Δε με ενδιαφέρει αυτό που σπουδάζω

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Διάβασε πρώτα καλά τις πληροφορίες για να έχεις εύστοχες ερωτήσεις να τους κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schizonfire

Νεοφερμένος

Η schizonfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ρε παιδιά αντιμετωπίζω και γω παρόμοιο πρόβλημα.Πέρασα φέτος στο Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών που στην αρχή φαινόταν πολύ καλή σχολή με καλές προοπτικές,αλλά τελικά δε μου κεντρίζει το ενδιαφέρον.Έτσι κ αλλιώς ποτέ δεν ενθουσιάστηκα με αυτή τη σχολή αλλά δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να περάσω σε άλλη σχολή στην επαρχία,πράγμα που νομίζω ότι έχει παίξει σημαντικό ρόλο στην απογοήτευσή μου τώρα.
Εμένα αυτή τη στιγμή τουλάχιστον με ενδιαφέρει κυρίως να κάνω κάτι που πραγματικά με ευχαριστεί.Απ' την άλλη δε νομίζω ότι θα θελήσω να ασχοληθώ ποτέ με το αντικείμενο των σπουδών μου και είναι κρίμα να τη συνεχίζω τσάμπα.Το μόνο που πραγματικά με στεναχωρεί είναι η κατάργηση του 10% γιατί θα με βοηθούσε πραγματικά πολύ,σαν μια δεύτερη ευκαιρία.Πάντως Jimako,αφού όντως σου αρέσει η σχολή και δεν έχεις σκοπό να την παρατήσεις,πάλεψε το.Και επιλογές που να σε ενδιαφέρουν θα βρεις πολλές στο μέλλον πιστεύω,αρκεί να το ψάξεις καλά το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Για να δώσει κατατακτήριες πρέπει να τελειώσει η σχολή πρώτα.Και να περάσει όμως όλα τα μαθήματα θα αργήσει γιατί δε θα του αρέσουν:P.Δε πρέπει να βασιζόμαστε στις κατακτήριες κατ εμέ.Όπως έχουν πει κατά καιρούς διάφορα παιδιά εδώ, ένα πτυχίο είναι μια ζωή όπως και να το κάνουμε.::confused:

ενα πτυχιο ειναι μια ζωη ? ουτε καν ? :P μπορει πολλοι να σπουδαζουν καθαρα ακαδημαικα ? και απλα να θελουν να κανουν τελιως διαφορετικα πραγματα στην ζωη τους ? μπορει πολλοι απλα να παρουν ενα πτυχιο, και να μην ασχοληθουν ποτε με το επαγγελμα ? και υπαρχουν απειρα παραδειγματα! ενα πτυχιο, σου προσεφερει απλα ενα επιπεδο μορφωσης, καμια ζωη, καμια σιγουρια, κανενα βεβαιο μελλον και αυτο δεν θα το χαρακτηριζα και 100% αρνητικο!

Ρε παιδιά αντιμετωπίζω και γω παρόμοιο πρόβλημα.Πέρασα φέτος στο Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών που στην αρχή φαινόταν πολύ καλή σχολή με καλές προοπτικές,αλλά τελικά δε μου κεντρίζει το ενδιαφέρον.Έτσι κ αλλιώς ποτέ δεν ενθουσιάστηκα με αυτή τη σχολή αλλά δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να περάσω σε άλλη σχολή στην επαρχία,πράγμα που νομίζω ότι έχει παίξει σημαντικό ρόλο στην απογοήτευσή μου τώρα.
Εμένα αυτή τη στιγμή τουλάχιστον με ενδιαφέρει κυρίως να κάνω κάτι που πραγματικά με ευχαριστεί.Απ' την άλλη δε νομίζω ότι θα θελήσω να ασχοληθώ ποτέ με το αντικείμενο των σπουδών μου και είναι κρίμα να τη συνεχίζω τσάμπα.Το μόνο που πραγματικά με στεναχωρεί είναι η κατάργηση του 10% γιατί θα με βοηθούσε πραγματικά πολύ,σαν μια δεύτερη ευκαιρία.Πάντως Jimako,αφού όντως σου αρέσει η σχολή και δεν έχεις σκοπό να την παρατήσεις,πάλεψε το.Και επιλογές που να σε ενδιαφέρουν θα βρεις πολλές στο μέλλον πιστεύω,αρκεί να το ψάξεις καλά το θέμα.

ξανα πανελληνιες τοτε ? η ψαξε καθε "γωνια" της σχολης σου, μηπως μπορεις να συνδιασεις αυτα που θες με αυτη την σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ρε παιδιά αντιμετωπίζω και γω παρόμοιο πρόβλημα.Πέρασα φέτος στο Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών που στην αρχή φαινόταν πολύ καλή σχολή με καλές προοπτικές,αλλά τελικά δε μου κεντρίζει το ενδιαφέρον.Έτσι κ αλλιώς ποτέ δεν ενθουσιάστηκα με αυτή τη σχολή αλλά δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να περάσω σε άλλη σχολή στην επαρχία,πράγμα που νομίζω ότι έχει παίξει σημαντικό ρόλο στην απογοήτευσή μου τώρα.
Εμένα αυτή τη στιγμή τουλάχιστον με ενδιαφέρει κυρίως να κάνω κάτι που πραγματικά με ευχαριστεί.Απ' την άλλη δε νομίζω ότι θα θελήσω να ασχοληθώ ποτέ με το αντικείμενο των σπουδών μου και είναι κρίμα να τη συνεχίζω τσάμπα.Το μόνο που πραγματικά με στεναχωρεί είναι η κατάργηση του 10% γιατί θα με βοηθούσε πραγματικά πολύ,σαν μια δεύτερη ευκαιρία.Πάντως Jimako,αφού όντως σου αρέσει η σχολή και δεν έχεις σκοπό να την παρατήσεις,πάλεψε το.Και επιλογές που να σε ενδιαφέρουν θα βρεις πολλές στο μέλλον πιστεύω,αρκεί να το ψάξεις καλά το θέμα.

schizonfire σε ευχαριστώ για τη συμβουλή και ναι ρε συ εννοείται ότι αυτό θα κάνω! πάντως διεθνών και ευρωπαικών σπουδών είναι μία από τις πιο ενδιαφέρον σχολές.αντικειμενικά πιστεύω είναι.θέλω να πω ψαξτω λίγο καλύτερα! μπορέις να το συνδυάσεις με οικονομικά τέλεια..και εφόσον είσαι εντός έδρας θα έχεις άλλες δυνατότητες και ευκαιρίες!
μπορείς να μαζεύεις λευτά για ένα καλό μεταπτυχιακό..ή να πιάσεις δουλειά παράλληλα με τις σπουδές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ενα πτυχιο ειναι μια ζωη ? ουτε καν ? :P μπορει πολλοι να σπουδαζουν καθαρα ακαδημαικα ? και απλα να θελουν να κανουν τελιως διαφορετικα πραγματα στην ζωη τους ? μπορει πολλοι απλα να παρουν ενα πτυχιο, και να μην ασχοληθουν ποτε με το επαγγελμα ? και υπαρχουν απειρα παραδειγματα! ενα πτυχιο, σου προσεφερει απλα ενα επιπεδο μορφωσης, καμια ζωη, καμια σιγουρια, κανενα βεβαιο μελλον και αυτο δεν θα το χαρακτηριζα και 100% αρνητικο!

Παρεξήγησες τα λόγια μου.Δεν εννοούσα ότι σου προσφέρει τη "ζωή" αλλά ότι απαιτεί το λιγότερο 4-5(σε κάποιες σχολές και περισσότερα)χρόνια για να το αποκτήσεις που είναι μια μικρή ζωή αν το καλοδείς.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σε αυτό το φόρουμ, ή θα θεωρούν κάποιοι ότι σπουδάζουν την τοπ επιστήμη τύπου ΗΜΜΥ ή επιστήμη τύπου fockou (γνώμη για όλες τις επιστήμες) ή δεν θα τους αρέσει αυτό που σπουδάζουν ή θα τους αρέσει μόνο για τα λεφτά μετά το πτυχίο ή δεν θα ξέρουν γιατί σπουδάζουν ή τι σπουδάζουν ή αν σπουδάζουν. Ό,τι να 'ναι μάγκες..Στρώστε πωπό και διαβάστε, γιατί δεν σας βλέπω καλά. Φοβάστε το πέος της εξεταστικής μήπως; Νομίσατε ότι θα σας βάλουν θέματα «μεθοδολογίας» με οριοθετημένη εξεταστέα ύλη αλά πανελληνίων; Νομίσατε ότι θα σας διδάξουν πυρηνικές-βιομηχανικές εφαρμογές από το 1ο εξάμηνο;
Κι εσύ ρε αγορίνα που τα ξέρεις όλα γιατί έχεις μείνει με ένα μάθημα που δεν μπορείς να το περάσεις; Ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορεί γενικά να τα λέει βάρβαρα αλλά στο συγκεκριμένο έχει δίκιο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1991

Νεοφερμένος

Ο nikos1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια ονομαζομαι Νικος ειμαι 20 ετων και θα προσπαθησω να τα πω οσο πιο συντομα μπορω

Κατ αρχην παρακαλουθουσα απο μαθητης το φορυμ κυριως στην Γ' λυκειου αλλα δεν ετυχε να κανω λογαριασμο

Το προβλημα μου ειναι οπως καταλαβαινετε και απο τον τιτλο οτι σπουδαζω σε μια σχολη που δεν μου αρεσει
Τελειωασα το σχολειο την χρονια 2008-2009 και στις πανελληνιες εγραψα 19.100 μορια, τοτε αποφασισα να παω στο πολυτεχνεο και συγκεκριμενα στους μηχανολογους (αν και επιανα και πολιτικους-ηλεκτρολογους) χωρις να ξερω τι θα συναντησω μεσα στην σχολη απλα και μονο γιατι ειχε καλο ονομα και θεωριτικα εξασφαλισμενη επαγγελματικη αποκατασταση

Μετα το περας δυο ετων ομως εχω μισησει αυτην την σχολη και θελω να την παρατησω.
Επαιζα 10 χρονια ποδοσφαιρο και μετα σταματησα λογο ενος τραυματισμου αλλα η γυμναστικη εξακολουθησε να με τρελενει, αρχισα γυμναστηριο οπου και συνεχιζω μεχρι και σημερα και γενικα οτι εχει σχεση με φυσικη ασκηση το κανω με απισευτη χαρα.

Το οτι πηγα τοσο καλα στα μαθηματικα και στην φυσικη στην Γ Λυκειου ειναι καθαρα γιατι καθισα μια ολοκληρη χρονια και ξεσκιστηκα στο διαβασμα (ουτε κοπελες, ουτε εξω ακομα και στην 5-μερη διαβαζα) ποτε δεν ηθελα να ασχοληθω παραπανω και πραγματικα δεν ηξεραοτι το πολυτεχνειο ειναι καθαρα φυσικομαθηματικη σχολη. Δεν ειναι οτι δεν μπορω να το βγαλω απλα δεν μου αρεσει καθολου

Στην τελικη προτιμω να ειμαι γυμναστης στο μελλον και ας βγαζω λιγοτερα γιατι θα κανω αυτο που μου αρεσει παρα μηχανικος της υπογραφης

Ολα αυτα τα γραφω για να μου πειτε την γνωμη σας για την επιλογη μου (ειμαι Σαλονικιος εκει περασα στο πολυτεχνειο και για τεφαα σκεφτομαι ειτε Θεσσαλονικη ειτε Κομοτηνη γιατι εκει ειναι ο κολητος μου στα τεφαα και αυτος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αμα μισεις τοσο τη σχολη στην οποια εισαι τωρα,και δεν μπορεις να δωσεις μια τελευταια ευκαιρια στον εαυτο σου να προσπαθησει να την αγαπησει,τοτε καλυτερα θα ηταν να κανεις προσπαθεια για να περασεις εκει που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ονομαζομαι Νικος ειμαι 20 ετων και θα προσπαθησω να τα πω οσο πιο συντομα μπορω

Κατ αρχην παρακαλουθουσα απο μαθητης το φορυμ κυριως στην Γ' λυκειου αλλα δεν ετυχε να κανω λογαριασμο

Το προβλημα μου ειναι οπως καταλαβαινετε και απο τον τιτλο οτι σπουδαζω σε μια σχολη που δεν μου αρεσει
Τελειωασα το σχολειο την χρονια 2008-2009 και στις πανελληνιες εγραψα 19.100 μορια, τοτε αποφασισα να παω στο πολυτεχνεο και συγκεκριμενα στους μηχανολογους (αν και επιανα και πολιτικους-ηλεκτρολογους) χωρις να ξερω τι θα συναντησω μεσα στην σχολη απλα και μονο γιατι ειχε καλο ονομα και θεωριτικα εξασφαλισμενη επαγγελματικη αποκατασταση

Μετα το περας δυο ετων ομως εχω μισησει αυτην την σχολη και θελω να την παρατησω.
Επαιζα 10 χρονια ποδοσφαιρο και μετα σταματησα λογο ενος τραυματισμου αλλα η γυμναστικη εξακολουθησε να με τρελενει, αρχισα γυμναστηριο οπου και συνεχιζω μεχρι και σημερα και γενικα οτι εχει σχεση με φυσικη ασκηση το κανω με απισευτη χαρα.

Το οτι πηγα τοσο καλα στα μαθηματικα και στην φυσικη στην Γ Λυκειου ειναι καθαρα γιατι καθισα μια ολοκληρη χρονια και ξεσκιστηκα στο διαβασμα (ουτε κοπελες, ουτε εξω ακομα και στην 5-μερη διαβαζα) ποτε δεν ηθελα να ασχοληθω παραπανω και πραγματικα δεν ηξεραοτι το πολυτεχνειο ειναι καθαρα φυσικομαθηματικη σχολη. Δεν ειναι οτι δεν μπορω να το βγαλω απλα δεν μου αρεσει καθολου

Στην τελικη προτιμω να ειμαι γυμναστης στο μελλον και ας βγαζω λιγοτερα γιατι θα κανω αυτο που μου αρεσει παρα μηχανικος της υπογραφης

Ολα αυτα τα γραφω για να μου πειτε την γνωμη σας για την επιλογη μου (ειμαι Σαλονικιος εκει περασα στο πολυτεχνειο και για τεφαα σκεφτομαι ειτε Θεσσαλονικη ειτε Κομοτηνη γιατι εκει ειναι ο κολητος μου στα τεφαα και αυτος)
Φιλαρακι δεν εισαι καλα. Εισαι στην καλυτερη σχολη του κοσμου και θες να φυγεις ενταξει τι να πω. Με τετοια μυαλα παντως μαλλον μηχανικος της υπογραφης θα καταντησεις οπως ειπες.
Τραβα διαβασε το βιβλιο "Μηχανολογια: η επιστημη της καινοτομιας για τον ανθρωπο" του Γιωργου του Μπεργελε (καθηγητη της σχολης Μηχανολογων Μηχανικων ΕΜΠ) και θα καταλαβεις γιατι πρεπει να σπουδασεις αυτην την επιστημη. Παραθετω την περιγραφη του βιβλιου για να καταλαβεις οτι αναφερεται σε περιπτωσεις "φοιτητων" οπως εσυ:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@nikos1991
Ο αθλητισμός στη χώρα μας δεν είναι στις δόξες του. Μην κρίνεις από μερικούς φουσκωτούς που βλέπεις στα γυμναστήρια. Τον περίγυρο δες. Υπ' όψιν ελέω κρίσης τα πολλά- πολλά θα κοπούν.
Ειδικά αν έχεις περάσει αρκετά μαθήματα, πάλεψε τη σχολή καθαρά και μόνο για το πτυχίο καθώς σπουδάζεις στην πόλη σου και δεν έχεις πολλά έξοδα. Παράλληλα ασχολήσου ερασιτεχνικά με τον αθλητισμό και τελειώνοντας θα βρεις την άκρη, συνδυάζοντας ίσως τις δύο επιστήμες.

Φιλαρακι δεν εισαι καλα. Εισαι στην καλυτερη σχολη του κοσμου και θες να φυγεις ενταξει τι να πω.
Κόψε κάτι. Επίσης υπάρχει αυτό που το λένε κλίση και δεν απευθύνεται σε όλους.
Το συμπέρασμα είναι να κάτσει στα αυγά του, αλλά όχι για τους λόγους που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και εγώ θα πρότεινα να το σκεφτείς πολύ σοβαρά. (Πώς και σου καρφώθηκε πριν 2 χρονια να μπεις Πολυτεχνειο αφου δεν ηξερες τιποτα για τις σχολες..?:worry:)
Αμα τελειώσεις το Πολυτεχνείο, μπορείς να έχεις ως χόμπι τον αθλητισμό.
Αμα μπεις ΤΕΦΑΑ και διαπιστώσεις ότι ουτε εκει τα πραγματα ειναι οπως ηθελες, δεν νομιζω οτι υπαρχει γυρισμος πια:worry:

Lolariko κόψε κάτι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εγω θα ελεγα να μεινεις εκει που εισαι! αλλα παραλληλα ασχολησου με αυτο που γουσταρεις καργα! εξαλου και να πας τεφαα τι θα κερδισεις ? οσα θα μαθεις εκει, υποθετω μπορεις να τα μαθεις και χωρις να τελιωσεις την εν λογω σχολη! οπως και σε θεματα εργασιας, οτι δουλεια μπορεις να διεκδικησεις εχοντας τελιωσει τεφαα , μπορεις να την διεκδικησεις και χωρις να εχεις τελιωσει! εκτος απο το να γινεις καθηγητης σε σχολεια , που υποθετω να μην σε ενδιαφερει! μηπως επειδη η σχολη σου ειναι δυσκολη, θελεις να απαλλαχτεις ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Κι εσύ ρε αγορίνα που τα ξέρεις όλα γιατί έχεις μείνει με ένα μάθημα που δεν μπορείς να το περάσεις; Ε;
τς τς απαπα κακιες:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Φιλαρακι δεν εισαι καλα. Εισαι στην καλυτερη σχολη του κοσμου και θες να φυγεις ενταξει τι να πω. Με τετοια μυαλα παντως μαλλον μηχανικος της υπογραφης θα καταντησεις οπως ειπες.
Τραβα διαβασε το βιβλιο "Μηχανολογια: η επιστημη της καινοτομιας για τον ανθρωπο" του Γιωργου του Μπεργελε (καθηγητη της σχολης Μηχανολογων Μηχανικων ΕΜΠ) και θα καταλαβεις γιατι πρεπει να σπουδασεις αυτην την επιστημη. Παραθετω την περιγραφη του βιβλιου για να καταλαβεις οτι αναφερεται σε περιπτωσεις "φοιτητων" οπως εσυ:


Πρώτο έτος δεν είσαι; Προσγειώσου όσο πιο νωρίς γίνεται, γιατί αλλιώς θα σε προσγειώσουν τα διαδοχικά αγγούρια που θα τρώς στις εξεταστικές. Και είσαι πολύ απόλυτος. Καλύτερη σχολή του κόσμου; Για τον καθένα η σχολή του είναι καλύτερη σχολή του κόσμου αν σπουδάζει αυτό που του αρέσει. Αυτό μετράει πάνω από όλα και αν τρώγοντας δεν ήρθε η όρεξη η αλλαγή κατεύθυνσης είναι η καταλληλότερη επιλογή.
Φοιτητής σε εισαγωγικά; Γιατί έχεις κανένα σημάδι από το ποστ του που να δείχνει ότι δεν είναι επιμελής;
Η αγορά εργασίας στην Ελλάδα είναι προσανατολισμένη στην απασχόληση μηχανικών της υπογραφής. Πρέπει να το καταλάβετε ότι άλλο τι έχετε μάθει ή καλύτερα τι θα είστε ικανοί να κάνετε και άλλο το τι θέλουν να κάνετε (δηλαδή ο εργοδότης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ονομαζομαι Νικος ειμαι 20 ετων και θα προσπαθησω να τα πω οσο πιο συντομα μπορω
Κατ αρχην παρακαλουθουσα απο μαθητης το φορυμ κυριως στην Γ' λυκειου αλλα δεν ετυχε να κανω λογαριασμο

Το προβλημα μου ειναι οπως καταλαβαινετε και απο τον τιτλο οτι σπουδαζω σε μια σχολη που δεν μου αρεσει
Τελειωασα το σχολειο την χρονια 2008-2009 και στις πανελληνιες εγραψα 19.100 μορια, τοτε αποφασισα να παω στο πολυτεχνεο και συγκεκριμενα στους μηχανολογους (αν και επιανα και πολιτικους-ηλεκτρολογους) χωρις να ξερω τι θα συναντησω μεσα στην σχολη απλα και μονο γιατι ειχε καλο ονομα και θεωριτικα εξασφαλισμενη επαγγελματικη αποκατασταση

Μετα το περας δυο ετων ομως εχω μισησει αυτην την σχολη και θελω να την παρατησω.
Επαιζα 10 χρονια ποδοσφαιρο και μετα σταματησα λογο ενος τραυματισμου αλλα η γυμναστικη εξακολουθησε να με τρελενει, αρχισα γυμναστηριο οπου και συνεχιζω μεχρι και σημερα και γενικα οτι εχει σχεση με φυσικη ασκηση το κανω με απισευτη χαρα.

Το οτι πηγα τοσο καλα στα μαθηματικα και στην φυσικη στην Γ Λυκειου ειναι καθαρα γιατι καθισα μια ολοκληρη χρονια και ξεσκιστηκα στο διαβασμα (ουτε κοπελες, ουτε εξω ακομα και στην 5-μερη διαβαζα) ποτε δεν ηθελα να ασχοληθω παραπανω και πραγματικα δεν ηξεραοτι το πολυτεχνειο ειναι καθαρα φυσικομαθηματικη σχολη. Δεν ειναι οτι δεν μπορω να το βγαλω απλα δεν μου αρεσει καθολου

Στην τελικη προτιμω να ειμαι γυμναστης στο μελλον και ας βγαζω λιγοτερα γιατι θα κανω αυτο που μου αρεσει παρα μηχανικος της υπογραφης

Ολα αυτα τα γραφω για να μου πειτε την γνωμη σας για την επιλογη μου (ειμαι Σαλονικιος εκει περασα στο πολυτεχνειο και για τεφαα σκεφτομαι ειτε Θεσσαλονικη ειτε Κομοτηνη γιατι εκει ειναι ο κολητος μου στα τεφαα και αυτος)
απο τη στιγμη που οπως λες δεν σου αρεσει η σχολη νομιζω πως καλυτερα ειναι να ακολουθησεις αυτο που πραγματικα σου αρεσει να κανεις..την γυμναστικη δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schizonfire

Νεοφερμένος

Η schizonfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτό που λέει το παιδί δεν είναι ότι δεν μπορεί να τελειώσει τη σχολή,αλλά ότι δεν τον ενδιαφέρει να το κάνει.Και στο κάτω-κάτω,αυτό που σκέφτομαι και γω είναι για ποιό λόγο να μπω στη διαδικασία να διαβάζω και να περνάω μαθήματα που μου είναι αδιάφορα.Αυτό δεν κάναμε τόσα χρόνια στο σχολείο?Για να μπούμε δήθεν σε μία σχολή όπου θα διαβάζουμε αυτό ακριβώς που θέλουμε να κάνουμε για την υπόλοιπη ζωή μας.
nikos1991 πάντως σκέψου το σοβαρά πριν την παρατήσεις τη σχολή.Δε χρειάζεται να πας τεφαα για να γίνεις γυμναστής.Γιατί δεν κάνεις προς το παρόν διακοπή σπουδών?Κι αν δεις σε κανα χρόνο ή και παραπάνω ότι μπορείς να ασχοληθείς με τη γυμναστική επαγγελματικά,την παρατάς και ησυχάζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Κι εσύ ρε αγορίνα που τα ξέρεις όλα γιατί έχεις μείνει με ένα μάθημα που δεν μπορείς να το περάσεις; Ε;

Δεν πιάνω το νόημα του post σου αλλά και τα σχόλια του Naoussa όπως και τις ψήφους των 2. Από πότε θα δίνω λογαριασμό για τις πράξεις μου αλλά και για όσα δημοσιεύω εδώ μέσα, στον καθένα; Με ξέρεις και από χθες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πρώτο έτος δεν είσαι; Προσγειώσου όσο πιο νωρίς γίνεται, γιατί αλλιώς θα σε προσγειώσουν τα διαδοχικά αγγούρια που θα τρώς στις εξεταστικές. Και είσαι πολύ απόλυτος. Καλύτερη σχολή του κόσμου; Για τον καθένα η σχολή του είναι καλύτερη σχολή του κόσμου αν σπουδάζει αυτό που του αρέσει. Αυτό μετράει πάνω από όλα και αν τρώγοντας δεν ήρθε η όρεξη η αλλαγή κατεύθυνσης είναι η καταλληλότερη επιλογή.
Φοιτητής σε εισαγωγικά; Γιατί έχεις κανένα σημάδι από το ποστ του που να δείχνει ότι δεν είναι επιμελής;
Η αγορά εργασίας στην Ελλάδα είναι προσανατολισμένη στην απασχόληση μηχανικών της υπογραφής. Πρέπει να το καταλάβετε ότι άλλο τι έχετε μάθει ή καλύτερα τι θα είστε ικανοί να κάνετε και άλλο το τι θέλουν να κάνετε (δηλαδή ο εργοδότης).

ωραιος,πολυ μαρεσεις;).συμφωνω.thumps up απο μενα:)...αμα κανει ετσι για την μηχανολογια(χωρις να θελω να την προσβαλλω σε καμια περιπτωση) τοτε να βρω εγω αρθρα και κειμενα για την ιατρικη ας πουμε και την ανθρωπινη ζωη που ειναι η μεγαλυτερη αξια ολων .....και να τρεξουμε ολοι να σπουδασουμε ιατρικη....λολ
και στα αλλα που λες συμφωνω και παλι...και μενα αυτο που σπουδαζω μου αρεσει παρα πολυ αλλα δεν θα παραξενευομουν καθολου αν σε καποιον δεν του αρεσε(συνηθες φαινομενο αλλα εγω το βρισκω κολακευτικο για εμενα)ουτε θα πιεζα καποιον να διαβασει σχετικα βιβλια για να μεινει στην σχολη και να σπουδασει αυτη την επιστημη...
ελεος.αμα δεν του αρεσει...ας φυγει τωρα που ειναι νωρις και εχει τη "δυναμη" να ξαναδωσει ...παρα να περιμενει 5-6 χρονια ...και να εχει κουραστει απο ολους και απολα(συμπεριλαμβανομενης και της σχολης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ελεος.αμα δεν του αρεσει...ας φυγει τωρα που ειναι νωρις και εχει τη "δυναμη" να ξαναδωσει ...παρα να περιμενει 5-6 χρονια ...και να εχει κουραστει απο ολους και απολα(συμπεριλαμβανομενης και της σχολης).

Γενικά συμφωνώ με την άποψή σου. Απλά την πρώτη φορά επέλεξε να μπει σε μια σχολή που τελικά δε του αρέσει. Δε μπορείς να διασφαλίσεις όμως ότι δε θα ξαναγίνει το ίδιο λάθος με τη δεύτερη:/:. Γι' αυτό εμένα η άποψή μου είναι να μη τα παρατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top