Σπουδές στη Γαλλία

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Πολύ ωραία!! :) Και εκεί λογικά θα πρέπει να πληρώνεις ένα μηνιαίο ποσό ε; :hmm:
οχι τ απερισσοτερα πανεπιστημια ειναι δημοσια μονο μια εγγραφη θα πρεπει να καταβαλλω!(177 ευρω το μηνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
177 ευρώ μόνο για το πανεπιστήμιο ε; Το ενοίκιο του σπιτιού και το τι τρως δικά σου; Η συμπεριλαμβάνονται όλα στην τιμή των 177 ευρω;; ( πολλά θέλω!! :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
177 ευρώ μόνο για το πανεπιστήμιο ε; Το ενοίκιο του σπιτιού και το τι τρως δικά σου; Η συμπεριλαμβάνονται όλα στην τιμή των 177 ευρω;; ( πολλά θέλω!! :P )
χαχαχαχαχαχαχαχα μονο η εγγραφη στο πανεπιστημιο κοστιζει τοσο!!τα υπολοιπα τα πληρωνεις!!!:D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχαχα μονο η εγγραφη στο πανεπιστημιο κοστιζει τοσο!!τα υπολοιπα τα πληρωνεις!!!:D:clapup:

χαχα :redface: Έχεις πάρει το c1 η και το b2 αρκεί; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
χαχα :redface: Έχεις πάρει το c1 η και το b2 αρκεί; :hmm:
εξαρταται αρκει και το β2 αλλα προσωπικα εχω γ1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
εξαρταται αρκει και το β2 αλλα προσωπικα εχω γ1
Ωραία! Καλή σου επιτυχία στις πανελλήνιες και εύχομαι να σε αποδεχθούν στο γαλλικό πανεπιστήμιο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Ωραία! Καλή σου επιτυχία στις πανελλήνιες και εύχομαι να σε αποδεχθούν στο γαλλικό πανεπιστήμιο! ;)
σε ευχαριστω πολυ!σου ευχομαι και εσενα ο,τι επιθυμεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai_clio

Νεοφερμένος

Η Danai_clio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γειαα σε ολες και ολους!!!!!!!!!!!!!!!:)
Ειμαι νεο μελος με πολλες αποριες..αν με βοηθουσατε θα με διευκολινατε παρα πολυ!!!!!
Λοιπον σπουδαζω γαλλικη φιλολογια και αποφασισα να τη σταματησω και να παω γαλλια..διαβασα αλλα αρθρα αλλα ηταν κυριως αναφορες για erasmus.Θα θελα να ρωτησω τα εξης:
1) Εχω Β1,Β2....θα μπορεσω να ενσωματωθω στα μαθηματα-καθηγητες?ειναι παρομοια με την γαλλικη φιλολογια αθηνας?
2)το πτυχιο το αντιστοιχο λεγεται Licence?
3)ποια πανεπιστημια ειναι καλα..εκτος απο Πανεπιστήμιο Paris-Sorbonne?ζητειται υψηλο επιπεδο και με φοβιζει λιγο...
4)εστια μεσα στο πανεπιστημιο μπορω να βρω?και αν ναι..ποσο θα πρεπει να πληρωνω?
5)μπορουν να μου αναγνωρισουν καποια μαθηματα που εχω περασει στο πανεπιστημιο>?
Αυτες τις αποριες εχω...οποιος εχει σπουδασει κατι αντιστοιχο η γνωριζει ας μου απαντησει...επειδη ειμαι λιγο χαμενη:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
οχι τ απερισσοτερα πανεπιστημια ειναι δημοσια μονο μια εγγραφη θα πρεπει να καταβαλλω!(177 ευρω το μηνα)
Νομίζω ότι το ποσό αυτό είναι ανά χρόνο, όχι ανά μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

abejita

Νεοφερμένος

Η abejita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας,
Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει για σπουδές στη Γαλλία ή γενικά να έχει συγκεκριμένες πληροφορίες για το τι παίζει εκεί; Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πάνω στη πληροφορική...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γεια σας,
Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει για σπουδές στη Γαλλία ή γενικά να έχει συγκεκριμένες πληροφορίες για το τι παίζει εκεί; Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πάνω στη πληροφορική...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Αν και δεν είμαι στην Γαλλία, η ερώτησή σου είναι πολύ αόριστη. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τι θέλεις να ξέρεις; :)
Αν θες συγκεκριμένες πληροφορίες πρέπει να κάνεις και συγκεκριμένες ερωτήσεις... :)

Το μόνο που μπορεί να σου πει κανείς είναι ότι "υπάρχουν Πανεπιστήμια και η γλώσσα είναι τα Γαλλικά". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abejita

Νεοφερμένος

Η abejita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι στην Γαλλία, η ερώτησή σου είναι πολύ αόριστη. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τι θέλεις να ξέρεις; :)
Αν θες συγκεκριμένες πληροφορίες πρέπει να κάνεις και συγκεκριμένες ερωτήσεις... :)

Το μόνο που μπορεί να σου πει κανείς είναι ότι "υπάρχουν Πανεπιστήμια και η γλώσσα είναι τα Γαλλικά". :P

Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πάνω στη πληροφορική, έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο πανεπιστήμιο; Σχετικά με τη γλώσσα έχω επίπεδο Β2, θα μπορέσω να ανταποκριθώ; Είναι δύσκολο να ανταποκριθεί κανείς στο επίπεδο σπουδών εκεί; Έχω ακούσει πως είναι αρκετά δύσκολα γι αυτό. Επίσης γνωρίζει κανείς τίποτα για τα αγγλόφωνα προγράμματα; Επίσης για να κάνεις την αίτηση εκτός από τα γνωστά πτυχίο, συστατικές κτλ, θα πρέπει να δώσω και κάποια συνέντευξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ημέρες Ενημέρωσης "Σπουδάζω στη Γαλλλία"

https://www.ifa.gr/index.php/el/etudes-en-fr-gen/journees-etudes-en-france-2014


Από ότι ειδα δεν υπαρχει ενημερωση πανω σε σπουδες ψυχολογιας στη Γαλλια ή κοινωνικες επιστημες. Μηπως γνωρίζεις γιατι;; Δεν υπαρχουν πανεπιστημια με αυτη την ειδικευση;;; Σ' ευχαριστω πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Από ότι ειδα δεν υπαρχει ενημερωση πανω σε σπουδες ψυχολογιας στη Γαλλια ή κοινωνικες επιστημες. Μηπως γνωρίζεις γιατι;; Δεν υπαρχουν πανεπιστημια με αυτη την ειδικευση;;; Σ' ευχαριστω πολύ!!!

Δεν νομιζω να μην υπαρχουν απλα πιστευω οτι θελουν να προβαλουν τους εν λογο τομεις μονο σε αυτη την εκδηλωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Other

Νεοφερμένος

Η Other αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ενδιαφερομαι και εγω για προπτυχιακες σπουδες στην γαλλια σε τμημα ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ γνωρίζεται σε ποια πολη της γαλλιας υπαρχει τετοιο τμημα και σε ποιο πανεπιστημιο φυσικα, και τι χρειαζεται για να μπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adventuretime

Νεοφερμένος

Η adventuretime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας κι απο μενα :) Θα ηθελα να μιλησω με καποιον που σπουδαζει στην γαλλια και ξερει πως λειτουργει το συστημα για να εχω καποιες απαντησεις σε αυτα που με απασχολουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konanik215

Νεοφερμένος

Η konanik215 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Με τη μητέρα μου ενδιαφερόμαστε να μετακομίσουμε στη Γαλλία και επιθυμώ μια σχολή ιατρικής. :/ χρειάζεται να έχω το B2 ?γιατί όταν μετακομίζεις στην Ευρώπη υποτίθεται σε στέλνουν αυτοί για να μάθεις την γλώσσα τους..γνωρίζετε περαιτέρω πληροφορίες? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τη μητέρα μου ενδιαφερόμαστε να μετακομίσουμε στη Γαλλία και επιθυμώ μια σχολή ιατρικής. :/ χρειάζεται να έχω το B2 ?γιατί όταν μετακομίζεις στην Ευρώπη υποτίθεται σε στέλνουν αυτοί για να μάθεις την γλώσσα τους..γνωρίζετε περαιτέρω πληροφορίες? :(

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε στο Γαλλικό Ινστιτούτο και συγκεκριμένα στην υπηρεσία campus France (Σίνα 31-τηλ 2103398653). Δέχονται κάθε μέρα 10-1 και είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί. Θα απαντήσουν σε όλες σας τις απορίες. Επίσης στις 28-3-2014 γίνεται όπως κάθε χρόνο, η έκθεση για τις σπουδές στη Γαλλία με εκπροσώπους γαλλικών πανεπιστημίων οι οποίοι απαντούν σε κάθε είδους ερωτήματα των υποψηφίων φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top