Πανελλήνιες ξανά σε ΓΕΛ με απολυτήριο ΕΠΑΛ

geocool

Νεοφερμένος

Ο geocool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας φίλοι μου.
Πέρυσι τέλειωσα το ΕΠΑΛ τμήματος πληροφορικής.
Δεν είχα δώσει Πανελλήνιες οπότε δεν πρέπει να ανήκω ούτε στην ομάδα Α ούτε στην ομάδα Β αν δεν κάνω λάθος.
Σκεφτόμουν λοιπόν να δώσω πανελλήνιες ώστε να μπω σε ΑΕΙ Πληροφορικής.
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι γίνεται εδώ ? Μπορώ να διαλέξω οποιοδήποτε ΑΕΙ ?
Που πρέπει να το δηλώσω και μέχρι πότε ?
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν στα μαθήματα που θα δώσω περιλαμβάνονται και τα 2 μαθήματα
του τομέα μου (Δίκτυα & Προγραμματισμός).
Πφφφ ας μας δώσει κάποιος τα φώτα του γιατί πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένος με το τι θα κάνω.

Ευχαριστώ !! :clapup:

Υ.Γ. Το ΤΕΙ δε με ενδιαφέρει , αν δε μπορώ να μπω σε κάποιο ΑΕΙ θα προτιμήσω Σπουδές στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
αν εκανες τα βιβλια μαθηματικων και φυσικης του ΤΕΕ 2ου κυκλου ησουν (και θεωρειται οτι εισαι ακομα εφοσον δωσεις εξετασεις)
Α ομαδα
Δεν μπορεις να δωσεις για β ομαδα, αν δεν εχεις διδαχθει φυσικη ΙΙ και μαθηματικα ΙΙ
οποτε δεν μπορεις να διαλεξεις ΑΕΙ


γιατι δεν δινεις για ενα ΤΕΙ,
να εισαι σιγουρος οτι απο ΤΕΙ εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες για να βρεις δουλεια!!!
θα σου το αιτιολογησω αυτο
Απο ενα ΤΕΙ εχεις ουσιαστικη γνωση για το τι συμβαινει εξω
Αποκτας πρακτικη γνωση και καταρτιση
Επισης εχεις την προυπηρεσια

Εσυ γιατι λες οτι δεν σε ενδιαφερει το ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! εχεις καθε δικαιωμα σαν αποφοιτος ΕΠΑΛ να συμμετεχεις ειτε στις πανελληνιες ΕΠΑΛ ομαδα Β (ΑΕΙ-ΤΕΙ) ειτε ΕΠΑΛ ομαδα Α (ΤΕΙ).

το πως θα καταφερεις να γραψεις καλα σε μαθηματα που δεν εχεις διδαχθει (στην περιπτωση που εισαι απο ομαδα Α) ειναι δικο σου θεμα :P παντως εχεις δικαιωμα.

στην ομαδα Β ναι 2 απ τα 6 μαθηματα που δινεις, ειναι τα μαθηματα ειδικοτιτας που δινουν και στην Α ομάδα.

τα καινουρια (για σενα) μαθηματα, ειναι τα:
Μαθηματικα ΙΙ (μαθηματικα κατευθινσης γενικου λυκειου)
Φυσικη ΙΙ (φυσικη κατευθηνσης γενικου λυκειου)
μαθημα επιλογης (γενικου λυκειου επεισης)

τα μαθηματα που μενουν ιδια ειναι:
Νεα Ελληνικα (ετσι κι αλλιως τα ιδια ειναι και στο ΓΕΛ και στο ΕΠΑΛ ομαδα Α & Β)
Μαθημα ειδικοτητας
Μαθημα ειδικοτητας

ποτε πρεπει να το δηλωσεις?? μεσα φλεβαρι.. θα μαθεις απο το σχολειο σου ακριβως ποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Agahnim. Έχεις κάθε δικαίωμα να δώσεις σε όποια ομάδα θέλεις αρκεί να το δηλώσεις από πριν! Με την προϋπόθεση ότι έχεις αποφοιτήσει από το ΕΠΑΛ και ΟΧΙ από ΤΕΕ διότι στο ΤΕΕ μπορείς να δώσεις μόνο για ΤΕΙ (ομάδα α'), τουλάχιστον για φέτος δηλαδή... Απλά τώρα να μπαίνεις τακτικά στο site του υπουργείου παιδείας ή εδώ ή οπουδήποτε τέλος πάντων βρεις πληροφορίες (και εγώ αυτό κάνω ;) ) για να δεις πότε θα βγάλουν ανακοίνωση για τους απόφοιτους σχετικά με τις ημερομηνίες των δηλώσεων και όλα τα σχετικά!
Σχετικά με το ΤΕΙ πληροφορικής ή το ΑΕΙ. Ο κολλητός μου τελειώνει (αριστούχος παρακαλώ πολύ) το ΤΕΙ πληροφορικής στην Λάρισα. Σε σχετική ερώτηση που του έκανα πριν καιρό για την σχολή του, μου είπε ότι το επάγγελμα του προγραμματιστή είναι από αυτά που περισσότερο μετράει η λογική και η εμπειρία παρά η ''μούρη'' πτυχίο. Το θέμα είναι πως και τα δύο είναι πτυχία ανώτατης εκπαίδευσης και ίσως το ΤΕΙ να είναι λίγο πιο βατό στην αποπεράτωση του. Για σένα που έχεις βγάλει τεχνική εκπαίδευση ίσως το ΤΕΙ να είναι περισσότερο εύκολη υπόθεση και να μην απογοητευτείς από την θεωρητική προσέγγιση που δίνει πιθανώς ένα τμήμα ΑΕΙ (Δεν είμαι τελείως σίγουρος γιαυτό ψάξε πληροφορίες!) Το σίγουρο πάντως είναι ότι στο ΤΕΙ και θα μπεις πιο εύκολα και θα το τελειώσεις πιο εύκολα από το ΑΕΙ. Αν θέλεις στείλε μου να σε φέρω σε επαφή με το παλικάρι να σου λύσει όλες τις απορίες σχετικά με τα ΤΕΙ. Νομίζω πως ένας αριστούχος είναι από τα πιο έγκυρα πρόσωπα να ρωτήσεις!
Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
απαντηστε μου ειναι δυνατον στα μεσα ιανουαριου να αρχισει να διαβαζει για πανελληνιες β ομαδας??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
απαντηστε μου ειναι δυνατον στα μεσα ιανουαριου να αρχισει να διαβαζει για πανελληνιες β ομαδας??????
Και στα μέσα Μαρτίου είναι δυνατόν να αρχίσει να διαβάζει για πανελλήνιες β' ομάδας. Το θέμα είναι ότι δεν θα προλάβει. :P

Γνώμη μου είναι πως αν στρωθείς και ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα πιστά, ο χρόνος είναι υπεραρκετός, σε όποια ομάδα και αν ανήκεις (ακόμα και ΟΣΦΠ :redface:). :P


Καλό διάβασμα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vili_17

Νεοφερμένος

Η vili_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θήρα (Κυκλάδες). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
αν αρχησει τωρα τα μαθηματα μια χαρα θα προλαβει να βγαλει την υλη...απλα με το που θα την τελειωσει θα ερθει η ωρα να γραψει
και το ποιο βασικο αν εχεις βαλει καποιο στοχο κανεις τα παντα για να τον πετυχεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
OK αν το πιστευει ο ιδιος και παλεψει γι αυτο
το μονο που μου μενει να πω
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν αλήθεια το έχει βάλει κάποιος στόχο τότε το προγραμματίζει και λίγο καλύτερα. Θα συμφωνήσω πως δουλειές της τελευταίας στιγμής είναι και δουλειές του ποδαριού, αλλά ας μην είμαστε και ξερώλες γιατί δεν ξέρουμε και τι παίζει με τον καθένα και το τι κάνει ή τι λόγοι συντρέχουν για να αργήσει σε μία απόφαση κλπ κλπ ...;)
Στα μέσα Ιανουαρίου δεν είναι και τελείως αργά ρε παιδιά. Στα ΤΕΙ-ΑΕΙ θα διαβάζει από 5 ως και 10 μαθήματα (και παραπάνω) για να τα δώσει το πολύ σε 3-4 μήνες που διαρκεί το Ελληνικό Ακαδημαϊκό εξάμηνο... Τότε θα έρθουν και στιγμές που θα παρακαλάς να ξαναδώσεις πανελλαδικές! Με σκληρή προσπάθεια θέληση και πειθαρχία όλα γίνονται!

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geocool

Νεοφερμένος

Ο geocool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πρωτα απ' όλα να σας ευχαριστήσω όλους που ενδιαφερθήκατε και απαντήσατε στο πρόβλημα μου. Το θέμα δεν ειναι αν θα προλάβω να διαβάσω για να δώσω φέτος γιατί έτσι και αλλιώς δε θα δώσω φέτος. Έχω μπει στρατό να τελειώνω και με αυτό οπότε αν είναι θα δώσω του χρόνου και θα έχω άπλετο χρόνο να ασχοληθώ με το διάβασμα για πανελλήνιες. Επισης χαίρομαι που υπάρχουν άτομα και γνωρίζουν περί του θέματος γιατί εδώ καλά καλά οι καθηγητές του ΕΠΑΛ δεν ξέρουν τι τους γίνεται με αυτό το θέμα. Όσο για το ΤΕΙ ή ΑΕΙ, ενδιαφέρομαι για το τι φαίνεται στο "χαρτι" γιατί και εδώ να τελειώσω τις προπτυχιακές σπουδές μετά το μεταπτυχιακό σκοπεύω να μείνω στο εξωτερικό οπότε με ενδιαφέρει ένα δυνατό χαρτί και επίσης ένα καλό πανεπιστήμιο που έχει πολλά να μου προσφέρει.
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σας και πιστεύω πως αυτό το θέμα θα βοηθήσει και πολλούς αλλους γιατί δε βρήκα πουθενά αλλού και εγώ την απάντηση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αρχηγέ μου στο θέμα εξωτερικού και τα 2 χαρτιά είναι το ίδιο πράγμα. Επειδή και τα δύο είναι στην 3βάθμια εκπαίδευση θα έχεις την ίδια προσφορά για το εξωτερικό. Από κει και πέρα είναι στο χέρι σου το τι εικόνα θα παρουσιάσεις και το πως θα κάνεις το παιχνίδι σου. Άποψή μου, εφόσον είναι το ίδιο τότε φρόντισε να πας εκεί που θα είναι ευκολότερο να βγεις κιόλας για να επιταχύνεις την όλη διαδικασία. Αν καταφέρεις να μπεις και να τελειώσεις με έναν καλό βαθμό τότε είσαι εντάξει. Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ σαν εύκολο ούτε το ΤΕΙ ούτε το ΑΕΙ. Εννοώ να διαβάσεις καλά μα πολύ καλά το τι σου λέει ο εαυτός σου και να αποφασίσεις σύμφωνα με αυτό που θέλεις και μπορείς πραγματικά (σε έναν συνδυασμό που να πλησιάζει κάπως το ιδανικό). Αν το κάνεις αυτό τότε η απόφαση σου θα είναι σωστή και δεν πρόκειται αργότερα να απογοητευτείς από τίποτα. Θα τελειώσεις μπαμ μπαμ και θα φύγεις έξω με την μία χωρίς καθυστερήσεις. Τον άπλετο χρόνο που έχεις στο στρατό κάτσε και σκέψου τι παίζει με τα θέλω και τις ικανότητες σου ώστε να δεις τι θέλεις. Πήγαινε καμία και σαν ακροατής σε μαθήματα των σχολών που ενδιαφέρεσαι δες το πρόγραμμα τους και μετά αποφασίζεις με την ησυχία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geocool

Νεοφερμένος

Ο geocool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι παιδιά. Τέλος με το στρατό και γύρισα πάλι στο θέμα με τις πανελλήνιες.
Έψαξα από εδώ έψαξα από εκεί τελικά βρήκα κάποιες απαντήσεις.
Πρώτα από όλα τι να πω για τους δημόσιους υπαλλήλους μιας και όλοι τα ξέρουμε...
Έκανα άπυρα τηλέφωνα στο υπουργείο παιδιάς και ο ένας μου έδινε το τηλέφωνο του άλλου.
Τελικά κατέληξα να παίρνω τηλέφωνα ανθρώπους που όπως με πληροφόρησαν δεν εργάζονταν πια εκεί και άλλους που δεν είχαν ιδέα.Πήγα και στο ΕΠΑΛ μου να ρωτήσω και εκτός ότι με είχαν και περίμενα 500 ώρες , εκτός του ότι η μεταχείριση γενικά ήταν άθλια , μου είπαν ότι αυτό που ζητάω μάλλον δεν γίνεται. Για να θυμίσω τι θέλω να κάνω, έχω τελειώσει ΕΠΑΛ χωρίς να δώσω πανελλήνιες και τώρα θέλω να δώσω σαν ομάδα Β.

Έψαξα και λίγο μόνος μου στα έγγραφα και βρήκα ότι μπορώ να δώσω (είμαι πολύ ανασφαλής όμως ακόμα γιατί δε το έχω ακούσει από κάποιον official).
Ξεκίνησα φροντιστήριο, στο οποίο και εκεί μου είπαν πως τελικά μπορώ να δώσω σε ομάδα Β.

Έχω δύο θέματα λοιπόν.
Κοντεύουμε να φτάσουμε στις μέρες των πανελληνίων και θέλω να ακούσω σίγουρες απαντήσεις.
Τα τηλέφωνα δεν πιάνουν, το σχολείο δε βοηθάει.. τι κάνουμε ?

Επίσης κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι ότι στους υπολογισμούς μορίων που βρίσκω και στο internet βλέπω παντού προφορικό βαθμό.
Δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ τα εξής μαθήματα:
Μαθηματικά Γενικής
Μαθηματικά Κατεύθυνσης
Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς λοιπόν υπολογίζω τα μόρια μου ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον κάθισε να διαβάσει το κατεβατό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Αφου δεν εχει παρακολουθησει τα μαθηματα νομιζω σαν τελικος βαθμος θα μπει αυτο που θα γραψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
γεια σου φιλε μου.. σε καταλαβαινω απολυτα! αν δεις τα ποστς που εκανα εδωμεσα πριν 2 χρονια περιπου θα καταλαβεις πως και γω περασα τα ιδια και χειροτερα μεχρι να λαβω εγκυρες απαντησεις.τα σχολεια λενε πραγματικα οτι τους κατεβει.δινουν λαθως απαντησεις με τοση σιγουρια σε τοσο σοβαρα θεματα... αν πας στο κεντρο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης (ετσι λεγετε αν θυμαμαι καλα) ειναι χειροτερα! εκει δεν ξερουν καν τι διαφορα εχει το ΕΠΑΛ Α και ΕΠΑΛ Β! η μονη λυση ειναι να ψαξεις στο ιντερνετ να βρεις την εγκυκλιο του υπουργειου η οποια ειναι κακογραμμενη και με πολλα λαθη. μετα να πας ο ιδιος απ το υπουργειο αν μενεις αθηνα (βρησκεται πισω απ το mall νερατζιοτισσα) για να εξακριβωσεις αυτα που διαβαζεις.. εκειπερα δεν τους περνει να σου δωσουν λαθος απαντησεις ουτε να μην ξερουν να σου απαντησουν..απλα ισως σου μηλισουν λιγο αποτομα για να καλυψουν την ντροπη τους επειδη οι νομοι τους δεν εχουν λογικη!!

παντως εγω το ειχα ψαξει παρα πολυ το θεμα τοτε σχετικα με το τι οριζει ο νομος και με σιγουρια μπορω να σου πω πως καποιος που εχει τελιωσει ΕΠΑΛ Α, μπορει να συμμετεχει σε πανελληνιες του ΕΠΑΛ Β.τα μορια που θα μαζεψεις καθοριζοντε αποκλιστικα απ τα γραπτα σου στις πανελληνιες.. καμια σχεση με τον γενικο βαθμο σου στο σχολειο (ενα απ τα πολλα λαθη του νομου που ΕΥΤΥΧΩΣ σε συμφερει).

και για την ιστορια να σου πω οτι εγω ημουν αποφοιτος ΤΕΕ και εψαχνα να βρω αν μπορω να συμμετεχω σε πανελληνιες ΕΠΑΛ Β. παρολο λοιπον που η εγκυκλιος εγραφε ξεκαθαρα οτι οι αποφοιτοι ΤΕΕ πλεον θα υπολογιζονται ως αποφοιτοι ΕΠΑΛ ομαδας Α και παρολο που τοσο οι ΕΠΑΛ Α οσο και οι ΤΕΕ εχουν δικαιωμα να συμμετεχουν σε πανελληνιες ΓΕΛ (που ειναι σχεδον το ιδιο με το ΕΠΑΛ Β), για καποιον ανυπαρκτο λογο, οι αποφοιτοι ΤΕΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΠΑΛ Β! η προχειροτιτα σε ολο της το μεγαλειο.. φυσικα ποτε δεν θα γινει θεμα αυτο γιατι ποσοι υπαρχουν σημερα στην ελλαδα που ειναι αποφοιτοι ΤΕΕ και θελουν να δωσουν πανελληνιες σε ΕΠΑΛ Β?? ουτε ενας.. ομως εστω και ενας να υπηρχε θα επρεπε να διορθωθει αυτο το ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ προκειμενου ο μαθητης να μην στερηθει τα ονειρα του (ειδικα σημερα που υπαρχουν τοσες αλλες στερησεις...). σου ευχομαι καλη επιτυχια στις πανελληνιες σου και σορρυ για τα ορθογραφικα και για το ξεσπασμα ;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geocool

Νεοφερμένος

Ο geocool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Agahnim
Μου είπε ένας γνωστός μου πως κανονικά μπορώ να δώσω και το έμαθε μέσα από το υπουργείο.
Όσο για τη βαθμολογία προφορικών όπως λες και εσύ δεν πιάνετε όντως στους απόφοιτους.
Σε καμία 6αρα μέρες θα πάω στο ΕΠΑΛ με την αίτηση αποφοίτων συμπληρωμένη μιας και αρχίζουν οι δηλώσεις για παν. και βλέπω από εκεί και πέρα.
Όσο για το ΤΕΕ θυμάμαι και παλιά που κάποια παιδιά είχαν ξαναμπεί στο ΕΠΑΛ ενώ είχαν τελειώσει ΤΕΕ μάλλον για αυτό το λόγο.
Τι να πω πια. Πραγματικά δεν ενδιαφέρονται για κανένα και για τίποτα, από τον απλό καθηγητή μέχρι και τον ανώτερο στο υπουργείο παιδείας.
Πόσο πίσω πια σε αυτή τη χώρα. Είδα όλα τα μαύρα του στρατού τώρα νιώθω και όλη τη μαυρίλα της Παιδείας.
Και το άλλο άκυρο... είναι δυνατόν να έχω βγάλει 2 χρόνια πληροφορική, να θέλω να περάσω σε ΑΕΙ πληροφορικής και να έχουν συντελεστή βαρύτητας τα μαθηματικά και η φυσική τα οποία δεν τα έχω ξαναδεί στη ζωή μου ? Δεν είναι ότι δε τα βγάζω πέρα απλά το βρίσκω άδικο για κάποιον που έχει παραπάνω γνώσεις πληροφορικής, να θέλει να σπουδάσει πληροφορική και να μην τεστάρουν τις δυνατότητες του σε αυτό.
Το υπουργείο θα είναι η επόμενη μου στάση αν δε βγάλω άκρη στο ΕΠΑΛ όταν πάω με την αίτηση.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια χαρα παιδες...

Ειμαι 22 ετων αποφοιτος ΕΠΑΛ , ειχα δωσει πανελληνιες εξετασεις και περασα με 17κ μορια περιπου στη σχολη Φυσικοθεραπειας Αθηνα. Την σχολη την αφησα μετα απο 1,5 χρονο περιπου καθως ειδα οτι το αντικειμενο δεν με ενδιεφερε καθολου...Περασα αρκετα τα επομενα χρονια με υγεια και αλλα και τωρα θελω να ξαναπροσπαθησω να σπουδασω κατι το οποιο θελω.

Θελω να περασω στο τμημα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης του Καποδιστριακου Πανεπιστημιου.
Θελω να σας ρωτησω εφοσων γνωριζετε τι μαθηματα χρειαζετε να δωσω σαν αποφοιτος ΕΠΑΛ για να περασω σε ΑΕΙ ;(μπορω να δωσω ξενη γλωσσα να αυξησω τον βαθμο μου ; )

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας,


Γιωργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια χαρα παιδες...

Ειμαι 22 ετων αποφοιτος ΕΠΑΛ , ειχα δωσει πανελληνιες εξετασεις και περασα με 17κ μορια περιπου στη σχολη Φυσικοθεραπειας Αθηνα. Την σχολη την αφησα μετα απο 1,5 χρονο περιπου καθως ειδα οτι το αντικειμενο δεν με ενδιεφερε καθολου...Περασα αρκετα τα επομενα χρονια με υγεια και αλλα και τωρα θελω να ξαναπροσπαθησω να σπουδασω κατι το οποιο θελω.

Θελω να περασω στο τμημα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης του Καποδιστριακου Πανεπιστημιου.
Θελω να σας ρωτησω εφοσων γνωριζετε τι μαθηματα χρειαζετε να δωσω σαν αποφοιτος ΕΠΑΛ για να περασω σε ΑΕΙ ;(μπορω να δωσω ξενη γλωσσα να αυξησω τον βαθμο μου ; )

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας,


Γιωργος


Δεν γνωριζω για το συστημα του ΕΠΑΛ Β", αλλα αν δωσεις απο Γενικο Λυκειο, πρεπει να κανεις τα μαθηματα της θεωρητικης(Αρχαια, Ν. λογοτεχνια, λατινικα και Ιστορια). Για την ξενη γλωσσα δεν ισχυει, καθως η σχολη σου νομιζω δεν ασχολειται με μια ξενη γλωσσα. (Οπως αγγλικη φιλολογια, ισπανικη κτλ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια χαρα παιδες...

Ειμαι 22 ετων αποφοιτος ΕΠΑΛ , ειχα δωσει πανελληνιες εξετασεις και περασα με 17κ μορια περιπου στη σχολη Φυσικοθεραπειας Αθηνα. Την σχολη την αφησα μετα απο 1,5 χρονο περιπου καθως ειδα οτι το αντικειμενο δεν με ενδιεφερε καθολου...Περασα αρκετα τα επομενα χρονια με υγεια και αλλα και τωρα θελω να ξαναπροσπαθησω να σπουδασω κατι το οποιο θελω.

Θελω να περασω στο τμημα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης του Καποδιστριακου Πανεπιστημιου.
Θελω να σας ρωτησω εφοσων γνωριζετε τι μαθηματα χρειαζετε να δωσω σαν αποφοιτος ΕΠΑΛ για να περασω σε ΑΕΙ ;(μπορω να δωσω ξενη γλωσσα να αυξησω τον βαθμο μου ; )

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας,


Γιωργος

Κοίταξε Γιώργο πως έχουν τα πράγματα. Οι πανελλήνιες εξετάσεις το 2014 και το 2015 θα γίνουν με το ισχύον εξεταστικό σύστημα. Το τμήμα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι τμήμα πανεπιστημίου και για να σου επιτραπεί να το δηλώσεις στο μηχανογραφικό δελτίο η λύση είναι μονόδρομος. Πρέπει να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις το 2014 ως υποψήφιος ημερησίου ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ (ανεξαρτήτως αν ήσουν ομάδα Α΄ ή Β΄ στο παρελθόν). Οι υποψήφιοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ που καταθέτουν μηχανογραφικό δελτίο το ίδιο έτος που συμμετέχουν στις πανελλήνιες εξετάσεις διεκδικούν το 90% των θέσεων εισαγωγής αυτής της κατηγορίας (το 10% των θέσεων το διεκδικούν οι υποψήφιοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ που συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις το προηγούμενο έτος χωρίς νέα εξέταση).

Το τμήμα Μεθοδολογίας και Ιστορίας της Επιστήμης του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ανήκει τόσο στο 1ο όσο και στο 2ο επιστημονικό πεδίο σύμφωνα με το μηχανογραφικό δελτίο του 2013. Σε συμφέρει ως υποψήφιος ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ να το δηλώσεις από το 2ο επιστημονικό πεδίο.

Τα μαθήματα της Γ΄ Ταξης ημερησίου ΕΠΑΛ που θα εξεταστείς είναι τα εξής:
-Νεοελληνική Γλώσσα (Ίδιo με το μάθημα "Νεοελληνική Γλώσσα" της Γ΄ Τάξης ημερησίων ΓΕΛ)
-Μάθημα Γενικής Παιδείας (επιλέγεις όποιο θέλεις, δεν παίζει σημασία για το τμήμα που σε ενδιαφέρει)
-Μαθηματικά ΙΙ (Ίδιο με το μάθημα "Μαθηματικά Κατεύθυνσης" της Γ΄ Τάξης ημερησίων ΓΕΛ)
-Φυσική ΙΙ (Ίδιο με το μάθημα "Φυσική Κατεύθυνσης" της Γ΄ Τάξης ημερησίων ΓΕΛ)
-1ο μάθημα ειδικότητας
-2ο μάθημα ειδικότητας

Μπορείς να επιλέξεις όποια ειδικότητα θέλεις στα μαθήματα της οποίας θα εξεταστείς. Δεν είναι απαραίτητο να επιλέξεις την ίδια ειδικότητα με αυτήν που είχες επιλέξει ως μαθητής. Ως μάθημα γενικής παιδείας μπορείς να επιλέξεις οποιοδήποτε από τα εξής:
-Ιστορία του νεότερου & σύγχρονου κόσμου
-Μαθηματικά & στοιχεία στατιστικής (Ίδιο με το ομώνυμο μάθημα της Γ΄ Τάξης ημερησίου ΓΕΛ)
-Βιολογία Ι (Ίδιο με το μάθημα "Βιολογία Γενικής Παιδείας" της Γ΄ Τάξης ημερησίου ΓΕΛ)
-Βιολογία ΙΙ (Ίδιο με το μάθημα "Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης" της Γ΄ Τάξης ημερησίου ΓΕΛ)

Με τον όρο "ίδιο μάθημα" εννοείται πως οι υποψήφιοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ έχουν σε αυτό το μάθημα την ίδια εξεταστέα ύλη και εξετάζονται στα ίδια θέματα.

Τα πρωτεύον μάθημα βαρύτητας είναι τα Μαθηματικά ΙΙ και το δευτερεύων η Φυσική ΙΙ. Μπορείς να επιλέξεις οποιοδήποτε μάθημα γενικής παιδείας και οποιαδήποτε ειδικότητα επιθυμείς. Να ξεκαθαριστεί ότι δεν θα πάρεις για δεύτερη φορά απολυτήριο ΕΠΑΛ ή πτυχίο ειδικότητας ΕΠΑΛ αλλά μόνο βεβαίωση πρόσβασης. Το απολυτήριο και το πτυχίο ΕΠΑΛ χορηγούνται μόνο μία φορά στους μαθητές των ΕΠΑΛ και αυτό συμβαίνει όταν αποφοιτούν από τα ΕΠΑΛ.

Η διαδικασία που πρέπει να κάνεις είναι η εξής:

1) Σε χρονική προθεσμία που θα ανακοινωθεί από το υπουργείο παιδείας, όλοι οι υποψήφιοι που θα δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις το 2014 (τελειόφοιτοι και απόφοιτοι) πρέπει να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2014. Οι απόφοιτοι ημερησίων ΕΠΑΛ μπορούν να υποβάλλουν την αίτηση αυτή σε οποιοδήποτε ημερήσιο ΕΠΑΛ επιθυμούν και όχι απαραίτητα σε αυτό από το οποίο αποφοίτησαν ή έδωσαν τελευταία φορές πανελλήνιες εξετάσεις. Συνήθως αυτή ημερομηνία είναι 1-15 Φεβρουαρίου κάθε έτους.

2) Στην αίτηση δηλώνεις τα εξής:
-Το μάθημα γενικής παιδείας που επιλέγεις
-Αν επιθυμείς να εξεταστείς στο μάθημα επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" (για σχολές του 5ου πεδίου)
-Αν επιθυμείς να εξεταστείς σε ειδικά μαθήματα και σε ποια από αυτά θα εξεταστείς
-Την ειδικότητα του ΕΠΑΛ στα μαθήματα της οποίας θα εξεταστείς
-Αν επιθυμείς να είσαι υποψήφιος για στρατιωτικές σχολές, αστυνομικές σχολές, σχολές ΑΕΝ ή ΤΕΦΑΑ.

3) Την ημέρα που θα υποβάλλεις την αίτηση πρέπει να έχεις μαζί σου την αστυνομική σου ταυτότητα και ένα επικυρωμένο αντίγραφο απολυτηρίου ΕΠΑΛ ή το πρωτότυπο απολυτήριο ΕΠΑΛ. Θα χρειαστείς επίσης μία έγχρωμη φωτογραφία τύπου ταυτότητας για το δελτίο υποψηφίου. Ρώτα επιτόπου πότε θα την παραδόσεις. καλό είναι να έχεις μαζί σου την φωτογραφία την ίδια μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Είσαι 22 χρονών και θες να δώσεις πανελλήνιες. Μπράβο σου καταρχήν. Αλλά γιατί σ' αυτό το τμήμα; Δε λεω, μπορεί να είναι ενδιαφέρον τμήμα, αλλά δεν εχεις επαγγελματικά δικαιώματα απ' αυτο, και θα είσαι άνεργος. Ψάξε ενα τμήμα που θα μπορείς να βγάζεις έστω και λίγα χρήματα μετά την απόκτηση πτυχίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Civilara , σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο και μου απάντησες τόσο κατατοπιστικά.
Μια τελευταια ερωτηση , πως υπολογιζω τον βαθμο ;


Είσαι 22 χρονών και θες να δώσεις πανελλήνιες. Μπράβο σου καταρχήν. Αλλά γιατί σ' αυτό το τμήμα; Δε λεω, μπορεί να είναι ενδιαφέρον τμήμα, αλλά δεν εχεις επαγγελματικά δικαιώματα απ' αυτο, και θα είσαι άνεργος. Ψάξε ενα τμήμα που θα μπορείς να βγάζεις έστω και λίγα χρήματα μετά την απόκτηση πτυχίου

Φιλε μου , καταλαβαίνω πως μας εχει κανει η κοινωνια να σκεφτομαστε και εγω ετσι σκεφτομουν παλαιοτερα. Καταλαβα ομως οτι για να εισαι πετυχημενος σε κατι χρειαζεται να το αγαπας. Αν ήθελα τα χρηματα θα συνεχιζα το ΤΕΙ και θα γινομουν φυσικοθεραπευτης , μπορει οντως να ειχα δουλεια αλλα δεν θα εκτελουσα το επαγγελμα με αγαπη.
Πάντως αν ψαξεις λιγο περι Cognitive Science κτλ. θα δεις ποσο κοντα ειναι το ΜΙΘΕ σε αυτο και ποσα πράγματα μπορείς να κάνεις εφοσων εχεις όρεξη και μερακι στην ερευνα , μεταπτυχιακά σε Ελλαδα και εξωτερικο κτλ. Γενικα παιζουν πολλά αν ψαχτεις.
Το να δωσω στα 22 μου ξανα πανελληνιες εχει να κανουν με το οτι αυτη τη φορα ξέρω ακριβως τι θελω να κανω και το πτυχιου του ΜΙΘΕ μπορει να με φερει πιο κοντα , κατα την αποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top