Πολιτικός ή Μηχανολόγος Μηχανικός

pyramidas

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μόλις τελίωσα το σχολείο,έγραψα πολύ καλά στις πανελλήνιες και περνάω σε όποια σχολή θέλω.Το θέμα ειναι ότι είμαι ανάμεσα στους πολιτικούς και τους μηχανολόγους μηχανικούς.

1.οσο αφορα τους πολιτικους μηχανικους είναι μία δουλειά που μου αρέσει αρκετα και γενικότερα προσφέρεται για την Ελλάδα.

2.οσο αφορα τους μηχανολόγους είναι αυτό που μου αρέσει πιο πολύ από ολα αλλά το μονο που με προβληματίζει ειναι το θεμα της επαγγελματικής αποκατάστασης που μπορει να έχει στην Ελλάδα καποιος που θα τελειώσει τη σχολή.

Θα ήθελα την γνωμη ατόμων που γνωρίζουν την αγορα εργασιας στην Ελλαδα και γενικοτερα γνωριζουν εκ των εσω τις δυο αυτες επιστημες.

Ειμαι πολύ μπερδεμένος και δυσκολεύομαι να αποφασισω.:(

Ευχαριστω πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και τα 2 καλά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RFederator154

Νεοφερμένος

Η Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Στο ίδιο δίλημμα βρίσκομαι κι εγώ....Ομοίως έγραψα πολύ καλά στις εξετάσεις και περνώ σίγουρα σε μια από τις 2 σχολές....Ωστόσο,στο μηχανογραφικό,το οποίο δεν έχω καταθέσει ακόμα,δήλωσα πρώτα την Μηχ-Μηχ και μετά την Πολ-Μηχ....Τέσπα,το θέμα μου είναι αυτή η γενικότερη δυσφορία των συγγενών (εξαιρούνται οι γονείς μου) και φίλων στο άκουσμα των Μηχ-Μηχ ως πρώτης μου επιλογής....Σχεδόν αυτόματα όλοι αντιπροτείνουν την Πολ-Μηχ....Ή και την ΗΜΜΥ κάποιοι....Τελικά ο καθένας λέει ό,τι θέλει!?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μην ακούτε κανένα. Τα πράγματα έξω είναι τόσο δύσκολα που αν δεν έχεις μπάρμπα στην κορώνη δεν κάνεις τίποτα σπουδαίο ό,τι και να σπουδάσεις. Γι αυτό σπουδάστε ότι σας αρέσει και μην ακούτε βάσεις, ζήτηση κλπ. Σπουδάστε την επιστήμη που σας ενδιαφέρει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Συμφωνω,πλεον η μονη σχολη με σιγουρη αποκατασταση ειναι οι στρατιωτικες.Ασε που σε 5-6 χρονια που θα τελειωσουμε με το καλο,κανεις δεν ξερει πως θα ειναι η αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
κανεις δεν ξερει πως θα ειναι η αγορα εργασιας.

με δεδομένο ότι τώρα η ελληνική αγορά εργασίας είναι χάλια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
στην ελλαδα οι μηχανικοι στην αγορα εργασιας λιγες διαφορες εχουν δλδ για παραδειγμα μεταξυ ΜΜ και ΗΜΜΥ η διαφορα ειναι οτι οι δευτεροι ασχολουνται με hardware στην ελλαδα ομως δεν υπαρχουν και πολλες εταιρεις για κατασκευης υλικου(βασικα καμια :P) οποτε μετα πας στην απλη συντηρηση υπολογιστων οποτε...
μεταξυ πολμηχ και μηχμηχ θα προτιμουσα το δευτερο γιατι στο πρωτο μαλλον θα πρεπει να εχεις ο μπαμπας τεχνικο γραφειο για νεα εχεις ετοιμη δουλεια γιατι αλιως ειναι δυσκολο να φτιαξεις δικη σου πελατεια κτλ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
μεταξυ πολμηχ και μηχμηχ θα προτιμουσα το δευτερο γιατι στο πρωτο μαλλον θα πρεπει να εχεις ο μπαμπας τεχνικο γραφειο για νεα εχεις ετοιμη δουλεια γιατι αλιως ειναι δυσκολο να φτιαξεις δικη σου πελατεια κτλ.....

Γιατί για το 2ο νομίζεις δε χρειάζεσαι έτοιμη δουλειά? Χάλια είναι τα πράγματα παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
απλως εννοω οτι πολμηχ οι περισσοτεροι δουλευουν σε τεχνικο γραφειο ενω οι μηχ μηχ εναι περισσοτερο σε εταιριες

**αλλα ας μην ειμαστε τοσο κυνικοι, τα παιδια βγαλανε τοσα μορια, δλδ αν δεν πανε αυτοι μπροστα ποιος θα παει :P απλα εχει δικιο με την κατασταση στον κλαδο των κατασκευων γενικα ολοι οι μηχανικοι εχουν προβλημα απο την αλλη δεν ξερεις τι γινεται σε 6-7 χρονια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Δηλ., μόνο όσο παιδιά βγάζουν μόρια με το κιλό, πάνε μπροστά; Το αν θα πάει κάποιος μπροστά ή πίσω, δεν έχει καμία σχέση με τα μόρια των πανελληνίων. Τα μόρια των πανελληνίων απλά εξυπηρετούν μια κατάσταση σε μια δεδομένη χρονική στιγμή. Μετά από αυτήν, το κοντέρ μηδενίζει...Πολλοί σπουδάζουν Μηχανολόγοι Μηχανικοί με πολλά μόρια, στοιχειωδώς ελάχιστοι εξ' αυτών προκόβουν εργασιακά...κτλ.

Aυτή η φράση "δεν ξέρεις τι γίνεται σε 6-7 χρόνια" μόνο στην Ελλάδα και σε χώρες όπως Ινδία, Κούβα, Μπαγκλαντές,...κ.α. κατά ένα περίεργο τρόπο είναι μια "παρηγοριά" στον άρρωστο. Οι γονείς μου το άκουγαν όταν ήταν νέοι, «δεν ξέρεις τι γίνεται σε 6-7 χρόνια» και τα 6-7 χρόνια έγιναν 30 χρόνια...και πάλι στο μηδέν είμαστε. Στην Ελλάδα τίποτε δεν αλλάζει. Ίσως γίνει καμία αλλαγή μετά από 100 χρόνια. Είναι ιστορικά διαπιστωμένο. Οι αλλαγές γίνονται με βήμα επανάληψης το 100...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Να σου αναφερω ενα απλο παραδειγμα:υπηρχαν ατομα πριν 5-6 χρονια που εμπαιναν παιδαγωγικο και εκλαιγαν την μοιρα τους.Και ηρθαν ετσι τα πραγματα,που αυτα τα ατομα με το που βγηκαν διοριστηκαν αμεσως.Δεν λεω οτι θα γινει κατι τετοιο και με τη γενια μας.Αλλα μη μου λες οτι ειναι απιθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Λύση ήταν αυτή η μικροκομματική λογική; Να διοριστούν όλοι οι απόφοιτοι παιδαγωγικής στην εκπαίδευση...και να μην έχουμε να τους πληρώνουμε; Στα επόμενα 3-5 χρόνια, θα πάψουν οι μαζικοί διορισμοί του ΑΣΕΠ με αναλογία 1:1,5 (κλάδος δασκάλων) ή 1:10 (κλάδος μαθηματικών).

Ας δούμε την εργασιακή και επιστημονική ένταση της χώρας μας. Μην ονειρευόμαστε καρβέλια ενώ δεν έχουμε φούρνο για να ψήσουμε ψωμί. Ειδικά τώρα, δεδομένης της συγκυρίας ΔΝΤ, με το αβέβαιο και άσχημο οικονομικοκοινωνικό μέλλον της χώρας μας, η ανεργία πάει προς το 50% από το επόμενο έτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
πω ελεος ρε nPb έλεος δλδ τι στο διαολο εχεις και εισαι τοσο ανασφαλης .......αρπαζεσαι με το καθε τι ......βλεπω τα ποστσ σου και ειναι ολα μες στην μιζερια
σαφως και δεν εξαρτάται απο τον αριθμο των μοριων το αν θα πας μπροστα στη ζωη σου αλλα ειπα "αν δεν πανε αυτοι, ποιοι θα πανε" εννοώντας πως για να εχουν βγαλει τοσα μορια δεν τους τα χαρισε κανεις δουλεψανε σκληρα και αν δεν προκοψουν αυτοι που δουλευουν τοτε τι, ας ειμαστε λιγο αισιοδοξοι δλδ οχι φαντασιοπληκτοι αλλα εστω αισιοδοιξοι,
δωσε εστω μια αλπιδοφορα νοτα σε αυτα τα παιδια που σκιστηκαν στο διαβασμα ενα χρονο και οχι μονο

και αφου εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν θα αλλαξει τπτ στην ελλαδα αντε παρατα τα ολα ασε και τις σπουδες σου και πηγαινε σε αλλη χωρα εφοσον η ελλαδα ειναι καμμενο χαρτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pyramidas

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά συγκρατηθείτε λίγο στο θέμα.Παρασκευή δίνω μηχανογραφικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
πω ελεος ρε nPb έλεος δλδ τι στο διαολο εχεις και εισαι τοσο ανασφαλης .......αρπαζεσαι με το καθε τι ......βλεπω τα ποστσ σου και ειναι ολα μες στην μιζερια
σαφως και δεν εξαρτάται απο τον αριθμο των μοριων το αν θα πας μπροστα στη ζωη σου αλλα ειπα "αν δεν πανε αυτοι, ποιοι θα πανε" εννοώντας πως για να εχουν βγαλει τοσα μορια δεν τους τα χαρισε κανεις δουλεψανε σκληρα και αν δεν προκοψουν αυτοι που δουλευουν τοτε τι, ας ειμαστε λιγο αισιοδοξοι δλδ οχι φαντασιοπληκτοι αλλα εστω αισιοδοιξοι,
δωσε εστω μια αλπιδοφορα νοτα σε αυτα τα παιδια που σκιστηκαν στο διαβασμα ενα χρονο και οχι μονο

και αφου εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν θα αλλαξει τπτ στην ελλαδα αντε παρατα τα ολα ασε και τις σπουδες σου και πηγαινε σε αλλη χωρα εφοσον η ελλαδα ειναι καμμενο χαρτι

...τα παραμύθια και τα ωραία λόγια ουδείς τα εμίσησε...:whistle:

λέγε ότι θες...
απλά κοινωνική συζήτηση κάνω αλλά μάλλον πονάει

την αλήθεια ποιος θα την κοιτάξει κατάματα :worry:

...και η νέα γενιά να είναι στον κόσμο της

ποιος θα αλλάξει το μέλλον μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
1) κοινωνικη συζητηση ναι αλλα ο φιλος δινει μηχανογραφικο σε 3 μερες και θελει συγκεκριμενες απαντησεις σε συγκεκριμενα θεματα
2) την αληθεια θα την κοιταξουμε εμεις καταματα
3) η νεα γενια ειναι σε αυτον τον κοσμο που εισαι και εσυ το παρον ειναι το ιδιο για ολους αλλα το μελλον ανηκει σε αυτους που το διαμορφωνουν
4) περιμενεις απαντηση στο "ποιος;" εμεις φυσικα αλλα μαλλον εσυ δεν θες μιας και εισαι σιγουρος ακομα και για τα ποσοοστα ανεργιας κτλ..

φιλε δημητηρη σορρυ αλλα...
κοιτα θα προτιμουσα μηχ μηχ κυριως επειδη το πολμηχ θελει τεχνικο γραφειο ιπως σου ειπα κτλ και επισης οι μηχμηχ μου φαινονται ως πιο "γενικη" σαν σχολη και εμενα προσωπικα το προγραμμα σπουδων του με εκφραζει περισσοτερο απο την αλλη ομως οι μηχμηχ πολλες φορες επικαλπυτονται με τους ημμυ οποτε στην αποκατασταση ειναι λιγο δυσκολα, αντιθετα οι πολμηχ ειναι "μοναδικοι" στο αντικειμενο τους........οποτε σκεψου το
συμβουλη παντως ειναι: διαβασε προσεκτικα τα μαθηματα και δες τι σου αρεσει περισσοτερο ως περιεχομενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pyramidas

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εχω διαβάσει τα μαθηματα και αισθάνομαι ότι είμαι γεννημένος για μηχανολόγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
τι συζηταμε τοτε. πηγαινε και μη φοβασαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εχω διαβάσει τα μαθηματα και αισθάνομαι ότι είμαι γεννημένος για μηχανολόγος

Νομίζω ότι μόνος σου έλυσες την απορία σου. Μηχανολόγος it is. Go for it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top