Εφηβεία και κάπνισμα

bill13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι σχετικά καινούργιος στο forum και θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας ένα θέμα που πιστεύω ότι είναι πολύ επίκαιρο στην εποχή μας και με απασχολεί πολύ. Το πρόβλημα πιστεύω το γνωρίζεται όλοι και το συναντάται καθημερινά οι περισσότεροι από εσάς.
Ας αρχίσουμε λοιπόν, βλέπω πολλούς εφήβους της ηλικίας μου οι οποίοι καπνίζουν συστηματικά (ολόκληρα πακέτα δηλαδή) και όχι 1-2 τσιγάρα. Επίσης πολλοί από τους φίλους μου το κάνουν αυτό αγνοώντας τις συνέπειες του καπνίσματος στο μέλλον.
Ναι, το παραδέχομαι ότι έχω κάνει και εγώ μεροικές "τζούρες" επειδή με πίεσαν λέγοντας μου ότι χαλάω τη παρέα. Αλλά το σιχάθηκα από την πρώτη στιγμή. Και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά τα άτομα καπνίζουν, τι καταλαβαίνουν; Εγώ από προσωπική εμπειρία νομίζω ότι είναι από τα πιο αηδιαστικά πράγματα που έχω δοκιμάσει στην ζωή μου. Γιατί όμως να συνεχίζουν;;; σπαταλόντας τόσα λεφτά και καταστρέφοντας την υγεία τους για να εισπνεύσουν καπνό!!!!
Από τότε που δοκίμασα δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου και δεν με ένοιαζε ότι και να μου έλεγαν περί σπάσιμο της παρέας και τέτοιες βλακείες... Το πιο σπαστικό όμως είναι ότι όταν τους ρωτάς γιατί καπνίζουν οι περισσότεροι απαντάνε: ότι εσύ που δεν καπνίζεις δεν καταλαβαίνεις και ότι εγώ ρε βλάκα καπνίζω 2 χρόνια και ότι έχω προβλήματα (τι προβλήματα ρε;;; 15 χρονών είσαι!!! όταν πας δηλαδή στα 30 τι θα κάνεις;;;;) . <- ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!!!!
Όλοι ξέρουμε ότι το κάνουν για δήθεν μαγκιά... Αλλά εγώ δεν καταλαβαινω που την βρίσκουν τη μαγκιά στο τσιγάρο!!! Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου περισσότερο μάγκα από αυτούς που χαλάνε τα χρήματα τους αλλά το κυριότερο ότι καταστρέφουν την υγεία τους για να πουλήσουν και καλά μαγκιά!!!!!
Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για αυτό το θέμα και να μου απαντήσετε εσείς οι καπνιστές ποιός είναι ο λόγος που καπνίζεται.
Όλες οι απαντήσεις είναι δεκτές.

Ευχαρίστώ

Υ.Γ δεν ξέρω εαν υπάρχει ήδη αυτό το θέμα. Εαν υπάρχει πείτε το και συγχωρέστε με καθώς σας είπα ότι είμαι καινούργιος και δεν έχω διαβάσει πολλά threads.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
όπως τα λες είναι....
και εγώ για μαγκιά το άρχισα και τώρα αρχίζω και τη χάνω....
όταν νιώθω περίεργα τα σωθικά μου....
αυτά κράτα από εμένα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matasiros

Νεοφερμένος

Η matasiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
και εγώ "κάνω" 1-2 τη βδομάδα επειδή μπορεί να έχει μία φίλη μου αλλά σίγουρα κάνω και χωρίς αυτό!
και εγώ αναρωτιέμαι που κρύβεται η μαγκιά σε αυτό το πράγμα...
δεν θέλω να δεσμευτώ με το τσιγάρο και προσπαθώ να μην το έχω ανάγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
και εγώ "κάνω" 1-2 τη βδομάδα επειδή μπορεί να έχει μία φίλη μου αλλά σίγουρα κάνω και χωρίς αυτό!
και εγώ αναρωτιέμαι που κρύβεται η μαγκιά σε αυτό το πράγμα...
δεν θέλω να δεσμευτώ με το τσιγάρο και προσπαθώ να μην το έχω ανάγκη

όλοι σχεδόν έτσι αρχίζουν..., μόνο πρόσεχε, γιατί η συνήθεια δε θα σε ρωτάει συνέχεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γ.Αγγελικη

Νεοφερμένος

Η Γ.Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αυτό το πράγμα δεν είναι καθόλου μαγκιά είναι χαζομάρα και μια πολύ κακιά συνήθεια που αν "μπλέξεις",δύσκολα να ξεμπλέξεις.Όσο για τους φίλους σου που λες στο κείμενο σου δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο κακό κάνουν στον ευατό τους και ότι μετά από λίγα χρόνια θα "χτυπάν" το κεφάλι τους στον τοίχο που άρχισαν αυτή τη κακιά συνήθεια γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν κάνει μόνο τεράστιο κακό στην υγεία αλλά και και σε άλλους τομείς..!Βλέπουν μόνο εκείνη τη στιγμή και όχι παραπέρα...!Γι'αυτό η δική μου συμβουλή είναι μείνε μακρύα και ας σου λένε ότι χαλάσ την παρέα..!Θα το καταλάβουν σε λίγο καιρό καλύτερα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

matasiros

Νεοφερμένος

Η matasiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
οκέι!!!
από εδώ και πέρα τίποτα άλλο!!!
αυτό ήταν και τέλος!!
Ευχαριστώ πολύ που με εμψυχώνετε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
και εγώ "κάνω" 1-2 τη βδομάδα επειδή μπορεί να έχει μία φίλη μου αλλά σίγουρα κάνω και χωρίς αυτό!
και εγώ αναρωτιέμαι που κρύβεται η μαγκιά σε αυτό το πράγμα...
δεν θέλω να δεσμευτώ με το τσιγάρο και προσπαθώ να μην το έχω ανάγκη

Εν αρχη κανεις... Μετα οχι...


Αστο βρε και φυγε μακρια...


Να ναι καλα η απαγορευση...

Και να μην ειναι καλα οσοι μου σπαν τα νευρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matasiros

Νεοφερμένος

Η matasiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
και ναι! κράτησα την υπόσχεση μου!!!
να 'σται καλά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μια φορά είχα δοκιμάσει τσιγάρο όταν ήμουν μαθήτρια λυκείου-και έκτοτε δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου ούτε πρόκειται- και κόντεψα να μείνω στον τόπο απ' το βήχα.
Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top