσυ 8α παρεις καινουριο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε Φόκε, κάνεις quote και δε διαβάζεις καν τί λέει. Το υπογραμμισμένο αναφέρεται στον εντοπισμό της συσκευής, όχι στη φραγή που είπα εγώ. Για τον εντοπισμό, πολύ χλωμό για να γίνει, indeed.

Μολονότι το IMEI δημιουργήθηκε αρχικά ώστε να αποτελεί ένα μοναδικό αναγνωριστικό των συσκευών που συνδέονται με τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, σταδιακά επεκτάθηκε η χρήση του και σε άλλους τομείς. Ο σημαντικότερος από αυτούς είναι ίσως η δυνατότητα «εμπλοκής» μίας κλεμμένης συσκευής εφόσον ο νόμιμος κάτοχός της έχει εκφράσει τη σχετική του επιθυμία. Εφόσον τα δίκτυα «εντοπίσουν» τον αριθμό IMEI μίας κλεμμένης συσκευής τότε απαγορεύουν αυτόματα την χρήση της σε αυτά. Με τη βοήθεια του αριθμού IMEI μπορούν επίσης να εντοπιστούν τηλέφωνα που οι νόμιμοι ιδιοκτήτες τους έχουν δηλώσει την κλοπή τους στις αρμόδιες αρχές, όταν αργότερα αυτά φθάνουν σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα παροχής υπηρεσιών service. Δυστυχώς η χρήση του IMEI σε αυτές της περιπτώσεις δεν είναι τόσο διαδεδομένη όσο θα έπρεπε και έτσι οι πολιτικές αυτές δεν ακολουθούνται από όλα τα δίκτυα ή τις επιχειρήσεις του χώρου που δραστηριοποιούνται στην χώρα μας.
Το σε αυτές τις περιπτώσεις αναφέρεται και στην εμπλοκής μιας κλεμμένης συσκευής που πρακτικά είναι η φραγή που λες εσύ.

Ο εντοπισμός στα εξουσιοδοτημένα service είναι πιο εύκολος και πιο οικονομικός από την φραγή. Πως βρίσκεις χλωμό να πραγματοποιηθεί το δεύτερο ενώ όχι το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Το σε αυτές τις περιπτώσεις αναφέρεται και στην εμπλοκής μιας κλεμμένης συσκευής που πρακτικά είναι η φραγή που λες εσύ.

Ο εντοπισμός στα εξουσιοδοτημένα service είναι πιο εύκολος και πιο οικονομικός από την φραγή. Πως βρίσκεις χλωμό να πραγματοποιηθεί το δεύτερο ενώ όχι το πρώτο.
Το είχα κάνει πριν ένα χρόνο σε παρόμοια περίπτωση φίλου μου. Μια αίτηση είναι, τίποτα το περίπλοκο.

Το πρώτο δεν παίζει να γίνεται χωρίς έγγραφη εντολή του εισαγγελέα. Μπαίνει στο παιχνίδι η privacy, χώρια που λογικά δε σε συμφέρει και από άποψη κόστους.

Οπότε, προτείνω φραγή για να μάθουν να μην κλέβουν. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το πρώτο δεν παίζει να γίνεται χωρίς έγγραφη εντολή του εισαγγελέα. Μπαίνει στο παιχνίδι η privacy, χώρια που λογικά δε σε συμφέρει και από άποψη κόστους.

Οπότε, προτείνω φραγή για να μάθουν να μην κλέβουν. :D
Φραγή είναι το καλύτερο συμφωνώ και χαίρομαι που ισχύει και στην Ελλάδα. Δεν παίρνεις το κινητό σου πίσω αλλά ξέρεις ότι δεν το χαίρεται κανένας άλλος.

Στο πρώτο μην το μπλέκεις τόσο πολύ δεν έχει λόγο να εκμπλακεί ούτε η αστυνομία ούτε ο εισαγγελέας.

Να πως θα μπορούσε να εφαρμοστεί το πρώτο π.χ. μου κλεβουν το νοκιάκι μου πηγαίνω σε ένα nokia club και δίνω το ΙΜΕΙ εκεί (δεν εμπλέκεται ούτε η αστυνομία ούτε κάποια ανεξάρτητη αρχή). Το nokia club εκχωρεί το ΙΜΕΙ με τη σύμφωνη γνώμη την δικιά μου αφού έχω υπογράψει το αντίστοιχο χαρτί στη blacklist των ΙΜΕΙ που δημιουργεί η ίδια η νόκια. Κάθε φορά που κάποιος φέρνει το κινητό του στο νόκια club ελέγχεται αν ταυτοποιείται το ΙΜΕΙ του κινητού του πελάτη με ένα ΙΜΕΙ της λίστας. Πρακτικά το μόνο που χρειάζεται είναι μια βάση δεδομένων που να είναι προσβάσιμη και να ανανεώνεται από όλα τα νόκια club.

Τώρα θα μου πεις ότι δεν επιτρέπεται λόγω privacy να διαβάσει η νόκια το ΙΜΕΙ του πελάτη που εισέρχεται για service. Σου απαντώ ότι η ανάγνωση του ΙΜΕΙ για κάποιες εργασίες συνήρησης είναι απαραίτητη. π.χ. Στα παλιά τα νόκια που η αναβάθμιση λογισμικού γινόταν αποκλειστικά στα νοκια κλαμπ για να σου εγκαταστήσει το μηχάνημα το πρόγραμμα στο κινητό έρπεπε να του δώσεις το ΙΜΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
έχω να πω οτι σημερα μου εκλεψαν κ μενα το κινητο...συμπασχω με την κοπελα που εκανε το θρεντ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top