Cambridge CPE vs Michigan ECPE

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι εννοεί ξένοι γενικά και αόριστα.Δηλαδή ο οποιοσδήηποτε ξένος παίρνει τον Cambridge.Aξίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μπααα δεν νομιζω να ισχυει αυτο.
Στην Ελλαδα παντως σιγουρα.
Τωρα εξω δεν ξερω.
Το Μισιγκαν διενεργει εξετασεις σε 27 χωρες.
Το Cambridge σε 100+.
Μπορει να ναι πιο αναγνωρισμενο εξω αλλα ΟΚ αν μπορεις να τους το αποδειξεις γιατι να μην σε παρουν.
Καλυτερα να μην θεοποιούμε αυτα τα πιστοποιητικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως θαρρώ πως αν έχουν εδώ έναν με Michigan και έναν με cambridge θα δουν άλλα πράγματα μιας και είναι ισότιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Και τα δυο. Αυτό έκανα εγώ. Πρώτα το Michigan και μετά το Cambridge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tην καλυτερη δουλεια εκανες που εδωσες και τα δύο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εγώ ετοιμάζομαι να δώσω το Cambridge το Δεκέμβριο και έχω κατααγχωθεί, και εντομεταξύ μου φαίνεται πιο εύκολο από το Μιchigan... Μια φορά πήγα να κάνω ασκήσεις λεξιλογικες και πελάγωσα τελείως, λέξεις που δεν είχα συναντήσει ποτέ μιλάμε!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Εγώ στο lower ήμουν Cambridge fan-boy. Μ'άρεσε τόσο πολύ και τα πήγαινα πολύ πιο καλά απ'το Michigan. Και μάλιστα μου φαινόταν πιο εύκολο και απορούσα με όσους έβρισκαν το Michigan ευκολότερο.

Τώρα στο Proficiency αναθεώρησα όμως. Το grammar, το cloze και το reading είναι πολύ πιο εύκολα στο michigan απ'ότι στο Cambridge. Το vocabulary και το writing είναι τα δύσκολα σημεία αλλά με σωστή εξάσκηση στο writing, ακόμα και να έχεις αρκετά λάθη στο vocabulary, μπορεί να περάσεις αν στα άλλα τα πήγες καλά.

Το Cambridge CPE μου φάνηκε βαρετό! Ιδιαίτερα τα 9 κειμενάκια στην αρχή που ήταν πολύ πιο δύσκολα απότι τα 4 τα ECPE.

Τώρα εντάξει για αναγνώριση του πτυχίου σε άλλες χώρες δεν γνωρίζω και πολλά, αλλά με ενδιαφέρει κυρίως για την Ελλάδα. Άλλωστε αν θα πάω πχ. να εργαστώ σε μια χώρα στην Ευρώπη και ξέρω άριστα τα Am. English, σε σημείο που να μην χάνετε η επικοινωνία, ε εντάξει δεν πιστεύω να μου πουν "τράβα δώσε το Cambridge και ξανά-έλα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aC3

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και τα δυο. Αυτό έκανα εγώ. Πρώτα το Michigan και μετά το Cambridge

Και εδωσες 300 ευρω για το τιποτα :S αφου εχουν την ιδια αναγνωριση, γιατι να πληρωσεις τα διπλα λεφτα?
-----------------------------------------
Αχ!!!!Μακάρι να ήμουν και εγώ έτσι!!!!!Μακάρι να μην είχα τόσο άγχος...εγώ είμαι σε χειρότερη κατάσταση από τον chris..αγχώνομαι και για το πιο ασήμαντο πράγμα(μην αργήσω,μην με εξετάσει ο καθηγητής και ξεχάσω κτ,είμαι σε συνδυασμό και απαισιόδοξή και λέω δν ξέρω τπτ,δν κάνω,δε ράνω.δε θα πάρω τπτ)...έλεος...στο fce είχα πάει και γράφαμε πρώτα το writing...είχα πεθάνει στο άγχος και μόλις είχα τελειώσει έτρεμα κυριολεκτικά και μου λέει ένα κοριτσάκι σκέψου ότι γράφεις ένα τεστ ή ένα διαγώνισμα στο σχολείο και με άγχωσε πιο πλ...της λέω κλ για καλό μου το είπες αυτό..άμα δεις πως κάνω στο σχολείο θα καταλάβεις...:(Βέβαια αυτό δν είναι καθόλου καλό και το ξέρω και μακάρι να μην ήμουν τόσο αγχώδης γτ δν αγχώνομαι μόνο σε εξετάσεις αλλά με το παραμικρό...:(

Υ.Γ:Βέβαια προσπαθώ τώρα τελευταία να το περιορίσω αυτό όσο μπορώ...
Για πιο λογο να ανχωθεις?
Προσωπικα πριν παω να δωσω το Proficiency(Michigan) καθομουν και προσπαθουσα να παρω τα skulls στο Halo 3 ^_^ δεν υπαρχει κανενας λογος να ανχωνεσαι, ή θα το πάρεις ή οχι, ότι και να γίνει το τέλος του κόσμου δεν έφτασε, αν είσαι σίγουρος ότι θα αποτύχεις δώσε πιο μετά :S
-----------------------------------------
Το Michigan καταρχάς είναι πολύ πιο εύκολο από το Cambridge λόγο του "Multiple choice", εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το Cambridge γιατι συνήθως αυτό διαλέγουν οι ξένοι ΕΑΝ πρέπει να διαλέξουν ανάμεσα από ένας/μια που έχει το Michigan και ένας που έχει το Cambridge... :bye:
Για αιτιολογησε το αυτο παρακαλω ;)
Γιατι εγω που πηγα summer school στο Essex φετος καθε αλλο παρα αυτο μου παν οι καθηγητες μου ;)
Εμενα μου παν συγκεκριμενα :"οτι διπλωμα και να μου φερει, αν μιλαει σα βλαχος δεν τον παιρνω. Δεν θελω να μιλαει και σαν θρεμα της Αγγλιας, αλλα να χει μια στοιχειωδη προφορα, εστω και Αμερικανικη αλλα να τον "καταλαβαινουμε"."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
για σπουδες σε ξενα πανεπιστημια ή αν θελήσετε να πατε erasmus το 99% θα ζητήσει να δωσετε ielts ανεξαρτητα απο το αν εχετε ή δεν εχετε το προφισενσι του μισιγκαν ή του κειμπριτζ ή και τα δυο ή αυτά τα 2 συν κπγ συν εντεξελ συν οτιδηποτε άλλο:D
γιατι πολύ απλά δεν εμπιστευονται μια πιστοποιηση που καποιος πηρε στο 17 του πχ ως επαρκης πιστοποιηση γνωσης της γλωσσας 5 ή 10 χρονια μετα!
στην αγγλία συγκεκριμενα δέχονται το προφισενσι cambridge μονο αν το εχεις παρει τα 3 τελευταια χρονια και με Α.

όλα αυτα τα πιστοποιητικα ειναι για την ελλαδα για τον ιδιωτικο τομεα ή για μορια στο ασεπ.
επομενως μη δινεται τσαμπα λεφτα για να παρετε 2, 3, 4 .... πιστποιητικά του ίδιου επιπεδου για την ιδια γλωσσα....απλως τα λεφτα σας πετατε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
για σπουδες σε ξενα πανεπιστημια ή αν θελήσετε να πατε erasmus το 99% θα ζητήσει να δωσετε ielts ανεξαρτητα απο το αν εχετε ή δεν εχετε το προφισενσι του μισιγκαν ή του κειμπριτζ ή και τα δυο ή αυτά τα 2 συν κπγ συν εντεξελ συν οτιδηποτε άλλο:D
γιατι πολύ απλά δεν εμπιστευονται μια πιστοποιηση που καποιος πηρε στο 17 του πχ ως επαρκης πιστοποιηση γνωσης της γλωσσας 5 ή 10 χρονια μετα!
στην αγγλία συγκεκριμενα δέχονται το προφισενσι cambridge μονο αν το εχεις παρει τα 3 τελευταια χρονια και με Α.

όλα αυτα τα πιστοποιητικα ειναι για την ελλαδα για τον ιδιωτικο τομεα ή για μορια στο ασεπ.
επομενως μη δινεται τσαμπα λεφτα για να παρετε 2, 3, 4 .... πιστποιητικά του ίδιου επιπεδου για την ιδια γλωσσα....απλως τα λεφτα σας πετατε!;)

E οχι και με Α ρε συ,είπαμε.
Τα πιο πολλα με C,μερικα καλα με Β και λιγα με Α.;)

Για ρίξε μια ματία εδω: https://cambridgeesol.org/recognition/results.php?region=UK&type=H/F+Education&CPE=on
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ το χω ακούσει ότι οχι μόνο στην Αγγλία αλλά και σε άλλες χώρες δέχονται προφίσιενσι να το χεις πάρει το πολύ δύο χρόνια πριν. Αλλά και τώρα ακούω πολλούς να λεν πως το proficiency λήγει μετά από δύο χρόνια. Εγώ θα το δώσω στο πανεπιστήμιο,τώρα έχω το advance που είναι πολύ καλό αλλά μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν αυτό που λεν ότι λήγει το proficiency είναι αλήθεια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
το certificate of proficiency που χορηγεί το University of Cambridge είναι εφ'όρου ζωής!!! μπες μέσα στην ιστοσελίδα του british council και δες αν δε με πιστεύεις.Πάντως εγώ που πήρα και τα 2 Lower( Cambridge-B and Michigan-A(High Pass) θα δώσω μόνο το CPE και όχι το ECPE. επίσης μην ακούς ράδιο-αρβύλες που 'πετά' ο καθένας!:) και να ξέρεις ότι το proficiency δεν είναι 'παίξε γέλασε'. Πάντα φιλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Σοφιστης παντως επειδη το εχω ψαξει για μεταπτυχιακο Αγγλια..πλεον δεν σου αναγνωριζουν το 80% των πανεπιστημ. εκει ουτε το ενα ουτε το αλλο..TOEFL σου λενε η GMAT η ΙΕLTS.Για Ελλαδα και τα 2 αοριστη διαρκεια εχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια ΟΚ στην Ελλαδα εχουν ισχυ εφ'ορου ζωης.
Στο εξωτερικο ναι υπαρχουν καποια κριτηρια.
Πχ δεν δεχονται καλα πανεπιστημια τοσο ευκολα το CPE.
Αλλα εκει παει μακρια η βαλίτσα και ενα 10σελιδο δεν θα φτανε να στα περιγραψω.
Απλα εσυ για να σαι καλυμμενος δωσε ενα ECPE/CPE και λιγο πριν φυγεις στο εξωτερικο ενα IELTS ή ενα TOEFL.
Αν δωσεις ΜΟΝΟ ΙELTS εισαι και καλλυμενος απο το ΑΣΕΠ γιατι αν χτυπησεις 7.5 και πανω εχεις επιπεδο C2.Τα πανεπιστημια συνηθως ζητανε 6.0-7.0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanispal

Νεοφερμένος

Ο phanispal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Σοβαρά ρε παιδιά; Πού 'ναι εκείνοι που έλεγαν το καλοκαίρι να το πάρουν να τελειώνουν με τ' Αγγλικά και τους έλεγα να μη φανταστούν ότι θα τελειώσουν και είχα παρεξηγηθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

areti90

Νεοφερμένος

Η areti90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα.. ειμαι φοιτητρια και σκεφτομαι να ξεκινησω μαθηματα για proficiency. το lower το πηρα στο γυμνασιο και ειχα παρει και του cambridge και του michigan.το προβλημα ειναι οτι δεν τα θυμαμαι πολυ καλα κυριως την γραμματικη. ποιο απο τα δυο πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερο να δωσω?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου πιο αναγνωρισμενο ειναι το cpe του cambridge.Το michigant συνηθως ειναι πιο προχειρο.Παντως αν θες να παρεις το proficency μονο για την εργασια σου δωσε το michigant,αλλα αν η εργασια σου ειναι πιο απαιτητικη δωσε το cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για μένα δώσε και τα δυο.Ειδικα αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα.Ο τρόπος εξετασης του Michigan μην σε ξεγελάει.Ειναι εξαιρετικο πιεστικο και ή το ξερεις ή δεν το ξερεις.Στο Cambridge ερχεσαι αντιμετωπη με τις γνωσεις σου.Ενω στο Michigan με τον ιδιο τον εαυτο.Απο καθε εξεταση αποκομιζεις κατι διαφορετικό.Εγω τα έχω δώσει και τα 2.(δεν έχω περάσει όμως κάνενα.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αυτό θα το κρίνεις μόνη σου. Κάνε 1 practice test του Michigan και ένα του Cambridge (θα τα βρεις στην ιστοσελίδα τους) και αποφάσισε ποιο σου ταιριάζει περισσότερο. Παρόλ' αυτά εγώ έχω μια συμπάθεια για το Cambridge καθώς
1) θεωρώ ότι η δομή του επιτρέπει τον έλεγχο των πραγματικών γνώσεων που κατέχει κάποιος και ότι γενικά το φορμάτ του και ο τρόπος βαθμολόγησης ευνοούν τον διαβασμένο και με κρίση μαθητή (και ΧΑΝΤΑΚΩΝΟΥΝ τον αδιάφορο και τον αδιάβαστο :P)
2) στο εξωτερικό είναι πολύ πιο διαδεδομένο
Η απόφαση είναι δική σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο Cambridge εξεταζεσαι στις πραγματικες σου γνωσεις.Στο Use of English δεν εχεις καθολου πολλαπλη επιλογη και ή το ξερεις ή δεν το ξέρεις.Ειναι πιο αυστηρο σαν σκέψη και σε βάζει να σκεφτεις πολυ.Στο Michigan παλι ειναι αρπα κόλλα.Και να μην ξερεις κατι έχεις ενα 25% με το μέρος σου και επειδη εύκολα και σε αρκετες περιπτωσεις αποκλείεις 1 ή 2 επιλογες έχεις ενα 33.3% και 50% αντιστοιχα.Αυτα στο Cambridge ειναι μονο στο Reading και στο Listening.Γενικα αν περασεις το Cambridge νομιζω πως θα νιωσεις πως θα εχεις κανει πολυ μεγαλυτερο achievement απο οσο εχεις κανει για το Michigan.Bεβαια θεωρουνται ισάξια και κατα καποιο τροπο είναι.Αλλα οι γνωσεις που σου προσφερει το Cambridge και η εμπειρια εξετασης θα σε αποζημιωσουν άσχετα αν ειναι ιδιαιτερα demanding(aprox.7 hours)
Kάνεις τα τεστ,βλέπεις τα φορμάτ και αποφασίζεις.Απλα μην υποτιμας το Michigan και λες πως ειναι και πολυ ευκολο γιατι ο χρονος σε κανει να εισαι πολυ τσιτα.(30 λεπτα για μία έκθεση σε αντιθεση με τις 2 ωρες για 2 εκθέσεις στο Cambridge)
Επισης το ECPE δεν σου δειχνει ακριβώς πως τα πηγες.Ενα LP ειναι απο 65-79%.Στο Cambridge με τα γραφηματα και το overall standardized ποσοστο πχ.69/100 σε τοποθετεί ακριβώς στο επιπέδο που είσαι ανάλογα με χιλιάδες άλλους test takers παγκοσμίως.:)

Για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top