Άγχος

Illuminatos13

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Συμμαθητές μου,
θεωρώντας τον εαυτό μου ως καλό μαθητή, τελευταία όταν γράφω διαγωνίσματα, ακόμα και στις εξετάσεις, αρχίζω και αγχώνομαι πολύ εύκολα,πράγμα που δε συνέβαινε πριν από 1 χρόνο.Εγώ πιστεύω πως οφείλεται εν μέρει στο πλησίασμα των Πανελληνίων εξετάσεων αλλά και στο βάρος της ''ταμπέλας του καλού μαθητή''.Θα ήθελα τη γνώμη σας αλλά αν είναι δυνατό και καμία συμβουλη...
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το επίσημο ύφος αλλά έχω να πατήσω στην ιστοσελιδα καιρο...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Βρε συ Σπύρο οι πανελλήνιες είναι σε 2 χρόνια, τι πλησιάζουν;
Είναι λογικό να αγχώνεσαι, ο αδιάφορος σπάνια αγχώνεται. Όταν έχεις καταβάλει προσπάθειες, περιμένεις και καλή απόδοση από τον εαυτό σου. Μην μπλοκάρεσαι όμως γιατί έτσι θα πετύχεις ακριβώς το αντίθετο.
Διαβάζεις για σένα ή για τους γονείς σου; π.χ. σε αγχώνει το ότι έχουν προσδοκίες από εσένα στο σπίτι και στο σχολείο; Μην το βλέπεις σαν κακό αυτό, σημαίνει πως σε ξεχωρίζουν :) Προσπάθησε να κάνεις τη δουλειά σου σωστά και για λίγο άγχος μην τρελαίνεσαι. Άλλωστε είναι παραγωγικό και δεν είμαστε αναίσθητα πλάσματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βίκυ Τ.

Νεοφερμένος

Η Βίκυ Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Το να έχεις άγχος δεν κακό, το να έχεις υπερβολικό άγχος όμως μπορεί να σε καταστρέψει... Το άγχος πιστεύω σου βγαίνει γιατί έχεις αρχίσει να συνειδητοποιείς ότι η χρονιά τελειώνει και όπως αντιλαμβάνεσαι και ο ίδιος για τον εαυτό σου, έχεις αρχίσει να σκέφτεσαι πως θα είναι του χρόνου, τι θα αντιμετωπίσεις και τα σχετικά. Είναι απόλυτα λογικό να έχεις άγχος και αυτό δηλώνει ότι σκέφτεσαι μελλοντικά και βάζεις στόχους γιατί αν δε σε ενδιέφερε καθόλου η χρονιά που ακολουθεί δε θα το σκεφτόσουν καν ούτε θα είχες το άγχος που έχεις. Είναι καλό αλλά μην το αφήσεις να σε κυριεύσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Τώρα είδα αυτό το θέμα και πραγματικά ήθελα να ανοίξω κι εγώ ολόιδο θέμα εδώ και καιρό! Κι εγώ λοιπόν στην πρώτη λυκείο άρχισα να αγχώνομαι περισσότερο από τις άλλες χρονιές όταν ήταν να γράψω κάποιο πολύ σημαντικό τεστ ή διαγώνισμα ακόμα και στις τελικές εξετάσεις. Το άγχος μου όμως δεν ήταν υπερβολικό, μπορώ να πω ότι τις περισσότερες φορές μπορούσα να το ελέγξω! Ένα ολόκληρο καλοκαίρι βασανίζομαι να βρω τρόπους να απεμπλακώ από το άγχος της απόδοσης του διαβάσματός μου σε τεστ και διαγωνίσματα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι είναι αυτό που με κάνει να αγχώνομαι!!! Κι εγώ είμαι αρκετά καλή μαθήτρια. Μήπως είναι ώρες ώρες ο φόβος μου μήπως γράψω χαμηλά σε κάποιο μάθημα;; Πάντα όμως διαβάζω αρκετά για να γράψω, μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια!!! Δεν θα το λεγα όμως ότι είμαι ιδιαίτερα έξυπνη και να πω ότι και σε μια πανδύσκολη άσκηση που θα πέσει θα τη λύσω στο άψε σβήσε!!! Νομίζω πως εκεί βρίσκω κάποιο πρόβλημα με τον εαυτό μου και αγχώνομαι!!! Αν και προετοιμάζομαι για ότι καλύτερο μπορώ φοβάμαι μήπως δεν μπορεσω να ανταπεξέρθω σε ορισμένες λύσεις!! Αλλά πραγματικά δεν ξέρω....μπορεί κάποιος να μουδώσει καμιά συμβουλή κι εμένα;; Τώρα στη β λυκείου θα κάνω υπεράνθρωπες προσπάθειες για να μην αγχώνομαι τόσο πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δυστυχώς ακόμα και στο πανεπιστήμιο έχω άγχος. Δεν μπορείς να ξεφύγεις από αυτό. Κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς ώστε να είσαι οκ με τον εαυτό σου και μετά όπως έρθουν. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό κατάλαβα τελικά και στην τελική δεν χρειάζεται και πολύ φιλοσοφία το θέμα, πρέπει να το αφήσεις κιόπως σου έρθουν, έτσι καλύτερα είναι..μάλλον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι, κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς από τη μεριά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pithiki

Νεοφερμένος

Η pithiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κι εγω το ιδιο προβλημα εχω και η αληθεια ειναι οτι εχω ασχοληθει παρα πολυ με αυτο, χωρις αποτελεσμα..
παντα αγχονομουν, αλλα οχι υπερβολικα..τωρα εχω φτασει σε σημειο να αγχωνομαι παρα πολυ ευκολα, πολλες φορες χωρις ουσιαστικο λογο..οταν αγχωνομαι τρεμω κυριολεκτικα, ιδρωνω πολυ, εχω ταχυκαρδια, δυσκολευομαι στην αναπνοη, ζαλιζομαι και πολλες φορες δε νιωθω τα ποδια μου..

Σε πρωτη φαση, ψαξε τροπους να χαλαρωσεις..και δοκιμασε να παιρνεις βαθιες αναπνοες και να προσπαθεις να ξεχνας αυτο που σε αγχωνει..
αν δε δεις αποτελεσμα, αρχισε να σκεφτεσαι το ενδεχομενο να πας σε ενα γιατρο η ακομα και να παρεις αγχολυτικα φαρμακα, αν και ΔΕ θα στο συνιστουσα..
παντως κανε οτι μπορεις για να το περιορισεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Πολλες φορες τα καλοκαιρια αγχωνομαι γιατι δεν εχω αγχος!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Και η συμβουλή ψυχολόγου πιστεύω κάνεις καλό σε ένα μικρό βαθμό. Οχι τόσο αυτά που θα σου πει(γιατί σίγουρα τα χεις σκεφτεί κι εσύ)όσο η ψυχολογία σου και μόνο ότι σε βοηθά να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου ένας πιο "ειδικός". Σκέψου το σοβαρά. Επίσης διαβάστε και τα βιβλία του Χόρχε Μπουκάι " Να σου πω μια ιστορία" και "Ιστορίες που μ έμαθαν να ζω". Βοηθάν στο 20% όλα αυτά! Σε μένα τουλάχιστον μέχρι τώρα.Το υπόλοιπο ποσοστό πιστεύω πως έχει να κάνει με τον εαυτό μας και μόνο, δηλ με το αν έχουμε καταλάβει πως πρέπει να δώσουμε ένα τέλος σε αυτό το δυσνόητο συναίσθημα του άγχους γτ μόνο αρνητικά αποτελέσματα επιφέρει και να δούμε τα πράγματα και από την θετική τους όψη. Αλλά σίγουρα βλέπω βελτίωση αν σκεφτώ πως ήμουν πριν δυο μήνες.... Πιστεύω ότι αν προσπαθησω κι άλλο θα καταφέρω να ρίξω το άγχος μου στο 5-5,5 της κλίμακας του 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Εγω ειμαι πολυ ανχωδης τυπος μεχρι και τον υπνο μου εχω χασει
προσπαθω βεβαια να χαλαρωσω αλλα τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αχ αυτό με τον ύπνο είναι μαρτύριο.
Να περιμένω αποτελέσματα και να βλέπω κάτι τρελά νούμερα, άστα να πάνε. Ούτε γενικό δεν μπορούσα να βγάλω με τέτοια νούμερα. :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Παιδιά,μην ανησυχείτε για το άγχος σας.Απλά θα πεθάνετε νέοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Γράφω αύριο διαγώνισμα στην Άλγεβρα..κ μπορώ να πω πως ξόδεψα πολύ χρόνο για να διαβάσω και να γράψω καλά...αλλά, γενικά, μόλις έρχεται η ώρα του διαγωνίσματος και δω μια άσκηση την οποία δεν μπορώ να λύσω με ευκολία, ξεχνάω ότι ξέρω και δεν ξέρω..ήδη έχω αρχίσει και αγχώνομαι για την αυριανή δοκιμασία!! :( Πάντα το παθαίνω αυτό!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε!(ασχετα που πολύ συχνά δεν τηρώ αυτο που γράφω).
Για δυο πράγματα δεν πρέπει να αγχωνόμαστε
1ον για αυτά που γίνονται(γιατί όλα γίνονται για κάποιον σκοπό) και
2ον για αυτά που δεν γίνονται!!!!
Συμπέρασμα Δεν Αγχωνόμαστε με τιποτα και για τίποτα.
και αν αναλογιστούμε τις επιπτώσεις του άγχους στην υγεία μας όπως σωστά αναφέρει ο Mr.Crowley θα πεθάνουμε νέοι και είναι κρίμα(έχουμε ακόμη πολλά να ζήσουμε-και τα καλύτερα έπονται-θέλω να πιστεύω βέβαια-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρορι

Νεοφερμένος

Η Ρορι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
απλα μην διαβαζεις τελευταια στιγμη για καποιο μαθημα και να εχεισ εμπιστοσυνη στον εαυτο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Για δυο πράγματα δεν πρέπει να αγχωνόμαστε
1ον για αυτά που γίνονται(γιατί όλα γίνονται για κάποιον σκοπό) και
2ον για αυτά που δεν γίνονται!!!!
Συμπέρασμα Δεν Αγχωνόμαστε με τιποτα και για τίποτα.

Κι εγώ πάντα σχεδόν το ίδιο σκέφτομαι ..''Αφού δεν μπορείς να το αλλάξεις, γιατί αγχώνεσαι''; και ''Αφού μπορείς να το αλλάξεις, γιατί αγχώνεσαι''; Οπότε, δεν αγχώνομαι..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
:whistle::whistle:
Κι εγώ πάντα σχεδόν το ίδιο σκέφτομαι ..''Αφού δεν μπορείς να το αλλάξεις, γιατί αγχώνεσαι''; και ''Αφού μπορείς να το αλλάξεις, γιατί αγχώνεσαι''; Οπότε, δεν αγχώνομαι..:D

ποσο τελεια λογικη????????απο εδω και περα αυτο θα σκεφτομαι και εγω....

εγω ξεπερασα το αγχος απο τοτε που πατησα το ποδαρακι μου στο λυκειο!!:clapup::clapup::clapup:δεν ξερω..τι εγινε...αλλα τωρα οταν μου ερχεται το διαγωνισμα κανω σαν να ειδα το πιο φυσιολογικο πραγμα στο κοσμο...και ξερετε κατι.???οι βαθμοι μου εχουν ανεβει κατακορυφα ...(καλα οχι κατακορυφα αλλα απο κατι 16-17 πανε 19-20):whistle::whistle:αθανατο λυκειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
αχχχχχχχχχχχχχχχχχ με αυτο το αγχος................:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top