Απόφοιτος ΤΕΕ για Ιταλικά Πανεπιστήμια

argoporimenos

Νεοφερμένος

Ο argoporimenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα.
Γνωριζεται κατι επι του θεματος ?
Εαν καποιος ειναι αποφοιτος β κυκλου τεε , μπορει να σπουδασει σε ενα ιταλικο πανεπιστημιο ιδιωτικο ή δημοσιο ?
Για την ωρα , η απαντηση που πηρα ειναι οχι και οχι ξεκαθαρη.
Επισης , ακομη και με βαθμο προσβασης σε ΤΕΙ , εχω παρει αρνητικη απαντηση , απο το ιταλικο ινστιτουτο της αθηνας.
Δηλαδη ουτε καν σε ιδιωτικη ακαδημια δεν σε αφηνουν. Λενε οτι πρεπει να ξαναδωσεις πανελληνιες για ΑΕΙ .

Δεν ξερω ομως , κατα ποσο υπαρχει ενας τετοιος νομος για τους αποφοιτους των ΤΕΕ , αλλα ειναι πολυ αδικο .
Οποιος γνωριζει κατι , ας μου απαντησει



Επισης σε ενα παλιο Link βρηκα αυτο , απ το 2002 . Δηλαδη μπορουσαν τοτε ,και τωρα δεν μπορουν ?

Γ2/72613/10.7.02 ΥΠΕΠΘ

Χρήση σφραγίδας Χάγης σε πτυχία ΤΕΕ

Μετά από ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας, σας γνωρίζουμε ότι μπορεί να τίθεται ή σφραγίδα της Χάγης στα πτυχία ΤΕΕ Β' κύκλου, όσων πτυχιούχων ΤΕΕ επιθυμούν να σπουδάσουν στο εξωτερικό, με την αναγραφή της διευκρίνησης ότι οι πτυχιούχοι ΤΕΕ έχουν δικαίωμα εισαγωγής στα ελληνικά ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
φιλε δεν νομιζω να ξερει κανεις απο εδω να σου πει με σιγουρια.. σε συμβουλεβω να πας στο κεντρο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης της πολης σου και να τους βαλεις να το ψαξουν το θεμα.. (το πιο πιθανο ειναι να βαριουντε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Δέν νομίζω να γίνεται......Δέν γνωρίζω κάτι αλλά οι απόφοιτοι των ΤΕΕ δέν είχα δικαίωμα εισαγωγής στα πανεπιστήμια όπως επίσης και τα τωρινά παιδία της Α Ομάδας ΕΠΑΛ.
Τώρα δέν ξέρω αν έχει σχέση αυτό. Αλλά μάλλον θα χρειάζεται απολυτήριο Λυκείου η κάτι τέτοιο....:worry:
Όπως είπε και ο Agahmin καλύτερα να πάς εκεί και ίσως σου πούνε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top