Χαμηλές επιδόσεις στην Έκθεση. Ποια είναι η γνώμη σας;

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι οι δυο ωρες την βδομαδα.Ετσι και αλλιως,η Εκθεση ειναι μαθημα που οσο φροντιστηριο και να κανεις,αν δεν το εχεις και λιγο,δυσκολα να γραψεις καλα.

Διαφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

pinkfish

Νεοφερμένος

Η pinkfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

Lilikanthropos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Με το "Μια χαρά είναι οι 2 ώρες" ή με το "αν δεν το εχεις και λιγο,δυσκολα να γραψεις καλα" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
....οι ιδιαίτερα χαμηλές επιδόσεις των διαγωνιζομένων κάτι σημαίνει για μένα...
μην έχεις την εντύπωση πως αν πάει ένας φιλόλογος να γράψει έκθεση θα πάρει 20....το 20, στην έκθεση είναι το 18+...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkfish

Νεοφερμένος

Η pinkfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
μην έχεις την εντύπωση πως αν πάει ένας φιλόλογος να γράψει έκθεση θα πάρει 20....το 20, στην έκθεση είναι το 18+...

Ουδεμία εντύπωση έχω. Σκέψεις κάνω και βάζω κάτω τα πράγματα. Οι αριστούχοι στην ΄Εκθεση αποτελούν το 2%. Και ίσως το στρογγύλεψα κιόλας. ΄Εχω την εντύπωση πως είναι παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι 2 ωριτσες.Δεν αξιζει να ασχοληθεις παραπανω.Καλυτερα να διαβασεις τα μαθηματα που θελουν παπαγαλια για να εξασφαλισεις το 20 εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkfish

Νεοφερμένος

Η pinkfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι 2 ωριτσες.Δεν αξιζει να ασχοληθεις παραπανω.καλυτερα να διαβασεις τα μαθηματα που θελουν παπαγαλια για να εξασφαλισεις το 20 εκει.

Κατά τη γνώμη μου αξίζει το κάθε τι. Ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρεια. Στις λεπτομέρειες κρύβεται η επιτυχία. Όπως επίσης και ο διάβολος.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ουδεμία εντύπωση έχω. Σκέψεις κάνω και βάζω κάτω τα πράγματα. Οι αριστούχοι στην ΄Εκθεση αποτελούν το 2%. Και ίσως το στρογγύλεψα κιόλας. ΄Εχω την εντύπωση πως είναι παρακάτω.
οι αριστούχοι είναι αυτοί που γράφουν πάνω από 18 (ή ίσο :P) βαθμός που στα "φυσιολογικά" μαθήματα αντιστοιχεί στο καθαρό 20...Μη θεωρείς πως οι νεοέλληνες επειδή δν γράφουν άριστα στην έκθεση έχουνε πρόβλημα έκφρασης ή επιχειρηματολογίας...Επίτρεψέ μας να είμαστε λίγο πιο κατηγορηματικοί από εσένα έχοντας μόλις αποφοιτήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου αξίζει το κάθε τι. Ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρεια. Στις λεπτομέρειες κρύβεται η επιτυχία. Όπως επίσης και ο διάβολος.:whistle:
Το να γραψεις καλα στην εκθεση ειναι θεμα τυχης.Ο χρονος που εχει στη διαθεση του ενας μαθητης της 3ης Λυκειου ειναι ελαχιστος και κατα τη γνωμη μου ειναι χαζο να τον ξοδεψεις με σκοπο να πετυχεις καλο βαθμο στην εκθεση.3-4 εκθεσεις και περιληψεις το μηνα μαζι με 2 ωρες μαθημα την εβδομαδα ειναι αρκετες για να κανεις μια καλη προετοιμασια.Υπαρχουν μαθηματα που η μια ωρα παραπανω θα κανει τη διαφορα, στην εκθεση δεν ισχυει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkfish

Νεοφερμένος

Η pinkfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
οι αριστούχοι είναι αυτοί που γράφουν πάνω από 18 (ή ίσο :P) βαθμός που στα "φυσιολογικά" μαθήματα αντιστοιχεί στο καθαρό 20...Μη θεωρείς πως οι νεοέλληνες επειδή δν γράφουν άριστα στην έκθεση έχουνε πρόβλημα έκφρασης ή επιχειρηματολογίας...Επίτρεψέ μας να είμαστε λίγο πιο κατηγορηματικοί από εσένα έχοντας μόλις αποφοιτήσει :P

Eκτός από πρόβλημα έκφρασης ή επιχειρηματολογίας (ούτε λόγος να γίνεται) οι νεοέλληνες θεωρώ ότι έχουν κι άλλα προβλήματα, ων ουκ εστιν αριθμός. Ασυζητητί.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι 2 ωριτσες.Δεν αξιζει να ασχοληθεις παραπανω.Καλυτερα να διαβασεις τα μαθηματα που θελουν παπαγαλια για να εξασφαλισεις το 20 εκει.
Εγω παλι πιστευω οτι η εκθεση ειναι τοσο απροβλεπτη γτ οι περισσοτεροι εχουμε τη νοοτροπια σου.Χωρις παρεξηγηση ε:P
ενα πλ μεγαλο ποσοστο μαθητων τη θεωρει μαθημα-καταντια και για αυτο αρκειται στο να κανει επιαφανειακα πασαλειματα,λεγοντας στον εαυτο του οτι στο τελος θα γραψει.
Οταν ομως ερχεται η τελ.περιοδος του πεφτει κεραμιδα στο κεφαλι:P


Για μενα διαβαστε στις ασκησεις.Οντας το αντικειμενικο κομματι,κανεις δεν κοβει ευκολα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το οτι η εκθεση ειναι υποκειμενικο μαθημα ειναι σιγουρο. Παραδειγμα αποτελουν και οι βαθμοι μου. Μου ειχαν βαλει 12.4 (νομιζω) 17.2 και 17.4 και ο τελικος ηταν 17.3.
Αλλα δεν χρειαζεται και πολυ διαβασμα ή πολλες ωρες στο φροντηστιρειο. Εγω εκανα μονο 1κ30 ωρες την εβδομαδα και εγραψα μια χαρα. Στο σπιτι δεν προλαβαινα να διαβασω και πολυ. Μεχρι τα χριστουγεννα εγραφα 2 με 3 εκθεσεις τον μηνα αλλα μετα τα χριστουγεννα 1 περιπου τον μηνα. Παρολαυτα ειναι πιστευω πολυ σημαντικο να ασχοληθει κανεις με αυτο το μαθημα απο την 1η λυκειου ωστε να παρει τις βασεις και να ειναι καλυτερα προετοιμασμενος οταν φτασει στην 3η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
To φετινο θεμα στην εκθεση ητανε απροβλεπτο και θεωρω οτι μονο μετα απο πολυ εξασκηση και διαβασμα επρεπε να κανουμε ενα συνδυασμο για να πιασουμε το θεμα. Επισης πιστευω οτι μια-δυο ωριτσες την εβδομαδα αρκουν για την εκθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω οτι η εκθεση ειναι τοσο απροβλεπτη γτ οι περισσοτεροι εχουμε τη νοοτροπια σου.Χωρις παρεξηγηση ε:P
ενα πλ μεγαλο ποσοστο μαθητων τη θεωρει μαθημα-καταντια και για αυτο αρκειται στο να κανει επιαφανειακα πασαλειματα,λεγοντας στον εαυτο του οτι στο τελος θα γραψει.
Οταν ομως ερχεται η τελ.περιοδος του πεφτει κεραμιδα στο κεφαλι:P


Για μενα διαβαστε στις ασκησεις.Οντας το αντικειμενικο κομματι,κανεις δεν κοβει ευκολα;)
Τι να σου πω, αν θεωρεις οτι θα σε βοηθησει, κανε 6 ωρες την εβδομαδα εκθεση και γραφε 15 εκθεσεις το μηνα.Μπορει να γραψεις 19 μπορει ομως να γραψεις και 9(που λεει ο λογος).Μπορει επισης να δεις εναν συμμαθητη σου που εγραψε ολη τη χρονια 2 εκθεσεις να τα πηγαινει καλυτερα στις εξετασεις.Αν ομως διαθεσεις αυτες τις ωρες σε ΑΟΔΕ,Βιολογιες και ΑΟΘ εξασφαλιζεις ενα βαθμο κοντα στο 20(εκτος μεγαλου απροοπτου).Απο τη στιγμη που η εκθεση δεν εχει συντελεστη βαρυτητας δεν αξιζει παραπανω διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω οτι η εκθεση ειναι τοσο απροβλεπτη γτ οι περισσοτεροι εχουμε τη νοοτροπια σου.Χωρις παρεξηγηση ε:P
ενα πλ μεγαλο ποσοστο μαθητων τη θεωρει μαθημα-καταντια και για αυτο αρκειται στο να κανει επιαφανειακα πασαλειματα,λεγοντας στον εαυτο του οτι στο τελος θα γραψει.
Οταν ομως ερχεται η τελ.περιοδος του πεφτει κεραμιδα στο κεφαλι:P


Για μενα διαβαστε στις ασκησεις.Οντας το αντικειμενικο κομματι,κανεις δεν κοβει ευκολα;)
Εγώ αντίθετα πιστεύω πως οι περισσότεροι μαθητές αγχώνονται πολύ περισσότερο με το συγκεκριμένο μάθημα (για τους καλούς μιλάω, όχι για τους ξυσαρχίδες :P)...Ποιες εννοείς ασκήσεις? Τα συνώνυμα/αντώνυμα, μια ερώτηση-ξεφτίλα (τρόπος ανάπτυξης, συλλογισμός..) και μια ακόμα λίγο πιο θεωρητική (χαρακτηριστικά άρθρο/δοκίμιο/επιστημονικός λόγος..) ? 5+5+5+8 (περίπου) = 23..οκ, το 23% στην έκθεση το 'χω σίγουρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Τι να σου πω, αν θεωρεις οτι θα σε βοηθησει, κανε 6 ωρες την εβδομαδα εκθεση και γραφε 15 εκθεσεις το μηνα.Μπορει να γραψεις 19 μπορει ομως να γραψεις και 9(που λεει ο λογος).Μπορει επισης να δεις εναν συμμαθητη σου που εγραψε ολη τη χρονια 2 εκθεσεις να τα πηγαινει καλυτερα στις εξετασεις.Αν ομως διαθεσεις αυτες τις ωρες σε ΑΟΔΕ,Βιολογιες και ΑΟΘ εξασφαλιζεις ενα βαθμο κοντα στο 20(εκτος μεγαλου απροοπτου).Απο τη στιγμη που η εκθεση δεν εχει συντελεστη βαρυτητας δεν αξιζει παραπανω διαβασμα.
Βσκ,εγω τελειωσα φετος.:P

και δεν μιλησα για τετοιες υπερβολες οπως 15 εκθεσεις στο μηνα.Αναφερθηκα στο κομματι των λεξικων-πραγματολογικων ασκησεων.Οταν το 70%+ των μαθητων(τουλαχιστον στο σχολειο μου) εβλεπε πρωτη φορα τον επιστημονικο λογο ως θεωρια τη μερα που γραφαμε,τοτε νομιζω εχουμε προβλημα.Και με οσους καθηγητες μιλησα που διορθωναν,ελεγαν η συντριπτικη πλειοψηφια την ειχε λαθος την ερωτηση για αυτο αναγκαστηκαν να δεχονται και αρλουμπες στο τελος ωσ σωστα.6 μορια στο βροντο,2-3 μορια απο κει,2 μορια απο παραδιπλα τοτε ρχεται το 9 εκει που δνε το περιμενεις.Εκτος να βεβαια,περιμενεις(γενικευση)να γραψεις κανα 39-38/40 στην εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Μεγαλο κεφαλαιο ανοιξατε τωρα, που πραγματικα χωραει πολυ συζητηση... Εγω προσωπικα εκανα 3 ωρες την εβδομαδα εκθεση (1 γλωσσικες ασκησεις και 2 αναπτυξη θεματος), αλλα επειδη ηταν συνεχομενες και την ιδια μερα ειχα αλλες 3 ωρες φροντιστηριο, 9 στις 10 φορες εβριζα τον εαυτο μου για την επιλογη που εκανα και φυσικα προς το τελος του 3ωρου το μυαλο μου ταξιδευε αλλου!! Δε λεω βεβαια πως δεν ωφεληθηκα, το αποτελεσμα ηταν ακρως ικανοποιητικο, αλλα πιστευω πως και οι 2 ωρες ειναι υπερ αρκετες...

Τωρα σχετικα με τη βαθμολογηση, ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα... Υπαρχουν απειρα παραδειγματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εγώ αντίθετα πιστεύω πως οι περισσότεροι μαθητές αγχώνονται πολύ περισσότερο με το συγκεκριμένο μάθημα (για τους καλούς μιλάω, όχι για τους ξυσαρχίδες :P)...Ποιες εννοείς ασκήσεις? Τα συνώνυμα/αντώνυμα, μια ερώτηση-ξεφτίλα (τρόπος ανάπτυξης, συλλογισμός..) και μια ακόμα λίγο πιο θεωρητική (χαρακτηριστικά άρθρο/δοκίμιο/επιστημονικός λόγος..) ? 5+5+5+8 (περίπου) = 23..οκ, το 23% στην έκθεση το 'χω σίγουρο :P
Επειδη ομως οι καλοι ειναι μειοψηφια(στο δικο μου σχολειο τουλαχιστον),η εκθεση υποβιβαζεται.

Ξεχασες την περιληψη,την παραγραφο και γνκ τα μερη αναπτυξης.Η περιληψη δεν ειναι και κανα λογοτεχνικο μυστηριο.Ενα κειμενο βατο που να το καταλαβαινει ο αλλος.Αν εχεις κατανοησει τουλ τη δομη της με ενα καλο κειμενο το χεις το 20.
Και για την παραγραφο,δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να αναπτυξεις κατι σε νεολληνικα με καθαρη δομη.θεμ.περιοδος-λεπτ-κατακλειδα.ετσι παιρνεις και ενα 8-9/12.Ενα 50+ στις ασκησεις ειναι εφικτο.Οπως και το 30 στην εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
περίληψη και παράγραφος δν θεωρούνται ασκήσεις (για μένα) αφού κι εκεί η βαθμολόγηση είναι υποκειμενική...Οι περισσότεροι εδώ μέσα δν συναγωνιζόμαστε αυτόν που δν έχει ανοίξει βιβλίο αλλά τον καλό (εώς πολύ καλό)...Κατά τα άλλα δν διαφωνώ σε τίποτα με το μήνυμά σου...quote στον empristis :P

ΥΓ: όλα εφικτά είναι...αυτό να το πεις σ' αυτούς που έχασαν ιατροφαρμακευτικές από αυτό το μάθημα :P...(που να ξέρεις από που έχασες τα μόρια........)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top