Σπουδές στη Γερμανία

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
οποτε καλυτερα να ανησυχω οταν παω να σπουδασω ε???:whistle:

παντως αφου ειναι ετσι ενταξει...(ειπα και εγω δεν μπορει ευρωπαιοι ειμαστε)
α0χ0α0χ0α0χα!!! ίσα ίσα...είναι πολύ καλοί και βοηθούν πολύ οι Γερμανοί, ιδίως όταν πρόκειται για ξένους φοιτητές. τους στέλνεις e-mail και σου απαντούν απευθείας! είναι πολύ καλοί...τα μαναράκια μου!:P θα πάω και θα σου πω...για πότε θέλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εχω το kleines ... διαβασα στο daad.de οτι το πτυχιο αυτο σε αποδεσμευει απο την υποχρεωη να εξεταστεις στα γερμανικα... αλλα γενικα εχω καταμπερδευτει ψαχνοντας σ' αυτη τη σελιδα. Ποιες ειναι οι προυποθεσεις εισαγωγης σε καποιο γερμανικο πανεπιστημιο? Ποιος μπορει να με βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
α0χ0α0χ0α0χα!!! ίσα ίσα...είναι πολύ καλοί και βοηθούν πολύ οι Γερμανοί, ιδίως όταν πρόκειται για ξένους φοιτητές. τους στέλνεις e-mail και σου απαντούν απευθείας! είναι πολύ καλοί...τα μαναράκια μου!:P θα πάω και θα σου πω...για πότε θέλεις?


σε 2 χρονια(προφανως):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria ts

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!! Λοιπόν εγώ σκέφτομαι να πάω στη Γερμανία για σπουδές… Αλλά θα ήθελα, άμα ξέρει κανείς, να μάθω τι απολυτήριο θέλουν και γενικά τι άλλο χρειάζεται! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!! Λοιπόν εγώ σκέφτομαι να πάω στη Γερμανία για σπουδές… Αλλά θα ήθελα, άμα ξέρει κανείς, να μάθω τι απολυτήριο θέλουν και γενικά τι άλλο χρειάζεται! :)


πες μου τι σπουδες θες και θα σου πω...πρωτα απο ολα θελουν Γ2 στα Γερμανικα...εκτος κι αν πας σε αγγλοφωνο τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria ts

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι κυρίως για ιατρική! Για την γλώσσα τώρα θα κάνω μαθήματα γερμανικών το 1ο εξάμηνο, και μετά θα μπω στη σχολή κανονικά από τον Απρίλιο!!
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι κυρίως για ιατρική! Για την γλώσσα τώρα θα κάνω μαθήματα γερμανικών το 1ο εξάμηνο, και μετά θα μπω στη σχολή κανονικά από τον Απρίλιο!!
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!:)
έχεις κάποιο πτυχίο στα Γερμανικά ή τώρα θα ξεκινήσεις?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση...αν έχεις το Β2 μπορείς να σπουδάσεις σε γερμανικό πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι κυρίως για ιατρική! Για την γλώσσα τώρα θα κάνω μαθήματα γερμανικών το 1ο εξάμηνο, και μετά θα μπω στη σχολή κανονικά από τον Απρίλιο!!
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!:)


θελουν η Γ2 η να δωσεις εξετασεις...και εγω για ιατρικηενδιαφερομαι...λοιπον πηγαινε εδω και δες
https://ic.daad.de/athen/studierengr.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria ts

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ θα το κοιτάξω!!!!
θα κάνω μαθήματα και μετά θα δώσω το testdaf!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtsolakis

Νεοφερμένος

Ο Bill Tsolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλησπερα και απο μενα παιδια!εγω ξερω οτι χρειαζεται το testdaf για να μπεις στα πανεπιστημια της γερμανιας.Το testdaf ειναι καμια σχεση με γ2!ειναι πιο πολυ πανεπιστημιακο και πιο ευκολο ταυτοχρονα!αν ξεκινας τωρα τα γερμανικα σου...σε ενα χρονο θα εισαι ετοιμη να δωσεις για το testdaf και να ξεκινήσεις τις σπουδες σου(φυσικα μιλαω για εντατικα μαθηματα γερμανικων,και αμα μπορεις να τα μαθεις γερμανια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kc331

Νεοφερμένος

Η kc331 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ξερει κανεις τι αλλο χρειαζεται εκτος απο το απολυτηριο και το πτυχιο των γερμανικων για να κανεις αιτηση σε γερμανικο πανεπιστημιο?
ο ελεγχος προοδου και ο βαθμος προσβασης χρειαζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ξερει κανεις τι αλλο χρειαζεται εκτος απο το απολυτηριο και το πτυχιο των γερμανικων για να κανεις αιτηση σε γερμανικο πανεπιστημιο?
ο ελεγχος προοδου και ο βαθμος προσβασης χρειαζονται?
πρέπει να μπεις στο site των πανεπιστημίων που σε ενδιαφέρουν γιατί το καθένα ζητά και κάτι παραπάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να σπουδασω στη Γερμανια...?
εχω ψαχτει βεβαια... και ξερω οτι θα μου χρειαστει ή το τεστ νταφ ή το Γ2 (εχω το κλαινες)... απο κει και περα να φανταστω οτι θα πρεπει να δωσω και πανελληνιες για να κανω αιτησεις σε γερμανικα πανεπιστημια, σωστα?
πρεπει να γραψω καλα? εχει σημασια τι θελω να σπουδασω? με ενδιαφερει το μεταφραστικο προς το παρον...
ξερετε καθε ποτε ειναι η εναρξη για την υποβολη αιτησεων? διαφερει σε καθε πανεπιστημιο αυτο? εκτος απο πανελληνιες και το Γ2 θα χρειαστω τιποτα αλλο? μπορω να κανω αιτηση σε οσα πανεπιστημια θελω? τα περισσοτερα πανεπιστημια δωρεαν δεν ειναι? απ' οτι διαβασα μονο σε καποια κρατιδια ζητουν ενα ποσο... αυτα τα ολιγα :D :redface:

Υ.Γ. αν ξεχασα κατι θα το παραθεσω αργοτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtsolakis

Νεοφερμένος

Ο Bill Tsolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αρχικά χρειαζεται το γ1,δεν ειναι απαραιτητο το γ2!προσπαθησε να γραψεις οσο καλυτερα μπορεις πανελλαδικεσ!η υποβολη αιτησεων ξεκιναει ιουνιο κ μερικα τμηματα αρχιζουν και φεβρουαριο!αν εχεις skype μπορω να στα πω αναλυτικότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ναι εχω θα στο στειλω σε προσωπικο μηνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
εγω μολις εγινα δεκτη σε γερμανικο πανεπιστημιο για ιατρικη.θελει να εχεις το πτυχιο DaF.υπαρχουν τρια επιπεδα το 3,4,5.για ιατρικη ειναι 4 εχω τν εντυπωση για μεταφραστικο και νομικη ειναι επιπεδο 5.οσο καλυτερα γραψεις στισ πανελληνιες τοσο πιο πιθανο ειναι να σε δεχτει καποιο πανεπιστημιο.εχε υποψη ομως οτι μετραει και το απολυτηριο λυκειου.επισης μερικα πανεπιστημια ζητανε επιπλεον στοιχεια.το δικο μου ειχε ζητησει ελεγχους τετραμηνων απο 2α και 3η λυκειου!πολλα πανεπιστημια δεν σε δεχονται μονο με το βαθμο,αλλα σου παιρνουν και συνεντευξη,η οποια διαδραματιζει καταλυτικο ρολο.δλδ μπορει καποιοιος με μετρια βαθμολογια να δωσει καλη συνεντευξη και να γινει δεκτος.εγω προσωπικα επελεξα πανεπιστημιο χωρις συνεντευξη και μπηκα μονο με το βαθμο.πολλα πανεπιστημια εχουν διδακτρα αλλα ειναι μικρα(πχ 250 Ε το 6μηνο).για να κανεις αιτηση για πανεπιστημιο πρεπει να μπεις σε καποιο σαιτ.εγω ειχα μπει σε ενα για ιατρικες κ επελεξα 6 πανεπιστημια με σειρα προτιμησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
εγω μολις εγινα δεκτη σε γερμανικο πανεπιστημιο για ιατρικη.θελει να εχεις το πτυχιο DaF.υπαρχουν τρια επιπεδα το 3,4,5.για ιατρικη ειναι 4 εχω τν εντυπωση για μεταφραστικο και νομικη ειναι επιπεδο 5.οσο καλυτερα γραψεις στισ πανελληνιες τοσο πιο πιθανο ειναι να σε δεχτει καποιο πανεπιστημιο.εχε υποψη ομως οτι μετραει και το απολυτηριο λυκειου.επισης μερικα πανεπιστημια ζητανε επιπλεον στοιχεια.το δικο μου ειχε ζητησει ελεγχους τετραμηνων απο 2α και 3η λυκειου!πολλα πανεπιστημια δεν σε δεχονται μονο με το βαθμο,αλλα σου παιρνουν και συνεντευξη,η οποια διαδραματιζει καταλυτικο ρολο.δλδ μπορει καποιοιος με μετρια βαθμολογια να δωσει καλη συνεντευξη και να γινει δεκτος.εγω προσωπικα επελεξα πανεπιστημιο χωρις συνεντευξη και μπηκα μονο με το βαθμο.πολλα πανεπιστημια εχουν διδακτρα αλλα ειναι μικρα(πχ 250 Ε το 6μηνο).για να κανεις αιτηση για πανεπιστημιο πρεπει να μπεις σε καποιο σαιτ.εγω ειχα μπει σε ενα για ιατρικες κ επελεξα 6 πανεπιστημια με σειρα προτιμησης.
αααααααααααααααααααααααααααα!!!!!! Συγχαρητήριααααααααααααααααααα!!!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!! Καλή δύναμη και κουράγιο :redface::redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ευχαριστω!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtsolakis

Νεοφερμένος

Ο Bill Tsolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σε ποια πολη περασες ''ναρκισα''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top