Ορκωτός Λογιστής

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
1. Δεν αποκλείεται. Άλλωστε η φύση του επαγγέλματος της ελεγκτικής(για το οποίο σε προορίζει το πρόγραμμα), ξεφεύγει και εννοιολογικά αλλά και ουσιαστικά από την φύση της στεγνής λογιστικής. Ως υπάλληλος ελεγκτικής ναι μεν το κύριο έργο σου μπορεί να είναι "οι εκθέσεις ελέγχων" σε ετήσια βάση, όμως μέσα στην διάρκεια του έτους, ασχολείσαι με:

  • Διαχειριστικούς ελέγχους
  • Έρευνα αγοράς επενδυτικών ή χρηματοδοτικών προϊόντων
  • Οργάνωση αποθήκης... (για λογαριασμό των συνεργαζόμενων επιχειρήσεων, των οποίων τις οικονομικές καταστάσεις θα κληθείς να ελέγξεις ή και μή).

Δεν θα είναι λίγες οι φορές που θα έρθει ο επιχειρηματίας να σου ζητήσει για παράδειγμα:
  • Ποιο είναι το πιο συμφέρον Χρηματοδοτικό Μίσθωμα για την αγορά "x" αριθμού παγίων μεταφορικών μέσων?
  • Με συμφέρει δανεισμός από τράπεζα ή εταιρεία Leasing?

Αν εσύ δεν έχεις καλή βάση ακαδημαϊκή ή και τεχνοκρατική πάνω σε τοκοχρεωλυτικές μεθόδους, εσωτερικές αποδόσεις κ.τ.λ. τότε θα παρουσιάζεις κάποια υστέρηση. Συγκεκριμένα και τελείως παραστατικά, θα έρθει ο επιχειρηματίας με ένα φύλλο χαρτί(το συμβόλαιο) στο χέρι, από την "Hertz", που πάνω θα γράφει απλά ένα ποσό ετήσιας δόσης και θα σου πει ...με συμφέρει? Αν έχεις ασχοληθεί με τοκοχρεωλύσια και επιτόκια(που πιστεύω θα το έχεις κάνει λόγω Οικονομικού τμήματος), καταλαβαίνεις για τι πονοκέφαλο μιλάμε.

Επομένως είναι λογικό και κατανοητό το γιατί στα περισσότερα Μ.Π.Σ. που περιέχουν μέσα την λέξη "Ελεγκτική", διδάσκονται υποχρεωτικά τα "Οικονομικά Μαθηματικά, Οικονομική των Επιχειρήσεων, Μακροοικονομική και Μικροοικονομική", μαθήματα που σε ένα Μ.Π.Σ. Χρηματοοοικονομκής Λογιστικής μπορεί και να αγνοηθούν.

Ο ελεγκτής αν το καταλαβαίνεις λειτουργεί, έχοντας ρίζες σε πολλούς τομείς της Οικονομίας(Μάκρο) αλλά και σε πολλές εκφάνσεις της Οικονομικής μονάδος(Μίκρο). Οι διαχειριστικοί έλεγχοι που ανέφερα είναι σημαντική πηγή εσόδων των εταιριών αυτών, σε αυτούς συγκεκριμένα θα χρειαστείς πολλά μα πάρα πολλά "εργαλεία", τα οποία δεν είναι μέρος λογιστικών τεχνικών αλλά πιο "Ποσοτικο-Οικονομικών".

Παραδείγματα πολλά, είσαι ένας πολύ καλός Λογιστής Α.Ε. και ικανός στην λογιστική τακτική και έρχεται ο καιρός που η εταιρεία σου, αποφασίζει την εξαγορά μιας άλλης εταιρίας. Πέρα από την απόκτηση των παγίων, των απαιτήσεων και των υποχρεώσεων της υπο εξαγοράς εταιρείας, θα πρέπει να υπολογίσεις και κάποια άλλα στοιχεία του Ισολογισμού της, τα οποία χρειάζονται συγκεκριμένες μεθόδους αποτίμησης(μή λογιστικούς). Μιλάω για τα άϋλα στοιχεία της εταιρείας(βλέπε Υπεραξία), την οποία θα πρέπει να αποτιμήσεις, επιλέγοντας μέσα από μια πληθώρα "μεθόδων":

  • Θα είναι Το γινόμενο της υπερπροσόδου?
  • Θα είναι κάποια μέθοδος κεφαλαιοποιήσεως?
  • Θα είναι η μέθοδος Schmalenbach?
Τίποτα από αυτά δεν είναι Λογιστική και όμως τα χρειάζεσαι για να κάνεις την δουλειά σου.

Επειδή προφανώς σαν λογιστής να μην ξέρεις πώς να κάνεις την εν λόγω εργασία, ο επιχειρηματίας και εσύ προσωπικά ως επιβλέπον λογιστής, θα αναζητήσεις λύση στους "επι πληρωμή Συμβούλους και Ελεγκτές σου", οι οποίοι δεν σε επιβλέπουν μονάχα μια φορά το χρόνο για την "έκθεση ελέγχου" αλλά σε έχουν στο "μικροσκόπιο" 12μήνες/τον χρόνο, προκειμένου το έργο τους στο τέλος του έτους να είναι πιο απλό και να έχει μια κάποια προεργασία. Δεν πας να ελέγξεις μια Α.Ε. με 23.000.000 τζίρο μέσα σε 250 ώρες ελέγχου. Συνήθως έχεις ετήσια παρακολούθηση της εταιρίας που ελέγχεις.

2. Ναι...

Υ.Γ. Πιστεύω να κατάλαβες λίγο το ποια είναι η φύση του επαγγέλματος, για το οποίο σε προετοιμάζει το ΙΕΣΟΕΛ. Μην μιλήσω για θέματα "Οργάνωσης Αποθήκης" για τα οποία πολλές φορές ούτε και οι ίδιοι οι ορκωτοί μπορούν να βοηθήσουν. Εταιρίες όπως τα ALDI, Creta Farm και ένα σωρό άλλες, στην αποθήκη εφαρμόζουν πραγματική επιστήμη, που λίγοι μπορούν να παρακολουθήσουν πόσο μάλιστα να ελέγξουν.

Μάλιστα, πολύ ωραία,ναι ειχα μια εικόνα και τωρα την επαλήθευσα:D
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Επιτέλους πληροφορήθηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

lavezzi7

Νεοφερμένος

Ο lavezzi7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα!!

Θέλοντας να ακολουθήσω μια καριέρα με το περιεχόμενο τον τίτλο του θέματος. Από αυτά που έχω συλλέξει μέχρι τώρα, έχω καταλάβει πως το ACCA είναι απαραίτητο για αυτό το σκοπό σε συνδυασμό με 2-3 χρόνια εμπειρίας σε κάποια ελεγκτική εταιρία. Γενικότερα πάντως και να αποφασίσω να κάνω κάτι άλλο αργότερα (πάνω στα οικονομικά πάντα) το ACCA δεν σε περιορίζει και αποτελεί πολύ δυνατή επαγγελματική πιστοποίηση για το βιογραφικό. Ωστόσο, η απόκτησή της κάθε άλλο παρά εύκολη μοιάζει. Έχοντας λοιπόν επικεντρωθεί σε αυτό το στόχο, πληροφορήθηκα πως οι BIG4 παρέχουν προγράμματα για αποφοίτους που τους δίνουν την δυνατότητα εργασιακής εμπειρίας εντός της εταιρίας καλύπτοντας παράλληλα και τα δίδακτρα της εν λόγω πιστοποίησης (για την Ελλάδα είναι περίπου 1000 ανά μάθημα κανονικά). Έχοντας αποκτήσει πτυχίο οικονομικής κατεύθυνσης με καλό βαθμό και έχοντας τελειώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις το καλύτερο που έχω να κάνω τώρα πιστεύω είναι να μπορέσω να μπω σε κάποια από αυτές τις εταιρίες ώστε να κάνω ταυτόχρονα και το ACCA. Η προυπηρεσία κατά τα ψέμματα παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο και όλοι ζητάνε παντού. Δυστυχώς εγώ όπως και αρκετοί στην ηλικία μου δεν έχουν καθόλου. Αυτό παραταύτα δεν σε εμποδίζει να αιτηθείς σε κάποια από αυτές τις εταιρίες μιας και δεν είναι προαπαιτούμενο. Αντίθετα, ο βαθμός πτυχίου και το απολυτήριο λυκείου είναι αυτά που θα σου ανοίξουν την πρώτη πόρτα. Το κακό/ καλό (ανάλογα πως το παίρνει κανείς) είναι πως πλέον με αυτή την κατάσταση στην Ελλάδα προσλήψεις δεν κάνουν γενικώς. Για εξωτερικό έχει όμως σε πληθώρα χωρών. Δυστυχώς όμως δεν αρκούν μόνο αυτά και οι καθιερωμένες συνεντεύξεις για να μπορέσει κανείς να εισέλθει στην εταιρία. Ο υποψήφιος καλείται να περάσει μερικά tests (online & σε assessment center) τα οποία έχουν έναν αρκετά ψηλό βαθμό δυσκολίας σε συνδυασμό με τον περιορισμένο χρόνο. Προσωπικά, στην προσπάθεια μου να δουλέψω σε κάποια από αυτές στο εξωτερικό απέτυχα στα πρώτα test που έδωσα αλλά θα συνεχίσω να το κυνηγάω μιας και με ενδιαφέρει αρκετά. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο θέμα είτε είναι ενστάσεις είτε είναι συμβουλές είτε είναι δια/συμ- φωνίες και επίσης είδα να προτείνεται μερικά άτομα πιο πάνω για να απευθυνθώ για ερωτήσεις/ απορίες. Είναι ακόμα ενεργά ώστε να τους προσεγγίσω μέσω pm?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Τον Pamak ψάχνεις, κάπου τριγύρω θα τον βρείς/σε βρεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ναι και σώθηκες. Ρωτα το Πουλελε καλύτερα,εμενα με βοήθησε. https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=65309
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
go go πουλελες

γενικα υπαρχει η φημη οτι αν εχεις τελειωσει καποιο απο τα 3
-accounting
-finance
-business administration

και γενικα φαινεσαι ικανος, οτι σε τσιμπανε, σε λιωνουν στην δουλεια, αλλα σου πληρωνουν την πιστοποιηση
ψαξου, ρωτωντας στα φορουμ, δεν πας στην πολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ναι και σώθηκες.

Τι έγινε Always "τσαλακώθηκες"? Και εγώ που νόμιζα πώς είχες ήπιο προφίλ ατόμου. ;) :P

Lavezzi7 κάνε μας μια σύντομη αναφορά περί του εκπαιδευτικού σου υποβάθρου και ακαδημαϊκών επιλογών σου.Βλέπω να σε ενδιαφέρει περισσότερο η λύση ελεγκτικής στο εξωτερικό και όχι εδώ? Μπορείς να μας εξηγήσεις αυτή σου την επιδίωξη? Ο λόγος που ρωτάω όλα αυτά, πέραν του ότι είναι βολιδοσκοπικός, έχει να κάνει με την πίστη μου, ότι μαγικές λύσεις και μαγικούς μονόδρομους, δεν μπορεί κανείς να σου δώσει, γιατί αν τους ήξερε θα ήταν αυτός στην θέση που προσπαθείς να φτάσεις. Πόσο μάλιστα όταν δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εκ πρώτης όψης, το πιο είναι το ουσιαστικό και τυπικό σου Background.

Θέλω να πω:
  • H Οικονομολογική "εκπαιδευτική καταγωγή" σου, είναι από μόνη της ένα θετικό στοιχείο. Αλλά μόνο του δεν μπορεί να σταθεί.
  • Το να έχεις στόχο το εξωτερικό πριν όλα τα άλλα θέτει κάποιους περιορισμούς. Ποιά η σχέση σου με την συγκεκριμένη ξένη γλώσσα σε επίπεδο επικοινωνίας και ποια η σχέση σου με την "επαγγελματική χρήση" αυτής της γλώσσας.
  • Τρίτον, η εργασία σε μια ελεγκτική, όπως θα γνωρίζεις μπορεί να αφορά τμήμα: εξωτερικού ελέγχου, εσωτερικού ελέγχου, φορολογικό, επενδυτικό, ασφάλειας πληροφοριακών συστημάτων, συμβουλευτικό-λογιστικό κ.α. Καταλαβαίνεις ότι μια επιδίωξη στα περισσότερα από αυτά τα τμήματα, απαιτεί γνώση της εκεί Φορολογιστικής νομοθεσίας. Ποια η σχέση σου με το εκεί χρησιμοποιούμενο λογιστικό σύστημα?
  • Ποια η επαφή σου με τα Δ.Λ.Π.?
  • Και πολλά ακόμα, τα οποία θα πρέπει να τα δεις ένα ένα ώστε μετά να προχωρήσεις στην διενέργεια των tests.
  • Συμβουλή μου είναι να δυναμώσεις τις γνώσεις σου, πριν ξαναπροσπαθήσεις εισαγωγή σε αυτές τις εταιρείες. Καμία από αυτές τις εταιρείες δεν αρκείται σε μετριότητες, να το θυμάσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
go go πουλελες

γενικα υπαρχει η φημη οτι αν εχεις τελειωσει καποιο απο τα 3
-accounting
-finance
-business administration

και γενικα φαινεσαι ικανος, οτι σε τσιμπανε, σε λιωνουν στην δουλεια, αλλα σου πληρωνουν την πιστοποιηση
ψαξου, ρωτωντας στα φορουμ, δεν πας στην πολη
Τελειώνοντας κάποιο από τα 3 Super WoW(acounting wow, finance wow kai business administration wooooow) και λοιπά ξενόλαγνα υποκορίστικά, το μόνο που μπορεί να σε τσιμπήσει είναι κανας κόνοπας από το Γιβραλτάρ. Προσέξτε μην πάτε όλοι τσιμπητοί.... :whistle: Ακόμα στην χώρα με τα συννεφάκια κοιμάστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lavezzi7

Νεοφερμένος

Ο lavezzi7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα! :D

Lavezzi7 κάνε μας μια σύντομη αναφορά περί του εκπαιδευτικού σου υποβάθρου και ακαδημαϊκών επιλογών σου.Βλέπω να σε ενδιαφέρει περισσότερο η λύση ελεγκτικής στο εξωτερικό και όχι εδώ? Μπορείς να μας εξηγήσεις αυτή σου την επιδίωξη? Ο λόγος που ρωτάω όλα αυτά, πέραν του ότι είναι βολιδοσκοπικός, έχει να κάνει με την πίστη μου, ότι μαγικές λύσεις και μαγικούς μονόδρομους, δεν μπορεί κανείς να σου δώσει, γιατί αν τους ήξερε θα ήταν αυτός στην θέση που προσπαθείς να φτάσεις. Πόσο μάλιστα όταν δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εκ πρώτης όψης, το πιο είναι το ουσιαστικό και τυπικό σου Background.

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Πάμε στο ψητό τώρα. Ίσως να μην ήμουν αρκετά σαφής στο πρώτο μου μήνυμα. Ο λόγος που την ψάχνω για το εξωτερικό είναι απλός. Πέρα από το ότι θα με βοηθήσει να βελτιώσω την γλώσσα Αγγλικά (πιστεύω είναι σε αρκετά καλό επίπεδο, όχι άριστο όμως) κυρίως ψάχνω (αν και μιλάω δυο ακόμα) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ θέση για κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα. Βλέπω με έκπληξη (όχι και τόσο μεγάλη λόγω τωρινών συνθηκών) ότι οι Big4 κάνουν προσλήψεις ακόμα και σε χώρες λιγότερο ανεπτυγμένες από την Ελλάδα. Επίσης όπως έχω μάθει οι εταιρίες αυτές σου δίνουν την ευκαιρία να εργαστείς χωρίς να έχουν ως προαπαιτούμενο την εργασιακή εμπειρία. Αυτό για εμένα είναι υψίστης σημασίας μιας και όλοι πλέον ζητάνε 2 χρόνια τουλάχιστον προυπηρεσία και καταλήγουμε σε έναν φαύλο κύκλο με την ανεργία πάνω από το 25 %. Τέλος πάντων, ασφαλώς και δεν θα έλεγα όχι στην Ελλάδα (πρώτη επιλογή μου είναι) αλλά από την στιγμή που δεν μου δίνεται η ευκαιρία είτε σε ελεγκτική είτε σε κάτι αντίστοιχο δεν περιορίζομαι στο έτσι και αλλιώς πολύ μικρό εύρος επιλογών εντός συνόρων. Όσο αναφορά την ακαδημαική μου καριέρα αυτό που έχω να επιδείξω είναι ένα πτυχίο με βαθμό μεγαλύτερο του 7,5 και μια 6μηνη εμπειρία στο εξωτερικό συμμετέχοντας στο πρόγραμμα Erasmus. Τέλος, σαφώς και δεν ψάχνω να βρω κανά μαγικό μονοπάτι επιτυχίας αλλά μερικές συμβουλές. Για παράδειγμα, να ξεκινήσω να κάνω practice πάνω σε ψυχομετρικά tests, να διαβάσω κάποια βιβλία σχετικά με λογιστική-ελεγκτική κτλ. Αυτός είναι εξάλλου και ο σκοπός του κειμένου μου :)

Θέλω να πω:
  • H Οικονομολογική "εκπαιδευτική καταγωγή" σου, είναι από μόνη της ένα θετικό στοιχείο. Αλλά μόνο του δεν μπορεί να σταθεί.
  • Το να έχεις στόχο το εξωτερικό πριν όλα τα άλλα θέτει κάποιους περιορισμούς. Ποιά η σχέση σου με την συγκεκριμένη ξένη γλώσσα σε επίπεδο επικοινωνίας και ποια η σχέση σου με την "επαγγελματική χρήση" αυτής της γλώσσας.
  • Τρίτον, η εργασία σε μια ελεγκτική, όπως θα γνωρίζεις μπορεί να αφορά τμήμα: εξωτερικού ελέγχου, εσωτερικού ελέγχου, φορολογικό, επενδυτικό, ασφάλειας πληροφοριακών συστημάτων, συμβουλευτικό-λογιστικό κ.α. Καταλαβαίνεις ότι μια επιδίωξη στα περισσότερα από αυτά τα τμήματα, απαιτεί γνώση της εκεί Φορολογιστικής νομοθεσίας. Ποια η σχέση σου με το εκεί χρησιμοποιούμενο λογιστικό σύστημα?
  • Ποια η επαφή σου με τα Δ.Λ.Π.?
  • Και πολλά ακόμα, τα οποία θα πρέπει να τα δεις ένα ένα ώστε μετά να προχωρήσεις στην διενέργεια των tests.
  • Συμβουλή μου είναι να δυναμώσεις τις γνώσεις σου, πριν ξαναπροσπαθήσεις εισαγωγή σε αυτές τις εταιρείες. Καμία από αυτές τις εταιρείες δεν αρκείται σε μετριότητες, να το θυμάσαι.

Αναμφίβολα, αλλά δεν μου δίνεται προς το παρών η ευκαιρία να κάνω και κάτι πρακτικό. Εξάλλου προτού κάνω ένα μεταπτυχιακό θα ήθελα να δουλέψω λίγο πρώτα να δω στην πράξη κάποια πράγματα. Γιατί καλές όλες οι γνώσεις που έχω αλλά είναι καθαρά σε θεωρητικό επίπεδο και πιστεύω στην παρούσα φάση η εργασία είναι πιο απαραίτητη μιας και ούτε το μεταπτυχιακό θα μου εξασφαλίσει τίποτα. Έτσι λοιπόν βλέπω την επιλογή να δουλέψω σε μια εταιρία από τις big 4 κάνοντας παράλληλα και το acca ως το καλύτερο δυνατό που μπορώ να κάνω. Η πρώτη απόπειρα μπορεί να πήγε χαμένη αλλά δεν απελπίζομαι. Τώρα για το tests, αυτό σκοπεύω να κάνω, θέλει προσπάθεια, θέλει μόχθο αλλά ελπίζω να τα καταφέρω. Αν υπάρχουν άλλες συμβουλές προτάσεις είναι καλοδεχούμενες. Στο μεταξύ θα επικοινωνήσω και με το άλλο μέλος του forum προκειμένου να μου δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
1. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ θέση για κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα. Aπό την στιγμή που δεν μου δίνεται η ευκαιρία είτε σε ελεγκτική είτε σε κάτι αντίστοιχο δεν περιορίζομαι στο έτσι και αλλιώς πολύ μικρό εύρος επιλογών εντός συνόρων.

2. Όσο αναφορά την ακαδημαική μου καριέρα αυτό που έχω να επιδείξω είναι ένα πτυχίο με βαθμό μεγαλύτερο του 7,5 και μια 6μηνη εμπειρία στο εξωτερικό συμμετέχοντας στο πρόγραμμα Erasmus. Για παράδειγμα, να ξεκινήσω να κάνω practice πάνω σε ψυχομετρικά tests, να διαβάσω κάποια βιβλία σχετικά με λογιστική-ελεγκτική κτλ.

3. Αν υπάρχουν άλλες συμβουλές προτάσεις είναι καλοδεχούμενες.

1. Δεν συμφωνώ με αυτό που λες, ότι δεν υπάρχει θέση για κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα. Υπάρχουν θέσεις στις ίδιες εταιρείες που αναφέρεις αλλά και στις υπόλοιπες που δραστηριοποιούνται εντός Ελλάδας. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις μάλιστα είναι συγκεκριμένη μέσω του ΙΕΣΟΕΛ. Πώς είσαι τόσο απόλυτoς ότι δεν σου δίνεται η δυνατότητα εντός Ελλάδας, όταν παραβλέπεις τον κύριο δρόμο που απαιτείται, για να μπεις σε αυτές τις εταιρείες εντός συνόρων?

2. Μιας και θέλω να σου στρέψω λίγο την προσοχή εντός Ελλάδας, σημασία έχει και το τι πτυχίο έχεις, τι τελείωσες Καθαρό Οικονομικό τμήμα, επιχειρησιακό τμήμα, κάτι παρεμφερές? Οι ελεγκτικές εντός Ελλάδας έχουν συγκεκριμένης λογικής τέστς, τα οποία απαιτούν γνώσεις συγκεκριμένες σε κάποια γνωστικά αντικείμενα του ΑCCA και του ΙΕΣΟΕΛ.

3. Αν μπορούσα να σου δώσω κάποια συμβουλή όχι για να μπείς σε κάποια εταιρεία(γιατί εκεί σημασία παίζουν πολλά άλλα πράγματα), αλλά στο πώς να έχεις μια αξιοπρεπή παρουσία στα τέστς τους, θα σου έλεγα να ασχοληθείς με τα 2 γνωστικά αντικείμενα του ACCA από τα οποία συνήθως αντλούν ερωτήματα οι εταιρείες(πέραν των αριθμητικών, γλωσσολογικών και ψυχομετρικών) και τα αντίστοιχα αντικείμενα του ΙΕΣΟΕΛ. Το αυτονόητο είναι ότι δεν μπορείς να προετοιμαστείς καλύτερα γι αυτή την διαδικασία, από το ίδιο το μεταπτυχιακό του ΣΟΕΛ ή και Jes αν θες συνδυασμό με το ACCA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lavezzi7

Νεοφερμένος

Ο lavezzi7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ αρχικά για τις απαντήσεις σου, βοηθάνε αρκετά και δίνουν κίνητρο να ψάξω κάτι που ίσως μου διαφεύγει.

1. Δεν συμφωνώ με αυτό που λες, ότι δεν υπάρχει θέση για κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα. Υπάρχουν θέσεις στις ίδιες εταιρείες που αναφέρεις αλλά και στις υπόλοιπες που δραστηριοποιούνται εντός Ελλάδας. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις μάλιστα είναι συγκεκριμένη μέσω του ΙΕΣΟΕΛ. Πώς είσαι τόσο απόλυτoς ότι δεν σου δίνεται η δυνατότητα εντός Ελλάδας, όταν παραβλέπεις τον κύριο δρόμο που απαιτείται, για να μπεις σε αυτές τις εταιρείες εντός συνόρων?

Η αλήθεια είναι πως δεν το γνωρίζω αυτό. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες? Τι εννοείς μέσω του ΙΕΣΟΕΛ? Από όσο γνωρίζω υπάρχει το μεταπτυχιακό του πρόγραμμα το οποίο είναι διετές και πάλι όμως δεν ξέρω αν εξασφαλίζει κάτι. Επίσης, τίθεται θέμα διδάκτρων καθώς και αυτά τα 2 χρόνια το ότι θα είμαι πάλι εκτός εργασίας δεν με πείθει και τόσο. Αν και από όσο έχω διαβάσει πέρα από ότι είναι επαγγελματικό μεταπτυχιακό καθαρά για Ελλάδα πάλι χρειάζεσαι τα 5 επιπλέον πέρα από τα foundamental μαθήματα του ACCA ώστε να το αποκτήσεις.

Όπως προείπα βλέπω ότι οι εν λόγω εταιρίες προσφέρουν θέσεις εργασίας στο εξωτερικό με τίτλο ACCA trainee, Audit/ Accounting/ Finance Gradute Programme κτλ. Αυτό στην Ελλάδα όσο καιρό το ψάχνω δεν υπάρχει. Μπορεί να μην ψάχνω σωστά αλλά όταν δεν υπάρχει καν στο site τους λογικό είναι να φτάνω στο συμπέρασμά μου. Αν όντως υπάρχει κάτι και γίνεται μέσω ΙΕΣΟΕΛ προφανώς δεν το ξέρω και δεν γνωρίζω και τον τρόπο οπότε αν γίνεται να γράψεις ένα δυο χρήσιμα πράγματα που γνωρίζεις, θα το ψάξω και εγώ στο google και θα δω τι υπάρχει. Thanks in advance.

2. Μιας και θέλω να σου στρέψω λίγο την προσοχή εντός Ελλάδας, σημασία έχει και το τι πτυχίο έχεις, τι τελείωσες Καθαρό Οικονομικό τμήμα, επιχειρησιακό τμήμα, κάτι παρεμφερές? Οι ελεγκτικές εντός Ελλάδας έχουν συγκεκριμένης λογικής τέστς, τα οποία απαιτούν γνώσεις συγκεκριμένες σε κάποια γνωστικά αντικείμενα του ΑCCA και του ΙΕΣΟΕΛ.

Οικονομικό Πειραιά. Εντάξει αυτά τα τεστ από όσο είδα είναι πάνω στο data analysis. Δηλαδή παίρνεις 1-2 γραφήματα είτε είναι πίτες είτε είναι flowcharts κοκ. και οι ερωτήσεις είναι βασισμένες εκεί πάνω. Χρειάζεται εξάσκηση στην ταχύτητα τόσο μυαλού όσο και πράξεων. Απλά το θέμα είναι πέρα από τα όποια numerical reasoning tests που μπορώ να βρω στο internet μήπως υπάρχει κάτι άλλο στο εμπόριο ή ηλεκτρονικό που στην παρούσα φάση αγνοώ.

3. Αν μπορούσα να σου δώσω κάποια συμβουλή όχι για να μπείς σε κάποια εταιρεία(γιατί εκεί σημασία παίζουν πολλά άλλα πράγματα), αλλά στο πώς να έχεις μια αξιοπρεπή παρουσία στα τέστς τους, θα σου έλεγα να ασχοληθείς με τα 2 γνωστικά αντικείμενα του ACCA από τα οποία συνήθως αντλούν ερωτήματα οι εταιρείες(πέραν των αριθμητικών, γλωσσολογικών και ψυχομετρικών) και τα αντίστοιχα αντικείμενα του ΙΕΣΟΕΛ. Το αυτονόητο είναι ότι δεν μπορείς να προετοιμαστείς καλύτερα γι αυτή την διαδικασία, από το ίδιο το μεταπτυχιακό του ΣΟΕΛ ή και Jes αν θες συνδυασμό με το ACCA.

Απόλυτα κατανοητός. Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Με βρίσκεις σε πολύ δύσκολη ώρα, συσσωρευμένης 10ωρης εργασίας και συνεχόμενου διαβάσματος από το απόγευμα μέχρι τώρα για επερχόμενες εξετάσεις του ΙΕΣΟΕΛ, οπότε δεν θέλω να δώσω ελλειπή απάντηση. Θα βρω χρόνο όμως και θα σου γράψω. Γέμισε ερωτήσεις το μήνυμά σου και στείλε μου στο προσωπικό μήνυμα μέσω mail που μπορείς να βρεις στο profile μου. Επειδή γενικά υπάρχει δυσανεξία στην αφομοίωση από το φόρουμ μερικών εννοιών αλλά και διαφορετικών από την κοινή λογική απόψεων, καλύτερα να τα δεις επί προσωπικού κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lavezzi7

Νεοφερμένος

Ο lavezzi7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Με βρίσκεις σε πολύ δύσκολη ώρα, συσσωρευμένης 10ωρης εργασίας και συνεχόμενου διαβάσματος από το απόγευμα μέχρι τώρα για επερχόμενες εξετάσεις του ΙΕΣΟΕΛ, οπότε δεν θέλω να δώσω ελλειπή απάντηση. Θα βρω χρόνο όμως και θα σου γράψω. Γέμισε ερωτήσεις το μήνυμά σου και στείλε μου στο προσωπικό μήνυμα μέσω mail που μπορείς να βρεις στο profile μου. Επειδή γενικά υπάρχει δυσανεξία στην αφομοίωση από το φόρουμ μερικών εννοιών αλλά και διαφορετικών από την κοινή λογική απόψεων, καλύτερα να τα δεις επί προσωπικού κάποια πράγματα.

Να σαι καλά αρχηγέ. Θα σου στείλω ένα mail αύριο και μην ανυσηχείς για την απάντηση. Όποτε βρεις χρόνο & διάθεση θα ήμουν ευγνώμων πραγματικά. Χίλια ευχαριστώ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lavezzi7

Νεοφερμένος

Ο lavezzi7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Φίλτατε Giorgos Pamak για κάποιον λόγο δεν μπορώ να σου στείλω pm, ενώ σε άλλους χρήστες γίνεται κανονικά :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Lavezzi7 επειδή προφανώς υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα προσωπικά μηνύματα. Μπορείς να επικοινωνήσεις στο παρόν mail: masterdo1@hotmail.com

Επειδή ο περιορισμένος χρόνος μου, δεν βοηθάει στην ανάπτυξη διαλογικής συζήτησης, για καλύτερες πληροφορίες πάνω στα θέματα που σε ενδιαφέρουν και κυρίως για το μεταπτυχιακό του ΙΕΣΟΕΛ, θα ήταν χρήσιμο να μου αναφέρεις στο mail, ποιο πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς παρακολούθησες(χρονολογία) για να δω και να σου πω, τι δικαιούσαι μέσα στο Σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lavezzi7

Νεοφερμένος

Ο lavezzi7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μάλιστα, αλλά αλλού πήγαινε η συζήτηση και αλλού πήγε. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό αλλά να βρω να εργαστώ στον κλάδο. Δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Ελπίζω ο pouleles να με διαφωτίσει. Θα σου στείλω μήνυμα αλλά οι ερωτήσεις θα είναι ξεκάθαρες και πολύ συγκεκριμένες. Ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό αλλά να βρω να εργαστώ στον κλάδο.

Να εργαστείς στον κλάδο χωρίς το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό(ΜΕΤΚΕΛ) ή την απόκτηση του ACCA για εξωτερικό είναι όχι απίθανο αλλά αδύνατο. Αυτό προσπάθησα να σου μεταδώσω στα πρώτα μηνύματα. Το να μπείς σε μια ελεγκτική χωρίς τον τίτλο του ελεγκτή και απλά να εκτελείς αυτή την εργασία με μισθούς ασκούμενου και ποτέ ελεγκτή, δεν νομίζω να είναι αυτό που ζητάς.

Δηλαδή ξεκινάς την σκέψη σου αντίθετα και αντίστροφα με την τυποποιημένη υπάρχουσα διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lavezzi7

Νεοφερμένος

Ο lavezzi7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Να εργαστείς στον κλάδο χωρίς το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό(ΜΕΤΚΕΛ) ή την απόκτηση του ACCA για εξωτερικό είναι όχι απίθανο αλλά αδύνατο. Αυτό προσπάθησα να σου μεταδώσω στα πρώτα μηνύματα. Το να μπείς σε μια ελεγκτική χωρίς τον τίτλο του ελεγκτή και απλά να εκτελείς αυτή την εργασία με μισθούς ασκούμενου και ποτέ ελεγκτή, δεν νομίζω να είναι αυτό που ζητάς.

Δηλαδή ξεκινάς την σκέψη σου αντίθετα και αντίστροφα με την τυποποιημένη υπάρχουσα διαδικασία.

Απολύτως κατανοητό. Τα υπόλοιπα στο mail.

Καλά μιλάμε για μυαλό ξυράφι ο νέος...

Τι εννοείς αρχηγέ; Μπορείς να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Το να μπείς σε μια ελεγκτική χωρίς τον τίτλο του ελεγκτή και απλά να εκτελείς αυτή την εργασία με μισθούς ασκούμενου και ποτέ ελεγκτή, δεν νομίζω να είναι αυτό που ζητάς.
Για τι διαφορές μιλάμε;Διότι αν αντί για 5 κατοστάρικα π.χ. με το μεταπτυχιακό θα παίρνει 6 τότε λογικό το βρίσκω να σου πει ο άλλος "για ποιο λόγο να μπλέξω έτσι";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top