Ιατρική Αθήνας - απορίες/απόψεις

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ναι αμέ, εδώ στην Αθήνα δέχονται και χαίρονται κιόλας :P
Ε τι μπορεί να κάνει ένας πρωτοετής; Να μάθει τα αρκετά βασικά
- Παίρνεις ιστορικό
- Συνηθίζεις το κλίμα
- Συναναστρέφεσαι με ασθενείς
- Παίρνεις αίμα, κάνεις φλεβοκεντήσεις
- Κάνεις ράμματα (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΗ ΓΟΥΡΛΩΝΕΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ :P) Εγώ είμαι στη φάση που κάνω κόμπους με τα χέρια και οι φίλοι μου με δουλεύουν κανονικά γιατί όπου κάθομαι έχω μαζί μου μια κλωστή, μιλάω και κάνω κόμπους!!
- Παίρνεις ζωτικά σημεία
- Κάνεις ενέσεις.
- Μαθαίνεις να λαμβάνεις αρτηριακό αίμα (είτε από κερκιδική είτε από βραγχιόνιο, άμα φοβάσαι πας στη βραγχιόνιο που είνι πιο μεγάλη και δεν κινδυνεύει ο ασθενής να του κάνεις την αρτηρία σουβλάκι) και να βγάζεις τα αέρια αίματος.

Α και άμα πέσεις και σε καλούς μπαίνεις και χειρουργείο!!!
Ε και μετά από πολλές φορές αποκτάς εμπειρία και μπορείς να καταλάβεις μόνο σου κάποια πράγματα. Και σου μαθαίνουν και κολπάκια, πως να βρίσκεις πχ χοντρικά τα όρια του ήπατος :P

Είναι αρκετά ωραία, εγώ πορώνομαι και πηγαίνω συχνά ολονυχτίες :P
ωωω :Ρ :Ρ με έψησες :Ρ και πας όποτε θες έτσι; δλδ αν μ καπνίσει ξαφνικά να πάω στο δ εξάμηνο (γτ για τωρα δν το χρειαζομαι, τρεχω ηδη για αλλους λογους :Ρ) δν υπαρχει θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Εθελοντικά πας όποτε θες, στα προκλινικά έτη δε σε υποχρεωνεί κανείς, μπορείς να μην πας και καθόλου δηλαδή! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
(offtopic) Τυχεροί...Ακόμα δευτέρα λυκείου είμαι και αγχώνομαι...Δεν ξερω πως να το κάνω ρε παιδιά...Τα φώτα σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
(offtopic) Τυχεροί...Ακόμα δευτέρα λυκείου είμαι και αγχώνομαι...Δεν ξερω πως να το κάνω ρε παιδιά...Τα φώτα σας...
Πώς να κάνεις τι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εθελοντικά πας όποτε θες, στα προκλινικά έτη δε σε υποχρεωνεί κανείς, μπορείς να μην πας και καθόλου δηλαδή! :P
Ωραία φάση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εθελοντικά πας όποτε θες, στα προκλινικά έτη δε σε υποχρεωνεί κανείς, μπορείς να μην πας και καθόλου δηλαδή! :P

Να πάτε, να πάτε!

Μπορεί να με πετύχετε κιόλας... ))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Να πάτε, να πάτε!

Μπορεί να με πετύχετε κιόλας... ))

'Αμα σε πετύχω καμιά μέρα θα σε βάλω να κάτσεις κάτω να σου πάρω αέρια αίματος από την κερκιδική, αφού πρώτα σου ρίξω την πίεση στο 5 έτσι ώστε μετα βίας να έχεις σφυγμό.
Πρέπει να εξασκηθώ!
Δέχεσαι; :P

Τώρα που το σκέφτομαι, με υπόταση θα κάνεις αγγειοδιαστολή και θα είναι εύκολο.
Πρέπει να έχεις υπόταση και αγγειοσύσπαση.
Σε πειράζει αν με κάποιο τρόπο πάθεις περιτονίτιδα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
άκυρη ερώτηση: ο κακόμοιρος ο ασθενής δεν έχει πρόβλημα που θα του κάνει ράμματα ένας πρωτοετής ιατρικής; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
άκυρη ερώτηση: ο κακόμοιρος ο ασθενής δεν έχει πρόβλημα που θα ου κάνει ράμματα ένας ρπωτοετής ιατρικής; :P
Θυσιαζεται για το καλο της επιστημης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
άκυρη ερώτηση: ο κακόμοιρος ο ασθενής δεν έχει πρόβλημα που θα ου κάνει ράμματα ένας ρπωτοετής ιατρικής; :P

Γιατί πχ στο 4ο έτος που θα κάνει χειρουργική, θα έχουνε εξασκηθεί τα χέρια του; :P
Είτε στο 1ο είναι, είτε στο 5ο, κάποια στιγμή θα τύχει να ράψει για 1η φορά.
Και σου λέω ότι έχω δει αρκετούς μικρούς που ράβουνε εξαιρετικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Γιατί πχ στο 4ο έτος που θα κάνει χειρουργική, θα έχουνε εξασκηθεί τα χέρια του; :P
Είτε στο 1ο είναι, είτε στο 5ο, κάποια στιγμή θα τύχει να ράψει για 1η φορά.
Και σου λέω ότι έχω δει αρκετούς μικρούς που ράβουνε εξαιρετικά:P
Αυτο για το τεταρτο ετος δεν το καταλαβα.Θα παρακολουθησει επεμβαση ή θα ειναι υπευθυνος ο φοιτητης μονος του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Αυτο για το τεταρτο ετος δεν το καταλαβα.Θα παρακολουθησει επεμβαση ή θα ειναι υπευθυνος ο φοιτητης μονος του;

Εννοώ ότι επίσημα θα του διδάσκεται το μάθημα της χειρουργικής.
Επεμβάσεις δεν κάνουν οι φοιτητές, είπαμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Πώς να κάνεις τι
εεμ, να μπω στην ιατρική :P Γιατί τι νόμιζες; :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
εεμ, να μπω στην ιατρική :P Γιατί τι νόμιζες; :crazy:
Διάβασμα,διάβασμα,διάβασμα.....Α! Και νηφαλιότητα στις εξετάσεις!
Όμως μην ξεχνάς οτι συνταγές επιτυχίας δεν υπάρχουν!!!!;)

Αλήθεια υπάρχει κάποιος καθηγητής που θεωρείται πολύ καλός?:hmm:
Εκτός απο τον Πίτσιο,που εχει ήδη αναφέρει ο Dmitsos?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Χαλαρωσε dmitso.Χειρουργειο θα κανεις και μαθαινεις να κανεις χειρουργικα ραμματα,που απαιτουν κομπους; :P Και βγαινεις για καφε και κανεις ραμματα; Για αυτο βγαινει η φημη των ΦΥΤΗΤΩΝ της ιατρικης. :P

Ενα χαινον τραυμα που ισως σε αφησουν να κοιταξεις θελει τα απλα.Τα χειρουργικα παρα πολυ αργοτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
'Αμα σε πετύχω καμιά μέρα θα σε βάλω να κάτσεις κάτω να σου πάρω αέρια αίματος από την κερκιδική, αφού πρώτα σου ρίξω την πίεση στο 5 έτσι ώστε μετα βίας να έχεις σφυγμό.
Πρέπει να εξασκηθώ!
Δέχεσαι; :P

Τώρα που το σκέφτομαι, με υπόταση θα κάνεις αγγειοδιαστολή και θα είναι εύκολο.
Πρέπει να έχεις υπόταση και αγγειοσύσπαση.
Σε πειράζει αν με κάποιο τρόπο πάθεις περιτονίτιδα; :P

Καμία άλλη επιθυμία έχεις; Για να είμαι προετοιμασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καμία άλλη επιθυμία έχεις; Για να είμαι προετοιμασμένος.

Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα, αλλά θέλει και την περιουσία σας. Και σας το λέει με έμμεσο τρόπο. Πληροφορίες για την εξασφάλισή σας από τους κακόβουλους με πμ. :P

Εντός θέματος: καλό είναι ο γιατρός να έχει σφαιρικές γνώσεις. Θα του χρειαστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εντός θέματος: καλό είναι ο γιατρός να έχει σφαιρικές γνώσεις. Θα του χρειαστούν.
Σωστός! Ή τη μαθαίνεις την "τέχνη" ή όχι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
εγω να πω κατι ασχετο ...αλλα σχετικο με την εκπαιδευση σας στην ιατρικη ...

που θα βρειτε βιβλια η συγγραματα ??? εδω λενε να τα καταργησουν...και ακομα δεν εχουν αποφασισει αν θα δωθουν σε ηλεκτρονικη μορφη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
εγω να πω κατι ασχετο ...αλλα σχετικο με την εκπαιδευση σας στην ιατρικη ...

που θα βρειτε βιβλια η συγγραματα ??? εδω λενε να τα καταργησουν...και ακομα δεν εχουν αποφασισει αν θα δωθουν σε ηλεκτρονικη μορφη!!!
Χθες που μπήκα στον Εύδοξο,η Ιατρική του ΕΚΠΑ, έχει βγάλει τη λίστα συγγραμάτων που προτείνει,για το έτος 2012-2013.
Στους πρωτοετείς όμως,ενώ πέρσι σε μερικά μαθήματα πρότειναν πακέτο συγγραμάτων(2 βιβλια),φέτος αυτό άλλαξε!Ένα σύγγραμα για κάθε μάθημα!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top