Γεωλογικό: Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και με βάση αυτά που έχω γράψει υπολογίζω ότι βρίσκομαι γύρω στο 15-16 οπότε επειδή θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι σχετικό με το περιβάλλον σκέφτομαι να δηλώσω γεωλογία πρώτη επιλογή εφόσον φυσικά έχω τα μόρια, τώρα βέβαια δημιουργείται ένα ερώτημα το αν θα πρέπει να δηλώσω το γεωλογικό αθήνας ή το γεωλογικό θεσσαλονίκης πρώτο;
Το θέμα είναι ότι έχω διαβάσει και για τα δύο τμήματα όσα παραθέτουν στα σάιτ τους, αλλά θα προτιμούσα μερικές πληροφορίες από κάποιους εκ των έσω :)
Πέρα όμως από το τμήμα σαν τμήμα και το τι προσφέρει ή πόσο οργανωμένο είναι άλλη μια απορία μου μιας και είμαι παιδί της Αθήνας είναι σχετικά με την Θεσσαλονίκη.. δλδ αξίζει για εμένα που έχω μεγαλώσει αθήνα ή θα μου πάρει πολύ καιρό να προσαρμοστώ και τα σχετικά;αυτάααα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και γω Γεωλογικο θελω αλλα στην Πατρα! Οποιος γνωριζει ας γραψει τιποτα γενικα για τη σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Γεια σας!

Και εγω θελω πολυ γεωλογια... Απλα εχω προβληματιστει σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση... Ακουγεται γενικα οτι δεν εχει πολλες προοπτικες...
Εχω βρει κ αλλες 2 σχολες... κ εχω μπερδευτει τωρα... :hmm:

Εσεις γενικα τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
επειδή το έψαξα λίγο γιατί κι εγώ έχω κάποιες ακόμα σχολές κατά νου, απ'ό,τι μου έχουν πει άτομα που είναι γεωλόγοι, αλλά και καθηγητές από το σχολείο και το φροντιστήριο είναι ένα τμήμα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όσο είσαι μέσα και σπουδάζεις καθώς και μετά στα μεταπτυχιακά κτλ, έχω πολλές εκδρομές και ταξίδια για διάφορες εργασίες και από εκεί και πέρα αφού τελειώσει κανείς επιλέγει αν θα γίνει εργολήπτης ή ερευνητής και αναλόγως συνεχίζει στον τομέα που επιλέγει.
Τώρα στην Ελλάδα αν γίνεις εργολήπτης βρίσκεις κάποιες περιστασιακές δουλειές με συμβάσεις και παράλληλα μπορείς να δουλεύεις στον δημόσιο τομέα ως καθηγητής γυμνασίου ή πανεπιστημίου, αλλά για μόνιμη δουλειά δύσκολο, απ'την άλλη όσον αφορά στην έρευνα στην ελλάδα δεν υπάρχει μέλλον απ'ό,τι λένε, μόνο στο εξωτερικό μπορεί κάποιος να βγάλει χρήματα σαν ερευνητής και να δουλέψει σωστά οπότε ο καθένας από κει και πέρα κάνει τις επιλογές του..
Προσωπικά αν δηλώσω τελικά το γεωλογικό μάλλον θα επιλέξω έρευνα και θα ψάξω κάτι για εξωτερικό..


(Αν επιτέλους απαντήσει κάποιος που βρίσκεται ήδη στο γεωλογικό μη με βρίσει αν έχω κάνει κάποιο λάθος στις πληροφορίες για την επαγγελματική αποκατάσταση, εμένα αυτά μου είπαν, δεν ξέρω κάτι άλλο ! :-Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Α ωραια δεν ηξερα πολλα απο αυτα παντως ναι εχω ακουσει και γω οτι η επαγγελματικη αποκατασταση δεν ειναι η καλυτερη... αλλα οποια σχολη και να τελιωσεις δε μπορεις να εισαι σιγουρος οποτε.... εγω γεωλογια θα δηλωσω 1η επιλογη αφου μου εχει κολλησει απτην αρχη της χρονιας και μ αρεσει... εξωτερικο η ελλαδα τουλαχιστον θα κανω αυτο που μ αρεσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πλέον στην Ελλάδα ό,τι και να τελειώσεις, όσα μεταπτυχιακά κι αν έχεις δύσκολα θα βρεις μια καλά αμοιβόμενη δουλειά, οπότε κάνε αυτό που σου αρέσει αρχικά, δήλωσε τη σχολή ή τις σχολές που θέλεις και βλέπεις στην πορεία τι δουλειά θα κάνεις και εγώ αυτό θα κάνω τελικά αν και το πρόβλημά μου είναι η πόλη που θα δηλώσω, αλλά δε βαριέσαι κάποια στιγμή θ' αποφασίσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Πλέον στην Ελλάδα ό,τι και να τελειώσεις, όσα μεταπτυχιακά κι αν έχεις δύσκολα θα βρεις μια καλά αμοιβόμενη δουλειά, οπότε κάνε αυτό που σου αρέσει αρχικά, δήλωσε τη σχολή ή τις σχολές που θέλεις και βλέπεις στην πορεία τι δουλειά θα κάνεις και εγώ αυτό θα κάνω τελικά αν και το πρόβλημά μου είναι η πόλη που θα δηλώσω, αλλά δε βαριέσαι κάποια στιγμή θ' αποφασίσω..
Ναι ακριβως οπως τα λες! Εγω Πατρα θα δηλωσω 1η επιλογη και μαλλον εκει θα περασω γιατι εχει λιγοτερα μορια απο Αθηνα-Θεσσαλονικη αλλα θα τις δηλωσω ολες γιατι ποτε δε ξερεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πφφ... δεν μπορω να αποφασισω γ@μωτο... κ αυτο που με προβληματιζει ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση..
Η αληθεια ειναι πως δεν θα ηθελα να παω εξωτερικο... αλλα με τα σημερινα δεδομενα...ποτε δεν ξερεις... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Kαλά και στο Ελλάντα δεν είναι τόσο μαύρα. Δηλ., εμείς και τόσοι άλλοι που "αφήνουμε" τον ιδρώτα μας στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο, μαζόχες είμαστε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Πφφ... δεν μπορω να αποφασισω γ@μωτο... κ αυτο που με προβληματιζει ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση..
Η αληθεια ειναι πως δεν θα ηθελα να παω εξωτερικο... αλλα με τα σημερινα δεδομενα...ποτε δεν ξερεις... :hmm:
Μεταξυ Γεωλογιας και επιστημης των υλικων σκεφτεσαι?? Επιστημης των υλικων μου εχει περασει και μενα απτο μυαλο αλλα πιο πολυ θελω Γεωλογια.... Και Γεωγραφια θα μου αρεσε αλλα η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι πολυ πιο χαλια απο Γεωλογιας αποτι ξερω...

Kαλά και στο Ελλάντα δεν είναι τόσο μαύρα. Δηλ., εμείς και τόσοι άλλοι που "αφήνουμε" τον ιδρώτα μας στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο, μαζόχες είμαστε; :hmm:
Εγω δεν ξερω γιατι πολλοι υποτιμουν το Ελληνικο πανεπιστημιο τοσο πολυ..οι γνωσεις που προσφερει στους φοιτητες της καθε σχολης δεν νομιζ να υπολειπονται σε κατι απο αυτες των περιβοητων αγγλικων-αμερικανιων πανεπιστημιων οπου για να σσπουδασεις θες ενα καρο λεφτα καθε χρονο... αυτην την αποψη εχω η οποια δε μεινει παρα να επιβεβαιωθει η και το αντιθετο του χρονου με το καλο αν περασω πατρα :)
sorry φια το οφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
βασικά το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα ελληνικά πανεπιστήμια, τα οποία ίσα ίσα πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα, αλλά το πρόβλημα είναι μετά στην αγορά εργασίας της ελλάδας που δύσκολα θα βρεις δουλειά ό,τι σχολή και αν έχεις τελειώσει.. εκτός και αν υπάρχουν άλλοι παράγοντες που θα σε βοηθήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
αν ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα...:whistle:
τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι καλά μόνο σε γνώσεις και απογαλακτισμό, τίποτα άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Κριμα δεν ειναι να απαξιωνουμε τα ελληνικα πανεπιστημια?

Θεωρω πως εμεις οι φοιτητες συμβαλουμε κατα πολυ για να θεωρηθουν τα ελληνικα πανεπιστημια κατωτερα...εμεις και η σταση μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Δηλ., να τα "διαφημίζουμε" ενώ υστερούν σε υποδομές; Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο έχει πολύ υψηλό επίπεδο στις θετικές επιστήμες παγκοσμίως. Το θέμα είναι πως αυτό μπορεί να προβληθεί διεθνώς στην επιστημονική κοινότητα των θετικών επιστημών (μαθηματικών, φυσικής, γεωλογίας, χημείας,...κτλ), όταν το κάθε Ελληνικό Πανεπιστημιακό Τμήμα υστερεί σε μηχανοργάνωση, σε διοικητικό-διδακτικό προσωπικό (και απλήρωτοι καθηγητές,...κτλ),...κτλ αλλά και σε θέματα οργάνωσης, διοίκησης, management και δημοσίων σχέσεων; Μην ξεχνάμε την καταλυτική δραστηριότητα στα διοικητικά πόστα, των "κομμάτων" μέσω "διορισμένων" καθηγητών αλλά και κομματικών φοιτητών που έχουμε ξαναπεί σε άλλα topics. Σε γνώσεις δεν αμφιβάλλω πλέον ότι υστερώ από κάποιον συνάδελφο του εξωτερικού (και του καλύτερου Πανεπιστημίου με βάση τους οδηγούς σπουδών που έχω δει)...αλλά μόνο σε αυτό. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ειχα περασει γεωλογια Πατρας αλλα ξαναεδωσα πανελληνιες.Συνολικα παρακολουθησα το πρωτο εξαμηνο.
Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι απο πλευρας υποδομων εργαστηριων,οργανωσης κλπ το καλυτερο τμημα Γεωλογιας στην Ελλαδα ειναι στην Πατρα.
Η εικονα του Γεωλογικου Αθηνων ειναι απαγοητευτικη...

Εργασιακα (θεωρητικα παντα) μπορεις να ασχοληθεις σε διαφορους τομεις οπως για παραδειγμα σε γεωλογικες ερευνες που γινονται πριν την κατασκευη δρομων,γεφυρων, σε σεισμολογικα και ερευνητικα κεντρα, ερευση πρωτων υλων κλπ

Μεταπτυχιακα απο οσο μας ειπαν σου δινονται πολλες δυνατοτητες αλλα δυστυχως στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια πανω στο αντικειμενο σου και απαιτει πολυ προσπαθεια.
Γενικα παντως να εχετε υποψην σας οτι σαν σχολη ειναι δυσκολη και δεν εχει καμια σχεση με οτι οι περισσοτεροι ισως εχετε στο μυαλο σας. Θελει καλες γνωσεις μαθηματικων και χημειας πραγμα που σημαινει οτι οσοι περασετε γεωλογια απο την τεχνολογικη κατ. θα τα βρειτε στην αρχη λιγο σκουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ευτυχώς που ήμουν θετική δηλαδή :-Ρ
γιατί λες ότι η εικόνα του γεωλογικού αθήνας είναι απογοητευτική ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ειχα περασει γεωλογια Πατρας αλλα ξαναεδωσα πανελληνιες.Συνολικα παρακολουθησα το πρωτο εξαμηνο.
Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι απο πλευρας υποδομων εργαστηριων,οργανωσης κλπ το καλυτερο τμημα Γεωλογιας στην Ελλαδα ειναι στην Πατρα.
Η εικονα του Γεωλογικου Αθηνων ειναι απαγοητευτικη...

Εργασιακα (θεωρητικα παντα) μπορεις να ασχοληθεις σε διαφορους τομεις οπως για παραδειγμα σε γεωλογικες ερευνες που γινονται πριν την κατασκευη δρομων,γεφυρων, σε σεισμολογικα και ερευνητικα κεντρα, ερευση πρωτων υλων κλπ

Μεταπτυχιακα απο οσο μας ειπαν σου δινονται πολλες δυνατοτητες αλλα δυστυχως στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια πανω στο αντικειμενο σου και απαιτει πολυ προσπαθεια.
Γενικα παντως να εχετε υποψην σας οτι σαν σχολη ειναι δυσκολη και δεν εχει καμια σχεση με οτι οι περισσοτεροι ισως εχετε στο μυαλο σας. Θελει καλες γνωσεις μαθηματικων και χημειας πραγμα που σημαινει οτι οσοι περασετε γεωλογια απο την τεχνολογικη κατ. θα τα βρειτε στην αρχη λιγο σκουρα

A ωραια γιατι εγω Πατρα θελω!Παντως μια ματια που εχω ριξει εξωτερικα στο κτηριο στο πανεπιστημιο μου φενεται σε παρα πολυ καλη κατασταση σαν καινουργιο!!
Ωχ εγω τεχνολογικη ημουν! Μου φενεται τωρα το καλοκαιρι θα πρεπει να ανοιξω κανα βιβλιο χημειας λυκειου :P( αν περασω βεβαια!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Κ εγω τεχνολογικη ειμαι... αλλα αν τελικα αποφασισω να παω γεωλογια...δεν νομιζω οτι πρεπει να αγχωθω για τη χημεια...

Οσο για τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι μια ανοιχτη πληγη απ'οτο φαινεται...κ δεν ξερω αν θα κλεισει...ειδικα τωρα...

Ρε παιδια, για ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΟΡΥΚΤΩΝ ΠΟΡΩΝ, τι λετε? Γιατι αρχισα να το σκεφτομαι κ αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
ευτυχώς που ήμουν θετική δηλαδή :-Ρ
γιατί λες ότι η εικόνα του γεωλογικού αθήνας είναι απογοητευτική ?
Περνα μια μερα οποτε μπορεσεις να δεις τις εγκαταστασεις και θα καταλαβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Ρε παιδια, για ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΟΡΥΚΤΩΝ ΠΟΡΩΝ, τι λετε? Γιατι αρχισα να το σκεφτομαι κ αυτο...

έχω μια πρώην συμμαθήτριά μου που σπουδάζει εκεί...

η ίδια είναι ικανοποιημένη πολύ, διότι είναι νέα σχολή, τα μαθήματα είναι πολλών επιστημονικών θεμάτων που σημαίνει ότι είναι λίγο ζόρικη, αλλά ...η Ελλάδα τις αντιμετωπίζει σαν "παρασιτικές" επιστήμες. Προς το παρόν, από ότι μου λέει, επειδή τελειώνει, δεν βλέπει κάτι εργασιακά στέρεο...Φιλικά, οι απόψεις αυτές, είναι τελείως υποκειμενικές. Εσύ μπορεί να αποδώσεις καλύτερα ή να τις "προσανατολίσεις" κάνοντάς τις εργασιακά in. Ο καθένας πορεύεται όπως μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top