Μαθήματα φωτογραφίας

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Καλησπέρα καλησπέρα!:)Πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι μου αρέσει πολύ η φωτογραφία και θα ήθελα να ασχοληθώ, είτε σαν χόμπυ είτε επαγγελματικά!Το μόνο που δεν ξέρω είναι πού μπορώ να απευθυνθώ!Ξέρω ότι υπάρχει σχολή αλλά πρώτον θέλει να δώσω σχέδιο και δεύτερον δεν είναι πρώτη μου επιλογή.Επίσης ξέρω ότι υπάρχουν ΙΕΚ (βλέπε ΑΚΤΟ κλπ) που προσφέρουν μαθήματα,αλλά νομίζω ότι τα δίδακτρα κοστίζουν αρκετά!Μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα σαν εναλλακτική;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι για τη σχολή φωτογραφίας στην Αθήνα!Προαπαιτείται εξέταση στο σχέδιο,αλλά εγώ δεν πρόκειται να δώσω...Μπορώ να περάσω μόνο με τα μόρια ή είναι υποχρεωτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Oι σχολές που απαιτούν ειδικό μάθημα, θέλουν ειδικό μάθημα. :P
Δεν μπορείς να μπεις αλλιώς.

Εμένα ξέρεις τι με προβληματίζει;
Λες πως σε ενδιαφέρει κτλ γιατί δε δίνεις και σχέδιο;

Έπειτα, το ''ερασιτεχνικά'' δεν απαιτεί να τελειώσεις κάποια σχολή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Δε με ενδιαφέρει τόσο ώστε να ρισκάρω να χάσω την πρώτη μου επιλογή πηγαίνοντας σε μια σχολή σχεδίου...Απλά ήθελα να ξέρω αν μπορώ να τη δηλώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι, αν απαιτείται ειδικό μάθημα.

Αφού θες ερασιτεχνικά πάρε κάποιο βιβλίο αρχικά. Υπάρχουν και δημόσια ΙΕΚ πάντως. https://www.google.gr/#hl=el&biw=136...&aqi=g1&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=a1f9007434649d53
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για τη φωτογραφία αλλά δεν το βλέπω να πάω σε κάποια σχετική σχολή έχει κανείς να προτείνει κάποιο σχετικό βιβλίο;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Όχι, αν απαιτείται ειδικό μάθημα.

Αφού θες ερασιτεχνικά πάρε κάποιο βιβλίο αρχικά. Υπάρχουν και δημόσια ΙΕΚ πάντως. https://www.google.gr/#hl=el&biw=136...&aqi=g1&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=a1f9007434649d53

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν δημόσια ΙΕΚ!:hmm:Ενδιαφέρον ακούγεται!Πάντως και τα βιβλία ακούγονται ενδιαφέρουσα ιδέα!Για πες κανένα,αν γνωρίζεις..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν δημόσια ΙΕΚ!:hmm:Ενδιαφέρον ακούγεται!Πάντως και τα βιβλία ακούγονται ενδιαφέρουσα ιδέα!Για πες κανένα,αν γνωρίζεις..:)
Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι.
Θα ψάξω στο google όταν έχω χρόνο και αν βρω κάτι θα σου πω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για τη φωτογραφία αλλά δεν το βλέπω να πάω σε κάποια σχετική σχολή έχει κανείς να προτείνει κάποιο σχετικό βιβλίο;:)

Βιβλία φωτογραφίας

1. Ο μαγικός κόσμος της φωτογραφίας | Σπύρος Σκιαδόπουλος | Εκδόσεις Ακαδημία δημιουργικής φωτογραφίας leica

2. Η τεχνική της αναλογικής και ψηφιακής φωτογραφίας | Τάσος Σχίζας | ebook

3. Φωτογραφια | Ψηφιακή φωτογραφία | Πλάτων Ριβέλλης | Μάνος Λυκάκης | Εκδόσεις φωτοχώρος(ένα βιβλίο, οι συγραφείς είναι αντίστοιχα των δύο βασικών ενοτήτων)

____________________________________________________________________________________________

Άρθρα

1. Τα πιο συνηθισμένα λάθη των νέων φωτογράφων-Μάνος Λυκάκης

2. Σύνθεση, καδράρισμα, προοπτική-Μάνος Λυκάκης

3. Πότε μια φωτογραφία θεωρείται άρτια-Ανδρέας Σοφιάδης | Γιάννης Κόκκινος

4. Αποσυνθέτοντας την σύνθεση-Κωνασταντίνος Βασιλάκης

5. Πώς να γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι-Μαρία Καϊμάκη | Κωνσταντίνος Βασιλάκης

6. Κριτική φωτογραφιών-Μάνος Λυκάκης

7. Κριτική Φωτογραφίας. Οδηγίες και κανόνες.-Μάνος Λυκάκης

8. Φωτογραφία Τοπίου: Βλέποντας φωτογραφικά-Κωνασταντίνος Βασιλάκης

____________________________________________________________________________________________

Φωτογραφικοί Ιστοχώροι

Ελληνικοί

www.dpgr.gr
www.histogram.gr
www.digital-camera.gr
greymagazine.gr
www.photogr.gr

Ξένα

digital-photography-school.com
photo.tutsplus.com

ΥΓ1. Έχω και τα τρία. Για μένα το πρώτο είναι απο τα καλύτερα, το δεύτερο αρκετά καλό και πρακτικό, και το πρώτο πολύ κλασικό βιβλίο φωτογραφίας. Κοίταξα και τα άρθρα που σου παρέθεσε...όλα εξαιρετικά.
ΥΓ2. Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ θα τα κοιτάξω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top