Καλύτερο μουσείο του κόσμου το νέο Μουσείο της Ακρόπολης!

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Τρίτη, 9 Νοεμβρίου 2010

Kαλύτερο μουσείο του κόσμου το νέο Μουσείο της Ακρόπολης


Image via Wikipedia
Ως το καλύτερο μουσείο του κόσμου ψηφίστηκε το νέο Μουσείο της Ακρόπολης από τα περισσότερα από 500 μέλη της Ένωσης Βρετανών Δημοσιογράφων που ασχολούνται με το τουριστικό ρεπορτάζ.

Το βραβείο παρέλαβε εκ μέρους της ελληνικής κυβέρνησης ο υφυπουργός Τουρισμού κ. Γιώργος Νικητιάδης ο οποίος στη σύντομη ομιλία του τόνισε ότι η βράβευση αυτή ανοίγει το δρόμο για την επιστροφή των Γλυπτών του Παρθενώνα.

All is culture

https://allisculture.blogspot.com/2010/11/k.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Χμ.

Αν σου είναι εύκολο βάλε και το link από το site που βρήκες το άρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
να και ενα καλο νεο.επιτελους να επιστραφουν τα κλεμμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Χμ.

Αν σου είναι εύκολο βάλε και το link από το site που βρήκες το άρθρο.

Έβαλα, αν και έγραφα την πηγή, All is Culture

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
να και ενα καλο νεο.επιτελους να επιστραφουν τα κλεμμενα!

όντως είναι καλό νέο και το σωστό θα ήταν να επιστραφούν τα κλεμμένα ,
δυστυχώς όμως -κατά τη γνώμη μου πάντα-δεν νομίζω ότι πράγματι θα επιστραφούν.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Septagram

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Δεν τα επιστρεφουν διοτι δεν ειμαστε σοβαρο κρατος... και δεν εχουν αδικο εδω που τα λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δε θέλω να είμαι ο αντιρρησίας της υπόθεσης, (και πολύ θα ήθελα να επιστραφούν τα Ελγίνεια, αλλά αυτό το βραβείο δεν μας προσθέτει και πολλά) αλλά με ποια κριτήρια ακριβώς κρίθηκαν οι υποψηφιότητες; Γιατί αν εξαιρέσουμε κάτι τεχνογνωσίες συντήρησης που τις είχαμε και πριν, το μουσείο είναι απαράδεκτο από πολλές απόψεις.:)


--------------------------------------
Και παρακαλώ όποιος έχει αντίρρηση να τη λέει και να μην κρύβεται πίσω από τα thumbs up/down.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
εγώ δεν έχω επισκεφθεί το μουσείο της ακρόπολης έτσι ώστε να μπορώ να πω αν είναι όντως απαράδεκτο ή όχι
όμως από τη στιγμή που το ψήφισαν ως το καλύτερο μουσείο του κόσμου κανονικά θα έπρεπε να τα επιστρέψουν άσχετα με το εαν πράγματι θα το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
εγώ δεν έχω επισκεφθεί το μουσείο της ακρόπολης έτσι ώστε να μπορώ να πω αν είναι όντως απαράδεκτο ή όχι
όμως από τη στιγμή που το ψήφισαν ως το καλύτερο μουσείο του κόσμου κανονικά θα έπρεπε να τα επιστρέψουν άσχετα με το εαν πράγματι θα το κάνουν.

Τα μάρμαρα θα έπρεπε να επιστρέψουν ακόμη κι αν δεν είχαμε μουσείο και τα ξανατοποθετούσαμε πάνω στο κτίριο.
Τα επιχειρήματα της πλευράς που υποστηρίζει την επιστροφή δεν αυξήθηκαν σημαντικά με το βραβείο αυτό, απλά στην Ελλάδα μας αρέσει να μεγαλοποιούμε τα πάντα και να δημιουργούμε ελπίδες για νίκες από το ελάχιστο.


Άρα να υποθέσω πως δεν είχες λόγο να πατήσεις το tumbs down ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά από καθαριότητα σκίζει πάντως το μουσείο... Την ημέρα που είχα πάει, στις τουαλέτες επικρατούσε κατάσταση "κίτρινου παραδείσου" (καταλάβατε τι εννοώ) και υπήρχε παντού σκόνη... Κατά τ'άλλα το περιεχόμενο του μουσείου είναι ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top