Θεωρείτε ότι θα πρέπει να πάμε σε πρόωρες εθνικές εκλογές?

Θεωρείτε ότι θα πρέπει να πάμε σε πρόωρες εθνικές εκλογές?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Ναι

    Ψήφοι: 4 12.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 15 46.9%
  • Να γίνει δημοψήφισμα για το μνημόνιο

    Ψήφοι: 5 15.6%
  • Δημοψήφισμα για μνημόνιο και if fail,τότε εκλογές

    Ψήφοι: 3 9.4%
  • Spongebob Squarepants (ΔΞ/ΔΑ)

    Ψήφοι: 5 15.6%

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Αν όμως όταν έρθει η ώρα να πάμε στρατό ή να βρούμε καμιά δουλειά (ή τέλος πάντων όταν θέλουμε να πετύχουμε κάτι που σχετίζεται με το Δημόσιο) και υπάρχει κάποιος γνωστός γνωστού κάποιου βουλευτάκου, τότε δε θα πούμε όχι αν μπορεί να μας βοηθήσει να βολευτούμε. :upside:
γιατί να μην πούμε?,ποτέ δεν έγλειψα τα αρχίδια κανενός και ούτε πρόκειται ,προτιμώ να ψοφήσω.
εδώ σου λέω η γιαγιά μου ήταν υποψήφια και δεν πήγα να την ψηφίσω,φυσικά με κρατάει μούτρα τώρα αυτή και όλο το σόι.

ΠΑΣΟΚ όμως θέλουμε? :P (ακόμα και στο δικό μου thread,δεν άντεξα να μην τρολλάρω)

όχι φυσικά ,το μεγάλου ντου για τη λευτεριά θέλουμε.Φίλε άσε μεγαλύτερος ουτοπιστής από εμένα δεν υπάρχει(αυτό μου το λένε) για αυτό μην προσπαθείς να με προσαρμόσεις.

χαχαα και εγώ δεν κρατιέμαι ,σε πολλά ποστ γράφω μαλακίες και τρολλάρω.:D

μην τολμήσει κανένας πούστης να διαγράψει αυτά που έγραψα θα τον γ.....ω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
γιατί να μην πούμε?,ποτέ δεν έγλειψα τα αρχίδια κανενός και ούτε πρόκειται ,προτιμώ να ψοφήσω.

Μπράβο, αλλά επέτρεψέ μου να σου πω ότι είσαι λίγο μικρός για να λες κάτι τέτοιο.
Σου εύχομαι πραγματικά μετά από 10 χρόνια να μπορείς να ισχυριστείς το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Φαίνεται όποιος τρώει κύριε Πάγκαλε. :P

Ο Πάγκαλος ή Πάγκακος καλύτερα, αλλά τι φταίει και αυτός; :D :D Ο άνθρωπος την δουλειά του κάνει. :D

Που λες koum, o Πάγκακος, είχε πει πέρυσι σε ημερίδα για την οικονομική κρίση στην Ν.Ευρώπη ότι η Ελλάδα τον Φεβρουάριο του 2011 θα είναι μια διαφορετική Ελλάδα (όχι προς το καλύτερο φυσικά). Το άκουσα στις ειδήσεις στον ΑΝΤ1 τυχαία, από τον ίδιο. Δεν μπόρεσα να μαντέψω τι εννοούσε. :hmm:Πάρτε το χαμπάρι φίλτατοι, η Ευρώπη θα έχει δυο ζώνες. Ο πλούσιος βορράς και ο φτωχός νότος. Η Ελλάδα απλά θα γλείφει τα κόκκαλα από τα τραπέζια των πλουσίων χωρών με μόνιμες δημοσιονομικές υποβαθμίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μπράβο, αλλά επέτρεψέ μου να σου πω ότι είσαι λίγο μικρός για να λες κάτι τέτοιο.
Σου εύχομαι πραγματικά μετά από 10 χρόνια να μπορείς να ισχυριστείς το ίδιο.

και εγώ το ίδιο μου εύχομαι,σε ευχαριστώ για την ευχή.:),θα προσπαθήσω να το λέω πάντα αυτό που είπα σήμερα, είναι κάτι που αξίζει να παλεύεις για να το διατηρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πάρτε το χαμπάρι φίλτατοι, η Ευρώπη θα έχει δυο ζώνες. Ο πλούσιος βορράς και ο φτωχός νότος. Η Ελλάδα απλά θα γλείφει τα κόκκαλα από τα τραπέζια των πλουσίων χωρών με μόνιμες δημοσιονομικές υποβαθμίσεις.

Και γι'αυτό ποιος φταίει?Οι "κακοί ξένοι" ή μήπως μόνοι μας βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Και προωρες εκλογες να διεξαχθουν δεν θα αλλαξει κατι.

Ειτε θα βγει το πασοκ, οποτε συνεχιζεται η ιδια πολιτικη, ειτε θα βγει η νδ, η οποια, παρ' ολο που αυτη τη στιγμη κατακρινει τις δραστηριοτητες του πασοκ, θα κανει ο,τι ακριβως θα εκανε κι ο τζεφρυ (=γιωργος παπανδρεου) αν βρισκοταν στη εξουσια, με τον ιδιο τροπο που και ο τζεφρυ κανει αυτη τη στιγμη ακριβως ο,τι θα εκανε η φαλαινα ορκα αν βρισκοταν στην εξουσια και δεν ειχε αποσυρθει στα πισω πισω εδρανα της βουλης.
Καποιο αλλο κομμα αποκλειεται να βγει, εκτος κι αν κανει κανενα πραξικοπημα ο καρατζαφυρερ, οποτε, κοινως, την κατσαμε τη βαρκα :P

Συνοψιζοντας, κατα τη γνωμη μου, απλως δεν εχει σημασια. Μονο τα προσωπα, τα ονοματα και οι φατσες ισως αλλαξουν. Τα μυαλα (τα ποια;;; :confused:) θα μεινουν ιδια.

Γενικα η """""""""πολιτικη""""""""" στην ελλαδα εχει βρει αδιεξοδο και απλως βαραει το κεφαλι της (και το δικο μας μαζι) στον τοιχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι απαραίτητα κακό να συνεχιστεί η μνημονιακή πολιτική.Lately,έχει γίνει ιδιαίτερα in fashion το κράξιμο του μνημονίου και των "αντιλαϊκών μέτρων",χωρίς όμως να υπάρχει κάποια γόνιμη counter-proposal.Δηλαδή χωρίς τη στήριξη της Ε.Ε. και του Δ.Ν.Τ.,την αποδοχή δηλαδή του μνημονίου,πως θα μειωθεί το έλλειμα και το debt της Ελλάδας?Πως θα πέσουν τα spreads ώστε να μπορούμε να δανειστούμε ξανά απ'τις international markets?Υπάρχει άλλη λύση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Απ' οσο ξερω η αργεντινη δεινοπαθησε με το δντ. Το ιδιο και πολλες αλλες χωρες που (αν οχι ολες οσες) το ακολουθησαν.
Στα ορια του υπαρχοντος συστηματος αλλη λυση δεν φαινεται να υπαρχει, σαφως. Εξαλλου οικονομολογος δεν ειμαι για να ξερω τι ακριβως παιζει.
Παρ' ολα αυτα αναζητηση εξω απο αυτα (τα ορια) ισως φανει αποδοτικη και συμβαλλει οχι μονο στο να επιβιωσουμε την κριση, αλλα και στο να βγουμε ακομα δυνατοτεροι. Βεβαια κατι τετοιο εχει το μειονεκτημα του τεραστιου κοστους (απο ολες τις αποψεις), αφου οι πιθανοτητες να οδηγησει σε μεγαλη επιτυχια και σε παταγωδη αποτυχια ειναι εξισου ιδιες.
Οσο για κατι πιο συγκεκριμενο, μη ζητησεις... αν (που δεν προκειται να) τυχει κατι τετοιο, τοτε θα προκυψει κατι που δεν εχει ξανασυμβει, αρα δεν ειμαι σε θεση να το περιγραψω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
In short,μου λες ότι δεν έχεις μία βιώσιμη better alternative,πέραν από αφηρημένες εικασίες για "έξω από τα όρια" αυτού του συστήματος.Όπως καταλαβαίνεις,δεν προτίθεμαι να στηρίξω κάτι τόσο φλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Αν ειχα βιωσιμη εναλλακτικη δεν θα ημουν εδω που ειμαι τωρα ;)
Και οπως ειπα πιο πριν, οικονομολογος δεν εχω σπουδασει για να ξερω πως ρυθμιζονται τα χρεη, σε κοσμο που ειναι οπως ειναι ο δικος μας τωρα δε θελω να ζω για να υποστηριζω κινησεις που απλως τον συντηρουν (μαζι με ολη του την καταντια και τη μιζερια), οποτε... αρκουμαι στις εφηβικες ( ; ), αφηρημενες, ου-τοπικες και φλου εικασιες χωρις να περιμενω απο κανεναν να μου αποδειξει οτι δεν εχουν βαση. Το ξερω ηδη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
έχω βαρεθεί ειλικρινά σ'αυτή τη χώρα οι πολιτικοί να μην μπορούν να φερθούν υπεύθυνα. ο λαός σε εμπιστεύτηκε (άσχετα που εσύ τον γάμησες στην πορεία) να κυβερνήσεις για 4 γαμημένα χρόνια. είναι δειλία και ανευθυνότητα, κάθε φορά που τα βλέπουν σκούρα, να κάνουν εκλογές για να μεταβιβάσουν την ευθύνη σ'άλλο κόμμα. πέραν, φυσικά, του γεγονότος ότι το σύνταγμα παραβιάζεται συστηματικά. στην τελική εάν δεν ήθελες να πάρεις ευθύνες, ας μην κατέβαινες. ήξερες ότι είχες να αντιμετωπίσεις ένα χάος. ορίστε, τώρα σου δίνεται η ευκαιρία να αποδείξεις τι σόι πολιτικός είσαι. στα εύκολα και στα όμορφα όλοι καλοί πολιτικοί είναι. το θέμα είναι τι κανεις τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,προς θεου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Tο θέμα είναι να μην αποτύχουν τα μνημονιακά μέτρα. Αν αποτύχουν, τότε πάψει ο δανεισμός στην χώρα μας και θα αρχίσουν οι στάσεις πληρωμών των πάντων. Δεν θέλω να σκεφτώ την εικόνα εκείνης της περιόδου. Στο παρελθόν η χώρα μας είχε ξαναμπει στην εποπτεία του ΔΝΤ, μόνο που τότε λεγόταν ΔΟΕ (Διεθνής Οικονομικός Έλεγχος) με σκοπό να μπορέσει να πληρώσει την πολεμική αποζημίωση στην Τουρκία από τον πόλεμο του 1897 και να μειώσει τα ελλείματα (με την γνωστή φράση του Τρικούπη,...κτλ). Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Ποτέ όμως η Ελλάδα δεν καταστράφηκε. Μέσα από τις φουρτούνες, ξαναβγήκε αλώβητη και συνέχισε μια πορεία...φτώχειας, πολέμων, πολιτικών ασταθειών, εικονικού νεοπλουτισμού. Τι άλλο μένει τώρα, που δεν το έχει ζήσει η χώρα μας;

Χωρίς μνημονιακό έλεγχο, Εύδοξο δεν θα είχαμε...;) Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ωραιοποιήσω την κατάσταση, αλλά κάποια θετικά βήματα προς την τεχνολογική πρόοδο και γραφειοκρατική εξυγίανση πρέπει να τα βλέπουμε και να τα στηρίζουμε. Ίσως το ΔΝΤ να είναι μια ευκαιρία έστω και με την τεχνική του "μπαμπούλα", να αλλάξουν κάποιες κεκτημένες ισοβίως οθωμανικές συμπεριφορές που είναι καταστροφικές για το κοινωνικό σύνολο. Ίσως η Ελλάδα, αποκτήσει υποδομές επιτέλους σε θέματα όπως κτηματολόγιο (είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρώπη από το 1800 που δεν έχει κτηματολόγιο), παιδεία, υγεία, δημόσια καθημερινότητα του πολίτη. Επιτέλους μια Ελλάδα, να μπορέσει κάποια στιγμή προσφέρει τις παροχές που προσφέρει η Δανία ή η Ελβετία στους πολίτες της...και όχι να τους καταδυναστεύει το μέλλον. Προσωπικά πιστεύω ότι με το ΔΝΤ, ασχέτως αν περάσουμε την 25ετία της απόλυτης φτώχειας, τουλάχιστον τα εγγόνια μας να ζήσουν σε μια πιο ανθρώπινη Ελλάδα με τις αξίες που είχε στο μακρυνό παρελθόν και όχι με την σημερινή ηθικοπνευματική κατάντια. Πάντα, μετά από μια μπόρα υπάρχει η λιακάδα. Δεν γίνεται η φτώχεια να παραμείνει μόνιμη. Θα γίνουν κάποιες αιματηρές θυσίες αλλά θα τεθούν σωστές βάσεις, από εκείνες που δεν διαθέτουμε ως χώρα, γιατί ως γνωστό και τον Ι.Καποδίστρια τον φάγαμε (Ελληνική διχόνοια). Δεν γίνεται να απαιτούμε αλλαγές, προόδους, άλματα,...κτλ χωρίς να υπάρχουν αλλαγές, χωρίς να τηρούνται οι νόμοι, χωρίς να υπάρχει αξιοκρατία, χωρίς να ανοίξει μύτη...κτλ και να θέλουμε να μοιάσουμε σε χώρες που είναι 60 χρόνια μπροστά σε υποδομές. Χώρες που τότε που έπρεπε, θεμελίωσαν ισχυρό κοινωνικό ιστό χωρίς κομματικά φέουδα και οικογενειοκρατίες πάσης φύσεως...αποβάλλοντας κάθε στοιχείο διαφθοράς με οποιοδήποτε κόστος.

Η Ελλάδα ανήκει στην Ευρώπη και χάρη σε αυτήν υφίσταται η Ευρώπη σαν πολιτισμικός όρος. Δεν γίνεται Ευρώπη χωρίς Ελλάδα, όταν για παράδειγμα ο Γάλλος αρχηγός κόμματος της αντιπολίτευσης στην Γαλλία, μιλάει απταίστως αρχαία Ελληνικά και γνωρίζει επιστημονικά πλήρως την αρχαία Ελληνική γραμματεία...που Έλληνας φιλόλογος μπορεί να κάνει λάθη στην αρχαία σύνταξη. Αν εμείς με την καταστροφική τρέλα μας, την μιζέρια μας, τον λαϊκισμό μας,...κτλ θέλουμε να διαλυθούμε δεν θα μας αφήσουν οι ξένοι πραγματικοί φιλέλληνες. Μας χρειάζονται εκείνοι, διότι εκείνοι ξέρουν τι σημαίνει να είσαι Έλληνας. Εμείς που δεν ξέρουμε τι σημαίνει, ας μείνουμε μόνο στον ανεξέλεγκτο καταναλωτισμό των εμπορευμάτων τους, στις πιστωτικές κάρτες, στο big brother, στα exit polls, στον Άδωνι, στην Αλέκα, στον Αλέκο, στον Πάγκαλο, στην Μανωλίδου,...κτλ. Μην τα βλέπουμε μόνο μαύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Χωρίς μνημονιακό έλεγχο, Εύδοξο δεν θα είχαμε...;)
δεν ειχα ιδεα γ κατι τετοιο. τι εννοεις? νομιζα πως το μνημονιο αφορουσε μονο στα οικονομικα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πάμε καλά; Έχουμε τόσα χρέη και θέλουμε να κάνουμε και άλλες εθνικές δαπάνες με εκλογές κάθε χρόνο;
Ο λαός που ψήφισε-εμπιστεύτηκε το προηγούμενο έτος,τον Γεώργιο Παπανδρέου ως πρωθυπουργού του Ελληνικού "γαλαζοπράσινου χάους" , για να κλείσει καμιά τρύπα επιτέλους , γιατί μπαλόνι είμαστε και αρχίζουμε να ξεφουσκώνουμε με όλο και πιο ταχύς ρυθμούς , μέσα σε ένα χρόνο μαζί με τις δημοτικές-περιφερειακές εκλογές , μας βάζει -τάχα μου- ένα δίλλημα και άντε πηγαίνετε να ψηφίσετε ..... Και αν δεν μου δώσετε πάλι ψήφο εμπιστοσύνης , τότε πάμε σε πρόωρες (συσπείρωση των ΠΑΣΟΚων) . Αντισυνταγματικό -μου φαίνεται- , κάθε χρόνο και απο εκλογές , δηλαδή ο Καραμ***κας , έφυγε με ελαφρά πηδηματάκια και αφού ξεζούμισε την Ελλάδα (όχι μόνο αυτός) , έριξε το μπαλάκι στον Παπανδρέου , να κάνει τι ; Έδωσε ψεύτικα νούμερα-στοιχεία (η Ν.Δ) και αυτό συνεπάγεται με απραγματοποίητες υποσχέσεις (του ΠΑ.ΣΟ.Κ) . Ας κάνει την δουλειά του, χίλιες φορές τον προτιμώ απο τον Σαμαρά....ναι θα μου πει κάποιος "και οι δύο-όλοι τα ίδια σκατά είναι" , απάντηση μου : Με αυτό το σύστημα που έχουμε...τι να κάνουμε ... αποχή;;; Που έφτασε στο 50%+? Είναι τρόπος διαμαρτυρίας?? I don't think so. Η αποχή μόνο στα νούμερα μένει....και το 2% να ψηφίσει πάλι θα εκλεγεί κυβέρνηση.Επιπρόσθετα, δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους σε ένα καζάνι.Θεωρώ πιο ικανό τον Παπανδρέου για να αντιμετωπίσει τα προβλήματα του ήδη διεφθαρμένου-χρεοκοπημένου κράτους!Άλλο το τι θα κάνει...θα το δούμε στην πορεία.Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω....βάλε το δίλλημα με δημοψήφισμα, τι θα σου αποδείξουν οι πρόωρες; Και -αν βγείς- ; Ότι συμφωνεί μαζί σου το κράτος και θα κάνεις αυτά που θέλεις; LOL
Ο λαός πάντα και για πάντα θα αποφασίζει όσο έχουμε έστω στα χαρτιά δημοκρατία.
Ειλικρινά , απορώ επίσης, και για το ποσοστό της Χ.Αυγής στην Αθήνα , εν ονόματι θεού , τόσα ρατσιστικά και κυνικά σκυλιά μαζεύτηκαν στην Ελλάδα; Απορώ
Σε ότι δε συμφωνούμε, ας βγούμε στους δρόμους , εμείς έστω οι νέοι και ας προσπαθήσουμε για το μέλλον μας.Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε-ούτε να χωρίσουμε.Χωρίς κομματικές αποχρώσεις (τύπου νεολαία του ΚΚΕ-επαναστάτες).Όλοι βρισκόμαστε στην ίδια βάρκα, όλοι βρισκόμαστε αντιμέτωποι στο αβέβαιο μέλλον.Αδικία, διαφθορά παντού.Όλα αυτά τα αρνητικά πρέπει να αλλάξουν. Και όλα ξεκινάνε απο την ρίζα του κακού, τον λαό.
Δεν εκπροσωπώ κανένα κίνημα ή οτιδήποτε άλλο.Ένας μαθητής Γ'Λυκείου είμαι , σχεδόν ενήλικας , που ζει μέσα στην αβεβαιότητα και το άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Το να γινουν προωρες εκλογες δεν θα επιφερει κατι θετικο... αντιθετως θα αποδιοργανωθει περισσοτερο το κρατος. Η παρουσα κυβερνηση προσπαθει να βγαλει καποια μετρα (οικονομικα και μη), τα οποια θα αναβληθουν αν γινουν προωρες. Παραδειγμα: η κ. υπουργος Παιδειας προτεινει αλλαγες στην εκπαιδευση για το 2013. Ελα μου ομως που τοτε δεν θα ειναι αυτη υπουργος! Διοτι ή θα αλλαξει το κυβερνον κομμα ή θα αλλαξει υπουργος. Τοσο απλα. Αυτη ειναι η αποψη μου.

Και για το ζητημα του δημοψηφισματος ειμαι καθετως κατα. Υπαρχει καμια περιπτωση να ψηφισει ο λαος υπερ του μνημονιου; Εννοειται πως οχι! Αφου αυτος θιγεται απο αυτο. Ειναι σαν την προταση του ΛΑ.Ο.Σ να γινει δημοψηφισμα για το αν θελουμε να μεινουν οι λαθρομεταναστες ή οχι... ποιος θα ψηφιζε υπερ; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
δεν ειχα ιδεα γ κατι τετοιο. τι εννοεις? νομιζα πως το μνημονιο αφορουσε μονο στα οικονομικα θεματα

Το ΔΝΤ ναι αφορά μόνο δημοσιονομικά θέματα. Μέσα σε αυτά υπάρχει και ο έλεγχος της κατανομής των οικονομικών πόρων. Ελέγχεται πλέον ότι δάνειο έρχεται στην Ελλάδα με μορφή ΕΣΠΑ-ΕΠΕΑΕΚ Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,... αλλά και ως συγχρηματοδότηση δημοσίων έργων. Αν δεν υπήρχε ΔΝΤ, ποιος ξέρει τα λεφτά για προγράμματα σαν το Εύδοξος σε ποιες βίλλες εκτός πολεοδομικού σχεδιασμού ή σε ποια σκάφη πολυτελείας θα κατέληγαν. Για να αλλάξουν κολλημένες λανθασμένες νοοτροπίες του προηγούμενου αιώνα, θέλουν φοβέρα. Το ΔΝΤ λειτουργεί ως μπαμπούλας.

Φαντάζεσαι η τωρινή πολιτική ηγεσία να μην είχε τον έλεγχο του ΔΝΤ; Θα ήταν ακριβώς το ίδιο πολιτικό σύστημα 1981-2003, όπου οι σοσιαλήστες, οι δεξιοί θα κατέκλεβαν τον δημόσιο βίο και τους επιτρόπους της Ε.Ε. για δημοσιονομικά θέματα θα τους πήγαιναν στα μπουζούκια, όπως έκανε ο μακαρίτης Ε.Γιαννόπουλος ως υπουργός δικαιοσύνης επί κυβερνήσεων Α.Παπαντρέου-Κ.Σημίτη με παράλληλες πλαστές αναφορές. Επίσης μην ξεχνάμε πόσο άσχετος και ανίκανος ήταν ο Γ.Παπαντρέου όταν ήταν υπουργός παιδείας το 1993-94 σαν γιός του μπαμπά (επί κυβέρνησης του πατέρα του). Η παιδεία ήταν σε μαύρο χάλι. Τώρα απορώ πως τον "κανανέ" πρωθυπουργό...οι ανώτερες οικονομικές-πολιτικές δυνάμεις! Βέβαια από την πίτα μην βγάζουμε απέξω και τα μικρά και αγνά παρθένα κόμματα του κοινοβουλίου...που διέλυσαν κάθε έννοια αξιοκρατίας και προόδου στο όνομα του λαϊκισμού και της ψηφοθηρίας. Το φαινόμενο αφοί Καρατζαφέρης έχει πολύ βαθιές προεκτάσεις στην πρώην ΚΥΠ ειδικά τότε με την δράση της 17 Νοέμβρη. Δεν είναι ο τόσο αγνός δημοσιογραφάκος. Τόσο ο Σπύρος όσο και ο Γιώργος. Αυτό φαίνεται από τα πρόσωπα που αποτελούν και βουλευτές στο κόμμα ΛΑΟΣ.

Παιδιά, η πολιτική είναι άστα να πάνε. Η μόνη επιδίωξη όλων τους είτε κομμουνιστών του καναπέ, είτε των σοσιαλδεξιών του μανικετόκουμπου...είναι η επικράτηση του κόμματός τους και μόνον αυτή. Ενδιαφέρονται αποκλειστικά και μόνο να βγαίνουν στις εκλογές και να είναι πάντα στο κοινοβούλιο. Οπότε γι' αυτό και σκοτώνονυαι μόνο για να λένε τα πιο πετυχημένα ψέματα ώστε να επιτύχουν τα ιδιοτελή οφέλη τους. Ποιος νοιάζεται για τα καθημερινά προβλήματα του μέσου Έλληνα ή των νέων ανθρώπων; Κανένας!!!! Και εσείς και μεις αν ήμασταν πολιτικοί το ίδιο θα κάναμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το να γινουν προωρες εκλογες δεν θα επιφερει κατι θετικο... αντιθετως θα αποδιοργανωθει περισσοτερο το κρατος. Η παρουσα κυβερνηση προσπαθει να βγαλει καποια μετρα (οικονομικα και μη), τα οποια θα αναβληθουν αν γινουν προωρες. Παραδειγμα: η κ. υπουργος Παιδειας προτεινει αλλαγες στην εκπαιδευση για το 2013. Ελα μου ομως που τοτε δεν θα ειναι αυτη υπουργος! Διοτι ή θα αλλαξει το κυβερνον κομμα ή θα αλλαξει υπουργος. Τοσο απλα. Αυτη ειναι η αποψη μου.

Και για το ζητημα του δημοψηφισματος ειμαι καθετως κατα. Υπαρχει καμια περιπτωση να ψηφισει ο λαος υπερ του μνημονιου; Εννοειται πως οχι! Αφου αυτος θιγεται απο αυτο. Ειναι σαν την προταση του ΛΑ.Ο.Σ να γινει δημοψηφισμα για το αν θελουμε να μεινουν οι λαθρομεταναστες ή οχι... ποιος θα ψηφιζε υπερ; :/:

Με την ίδια λογική, υπάρχει καμιά περίπτωση ο λαός να ξεσηκωθεί; (Όχι,σαν μαζόχες που είμαστε,καθισμένοι μπροστά σε μια τηλεόραση,άπραγοι + κοιμισμένοι)
Συμφωνώ εν μέρει, εγώ προσωπικά ,πάντως, δε μίλησα καθαρά για το δημοψήφισμα περί του μνημονίου, αλλά με το τρόπο που τέθηκε αυτό το δίλλημα, που για μένα δεν ευσταθεί.Ότι είναι να το κάνει , θα το κάνει έτσι και αλλιώς.Δεν χρειάζεται την επιβεβαίωση ολόκληρων και δαπανηρών πρόωρων εκλογών.
Όσο για τα δημοψηφίσματα περί ανάδειξης του ρατσισμού και κυνισμού της Ελλάδος , από τέτοιου είδους σκυλοκόμματα όπως το ΛΑΟΣ , κανένα σχόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και για το ζητημα του δημοψηφισματος ειμαι καθετως κατα. Υπαρχει καμια περιπτωση να ψηφισει ο λαος υπερ του μνημονιου; Εννοειται πως οχι! Αφου αυτος θιγεται απο αυτο. Ειναι σαν την προταση του ΛΑ.Ο.Σ να γινει δημοψηφισμα για το αν θελουμε να μεινουν οι λαθρομεταναστες ή οχι... ποιος θα ψηφιζε υπερ; :/:

Εγώ, και στα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top