Οταν λέτε μια κακία για κάποιον, μπορει σε καποια φάση να σας έρθει boomerang;

^Zoitsa^

Νεοφερμένος

Η ^Zoitsa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Συζητούσα με μια φίλη μου σήμερα , που είμαστε μαζι και στο σχολείο και στο φροντηστήριο. Σε κάποια φάση , εξέφρασα κάποια γνώμη για μια συμμαθήτρια μας(οχι και τόσο αγαπητή:whistle:):redface::redface: λίγο κακιούλα-αυτή δεν διάβαζε και ουτε διαβάζει, τώρα που είμαστε 3η Λυκειου-ε και έβγαλα το συμπέρασμα οτι δεν θα περάσει εκεί που θέλει. Και γυρνάει και μου λεει αυτή η φίλη μου- μην το λες αυτό-γιατί μπορει να περάσει αυτη και να μην περασειςεσυ εκει που θέλεις.:(:(:/::hmm: Εσείς τι πιστεύετε? Όταν λέμε κακίες , υπάρχει περίπτωση να μας μας "έρθει boomerang" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Συζητούσα με μια φίλη μου σήμερα , που είμαστε μαζι και στο σχολείο και στο φροντηστήριο. Σε κάποια φάση , εξέφρασα κάποια γνώμη για μια συμμαθήτρια μας(οχι και τόσο αγαπητή:whistle:):redface::redface: λίγο κακιούλα-αυτή δεν διάβαζε και ουτε διαβάζει, τώρα που είμαστε 3η Λυκειου-ε και έβγαλα το συμπέρασμα οτι δεν θα περάσει εκεί που θέλει. Και γυρνάει και μου λεει αυτή η φίλη μου- μην το λες αυτό-γιατί μπορει να περάσει αυτη και να μην περασειςεσυ εκει που θέλεις.:(:(:/::hmm: Εσείς τι πιστεύετε? Όταν λέμε κακίες , υπάρχει περίπτωση να μας μας "έρθει boomerang" ?

Κοιταξε να δεις!!! σε μερικες περιπτωσεις νομιζω ναι ! αλλα οχι παντα!! ας πουμε εγω στο γυμνασιο αριστευα!! Στο λυκειο επεσα στο 13!!!(ΝΑΙ ΝΑΙ!!:P) Ομως στην τριτη λυκειου στρωθηκα και περασα στην δευτερη επιλογη μου και μαλιστα μπηκα και δευτερη στην σχολη! :clapup:
Οποτε ας μην βιαζομαστε να βγαζουμε συμπερασματα γιατι και στο σχολειο μου πολλοι που ηταν ας πουμε "μετριοι" μαθητες μπηκαν στις πρωτες τους επιλογες ενω οι αριστοι καθε χρονο οχι! :P
Παντως μην αισθανεσαι ασχημα ρεεεε θα διαβασεις και θα περασεις εκει που γουσταρεις κουκλα μου! Μην ακους κανεναν κανε το δικο σου προγραμμα και διαβασε !! Θα δεις μια χρονια σε πρηζουν και σε αγχωνουν ενω τελικα ειναι απλα μια διαδικασια απο τις πολλες που εχουμε ακομα να περασουμε!!:)
Καλο κουραγιο και καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Οποιος πει κακο για μας να του βγει το ματι σα λουκουμας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Zoitsa^

Νεοφερμένος

Η ^Zoitsa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Οποιος πει κακο για μας να του βγει το ματι σα λουκουμας...

:P lol. Μην ανησυχείς! Κανένας δεν σας κακολογεί.Δεν είμαι άνθρωπος που κάνει πράγματα χωρίς λόγο:D:D.Στην περιπτωσή μου είναι κατα κάποιον τροπο αμοιβαίο , και άρχισε απο την πλευρά της:(. Εσύ φαντάζομαι δεν έχεις πει καμια κακια? :hmm::xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
:P lol. Μην ανησυχείς! Κανένας δεν σας κακολογεί.Δεν είμαι άνθρωπος που κάνει πράγματα χωρίς λόγο:D:D.Στην περιπτωσή μου είναι κατα κάποιον τροπο αμοιβαίο , και άρχισε απο την πλευρά της:(. Εσύ φαντάζομαι δεν έχεις πει καμια κακια? :hmm::xtipao:
Πως εννοείς το " boomerang" ακριβώς?
Με την έννοια ότι γενικότερα αν κάνουμε κάτι άσχημο στη ζωή μας κάποια στιγμή θα έρθει η στιγμή να "πληρώσουμε" γι αυτό? Κάτι σαν "θεία δίκη" ας πούμε?
Γιατί κάτι τέτοιο,για κάποιον που το πιστεύει,βρίσκει αντίκρισμα όχι μόνο στο να πεί μια κακία κάποια στιγμή για κάποιον,αλλά και γενικότερα αν κάνει κάποια "άσχημη" πράξη.

Αν το εννοείς ως " boomerang" με την έννοια ότι κάτι που μπορεί να πείς κάποια στιγμή για κάποιον μπορεί να μην βγεί αληθινό μετά από κάποιο χρονικό διάστημα τελικά,είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά.
Πολλοί άνθρωποι μπορούν να κάνουν την "έκπληξη" από εκεί που "φαινομενικά" μπορεί να μην το περιμένει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Συζητούσα με μια φίλη μου σήμερα , που είμαστε μαζι και στο σχολείο και στο φροντηστήριο. Σε κάποια φάση , εξέφρασα κάποια γνώμη για μια συμμαθήτρια μας(οχι και τόσο αγαπητή:whistle:):redface::redface: λίγο κακιούλα-αυτή δεν διάβαζε και ουτε διαβάζει, τώρα που είμαστε 3η Λυκειου-ε και έβγαλα το συμπέρασμα οτι δεν θα περάσει εκεί που θέλει. Και γυρνάει και μου λεει αυτή η φίλη μου- μην το λες αυτό-γιατί μπορει να περάσει αυτη και να μην περασειςεσυ εκει που θέλεις.:(:(:/::hmm: Εσείς τι πιστεύετε? Όταν λέμε κακίες , υπάρχει περίπτωση να μας μας "έρθει boomerang" ?

huh,τι μου θυμισες τωρα, κατι παρομοιο ειχε συμβει και σε μενα και τελικα κατεληξα να γραψω εγω 75 στο ΑΟΔΕ και ο αλλος που μεχρι το Πασχα ξυνοταν εγραψε 99:hmm:

Ως δια μαγειας δεν μπορει να μας γυρισει κατι boomerang,για να γινει αυτο θα πρεπει να εχουμε κανει λανθασμενες επιλογες και να εχουμε λαβει κακες αποφασεις σε συγκεκριμενο χρονο.Την ανικανοτητα μας, να παραδεχτουμε οτι καπου καναμε λαθος την θεωρουμε ως ''δικαιοσυνη'' επειδη ειπαμε κατι κακο για τον αλλον.

Αν δεν κοιτας εκει που θελεις πας,θα πας εκει που κοιτας.Εσυ κοιτας,τι κανει μια οχι και τοσο μελετηρη μαθητρια,μια οχι και τοσο αγαπητη κοπελα.Και επειδη στην τριτη λυκειου,κοιταμε(κοιτουσαμε) μερικοι απο μας και την προοδο του αλλου,σε συμβουλευω να κοιταζεις τους καλυτερους απο σενα για να γινεσαι και εσυ καλυτερη και να εξελιχθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ως δια μαγειας δεν μπορει να μας γυρισει κατι boomerang,για να γινει αυτο θα πρεπει να εχουμε κανει λανθασμενες επιλογες και να εχουμε λαβει κακες αποφασεις σε συγκεκριμενο χρονο.Την ανικανοτητα μας, να παραδεχτουμε οτι καπου καναμε λαθος την θεωρουμε ως ''δικαιοσυνη'' επειδη ειπαμε κατι κακο για τον αλλον.

Αν δεν κοιτας εκει που θελεις πας,θα πας εκει που κοιτας.Εσυ κοιτας,τι κανει μια οχι και τοσο μελετηρη μαθητρια,μια οχι και τοσο αγαπητη κοπελα.Και επειδη στην τριτη λυκειου,κοιταμε(κοιτουσαμε) μερικοι απο μας και την προοδο του αλλου,σε συμβουλευω να κοιταζεις τους καλυτερους απο σενα για να γινεσαι και εσυ καλυτερη και να εξελιχθεις...

Νιώθω ότι ακούω τον πατέρα μου...:P Πόσο δίκιο έχεις. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γενικα πιστευω στο μοτο "Κανε καλο καποια στιγμη θα σου γυρισει πισω" οποτε μαλλον πιστευω και το αντιστοιχο με την κακια. Δεν λενε οι παλιοι "Ο,τι κοροϊδευεις θα βγει στα παιδια σου"; Γενικα με φοβιζει η δυναμη των λογων μας και της ενεργειας που κρυβουν, ειτε αυτη ειναι θετικη ειτε αρνητικη. Και δε μιλαω απλα για βαθμους και μικρες εριδες στο σχολειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οταν καποιος είναι καλοπροαίρετος,εκτος απο το οτι κανει τους αλλους να αισθανονται καλα δίπλα του,νιώθει ο ίδιος εσωτερική γαλήνη,κι επειδή κατι τετοιο διωχνει την ανασφαλεια μακρια,αυτο με τη σειρα του συνεχίζει να του προκαλεί την επιθυμία να ειναι καλοπροαιρετος απεναντι στους αλλους.

Στην τελική,αν σχολιάζετε συχνα τριτα πρόσωπα στους γυρω σας,στην καλυτερη περιπτωση,οι τελευταιοι θα συμπερανουν πως είστε ανασφαλης κι αγενής.Στη χειρότερη θα κανουν το ιδιο με εσας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top