Γενικό -  Πρόγραμμα προετοιμασίας για εισαγωγή σε ΑΕΙ

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φετος ειναι η "μεγαλη" χρονια ... και θα αναγκαστω να την περασω χωρις την βοηθεια καποιου φροντηστηριου.
Θα ηθελα να μου προτεινεται (ειδικα οσοι εχουν πειρα) ενα αυστηρο προγραμμα , μαζι με βοηθηματα που θεωρειται πως ειναι σχετικα και θα με βοηθησουν, ωστε να ειμαι οσο το δυνατον ποιο καταλληλα προετοιμασμενος για τις Πανελληνιες
Θα αρχισω το διαβασμα απο τωρα και θελω να οργανοθω με τα βιβλια που πρεπει να παρω και ενα προγραμματακι να με κραταει στον "σωστο" δρομο :D

Υ.Γ1 Ειμαι τεχνολογικη και θελω απο 4 πεδιο να περασω σε ΑΕΙ( περιπου 18,6 μορια εχει η σχολη )
Υ.Γ2 Αν ξερεται, να μου προτεινεται βοηθηματα που εχουν καλη θεωρια και πολλες ασκησεις(παρα πολλες ΧD )

Eυχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_rennt

Νεοφερμένος

Η Bεργίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
φιλε μου εγω εδωσα φετος πανελληνιες και χωρις φυσικα να θελω να σε πτοησω και φροντιστηριο που εκανα και χιλια-δυο βοηθηματα που ειχα δεν ειμαι σιγουρη πως εχω περασει στη σχολη που θελω και ας εχει βαση 15.000 μορια περιπου.Βεβαια ειναι και στην ιδιοσυγκρασια του καθενως!εγω διαβαζα μεν,αλλα οταν ενιωθα πως πιεζομουν τα παρατουσα.Αυτο ηταν μεγαλο λαθος.Μην το κανεις!Δεν ειναι δυσκολη η τριτη λυκειου,θελει απλα πεισμα.Βεβαια δεν πρεπει να κουραστεις απο την αρχη,γιατι οταν θα ερθει η ωρα να δωσεις θα τα εχεις ηδη φτυσει και δεν θα θυμασαι ουτε το ονομα σου!Ποσο μαλλον το Α.Ο.Δ.Ε....:eek:(απαισιο μαθημα...το μισησα απο την αρχη!)
Κανεις δεν μπορει να σου φτιαξει προγραμμα.Μονος σου πρεπει να προσαρμοστεις στις απαιτησεις τον μαθηματων και στην πορεια θα καταλαβεις μονος σου που πρεπει να δωσεις περισσοτερη εμφαση.
Οσο αφορα τα βοηθηματα εγω διαβαζοντας μονο απο Μπαρλα(μαθηματικα κατευθυνσης)καταφερα να πετυχω περιπου ενα 12 με 13 σε θεματα οχι τοσο ευκολα.Για το δικο μου επιπεδο τουλαχιστον και με τη βαριεστημαρα που με εδερνε ολο το χρονο!
Επισης σου προτεινω για φυσικη Μαθιουδακη-Παναγιωτακοπουλο(εκδοσεις Σαββαλας) που πιστεψε με εχει ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλες ασκησεις και καλη θεωρια.
Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο!Σε νιωθω γιατι και εμενα ειναι προσφατο.Σε καμια περιπτωση μην τα παρατησεις και μην πτοηθεις!Θα περασει γρηγορα θα το δεις.Εγω ουτε που καταλαβα πως περασε ο καιρος!Δεν ειναι τιποτα!Και πανω απο ολα να μην εχεις αγχος!Το αγχος ειναι οτι χειροτερο!
Καλη σου επιτυχια!
Keep fighting!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Φετος ειναι η "μεγαλη" χρονια ... και θα αναγκαστω να την περασω χωρις την βοηθεια καποιου φροντηστηριου.
Θα ηθελα να μου προτεινεται (ειδικα οσοι εχουν πειρα) ενα αυστηρο προγραμμα , μαζι με βοηθηματα που θεωρειται πως ειναι σχετικα και θα με βοηθησουν, ωστε να ειμαι οσο το δυνατον ποιο καταλληλα προετοιμασμενος για τις Πανελληνιες
Θα αρχισω το διαβασμα απο τωρα και θελω να οργανοθω με τα βιβλια που πρεπει να παρω και ενα προγραμματακι να με κραταει στον "σωστο" δρομο :D

Υ.Γ1 Ειμαι τεχνολογικη και θελω απο 4 πεδιο να περασω σε ΑΕΙ( περιπου 18,6 μορια εχει η σχολη )
Υ.Γ2 Αν ξερεται, να μου προτεινεται βοηθηματα που εχουν καλη θεωρια και πολλες ασκησεις(παρα πολλες ΧD )

Eυχαριστω εκ των προτερων

Πραγματικά πολύ δύσκολη απόφαση και μπράβο σου για αυτήν.:clapup:
Εγώ σου προτείνω να δεις τι παίζει με ΠΔΣ στο σχολείο σου που μπορεί να σε βοηθήσει να μπεις σε μια σειρά(εξαρτάται από τον καθηγητή πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
@lola_rennt Πιστευω πως για μενα θα ηταν καλυτερο να αρχισω απο την αρχη με full ορεκση... καλυτερα να κουραστω στην αρχη .. παρα στο τελος
Τα λογια σου με ενθαρυνουν , δεν θα τα παρατησω ;)

@Econ Δυσκολω το βλεπω για ενισχητικη... ειναι λιγο βαρεμενοι οι καθηγητες
Τnx για τισ συμβουλες παντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Λοιπον φιλε...Εγω πιστεω πως το φροντηστηριο βοηθαει αλλα αυτο που παιζει τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ και ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ρολο ειναι η προσωπικη μελετη.Αλλα οι καθηγητες απο το σχολειο δεν βοηθανε πολυ απο οτι λες και σε μαθηματα οπως μαθηματικα,φυσικη,αεεπ χρειαζεσαι καποιν να ρωτας και να στα εξηγει.Τα 18500 μορια ποθ θες ειναι πολυ δυσκολα και στο λεω εγω που θεωρω οτι το φροντηστηριο δεν παιζει και τοσο σημαντικο ρολο.Αν ηθελες λιγοτερα μορια ναι αλλα τωρα..Με προσπαθεια ομως μπορεις να το καταφερεις και στο ευχομαι..Αρχικα οπως αναφερθηκε και παραπανω θελει ΠΕΙΣΜΑ..Να βαριεσαι να διαβαζεις αλλα να συνεχιζεις.Προσοχη και στην απαραιτητη ξεκουραση.Να εχεις στο μυαλο σου τον στοχο σου και ετοιμος να κανεις θυσιες.Δεν ξερω τι εκανες τις αλλες χρονιες αλλα θελει πολυ περισσοτερο διαβασμα και σωστη ΟΡΓΑΝΩΣΗ.Αν εισαι καλος στα μαθηματα και εχεις αυτογνωσια θα τα πας καλα.

Οσον αφορα το προγγραμμα να σου πω τι εκανα εγω.Αρχισα απο Σεπτεμβριο που πηρα βοηθηματα και εφτιαχνα εβδομαδιαο προγραμμα.Βεβαια εβαζα τρομερες απαιτησεις και δεν προλαβαινα ουτε τα μισα:P..Μπορεις να κανεις και εσυ αυτο και καθε βδομαδα θα δινεις βαρος στο μαθημα πουν νιωθεις οτι χρειαζεται.Ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις σε τι επιπεδο βρισκεσαι για να αναπληρωνεις τα κενα σου.Προσοχη ο χρονος θα καταλαβεις οτι ειναι ΠΟΛΥΤΟΙΜΟΣ.Για αυτο καλο ειναι να βγαλεις την υλη σε καλο χρονο για να εχεις την ανεση και να μην πιεστεις στο τελος οπως εγω

Στα μαθηματα τωρα...Μαθηματικα εγω ειχα Μπαρλα και ειναι παρα παρα πολυ καλο.Καλο επισης ειναι Στεργιου Νακης.Καλο ειναι να ασχοληθεις και με τα 2 αλλα να το κανεις σωστα.Ειναι η μεγαλυτερη υλη απο ολα τα μαθηματα και αν δεν εχεις εφεση στα μαθηματικα απλα οτι και να κανεις δεν θα πιασεις μεγαλο βαθμο.Παιρνεις και το βιβλιο 100 θεματα 2 μηνες πριν και τελος.Γενικα καλα ειναι να εχεις τελειωσει την υλη τουλαχιστον ενα μηνα πριν τις εξετασεις

Φυσικη...Παναγιωτακοπουλος Μαθουδιακης ειναι τελειο και μεγαλο βοηθημα.Νομιζω οτι αρκει.Ασχολησου γιατι η Φυσικη ειναι το 2ο μαθημα σε δυσκολια και μεγεθος υλης

Προγραμματισμος.Δυσκολα χωρις καθηγητη ελπιζω να σε βοηθησει το σχολειο.Για μενα το μαθημα ηταν πολυ δυσκολο και δεν το εχεις ξαναδιδαχτει.Βοηθημα παρε Τσιωτακη

Μαθημα γενικης ειχα Μαθηματικα.Με τον Μπαρλα εισαι υπερκαλυμενος

Εκθεση αν δεν εισαι καλος δεν μπορεις να κανεις πολλα.Απλα γραψε εκθεσεις για να βελτιωθει ο λογος σου,πολλες περιληψεις και μαθε για τις ασκησεις απο καποιο βοηθημα.Το καλο με αυτο το μαθημα ειναι πως με λιγοτεροδιαβασμα απο τα αλλα μαθηματα μπορεις να γραψεις

ΑΟΔΕ αν δεν σου αρεσει να μαθαινεις απ εξω θα δυσκολευτεις αρκετα.Μην το παρατησεις το μαθημα οσο και αν θεωρεις οτι τα ξερεις.Προσπαθησε να τελειωσεις την υλη οσο πιο νωρις μπορεις και μετα πολλες πολλες επαναληψεις που ειναι το κλειδι για να σου δωσουν το 20.

Τελος ΜΗΝ ΥΠΟΤΟΜΗΣΕΙΣ κανενα μαθημα.Θα καταλαβεις οτι Μαθηματικα και μετα Φυσικη απαιτουν τον περισσοτερο χρονο αλλα κατανεμεινε τον σωστα ωστε να εισαι σε ολα προετοιμασμενος εγκαιρως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
φιλε και γω τα ιδια βοηθηματα ειχα στα μαθηματικα -φυσικη ,ο μπαρλας ειναι λιγο δυσκολος και δυσκολα καποιος χωρις βοηθεια θα μπορεσει να βγαλει τις ασκησεις.

ευχομαι να τα καταφερεις !αν εχεις θεληση τοτε να εισαι σιγουρος γ αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
μαθηματικα μπαρλα εννοειται.και φυσικη δημοπουλο.εγω τουλαχιστον αυτα κανω.και τα 2 ειναι οργανωμενα ειδικα αυτο του δημοπουλου απο πλευρα θεωριας και ασκησεων τουλαχιστον στις ταλαντωσεις τα εξαντλει ολα.για του μπαρλα δν εχω διατυπωσει ακομα αλλα φαινεται πολυ καλο μεχρι στιγμης.αοδε αμα θες παρε κανα βοηθημα για τα σωστα λαθος κυριως. μαθηματικα και φυσικη αλλα κυριως μαθηματικα δν γινεται χωρις βοηθεια πιστευω .αναλογα και τι βαθμο θες βεβαια παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ελπίζω και εγώ με τη σειρά μου να ανταμειφθείς για αυτή σου την απόφαση...Είναι δύσκολο, δεν θα είναι ένας δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλα...
Όπως είπαν τα παιδιά χρειάζεται πείσμα και ΣΤΟΧΟ. Αν δεν έχεις στόχο και πας γενικά μπορείς εύκολα να την πατήσεις, και να χαλαρώσεις...

Βλέπω όμως ότι εσύ έχεις οπότε πρέπει να αγωνιστείς, να δώσεις το 100% του εαυτού σου με μέτρο πάντα...η εξάντληση δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα.

Δούλεψε το καλοκαίρι και θα καταλάβεις μόνος σου πώς μπορείς να οργανώσεις το χρόνο σου σωστά. Και μάλιστα, ποιός είναι ο τρόπος που θα σε βοηθήσει καλύτερα να μάθεις μαθήματα που θέλουν παπαγαλία, καλά!

Για μένα μαθηματικά κατ. ο Μπάρλας είναι πολύ καλός...
Και για φυσική, επειδή έχω δουλέψει και με Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλο κατέληξα στον Δημόπουλο τα 2 βιβλία που έχει και τους τελευταίους μήνες αφού η ύλη είχε ολοκληρωθεί Αλεφραγκη.

Δεν μπορώ να μη συμφωνήσω με τα παιδιά που είπαν ότι είναι δύσκολο να πετύχεις τα μόρια που θες. Αλλά φυσικά όχι ακατόρθωτο. Γενικά οι άνθρωποι μπορούμε αν βάλουμε κάτι στο μυαλό μας να το πετύχουμε μια χαρά. Και άλλωστε το έχουν τολμήσει τόσοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ο Μπάρλας είναι πολύ καλός, αλλά έχει το μειονέκτημα ότι δεν δίνει λύσεις για τις ασκήσεις του...καλύπτει και με το παραπάνω το εύρος της ύλης, αλλά τι να τις κάνεις τις ασκήσεις, αν δεν καταλαβαίνεις που κάνεις(αν κάνεις) λάθη, ή δεν μπορείς να βρεις πως λύνεται η άσκηση...οπότε εγώ προτείνω στεργίου-νάκη για κατεύθυνση και για γενική..
αεππ πάρε του τσιωτάκη(δύο τόμοι) και τα κριτήρια που έβγαλε με τον Ντζιο...
ΑΟΔΕ δεν είχα, γιατί έκανα φροντιστήριο, αλλά βρες ένα που να έχει πολλαπλής και σ-λ και διαγωνίσματα. Να το λες οπωσδήποτε σε κάποιον δικό σου,για να βεβαιώνεσαι ότι το ξέρεις καλά...
πήγαινε και σε κανένα μεγάλο βιβλιοπωλείο να ξεφυλλίσεις βιβλία να δεις τι σε καλύπτει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
... και θα αναγκαστω να την περασω χωρις την βοηθεια καποιου φροντηστηριου.....
Φίλε θα μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω κάτι: το "χωρίς φροντιστήριο" είναι θέμα οικονομικό ή επιλογή σου λόγω ιδεολογίας? (Νομίζω ότι επειδή δεν γνωριζόμαστε μπορούμε να μιλάμε πιο ανοικτά). Είμαι κι εγώ οπαδός του "μόνος" αλλά ένοιωθα ανασφαλής κι έτσι προσπαθώ να περιορίσω την εξωτερική βοήθεια στο ελάχιστο. Έχεις δρόμο πιο δύσκολο από τους άλλους. Πάντως να ξέρεις ότι εδώ στο ischool και εγώ (και είμαι σίγουρος και τα άλλα παιδιά) είμαστε πρόθυμοι να σε βοηθάμε σε όποια απορία σου στα μαθήματα είτε στο φόρουμ είτε με προσωπικό μήνυμα. Καλή σου επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ο Μπάρλας είναι πολύ καλός, αλλά έχει το μειονέκτημα ότι δεν δίνει λύσεις για τις ασκήσεις του...καλύπτει και με το παραπάνω το εύρος της ύλης, αλλά τι να τις κάνεις τις ασκήσεις, αν δεν καταλαβαίνεις που κάνεις(αν κάνεις) λάθη, ή δεν μπορείς να βρεις πως λύνεται η άσκηση...οπότε εγώ προτείνω στεργίου-νάκη για κατεύθυνση και για γενική..
αεππ πάρε του τσιωτάκη(δύο τόμοι) και τα κριτήρια που έβγαλε με τον Ντζιο...
ΑΟΔΕ δεν είχα, γιατί έκανα φροντιστήριο, αλλά βρες ένα που να έχει πολλαπλής και σ-λ και διαγωνίσματα. Να το λες οπωσδήποτε σε κάποιον δικό σου,για να βεβαιώνεσαι ότι το ξέρεις καλά...
πήγαινε και σε κανένα μεγάλο βιβλιοπωλείο να ξεφυλλίσεις βιβλία να δεις τι σε καλύπτει ;)
χαχα αμα εχεις τους γονεις ς μαθηματικους μια χαρα ειναι ο μπαρλας:clapup::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Πιστεύω ότι μαθηματικά κατεύθυνσης και γενικής πολύ καλό βοήθημα είναι του Σκορμπή από εκδόσεις Σαββάλας το βοήθημα είναι πολύ καλό και αξίζει να το έχεις . Πήγαινε σ ένα βιβλιοπωλείο και ξεφύλλισε το ειναι πραγματικά πολύ καλό.Δίνει κ ολοκληρωμένες απαντήσεις στο τέλος κάτι που δεν γίνεται στου μπάρλα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ενα αλλο βοηθημα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι απο τις εκδοσεις σπιν,γιαννης γκαρουτσος ,τιτλο δεν θυμαμαι ,αυτος γραφει κυριως παενπιστημιακα βοηθηματα με πολλες και καλες ασκησεις ,αν και δεν το εχω πιστευω οτι θα ειναι και το ιδιο καλο στην γ λυκειου ειναι τρια βιβλια σε στυλ σημειωσεων με ακησηεις λυμενες ολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis_8

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φίλε σε συγχαίρω για το ενχειρημα σου, μακάρι να είχα και γω το θάρρος να το κάνω! Φέτος τελιωσα...

Μαθηματικά ΚΑΤ θα σου προτείνω ένα πιο 'ψαγμενο' βοηθημα, αυτό του Μιχαηλίδη. Δεν είναι γνωστό εδώ αλλά το συνιστώ.. Έχει ορισμένες συμβουλές που θα σε βοηθήσουν πολύ..
Φυσική είχα το Σαββαλα και εμεινα ικανοποιημένος αλλά να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει τα αλλά που σου προτείνουν για να κάνω σύγκριση...
ΑΕΠΠ είχα ένα του πουκαμισά και ήταν πολύ καλό όμως τα έχει κάπως ανακατεμένα.. Όχι έτσι όπως πανε στο σχολικό δλδ.. Καλύτερα να το αγοραζες μετά τα Χριστούγεννα αφού έχεις τελιωσει την ύλη για να δεις τα διαγωνισματα και τις ασκήσεις του που είναι ανεβασμενες... Οπωσδήποτε κατέβασε αποτο Ίντερνετ τν ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑ! είναι ο συντάκτης της γωσσας προγράμματισμου που θα διδαχθεις... Είναι φοβερό προγράμματακί, θα δώσει ενδιαφέρον στο αεππ και με λίγη ενασχόληση θα μάθεις να φτιάχνεις ωραία προγράμματα και να τα βλέπεις να λειτουργούν....
Στην έκθεση πάρε ένα βοήθημα, κανε τις κριτήρια αξιολόγησης καινδινε τα στους καθηγητές σου στο σχολείο να στα διορθωνουν.. Δεν νομίζω να αρνηθεί κανείς να σε βοηθήσει...
Όσο για το προγραμμα, εγώ ξεκίνησα την προετοιμασία από Ιούνιο... Με 4-6 ώρες καθημερινό διάβασμα + τα ιδιαίτερα.. Και το συνέχισαν μέχρι να τελιωσω.. Χριστούγεννα,Πρωτοχρονιά,γενέθλια, Πάσχα κάθε μέρα ανεξαιρετος.. Και
μπορώ να σου πω ότι δεν εννιωσα ποτέ να έχω πηξει.. Τεσπα!

Πάνω απολα πρέπει να εχεις στόχο και επιμονή να τον πετύχεις! Θα τα καταφέρεις.. Η επιτυχία μεθοδεύεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Να πας να δώσεις χωρίς φροντιστήριο? Δεν ξέρω αν πρέπει να σου πω μπράβο, μου φαίνεται λίγο ριψοκίνδυνο. But maybe it's just me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καταρχας να σας ευχαριστησω για τα replies σας.
Αρχικα θα ηθελα να παραθεσω πως δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με τα μαθηματικα,φυσικη,γλωσσα και ειδικα προγραμματισμο μιας και ασχολουμαι(οχι με γλωσσομαθεια αλλα δεν εχω προβλημα να μαθω). Φυσικα χρειαζεται συστηματικο διαβασμα γιατι η γνωση δεν θα ερθει μονη της...

Θα μπορουσα να συνεχισω φροντηστηριο μιας και πηγαινα στην β' λυκειου αλλα θεωρησα πως αν φυσικα συγκεντροθω μπορω να τα καταφερω και μονος[ Οι λογοι ειναι 1)Δεν θελω να επιβαρυνω οικονομικα τους γονεις μου εαν μπορω να τα καταφερω και μονος 2)Οταν πηγαινα φροντηστηριο διαπιστωσα πως διαβαζα μονο οτι εκανα εκει, πραγμα που θεωρω κακη συνηθεια γιατι δεν μαθαινα εξω απο τα πλαισια που θεωρουσαν "αυτοι" ΣΟΣ ("Τα σοσ δεν οδηγουν στο 20")...
3) Ισως μονος να νιωθω μεγαλυτερη πιεση, το οποιο ειναι καλο, καθως ολο το βαρος πεφτει στα χερια μου και ως αποτελεσμα αναγκαζομαι να πραττω με υπευθυνοτητα]
Ειδη εχω αρχισει Μπαρλα για Μαθηματικα Κατ. και τον βρισκω πολυ κατατοπιστικο οσον αναφορα την θεωρια.. τωρα για τις ασκησεις ειναι καλο που δεν εχει λυσεις μιας και σε βαζει στην λογικη της "σκεψης" :P . Ομως δεν μπορεις να τα ξερεις ολα, γιαυτο και εγινα μελος αυτης της κοινοτητας.

Το διαβασμα μου προσορινα ειναι ανοργανοτο και περιεχει μονο Μαθηματικα Κατ. ... αρχιζω στις 10:00 π.μ και με ενδιαμεσα διαλειμματα τελειωνω το απογευμα 6-7 μ.μ. Σιγα σιγα ομως θελω να μπω στην καθημερινη ρουτινα του διαβασματος πανω σε ολα τα μαθηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
10-7q;:!:
Και που έχεις φτάσει αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Φετος ειναι η "μεγαλη" χρονια ... και θα αναγκαστω να την περασω χωρις την βοηθεια καποιου φροντηστηριου.
Μπραβο σου μόνο γι αυτό:D...........δεν περίμενα να υπάρχει μαθητής που θα το κάνει.........και πάλι μπράβο και σου εύχομαι να το πετύχεις........
Όσο για τα βοηθήματα σου έδωσαν αρκετές πληροφοριες τα παιδιά.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
......Φυσικα χρειαζεται συστηματικο διαβασμα γιατι η γνωση δεν θα ερθει μονη της...... Θα μπορουσα να συνεχισω φροντιστηριο μιας και πηγαινα στην β' λυκειου αλλα θεωρησα πως αν φυσικα συγκεντρωθω μπορω να τα καταφερω και μονος....... Δεν θελω να επιβαρυνω οικονομικα τους γονεις μου εαν μπορω να τα καταφερω και μονος ...... Οταν πηγαινα φροντιστηριο διαπιστωσα πως διαβαζα μονο οτι εκανα εκει......Ισως μονος να νιωθω μεγαλυτερη πιεση, το οποιο ειναι καλο, καθως ολο το βαρος πεφτει στα χερια μου και ως αποτελεσμα αναγκαζομαι να πραττω με υπευθυνοτητα....... Το διαβασμα μου προσωρινα ειναι ανοργανωτο και περιεχει μονο Μαθηματικα Κατ. ....... Σιγα σιγα ομως θελω να μπω στην καθημερινη ρουτινα του διαβασματος πανω σε ολα τα μαθηματα...
1) Αν κατάλαβα καλά κύριος λόγος που λες ότι θα δουλέψεις εντελώς μόνος είναι προσωπική επιλογή και όχι οικονομικοί λόγοι.
2) Επειδή πέρασα από τον προβληματισμό αυτό και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το σκεπτικό σου, θα μου επιτρέψεις (πέρα από τα μπράβο και τις ευχές) να σου γράψω μερικά πράγματα που ίσως δεν θα σε ευχαριστήσουν.
3) Κάτι που δεν μας έχεις πει, είναι ποιο είναι το επίπεδο σου σαν μαθητής ως τώρα. Και δεν εννοώ βασικά ύλη και βαθμούς, αλλά πόσο ως τώρα έχεις συνηθίσει να διαβάζεις και πόσο έχεις μπει σε βάθος στον τρόπο σκέψης των μαθημάτων που σε ενδιαφέρουν.
4) Όπως μόνος σου διαπίστωσες το πρόβλημα σου είναι η οργάνωση. Θα πρέπει μόνος σου να προγραμματίζεις την ύλη, το ρυθμό διαβάσματος σε κάθε μάθημα, τις επαναλήψεις. Δεν νομίζω ότι εμείς σαν μαθητές έχουμε την εμπειρία να το κάνουμε αυτό. Ο χρόνος δεν είναι απεριόριστος και δεν επιτρέπει λάθη οργάνωσης.
5) Για τα βοηθήματα: σου σύστησαν τα παιδιά πολλά και καλά βοηθήματα. Καθένα έχει πάρα πολλές ασκήσεις που δεν γίνεται να τις λύσεις όλες. Πρέπει αναγκαστικά να κάνεις επιλογή και αυτό δεν νομίζω ότι γίνεται από έναν μαθητή. Μπορεί να λύσεις πολλές φορές όμοιες ασκήσεις και να μην ασχοληθείς με ασκήσεις που έχουν κάτι σημαντικό να πουν.
6) Σίγουρα στην πορεία θα σου βγουν απορίες που κάποιος πρέπει να σου εξηγήσει. Το σχολείο σου λες δεν μετράει. Εμείς εδώ έχουμε όλη την καλή διάθεση αλλά δεν είμαστε καθηγητές. Ακόμα σε κάθε μάθημα υπάρχουν μικρά μυστικά που δεν θα τα βρεις στα βιβλία, αλλά λέγονται μόνον προφορικά και στην πράξη καθώς γίνεται το μάθημα.
7) Θέλω να καταλήξω ότι ωραία η απόφαση σου να δουλέψεις μόνος σου, αλλά ίσως δεν έχεις μετρήσει σωστά τις δυσκολίες. Πιστεύω ότι δεν είναι κακό να δοκιμάσεις τώρα το καλοκαίρι, αλλά τον Σεπτέμβριο να το ξανασκεφτείς.
8.) Λυπάμαι, αλλά έχω συνηθίσει να λέω πάντα αυτό που σκέφτομαι και ας γίνομαι μερικές φορές αντιπαθητικός (φαντάζομαι ξέρεις τη φράση που έχω για υπογραφή μου). Καλή δουλειά και καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ειμαι ετοιμος να ακουσω κριτικη και σκεψεις , εξαλλου γιαυτο δημιουργηθηκε αυτο το post..

@Διας Ειμαι συμφωνος με τα λεγομενα σου και αρχικα περασαν και απο εμενα αυτες οι ,οχι και τοσο, ευχαριστες σκεψεις που μου υποδεικνυαν πως οι πραξεις μου μπορει να με οδηγησουν σε ενα μεγαλο Fail... αλλα νομιζω πως η ελληνικη νεοτροπια εχει υπερεκτιμησει την αξια των φροντηστηριων και υποτιμησει την αξια των μαθητων. Να υπενθυμισω πως τα καλυτερα πραγματα στη ζωη ειναι αυτοδιδακτα και κανεις δεν μπορει αν σου τα βαλει στο κεφαλι.. αυτη ειναι και η "φιλοσοφια" μου καθως περιεχει τις φρασεις "Ο κοσμος ειναι γεματος συναρπαστικα προβληματα που περιμενουν λυση"( Απο σενα, οχι το φροντηστηριο :P )
Παντως καλου κακου εχω εναν φιλο (ευκολα προσβασιμο καθε ωρα μεσο chat-channel) που πηγαινει φροντηστηριο και μου λυνει τυχον αποριες(Ειναι αριστος μαθητης και μιλαμε την ιδια "γλωσσα" ας το πουμε :upside: )
Με εξαιρεση τα μαθηματικα και την φυσικη(αντε και προγραμματισμο) θεωρω πως τα υπολοιπα μαθηματα μπορει να τα κανει σπιτι του καθε μαθητης.
Δεν ειμαι "κλειστομυαλος" γιαυτο και στο τελος του καλοκαιριου θα κανω αρκετα διαγωνισματα-τεστ( συμπεριλαμβανομενου των διαγωνισματων του παλιου μου φροντηστηριου που δινουν αρχες Σεπτεμβρη ) και αναλογα τα αποτελεσματα θα πραξω αναλογα.. φροντ. or not

Υ.Γ Σχετικα με το επιπεδο μου στα μαθηματα μπορω να πως δεν συναντησα ποτε μαθησιακες δυσκολιες(οταν ασχολιομουν). Επεσα λιγο φετος(μαθητης του 15) χωρις ομως να αφησω κενα στα μαθηματα που με ενδιαφερουν ... Δεν εχω προγραμμα συνηθως για το διαβασμα μου αλλα μπορω να πω πως καθομαι μεχρι να τα μαθω(π.χ αρχιζω κατι και οσο κρατησει.. δεν δενομαι απο τον χρονο δλδ )

@Econ Αρχιζω 2 κεφαλαιο( εχω λυσει ολες τις ασκησεις που ειχε ο Μπαρλας στο 1 κεφ. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top