Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ευχαριστω κωνσταντινε:)..αυτο σκοπευω να κανω !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ευχαριστω κωνσταντινε:)..αυτο σκοπευω να κανω !!
Χαίρομαι....
Και εγώ πέρασα απο μια παρόμοια φάση με εσένα, αλλά μετά το σκέφτηκα αλλιώς....
Αν κάθεσαι και ακους τον κάθε τυχόντα, τότε χάνεις και το νόημα της ζωής ΣΟΥΠίστεψέ με δεν αξίζει τον κόπο....
Ακου την καρδιά και δεν θα χάσεις....
Βάλε προσπάθεια προσωπικη και αυτό αρκεί....
Τίποτα δεν θα σου χαριστει σε αυτή την ζωή....
Και τελικά διαπίστωσα, όλοι αυτοί που με ενέπαιζαν ότι είμαι σπασικλάκι και φύτο και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, όλοι αυτοί γυρνάνε καθε νύχτα σε όλα τα μπαρ και τρωνε τα λεφτά του μπαμπα τους....Φυσικα δεν περασαν πουθενά και ζουν δηλαδή σε μια ουτοπία.....
Δεν είναι όμως έτσι....
Καλά να περνάς πάντα και listen your heart only
Ισως ακουγομαι πολυ ρομαντικός, αλλα έτσι ειναι τα πράγματα....
Φιλικά Κωνσταντίνος....
Ελπίζω να έρθεις Κρήτη ως φοιτητρια Ιατρικής.....;)
Και πάλι καλά να περνάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
γεια παιδια! αν και εγω ειμαι απο αυτους που δεν ξερουν ακομα τι θα σπουδασουν θα ηθελα να ρωτησω αν για αναισθησιολογος κανεις και τα 6 χρονια της ιατρικης και ποσα χρονια ειναι η ειδικοτητα ......ακομα θα ηθελα να μαθω ποσα χρονια ειναι η ειδικοτητα για καρδιοχειρουργος.........ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σε διαβεβαιω οτι ως γιατρος θα βιωσεις πολυ πολυ χειροτερες καταστασεις.Το επαγγελμα αυτο δεν εξαρταται μονο απο το τι βαθμο εβγαλες.Γι'αυτο και δεν μπορει ο καθενας να γινει γιατρος.
δεν νομίζω να συναντίσω χειρότερες καταστάσεις,ένας λόγος που θα ήθελα να πάω στην ιατρική είναι οτι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ανθρώπους,δηλαδή δεν είμαι ευαίσθητη σε αυτό το θέμα,δεν είμαι αυτό που το λένε ιδιαίτερα φιλάνθρωπη,άμα πάθει κάτι ένα ζώο θα στεναχωρηθώ πολύ,για άνθρωπο πάλι αν δεν τον ξέρω κιόλας δεν μου λέει κάτι,όχι οτι δεν θα τρέξω να βοηθήσω αλλά δεν θα φορέσω και μαύρα η αλήθεια είναι:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
μακαρι να περασω κρητη:) ειναι μια απο τις επιλογες μου μαζι με την Πατρα :) ευχαριστω και παλι κωνσταντινε μου:) για αναισθησιολογος θελεις 5 χρονια και καρδιοχειρουργος 7 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ό,τι θες για ιατρικές ειδικότητες θα βρείτε εδώ.....
https://www.isth.gr/?page=2618
Επίσης, τα 6 χρόνια είναι standard, ό,τι ειδικότητα κι αν κάνεις μετά.....
Η Ιατρική είναι μια ιδιαίτερα ανθρωπιστική επιστήμη.....
Φιλικά Κωνσταντίνος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Έχω μια απορία.

Αφού πάρεις το πτυχείο σου στα 6 χρόνια (το λιγότερο) μετά πας για ειδίκευση. Στα χρόνια της ειδίκευσης μπορείς να δουλέψεις κάπου ή θα σε θρέφουν οι γονείς σου μέχρι τα 30 σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πληρώνεσαι από το νοσοκομείο στο οποίο δουλεύεις.
Μην νομίζεις πως θα ξεμπερδέψεις από τα 30.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
λοιπόν, για να κάνω το comeback στο θέμα...

1) φοιτητές ιατρικής και οδοντιατρικής κάνουν μαζί μαθήματα τα πρώτα έτη?
2) ο σκελετός που ζητείται να προμηθευτούν οι φοιτητές ιατρικής είναι αληθινός ή ψεύτικος? (γτ διάβασα κάτι διάφορα εδώ)
3)ποια μαθήματα από λύκειο χρειάζονται στην ιατρική? (ποια βιβλία δλδ είναι καλό να πάρω μαζί μου?)

ΥΓ: όσο πιο αναλυτικές είναι οι απαντήσεις, τόσο καλύτερα...ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
1@ σε μερικα ναι.Αλλα συα περισσοτερα οχι.Οι φοιτητες οδοντ κανουν πιο προχωρημενα μαθηματα στα πρωτα ετηπου αντιστοιχουν σε μεγαλυτερα ετη στην ιατρικη.
2@ και τα δυο κανουν
3@ τπτ μη παρεις.Μονο τετραδια για σημειωσεις.Θα το δεις και μονος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Φίλε empristi.......
Ελπίζω να με θυμάσαι,εεεε???
Λοιπόν, θελω να σου πω ότι διαβάζω βιολογία, γενετική και χημεία που δίνω για κατατακτήριες και είναι τρέλα..........
Θέλω Ιατρική τώρααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Άσχετο: Koίτα Κώστα να διαβάσεις κανένα μάθημα για τον «θερμό» Σεπτέμβριο και άσε τις κατακτήριες από τώρα. Μέχρι το 4ο ή οποιοδήποτε έτος αποφοιτήσεις, μπορεί να έχεις αναθεωρήσει πολλά πράγματα. Η ίδια η πορεία της ζωής σε αλλάζει. Αλλιώς είσαι στα 19 και αλλιώς στα 22...Τρομερή διαφορά. Αν μπορέσεις και βγάλεις αρκετά γρήγορα το Μαθηματικό στα 4 έτη περνώντας τα μαθήματα με την μία, απλά θα σου βγάλω το καπέλο. Η ιατρική εκεί είναι και περιμένει..:D

Όλοι μας έχουμε έναν προσωπικό μύθο. Η ζωή είναι πολύ λίγη για να τον προλάβεις. Ακατόρθωτο δεν είναι. Απλά, όταν φτάσεις 22 (κάτι με τα τούτα και με τα κείνα) πάς 30 σαν να ήταν 1 δευτερόλεπτο. Αν είναι να ξεκινήσεις προσωπική ζωή με επάγγελμα μετά τα 35 χρόνια με ένα ξερό πτυχίο...δεν ξέρω!! Και όχι τίποτα άλλο. Ακόμη δεν μου άρχισαν να μου πέφτουν και τα μαλλιά. Δεν άσπρισα. Φαντάσου να ασπρίσω κιόλας. Δεν θα είμαστε για πάντα 19 ή 22. Δεν θα έχουμε τις αντοχές των 20 χρονών στα 23 ή 25 χρόνια μας. Ποιος σου εξασφαλίζει ότι με κατακτήριες θα πετύχεις την πρώτη φορά ή χρειαστεί να δώσεις 3 φορές κατακτήριες δηλ., να προσπαθείς 3 χρόνια μετά το Μαθηματικό; Μια φορά το έτος είναι και η ρήτρα εισαγωγής είναι αυστηρή (λόγω ζήτησης).

Το δεύτερο πτυχίο σε μια εξίσου δύσκολη σχολή είναι δύσκολο. Υπεράνθρωπες αντοχές. Αν μετά το δεύτερο πτυχίο φτάσεις σε σημείο να παραμιλάς; :/: Το έχεις σκεφτεί αυτό; Ξέρω άτομα που τελείωσαν Φυσική και Ιατρική και...λάλισαν από το πολύ διάβασμα.

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Άσχετο: Koίτα Κώστα να διαβάσεις κανένα μάθημα για τον «θερμό» Σεπτέμβριο και άσε τις κατακτήριες από τώρα. Μέχρι το 4ο ή οποιοδήποτε έτος αποφοιτήσεις, μπορεί να έχεις αναθεωρήσει πολλά πράγματα. Η ίδια η πορεία της ζωής σε αλλάζει. Αλλιώς είσαι στα 19 και αλλιώς στα 22...Τρομερή διαφορά. Αν μπορέσεις και βγάλεις αρκετά γρήγορα το Μαθηματικό στα 4 έτη περνώντας τα μαθήματα με την μία, απλά θα σου βγάλω το καπέλο. Η ιατρική εκεί είναι και περιμένει..:D


Φιλικά.
xaxaxaxaxa
Εχεις δίκιο φίλε Νίκο για τον Σεπτεμβριο......
Αλλα έχω διαβάσει πάρα πολύ.....
Στον ελευθερο χρόνο μου διαβάζω γενετική.......
Ξέρω απ' έξω την συνολοθεωρία του Μοσχοβακη......χαχαχαχα
Όσο για το άλλο, δεν ξερω αλλα ΄τωρα αυτες τις μέρες σκέφτομαι την Ιατρική πολυ έντονα, δεν ξέρω γιατι.........
Φιλικά Κωνσταντίνος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
λοιπόν, για να κάνω το comeback στο θέμα...

1) φοιτητές ιατρικής και οδοντιατρικής κάνουν μαζί μαθήματα τα πρώτα έτη?
2) ο σκελετός που ζητείται να προμηθευτούν οι φοιτητές ιατρικής είναι αληθινός ή ψεύτικος? (γτ διάβασα κάτι διάφορα εδώ)
3)ποια μαθήματα από λύκειο χρειάζονται στην ιατρική? (ποια βιβλία δλδ είναι καλό να πάρω μαζί μου?)

ΥΓ: όσο πιο αναλυτικές είναι οι απαντήσεις, τόσο καλύτερα...ευχαριστώ εκ των προτέρων

1) ναι, στα περισσότερα που κάνουμε είναι και η Οδοντιατρική μαζί αλλά αυτοί πχ στο α εξάμηνο δεν κάνουν εισαγωγή στη βιοχημεία αλλά ξεκινούν κατευθείαν στο β με τη βιοχημεία Ι και απ' την άλλη κάνουν μαθήματα στα πρώτα εξάμηνα όπως Ιστολογία που στην Ιατρική τα κάνουμε σε μεγαλύτερα έτη (νομίζω στο 2ο). Α και κάνουν ολόκληρη την ανατομική Ι στο α εξάμηνο όταν στην Ιατρική η εισαγωγή (αμφιθέατρα) είναι στο α και η οστεολογία-συνδεσμολογία-μυολογία (φροντιστήρια) είναι στο β
2)ο σκελετός είναι προαιρετικός, μπορείς να πάρεις αληθινό από κοιμητήρια ή ψεύτικο από βιβλιοπωλεία (?)
3)δε χρειάζεται να πάρεις βιβλία απ το λύκειο, τα βιβλία της σχολής είναι τεράστια, δε χρειάζεσαι αλλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Σε όλες τις ιατρικές σχολές κάνουν μάθημα με αληθινά πτώματα?
Δεν είμαι σίγουρη αν θα προτιμούσα Ιατρική ή Νοσηλευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
και βέβαια καθορίζεται απο κάτι τέτοιο,δεν μπορώ να σκοτώσω ζώο σε καμία περίπτωση,γι'αυτό ούτε συζήτηση,τώρα αν δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο θα πάω,απορώ οι άλλοι πως το κάνουν αυτό..:/:
Aν δεν κάναμε πειρ΄ματα σε ζώα οι άνθρωποι ακόμα θα πέθαιναν από φυματίωση.
Σε όλες τις ιατρικές σχολές κάνουν μάθημα με αληθινά πτώματα?
Όχι.Αλλά ποιό το νόημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Έτσι, από περιέργεια ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimtrelos

Νεοφερμένος

Ο dimtrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα μπω κι εγω στο θεμα γιατι ειμαι φοιτητρια 1οετης στην ιατρικη σχολη.Δεν εχω να προσθεσω κατι οσο αναφορα τα μαθηματα και τους χρονους ειδικευσης και πτυχιου με καλυψαν και τα παιδια παραπανω.Αν και νομιζω οτι ο χρονος ληψης του πτυχιου εξαρταται απο τις ιακονοτητες του καθενος και το χρονο που ειναι διατεθειμενος να αφιερωνει στο διαβασμα του.Θα διαφωνησω ομως ΚΑΘΕΤΑ με τα οσα ειπωθηκαν περι ανυπαρξιας φοιτητικης ζωης.Οταν ειχα κι εγω τις επιφυλαξεις μου για το αν θα δηλωσω κι εγω ιατρικη η οχι βρεθηκα σε αυτη τη θεση.Απο ολους ακουγα οτι δε θα χεις φοιτητικη ζωη....θα διαβαζεις ολη σου τη ζωη...ειναι το χειροτερο επαγγελμα...ΕΛΕΟΣ...ποιο επαγγελμα στις μερες μας δεν εχει κορεστει?? ποιο επαγγελμα δε θελει μεταπτυχιακα και εξειδικευεσεις ??? σε ποιο επαγγελμα βρισκεις κατευθειαν δουλεια??? και αμοιβεσαι υψηλα??? ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!! εγω προσωπικα δεν εχω δει κανεναν γιατρο να μην ζει αξιοπρεπως...μπορει να περασουν καποια χρονια αλλα και χρηματα θα βγαλει και ανγνωρισει θα βρει...αυτα τα ξεραμε ολοι μας οσοι επιλεξαμε αυτην τη σχολη απο την αρχη!! οσο αφορα τη φοιτητικη ζωη.... με συγχωρειτε κιολας αλλα δεν υπαρχει κανενας λογοσ να τρομοκρατουμε τους μελλοντικους συμφοιτητες μας...εκτοσ αν νομιζετε οτι ειμαστε τοοσοι πολλοι και δεν θελετε αλλους...πασο τοτε! δε θα αναφερω ασχετα παραδειγματα..αλλα θα αναφερθω σε εμενα και στην παρεα μου...και τους καφεδες μου πινω καθημερινα...και τα βραδια βγαινω..σχεδον καθημερινα...και εξω απο το σπιτι μου ξενυχταω...και οχι με ενα βιβλιο αγκαλια...λογικο οτι εχει διαβασμα...εχει...αλλα εχω περασει και μαθημα διαβαζοντας 5 μερες....αναποσπαστη....για αυτο μην κα8εσαι και σκας νομιζοντας οτι δε θα εχεις φοιτητικη ζωη..και εξω θα βγαινεις και ταξιδια 8α πηγαινεις και ολα....οπως και ολοι οι υπολοιποι φοιτητες του κοσμου...!!!
πολυ σωστό όντως!έτσι σκεφτομαι κι εγω τη φοιτητικη ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ναι και εμάς η καθηγήτρια στη Φυσιολογία μας είπε ότι παλαιότερα (πριν κανά 2 χρόνια δλδ) έκανα πειράματα σε ζώα αλλά πλέον τώρα κάνουμε εξομοίωση σε computer. Αλλά Αλεξάνδρα, είδα πρόσφατα όταν πήγα να γραφτώ για τη φυσιολογία μία κοπέλα που κουβαλούσε σε καροτσάκι σε κλουβιά πλαστικά κάτι άσπρα ποντίκια. Και έχω ξαναδεί τέτοι άσπρα ποντίκια και στο υπόγειο απέναντι από το γραφείο της ιστορίας. Ίσως κάνουμε πειράματα σε μεγαλύτερα έτη...

Ναι βρε κ γω τα έχω δει αλλά ρώτησα κ μεγαλύτερους κ μου είπαν πως δεν νομίζουν. άλλωστε μέχρι τρίτο έτος έχουμε εργαστήρια ουσιαστικά, μετά έχουμε κυρίως κλινικές.(Και κουνέλια έχω δει να τα φέρνουν από το διάδρομο της ιστορίας τα οποία ήταν αφύσικα τεράστια!)


Τα ποντίκια αυτά χρησιμοποιούνται για έρευνες των καθηγητών και των υποψήφιων διδακτόρων. Τα έχουν απέναντι από το γραφείο της ιστορίας, είχα μπει με έναν υποψήφιο διδάκτορα και τα είδα. Δεν χρησιμοποιούνται λοιπόν ζώα για εκπαιδευτικούς σκοπούς (τουλάχιστον όχι στην ιατρική Θεσσαλονίκης).

Επίσης να ξεκαθαρίσω το εξής: Οι φοιτητές Ιατρικής δεν αποπαίρνουμε τους επίδοξους ιατρούς επειδή είμαστε κακοί. Το κάνουμε για να καταλάβουν ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα. Πρέπει να καταλάβουν σε τι πάνε να μπλέξουν. Κι εμείς κάποτε ήμασταν πρωτοετείς και βλέπαμε την σχολή με άλλα μάτια. Κάποιος έπρεπε να μας προσγειώσει για να μην πέσουμε με τα μούτρα μας.

ΝΑΙ η Ιατρική Σχολή είναι δύσκολη λοιπόν. Απαιτεί χρόνο, κόπο, διάβασμα, προσπάθεια. Η επαγγελματική αποκατάσταση δεν είναι καθόλου σίγουρη, το άγχος είναι μεγάλο. Γι'αυτό όσοι θέλουν να μπουν Ιατρική, πρέπει να είναι απολύτως σίγουροι ότι θέλουν να κάνουν μια τέτοια δέσμευση.

Εννοείται ότι υπάρχει χρόνος και για τον εαυτό σου, για να χαλαρώσεις, να βγεις έξω. Δεν θα είσαι κλεισμένος συνέχεια στο σπίτι με έναν τόμο. Απλά δεν θα βγαίνεις τόσο όσο οι φοιτητές κάποιων άλλων σχολών.

Και όντως, το βασικότερο που χρειάζεται για να τα πας καλά στην σχολή (από άποψη βαθμών) είναι η ικανότητα για παπαγαλίζειν.
Για να είσαι καλός γιατρός βέβαια δεν αρκεί μόνο αυτό, χρειάζεται και κριτική σκέψη, παρατηρητικότητα, ικανότητες επικοινωνίας, μεράκι.

Σίγουρα πάντως η ιατρική είναι δέσμευση και όποιος σκέφτεται να την σπουδάσει θα πρέπει να το σκεφτεί καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
τελικά με τις ειδικότητες τι παίζει ? υπάρχουν όντως μεγάλες αναμονές?
αν για παράδειγμα ένας τελοιόφοιτος γιατρός ενδιαφέρεται για χειρουργική πρέπει να κάνει και αγροτικό και μετά για την ειδικότητα του θα υπάρχει και αναμονή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top