Ανασφάλειες

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γεια σασ ειμαι μαθητρια και εχω μια μικρη ανασφαλεια που δεν ξερω και τον λογο...
Υπαρχει ενα παιδι που βγαζει 20 καθαρο στο σχολειο και αυτο εμενα νιωθω οτι με ριχνει την ψυχολογια στο διαβασμα και στην επιδοση μου γιατι τον βλεπω και νομιζω οτι ειμαι ενα τιποτα στο σχολειο και οτι δεν θα μπορεσω να τον φτασω ποτε...Μπορει να μου πει κανεισ γιατι το νιωθω αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γιατί εσείς τα παιδιά ώρες ώρες σκέφτεστε χαζά. :)

Ξεκολλείστε με τους κ**λοβαθμούς. Η ουσία της μελέτης και της μάθησης δεν κρύβεται εκεί. Έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί ζηλεύεις. :P

Μπορείς αυτό το πρόσωπο να το έχεις σαν πρότυπο και να διαβάζεις και εσύ για να το φτάσεις.
Στην τελική δε θα είμαστε όλοι του 20, εσύ μπορεί να είσαι άριστη στον αθλητισμό. Καθένας με τις κλίσεις του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ο καθένας πρέπει να κοιτάει τον εαυτό του και το τι κάνει.
Οι βαθμοί δεν δείχνουν την ''πάστα'' του ανθρώπου.

Δεν χρειάζεται να τον φτάσεις για να νιώσεις ότι είσαι κάτι στο σχολείο. Αν είναι δυνατόν! =/
Είναι ανεξάρτητο το ένα από το άλλο.

Αν θες να ανεβάσεις την βαθμολογία σου μπορείς να μεθοδεύσεις καλύτερα το διάβασμά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Το ξερω οτι δεν πρεπει να ειναι το μυαλο μας στους βαθμους ρε συ αλλα και παλι παιζουν μεγαλο ρολο και δεν μπορω να πω οτι τον ζηλευω αλλα το ακριβως αντιθετο θελω να τον φτασω...τον εχω προτυπο μου ΑΛΛΑ αυτο που με χαλαει και με στεναχωρει ειναι οτι δεν θα μπορεσω να τον φτασω ΠΟΤΕ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ΑΛΛΑ αυτο που με χαλαει και με στεναχωρει ειναι οτι δεν θα μπορεσω να τον φτασω ΠΟΤΕ....

Why? :confused:
Έχεις δοκιμάσει; Έχεις δώσει το 100% σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το ξερω οτι δεν πρεπει να ειναι το μυαλο μας στους βαθμους ρε συ αλλα και παλι παιζουν μεγαλο ρολο και δεν μπορω να πω οτι τον ζηλευω αλλα το ακριβως αντιθετο θελω να τον φτασω...τον εχω προτυπο μου ΑΛΛΑ αυτο που με χαλαει και με στεναχωρει ειναι οτι δεν θα μπορεσω να τον φτασω ΠΟΤΕ....

Αυτό τι πρόβλημα ακριβώς σου προκαλεί; Κατάθλιψη; :worry:
Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές επιδόσεις σε διαφορετικά πράγματα αλλιώς θα ήμασταν κοινωνία κλώνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μπορω να πω οτι εχω δωσει το 75% απο τις δυνατοτητες μου ...
Να κανω και μια αλλη ερωτηση στους φοιτητες κυριος;
Μια μαθητρια που βγαζει 17 θα μπορουσε να περασει στο πανεπιστημιο σε ενα αρκετα ΚΑΛΟ πανεπιστημιο;;

Σε καμια περιπτωση δεν μου προκαλει ''καταθλιψη'' ...!!!
αλλα απογοητευση σε ενα βαθμο...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και τι κάνεις για την απογοήτευση;
Η λύση είναι ή διάβασμα ή να αναθεωρήσεις μέσα σου σχετικά με τους βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αν πάψεις να τον βλέπεις, θα νιώσεις καλύτερα; Αν ναι...
...στείλε με pm τη διεύθυνση κατοικίας του. Θα τον κανονίσω καλά τον teddy boy... :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μπορω να πω οτι εχω δωσει το 75% απο τις δυνατοτητες μου ...
Να κανω και μια αλλη ερωτηση στους φοιτητες κυριος;
Μια μαθητρια που βγαζει 17 θα μπορουσε να περασει στο πανεπιστημιο σε ενα αρκετα ΚΑΛΟ πανεπιστημιο;;

Τι σημαίνει καλό Πανεπιστήμιο; Υπάρχει και κακό Πανεπιστήμιο;

Πωπω η παραπληροφόρηση στην Ελλαδιστάν πάει σύννεφο. :worry: Λοιπόν για να ειπωθούν κάποια πράγματα με το όνομά τους προς τα παιδιά του λυκείου:


  • Τα Πανεπιστήμια στην Ελλάδα δεν ταξινομούνται βάση βαθμολογίας (μορίων) εισαγωγής σε καλά, μέτρια και κακά. Όλα τα Πανεπιστήμια προσφέρουν ισάξιο επίπεδο σπουδών αλλά μπορεί να υπάρχει κάποια σχετική διαβάθμιση η οποία εξαρτάται από το διορισμένο διδακτικό-ερευνητικό προσωπικό, ερευνητικές δημοσιεύσεις,...κτλ θέματα που δεν ανήκουν στα χωράφια του υποψηφίου (και εν ενεργεία) φοιτητή λόγω επιστημονικής άγνοιας. Το θέμα είναι η προσωπική προτίμηση του κάθε μαθητή. Ο καθένας επιλέγει εκείνο που τον εκφράζει αλλά σε καμία περίπτωση ένας που επέλεξε Γεωλογικό (χαμηλά μόρια εισαγωγής) δεν θα βγει λιγότερος από έναν που επέλεξε Ιατρική (ψηλά μόρια εισαγωγής). Τα μόρια εισαγωγής δείχνουν μια στρεβλή εικόνα της αγοράς εργασίας από κάποια "παπαγαλάκια" που κατευθύνουν τις μάζες μαθητών χωρίς να αναλαμβάνουν τα μετέπειτα εργασιακά ρίσκα των αποτυχημένων επιλογών.
  • Το επίπεδο γνώσεων στα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι αρκετά υψηλό σε όλες τις επιστήμες από εκείνες με μόρια εισαγωγής 13.000 μέχρι 19.999. Αυτό σημαίνει ότι το κοντέρ των μορίων μηδενίζει στο πρώτο εξάμηνο. Από εκεί και πέρα ξεκινάει μια νέα διαδρομή γνωστή ως φοιτητική ζωή η οποία εκτός της "διασκέδασης" έχει πολύ διάβασμα και πολύ ζόρι όσο περνάνε τα χρόνια. Οι απαιτήσεις στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο, είναι πολλές. Με πορδές πτυχίο δεν έχει. Αυτό σημαίνει ότι ένας που εισήχθει με 19.999 μόρια δεν σημαίνει ότι είναι ικανός να τελειώσει το Τμήμα στο οποίο πέρασε. Αν κοπριτέψει θα γίνει φοιτητής πάτος.
  • Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι στα Πανεπιστήμια εισάγονται φοιτητές με χαμηλό επίπεδο γνώσεων ασχέτως αν έβγαλαν 19.999 μόρια, οπότε η επιστήμη έχει προσαρμοστεί στο επίπεδο των φοιτητών. Κανονικά έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο, δηλ., ο φοιτητής να προσαρμόζεται στο επίπεδο της επιστήμης αλλά στην Ελλαδάρα μας, η λέξη "σοβαρότητα" στην επιστήμη είναι άγνωστη για x,y,z λόγους που έχουμε ήδη αναλύσει διεξοδικά σε άλλα topics του φόρουμ.
  • Οπότε εσύ κοίταξε να εισαχθείς σε κάποιο Τμήμα που να σε εκφράζει κυρίως και όχι με κριτήριο τα μόρια των πανελληνίων. Το κριτήριο αυτό (μόρια των πανελληνίων) είναι ένα λανθασμένο κριτήριο επιλογής γιατί πολύ απλά η επιστήμη που θα σπουδάσεις πολλές φορές δεν είναι αυτή που φανταζόσουν πριν εισαχθείς στο Πανεπιστήμιο. Σε μεγάλο βαθμό, οι απόφοιτοι λυκείου (αλλά και εν ενεργεία φοιτητές) αγνοούν την επιστήμη που επέλεξαν να σπουδάσουν γι' αυτό πολλές φορές βρίσκονται προ εκπλήξεων ευχάριστων ή δυσάρεστων. Εννοώ ότι κανένα παιδί δεν έχει αναρωτηθεί αν είναι σε θέση να διεκπεραιώσει την επιστήμη που επέλεξε να σπουδάσει λόγω της ηλικιακής ανωριμότητας. Πολλοί εισάγονται στο Πανεπιστήμιο και λίγοι αποφοιτούν. Ανησυχητικά μεγάλο ποσοστό φοιτητών χάνει την μπάλα στο ενδιάμεσο των σπουδών και τα παρατάει τελείως, γι' αυτό έχουμε και τους "αιώνιους" φοιτητές. Βέβαια συμβαίνουν και πολλά ευτράπελα στην Ελλάδα, όπως πολλές καταλήψεις,...κτλ οι οποίες δυσχεραίνουν την ομαλή διδακτική διαδικασία...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
:-) Ευχαριστω για την στιρηξη !! Καλο Πανεπιστγημιο εννοω Νομικη εκει που θελω να περασω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ελπίδα να ξέρεις πως όλα στο τέλος κρίνονται... Και η αδερφή μου ήταν μαθήτρια του 18 και στο τέλος πήγε και έγραψε 19και βάλεεεεεεε....:hmm: Μια φίλη της, που ήταν η κλασική σημαιοφόρος, απουσιολόγος φλοράκι κτλ το πήρε πολύ χαλαρά το θέμα υπερτιμόντας τον εαυτό της και έχασε πολλά μόρια από θέματα που πίστευε ότι δεν θα πέσουν. Το αποτέλεσμα ήταν να γράψει 1000 μόρια περίπου λιγότερο από το αστέρι μου....:redface:


Επίσης όπως είπαν παραπάνω, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥ 20! Παρ' όλα αυτά, μπορούμε να έχουμε όλοι αξιοπρεπέστατη εικόνα στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καλο Πανεπιστγημιο εννοω Νομικη εκει που θελω να περασω εγω...

Ενώ οι άλλες επιστήμες του Πανεπιστήμιου όπως φιλολογία, κοινωνιολογία, πληροφορική,...κτλ είναι κακό Πανεπίστημιο; :worry:

Μια άλλη ερώτηση:
Η νομική σε ελκύει σαν επολογή λόγω πολλών μορίων και καθιερωμένης Ελληνικής λογικής (π.χ. πρότυπο καλής μαθήτριας, καλοί βαθμοί, ψηλό τουπέ στον κοινωνικό περίγυρο,...κτλ) ή λόγω καθεαυτό επιστήμης και επαγγέλματος;

Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να μην σου ταιριάζει σαν σύνολο (δηλ., επιστήμη και επάγγελμα);

Να ξέρεις ότι πολλοί άνθρωποι σπουδάζουν κάτι και αποτυγχάνουν μετά στον εργασιακό στίβο. Άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο πράγμα η δουλειά μετά τις σπουδές.

Εξάλλου η κάθε επιστήμη είναι άγνωστη για έναν απόφοιτο λυκείου. Καμία σχέση με τις όποιες φήμες ακούγονται γύρω από κάθε επιστήμη (π.χ. φυσική, βιολογία, κοινωνιολογία,...κτλ). Σχεδόν όλες είναι απλά φήμες και φθηνά ψέματα. Όσοι είναι έξω από το χορό πετάνε αρλούμπες και εννοώ τα φροντιστήρια και άσχετους που δίνουν "συμβουλές" μηχανογραφικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
nPb Φυσικα και η νομικη με ενδιαφερει ως επιστημη καλε...!! Και επειδη η αδερφη μου σπουδαζει και βλεπω τα βιβλια + τις σπουδες με ενδιαφερει παρα ΠΟΛΥ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
nPb Φυσικα και η νομικη με ενδιαφερει ως επιστημη καλε...!! Και επειδη η αδερφη μου σπουδαζει και βλεπω τα βιβλια + τις σπουδες με ενδιαφερει παρα ΠΟΛΥ!!

Όσου γνωρίζω αυτό λένε. Η αποτυχημένη εξεταστική, η μη έγκαιρη αποφοίτηση και η επαγγελματική δυσχέρεια δείχνουν ότι στοιχειωδώς ελάχιστοι ενδιαφέρονται για την νομική ως επιστήμη. Μην τρέφουμε αυταπάτες. Ρωτείστε την πλειοψηφία των φοιτητών στην Ελλάδα από το 3ο έτος και άνω να σας πουν πως την βλέπουν σαν επιλογή. :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ok nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nazgul1

Νεοφερμένος

Ο Nazgul1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γαμώ την κωλοελλάδα, γαμώ τα σχολεία και το εκπαιδευτικό σύστημα, γαμώ την τρέλα μου γαμώ.
Είναι τραγικό αυτό που διάβασα...Δείτε πού καταντήσαμε, να δημιουργεί το σχολείο κόμπλεξ για τους βαθμούς που προέρχονται
κατά ένα τεράστιο ποσοστό στην ικανότητα παπαγαλίας. Από μικροί στον ανταγωνισμό και την καταπίεση...

ΞΕΚΟΛΛΑ ΜΙΚΡΗ, διάβασε ό,τι μάθημα γουστάρεις για όσο γουστάρεις, ασχολήσου με ό,τι σε ευχαριστεί γενικά
και γράψε τους βαθμούς στα @@ σου.Δεν είναι κατ' ανάγκη μορφωμένος ούτε ολοκληρωμένος ούτε ικανοποιημένος με τον εαυτό του όποιος βγάζει 20.έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γαμώ την κωλοελλάδα, γαμώ τα σχολεία και το εκπαιδευτικό σύστημα, γαμώ την τρέλα μου γαμώ.

Eιδικά στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο θα δει(ς) σε μεγάλη έκταση την κωλοελλάδα και την κακή λειτουργία του Εκπαιδευτικού συστήματος. :) Ο Έλληνας λειτουργεί εκ φύσεως χαζά, παράλογα και λανθασμένα γι' αυτό και η πλήρης απαξίωση θεσμών, η απουσία προσανατολισμών,...κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
μία συμβουλή και από μένα... μη σε νοιάζουν οι βαθμοί των άλλων... δεν παίζουν κανένα ρόλο... ωραία, θα έχει καλύτερο βαθμό απολυτηρίου... ε,και??
θα δεις ότι όταν μπεις σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο ο βαθμός τους σχολείου δε θα παίζει κανένα ρόλο... κανένα απολύτως... θα είστε όλοι στο ίδιο επίπεδο... φυσικά, άλλοι θα είναι καλύτεροι και άλλοι χειρότεροι στη πορεία, αλλά αυτό δε θα έχει να κάνει με το βαθμό του λυκείου... οπότε do your best για να μπεις εκεί που θέλεις, και άσε τον άλλον να βγάζει 25... όλα στο μέλλον θα κριθούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top