T.I.E Exam - Πώς σας φαίνεται ;

len@

Νεοφερμένος

Η len@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πόσο εφικτό είναι να πιάσει κανείς το επίπεδο Γ2??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
δεν ξερω το επιπεδο σου για να σου απντησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life.goes.on

Νεοφερμένος

Η life.goes.on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πόσο εφικτό είναι να πιάσει κανείς το επίπεδο Γ2??
εγω δεν εχω δωσει αυτο το πτυχιο αλλα εχει η αδερφη μου.ειναι σχετικα ευκολο να το παρει κανεις και αν πεσεις και σε καλο εξεταστη,ιδεα να μην εχεις αγγλικα και βρισκεσαι ξαφνικα με πτυχιο!!(η αδερφη μου ανηκει σε αυτη την κατηγορια by the way..):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

len@

Νεοφερμένος

Η len@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εγω δεν εχω δωσει αυτο το πτυχιο αλλα εχει η αδερφη μου.ειναι σχετικα ευκολο να το παρει κανεις και αν πεσεις και σε καλο εξεταστη,ιδεα να μην εχεις αγγλικα και βρισκεσαι ξαφνικα με πτυχιο!!(η αδερφη μου ανηκει σε αυτη την κατηγορια by the way..):whistle:

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Συγνώμη αλλά δεν αληθεύει... Επικοινώνησε με το Gnosis Assessment στο τηλ 801 11 22231 και ζήτα να σου στείλουν το handbook 2012... ;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Έχω τελειώσει το τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών και σκοπεύω να δώσω ένα δίπλωμα αγγλικών για να πάρω μόρια για το ΑΣΕΠ.
Είμαι σε επίπεδο Intermediate και ψάχνω να βρω ένα σχετικά εύκολο πτυχίο αγγλικών ώστε να ξεμπερδεύω με αυτό μία ώρα αρχίτερα.
Διάβασα ότι υπάρχει το ιρλανδικό δίπλωμα ΤΙΕ.

Μπήκα στην επίσημη ιστοσελίδα του, αλλά παρόλα αυτά μου έμειναν μερικές ακόμη απορίες.

Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν και έχετε και χρόνο, να μου περιγράψετε τη διαδικασία των εξετάσεων, από πόσα μέρη αποτελείται το ΤΙΕ, σε πόσο καιρό εκδίδεται το δίπλωμα, πότε αποστέλεται στο σπίτι και πόσα είναι τα εξέταστρα.

Είναι εύκολο το δίπλωμα??
Θεωρείτε ότι μπορώ να πιάσω επίπεδο Proficiency??

Ποια βιβλία πήρατε και διαβάσατε??
Πώς ήταν οι εξεταστές και οι έλληνες υπεύθυνοι του ΤΙΕ?? Ευγενικοί?? Ψυχροί?? Γιατί έχω ακούσει διάφορα για το ΤΙΕ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αύριο δίνω κι εγώ για το ΤΙΕ για C2. Μακάρι να το πάρω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το 95% το παίρνουν. Δε νομίζω να είσαι εσύ η εξαίρεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Να 'σαι καλά!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Αύριο δίνω κι εγώ για το ΤΙΕ για C2. Μακάρι να το πάρω...:(
Καλη επιτυχια δημητρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ Στέφανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μόλις τώρα ήρθα από το ξενοδοχείο όπου δώσαμε για το ΤΙΕ.

Τα θέματα ήταν πολύ εύκολα. Πρώτα έδωσα τα γραπτά, όπου έγραψα στην αρχή για το News Story, ενώ το άγνωστο θέμα ήταν να γράψω ένα γράμμα σε ένα φίλο μου από το εξωτερικό, ώστε να τον προσκαλέσω στο πάρτυ που θα κάνω, επειδή πέρασα κάτι σημαντικές εξετάσεις.

Στα προφορικά, βέβαια, λίγο κόμπλαρα, ήμουν πολύ νευρικός και πιστεύω ότι δεν έχω πάει και τόσο καλά. Παρόλα αυτά, παρουσίασα το Investigation καθώς και το βιβλίο που είχα διαβάσει και στο τέλος, μιλήσαμε για φυσικές καταστροφές, για τις οποίες είχα προετοιμαστεί κατάλληλα.

Αν έχω πάρει το Lower θα είμαι πολύ ικανοποιημένος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πήρα το C2 (Proficiency) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ειλικρινά, δεν το περίμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας!Λοιπόν θα μπω απ' ευθείας στο ψητό:είμαι β' γυμνασίου και πέρσι έδωσα για PTE B2 και ΚΠΓ Β2 και τα πήρα.Επειδή όμως πλέον το Β2 το' χουν όλοι και μπορώ να φτάσω με μία καλή επανάληψη σε αρκετά καλό επίπεδο λέω να δώσω για το C1 μόνος μου χωρίς φροντ ή ιδιαίτερα.Όταν έδωσα για Β2 η καθηγήτριά μου επειδή ήξερε πως το επίπεδό μου ήταν καλό μου είχε προτείνει μάλιστα να συνεχίσω για το C1 αλλά εγώ δεν ήθελα-βιαζόμουν να ξαναξεκινήσω τα γαλλικά μου που τα είχα αφήσει στη μέση τότε...Μία συμμαθήτρία μου δίνει το ΤΙΕ το Μάιο για λόουερ και μου είπε πως της φαίνεται εύκολο.Εσείς τι λέτε?Αξίζει τον κόπο?(όχι για το Μάιο για το Δεκέμβριο μιλάω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μόλις τώρα ήρθα από το ξενοδοχείο όπου δώσαμε για το ΤΙΕ.

Τα θέματα ήταν πολύ εύκολα. Πρώτα έδωσα τα γραπτά, όπου έγραψα στην αρχή για το News Story, ενώ το άγνωστο θέμα ήταν να γράψω ένα γράμμα σε ένα φίλο μου από το εξωτερικό, ώστε να τον προσκαλέσω στο πάρτυ που θα κάνω, επειδή πέρασα κάτι σημαντικές εξετάσεις.

Στα προφορικά, βέβαια, λίγο κόμπλαρα, ήμουν πολύ νευρικός και πιστεύω ότι δεν έχω πάει και τόσο καλά. Παρόλα αυτά, παρουσίασα το Investigation καθώς και το βιβλίο που είχα διαβάσει και στο τέλος, μιλήσαμε για φυσικές καταστροφές, για τις οποίες είχα προετοιμαστεί κατάλληλα.

Αν έχω πάρει το Lower θα είμαι πολύ ικανοποιημένος.:)
Σύμφωνα με αυτά που είπες έχω να πώ κάποια πράγματα.Το συγκεκριμένο πτυχίο προφανώς είναι πολύ πιο εύκολο από τα αντίστοιχα Cambridge,Michigan.Μόνο το θέμα της έκθεσης να δείς θα καταλάβεις ότι το επίπεδο που θεωρείται proficency μετα βίας έχει το επίπεδο του lower από αυτα (ECCE-FCE).Συνεπώς δεν γίνεται να έχει την ίδια αναγνωρισιμότητα το TIE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss_butterfy12

Νεοφερμένος

Η miss_butterfy12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα, ειμαι νεο μελος στη σελιδα και ετοιμαζομαι να δωσω για C2 TIE, δεν ξερω τι να πιστεψω. διαβαζω τοσα εδω μεσα. το θεμα ειναι οτι το lower το πηρα πριν απο 12 χρονια και οποιοδηποτε αλλο C2 θα ηταν ακατορθωτο για μενα!!!! το θελω και εγω απλα για να πω οτι το εχω!!!! οι εξετασεις μου ειναι σε ενα μηνα!!!! ανησυχω λιγο ειναι η αληθεια! αλλα Δημητρη μου εδωσες θαρρος!!!!! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης για να κοπείς στο ΤΙΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
dimitsos, θα ήθελα να σε ρωτήσω για το ΤΙΕ κάποιες πληροφορίες και λεπτομέρειες. Είμαι φιλόλογος και πήρα το lower του Cambridge πριν από είκοσι χρόνια, αλλά τώρα μου χρειάζεται το C1 ή το C2 για να μπορώ να συμμετέχω σε κάποια σεμινάρια στο εξωτερικό (Erasmus plus 1, 2). ΄Εχω κατεβάσει απίστευτο υλικό από το ίντερνετ και διαβάζω καθημερινά (χωρίς φροντιστήριο) έχω προετοιμάσει δυο πολύ ωραίες εργασίες και προσπαθώ να τις μάθω καλά για το προφορικό και το γραπτό κομμάτι. Έχω και όλη τη σειρά των εκθέσεων του Γρίβα. Παρακολουθώ και τα βιβλία της κόρης μου που κάνει Β2 (on Course, Express bublishing). Η αδυναμία μου είναι η προφορά.

μπορείς να μου πεις εσύ τι διάβασες;
πόσο καιρό;
κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη!!
ευχαριστώ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Βρε παιδιά, διάβασα στην επίσημη ιστοσελίδα του ΤΙΕ αλλά και σε διάφορα άλλα sites ότι το ΤΙΕ πλέον δίνει και αυτό επάρκεια διδασκαλίας!! Ισχύει πλέον αυτό??

Αναλυτικά, γράφει ότι ''Η Διεύθυνση Ιδιωτικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα απο την Πράξη 2/7-3-2014 του Συμβουλίου Θεμάτων Ιδιωτικής Εκπαίδευσης, χορήγησε επάρκεια διδασκαλίας της Αγγλικής Γλώσσας σε κάτοχο του Test of Interactive English (TIE) επιπέδου C2. Έτσι το ΤΙΕ εκτός του ότι είναι το πιο σύγχρονο, καινοτόμο και φιλικό πιστοποιητικό Αγγλικής γλώσσας, είναι και το μοναδικό κρατικό πιστοποιητικό αγγλόφωνης χώρας, που δίνει τη δυνατότητα επάρκειας διδασκαλίας''.

Δηλαδή, μπορώ να διδάξω σε φροντιστήρια ή να κάνω ιδιαίτερα??

Δείτε και τα links:
https://www.tieexams.gr/
https://xenesglosses.eu/2014/04/c2/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Βρε παιδιά, διάβασα στην επίσημη ιστοσελίδα του ΤΙΕ αλλά και σε διάφορα άλλα sites ότι το ΤΙΕ πλέον δίνει και αυτό επάρκεια διδασκαλίας!! Ισχύει πλέον αυτό??

Αναλυτικά, γράφει ότι ''Η Διεύθυνση Ιδιωτικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα απο την Πράξη 2/7-3-2014 του Συμβουλίου Θεμάτων Ιδιωτικής Εκπαίδευσης, χορήγησε επάρκεια διδασκαλίας της Αγγλικής Γλώσσας σε κάτοχο του Test of Interactive English (TIE) επιπέδου C2. Έτσι το ΤΙΕ εκτός του ότι είναι το πιο σύγχρονο, καινοτόμο και φιλικό πιστοποιητικό Αγγλικής γλώσσας, είναι και το μοναδικό κρατικό πιστοποιητικό αγγλόφωνης χώρας, που δίνει τη δυνατότητα επάρκειας διδασκαλίας''.

Δηλαδή, μπορώ να διδάξω σε φροντιστήρια ή να κάνω ιδιαίτερα??

Δείτε και τα links:
https://www.tieexams.gr/
https://xenesglosses.eu/2014/04/c2/

Τις άδεις διδασκαλίες τις παρέχει ο ΕΟΠΠΕΠ δες και διάβασε στην ιστοσελίδα τους...
https://www.eoppep.gr/index.php/el/s...kontes_frontistiria/thesmiko_didaskontes_menu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top