Διαφορά ηλικίας με τους γονείς

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εγώ 23 χρόνια διαφορά με τη μαμά μου και 28 από τον μπαμπά μου :)
Άσε που έχω και την γκρίνια της μαμάς μου ότι στην ηλικία μου με είχε :P
Οι σχέσεις με τους γονείς μετά από ένα σημείο χτίζονται... Και αν αναλογιστώ τι ακριβώς έχουμε περάσει πιστεύω ότι δεν είναι τόσο η διαφορά ηλικίας όσο η όρεξη να γίνει η σχέση καλύτερη και από τις δύο μεριές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
με την μαμα μου εχω 32 με τον μπαμπα μου ειχα 39
τωρα η κορη μου με εμενα 23 με τον μπαμπα της 26
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Με την μαμά μου 18 και με τον μπαμπά μου 25
Το θετικό είναι ότι μας καταλαβαίνουν και κάνουμε παρέα όλοι μας.
Το αρνητικό ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν με το μωρό μου διότι είναι ακόμα εργαζόμενοι οπότε δεν μπορούν να παίξουν ρόλο παππού γιαγιάς ως προς την βοήθεια να κρατάνε το μωρό κατά τα αλλά λένε ότι κάποιοι στην ηλικία τους έχουν παιδιά σαν το γιο μου και όχι εγγόνια.
Σωτήριο ότι η γιαγιά μου από την μαμά μου είναι μικρή και έτσι έχω επικοινωνί ακι με την γιαγιά που μαντέψτε ... φυλάει το δισεγγονό της κάθε μέρα!!!:P

Τον γιο μου τον έκανα στα 26,5 μου και ο άντρας μου 34
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρούλα

Νεοφερμένος

Η Μαιρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Με την μαμά έχω 31 χρόνια διαφορά και με τον μπαμπά 40.
Με την μαμά έχω πάρα πολύ καλές σχέσεις! Είμαστε αρκετά καλές φίλες! Κάνουμε αρκετά πράγματα μαζί και γενικότερα στηριζόμαστε η μία στην άλλη!
Με τον μπαμπά έχουμε κάπως πιο ουδέτερες σχέσεις, μιας και είναι ο μπαμπάς κι εγώ η μοναχοκόρη του! Όταν ήμουν πιο μικρή με προστάτευε πάρα πάρα πολύ. Ευτυχώς, όμως, μου άφηνε περιθώρια ν' αναπνεύσω! Τώρα είναι πιο ανοιχτόμυαλος και καταλαβαίνει πως μεγαλώνω...(αχ πως περνάνε τα χρόνια!!!!Αχ!!!!)

Θα μου άρεσε να είχα λιγότερα χρόνια διαφορά με την μαμά, καθώς θα μπορούσαμε να κάνουμε ακόμη περισσότερα πράγματα μαζί!Αλλά δεν με πειράζει και τόσο!!Είμαστε πολύ καλά!!
Αυτό που με στεναχωρεί είναι το θέμα ηλικίας, καθώς όσο περνάνε τα χρόνια τόσο περισσότερο ανησυχούμε για την υγεία των γονιών μας...:/:

Με τα παιδάκια μου...Θα προσπαθήσω να μην έχω πάρα πολλά χρόνια διαφορά...Αλλά αυτά είναι "τυχερά" όπως λένε, οπότε δεν μπορούμε να το προγραμματίσουμε!
Εύχομαι μονάχα να μην έρθουν πολύ νωρίς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εγώ έχω 30 χρόνια διαφορά και από τους δύο...δηλαδή μια γενιά...
Πάντως τα πάμε καλά! Δεν μπορώ να πω! όταν τελείωσα το γυμνάσιο και ύστερα σταματήσαμε να έχουμε τις κλασσικές σχέσεις γονιού και παιδιού και είμαστε πλέον πολλοί καλοί φίλοι! Μπορώ να συζητήσω μαζί τους ό,τι συζητάω και με τους φίλους μου! Έχουμε πολλή καλή επικοινωνία και χαίρομαι για αυτό:):)! Θεωρώ ότι αυτό είναι το πιο σημαντικό μέσα σε μία οικογένεια....Και εγώ έτσι θα ήθελα να είμαι μα τα παιδιά μου! Αν και οι διαφωνίες και τα καβγαδάκια δεν λείπουνε-κυρίως με την μητέρα μου, όχι όμως γιατί θέλει να το παίξει αυστηρή μητέρα, αλλά γιατί είναι άνθρωπος πιο παρορμητικός και χειμμαρώδης...και σε αυτό της έχω μοιάσει....οπότε καταλαβαίνετε:D:D.. ο πατέρας μου είναι πιο ηπίων τόνων...Αλλά και αυτές οι διαφωνίες μου αρέσουν...τις βρίσκω πολύ δημιουργικές και "τρυφερές":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
εγώ με τη μαμά μου έχω 19 χρόνια διαφορά και με τον μπαμπά μου 29...Δυστυχώς, βέβαια είναι σαν να ζω σε διαφορετικό αιώνα και με τους δύο...:( Ο πατέρας μου ζει στο δικό του κόσμο, στον οποίο μέχρι τα 15 μου έπρεπε να είμαι ανεξάρτητη και δυναμική, ενώ αφού έκλεισα τα 16 έπρεπε να αναθεωρήσω γιατί θυμήθηκε ότι είμαι κορίτσι και όχι ο γιος που πάντα ήθελε...πράγμα που φυσικά σημαίνει τσακωμούς και καυγάδες γιατί έπρεπε να αλλάξω τρόπο σκέψης κλπ (εννοείται πως απέτυχε σε αυτό!!!)...Η μάνα μου από την άλλη είναι η κλασσική "γυναικούλα" που κάνει ότι πει ο άντρας της για να μην "χαλάσει" την οικογένειά της...Δεν προσπάθησε ποτέ να με καταλάβει και να με γνωρίσει πραγματικά, γιατί πολύ απλά ζει και αυτή στο δικό της πλανήτη, όπου τα κορίτσια κάνουν ότι τους πουν οι γονείς και είναι παρθένες μέχρι να γνωρίσουν τον πρώτο - και εννοείται τελευταίο - άντρα της ζωής τους...!!! Περιττό να αναφέρω ότι ενώ στον υλικό τομέα δεν έχω κανένα παράπονο, συναισθηματικά νιώθω το απόλυτο κενό για τους γονείς μου...Με αγαπάνε, δε λέω το αντίθετο, αλλά το πρόβλημα είναι πως αγαπάνε μία "λάθος κόρη"...Δεν είμαι αυτή που νομίζουν και εννοείται πως δε θέλω να γίνω!!!Μου αρέσει που είμαι ατίθαση και γουστάρω ο άνθρωπός μου να θέλει να μου προσφέρει τα πάντα και να μην περιμένει από εμένα να τον υπηρετώ!!!Δεν συμβιβάζομαι και έχω τα δικά μου πιστεύω για τις αξίες της ζωής..., τα οποία πιστεύω δεν συμπίπτουν καθόλου με αυτά των γονιών μου...
Αυτό που πραγματικά θα ήθελα αν καταφέρω ποτέ να κάνω οικογένεια, θα είναι να γνωρίζω τα παιδιά μου!!!Δεν με νοιάζει το αν θα έχω 25-30 ή 35 χρόνια διαφορά μαζί τους, αλλά το κατά πόσο θα μπορούμε να επικοινωνούμε!!!Με λίγα λόγια δεν θέλω να είμαι απλά μία μητέρα, αλλά μία μητέρα - φίλη...!!!(αυτό που πάντα μου έλειπε και ακόμα εξακολουθεί να μου λείπει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LP4ever

Νεοφερμένος

Η Konstantina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω εχω 20 χρονια διαφορα απο την μητερα μου και 25 απο τον πατερα μου. Βασικα θα προτιμουσα να ειχα μεγαλυτερη διαφορα ηλικιας απο τουσ δικους μου γιατι η μητερα μου παρολο που προσπαθησε πολυ ποτε δεν ηταν αρκετα ωριμη σαν μητερα για να με στηριξει, ακομα και τωρα που ειναι 36 και εχει κανει και αλλα δυο παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμμ....21 χρονια με τη μαμα μου και 39 χρονια με τον μπαμπα...
Οσο και να φανταζει παραξενο, εχω πολυ καλυτερες σχεσεις επικοινωνιας με τον πατερα μου, παρα με τη μητερα μου και ας ειναι γεννημενος το '38 και εγω το '77...:)
Η αληθεια ειναι οτι ισχυε απο μικρο παιδι μου με θυμαμαι και οι ρολοι δεν εχουν αλλαξει στο ελαχιστο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
39 απο τη μητερα μου
49 απο το πατερα μου (rip)
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Η διαφορά ηλικίας μου με τους γονεις μου είναι 33 χρόνια με την μαμά μου και 42 με τον μπαμπα μου...

Πιστεύω πως η διαφορά ηλικίας δεν παιζουν κανενα απολυτως ρόλο για την καλη επικοινωνια αλλά οι χαρακτηρες των γονέων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αα εμενα η μαμα μου ειναι 42 χρονων και ο μπαμπας μου 49

νιατα και τα δυο!:D

επισης ειναι και πολυ ομορφοι και οι δυο!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
παρόλο που έχω μεγάλη διαφορά με τους γονείς μου,πάντα είχα τις καλύτερες σχέσεις μαζί τους και τις έχω.Ειδικά με τη μαμά μου είμαστε περισσότερο φίλες παρά μάνα και κόρη αλλά πάντα κρατούσε μια ισορροπία.η μαμά με περνάει 32 χρόνια και ο μπαμπάς 34.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
με τη μαμα μου 40 χρονια και με τον μπαμπα μου 47 :hmm:θα ηθελα να ηταν νεωτεροι γιατι οταν ημουνα μικροτερος ηταν και οι 2 πολυ κουρασμενοι και απασχολημενοι με τα αλλα 2 (μεγαλυτερα) αδελφια μου για να ασχολουνται μαζι μου...:worry: και απο την αλλη δεν γνωρισα ουτε παππουδες και γιαγιαδες (εκτος των γονιων μου) και ακομα αγχωνομαι και για την υγεια τους και για το γεγονος οτι θα τους χασω πιο νωρις απο τους συνομηλικους μου.. γενικοτερα θα προτιμουσα μικροτερη διαφορα ηλικιας μεταξυ μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
30 χρόνια με τη μαμά μου και 46 με τον πατέρα μου.

Σίγουρα έχω περισσότερες σχέσεις με τη μητέρα μου, με τον πατέρα μου πολύ καλές αλλά θα ήθελα να είναι λίγο πιο κοντά μου μόνο...Αλλά και όπως ακριβώς είμαστε δεν θα το άλλαζα για τίποτα.
Ακόμη και τους ίδιους, σαν ανθρωπους και την όποια διαφορά ηλικίας που μας χωρίζει.

Δεν μπορώ να σκεφτώ αν θα κάνω ποτέ παιδιά, σε τι ηλικία και όλα αυτά...Ό,τι γίνει ας είναι για καλό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
χμμ 27 νομιζω με τον μπαμπα 28 με την μαμα...

Δν ξερω, εμενα μ'αρεσουν τα παιδια και τωρα αν ειχα ισως, νομιζω δλδ, δν θα με πειραζε...ισως, δν ξερω. Χμμ πρεπει να εισαι αρκετα ωριμος για κατι τετοιο και αρκετα νεος για να καταλαβενεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
δεν εχω μεγαλη διαφορα ηλικιας με τους γονεις μου:)
με την μαμα μου 24 και με τον μπαμπα μου 25 χρονια. οσον αφορα τον μπαμπα μου ισως παιζει ρολο το οτι δεν ειναι πλ μεγαλος γιατι δεν ειναι καθολου αυστηρος με μενα και την αδελφη μου. και μαζι του εχω συζητησει,εχω ζητησει την γνωμη του. η μαμα μου ειναι λιγακι πιο αυστηρη αν κ νεα.
γενικα ομως δεν πιστευω οτι η διαφορα παιζει ρολο στις σχεσεις μας με τους γονεις μας. ισως παιζει ρολο να ειναι οι γονεις πιο νεοι οταν ειμαστε μικροι.γιαν α εχουν ετσι πιο πολλες αντοχες.αλλα κ παλι δεν ειναι απολυτο αυτο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εχω 26 χρόνια απο τη μαμά και 40 χρόνια απο το μπαμπά!Τώρα που το σκέφτομαι μεγάλωσαν πολύ!:worry: Με τη μαμά πλεον έχω καλύτερη επαφη αν και μικρή είχα τρελή αδυναμία στο μπαμπά !
Θεωρώ οτι πρεπει να υπάρχει μικρή ηλικία κοντά στα τριαντα κυρίως για την γυναικα για να έχει αντοχές να μεγαλώσει και το παιδι .Ο άντρας απο την αλλη να μην είναι 40+ γιατί δεν θα είναι ωραίο .Γενικα επηρεαζεται και η προσωπικοτητα του αλλου,αν είναι ανοιχτομυαλος και μπορεί να "επικοινωνεί" με την νεολαία και να έχει αντοχές να μεγαλώσει παιδιά.Εγώ θα ήθελα να έχω μικρή διαφορα ηλικία με τα παιδιά μου αν και δεν το βλέπω!:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
αα εμενα η μαμα μου ειναι 42 χρονων και ο μπαμπας μου 49

νιατα και τα δυο!:D

επισης ειναι και πολυ ομορφοι και οι δυο!!:D

Το θέμα ρωτάει πόση διάφορα ηλικίας εχει ς εσύ με τους γονεις σου όχι αυτοί μεταξύ τους!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
30 με μαμά, 34 με μπαμπά

Όσο περνάν τα χρόνια πάντως τα πηγαίνουμε όλο και καλύτερα. idk why
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
32 και 33
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top