Επαγγελματική αποκατάσταση από Φυσικό

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
πρέπει αν είμαι τελικά πολύ μαζοχιστής :hmm::hmm::hmm:
Μάλλον κι εγώ το ίδιο... :jumpy::mastigio
Μου αρέσει πολύ η φυσική και στόχος μου είναι κι εμένα το φυσικό (Αθήνας), με σκοπό όταν τελειώσω να κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλία. (Εννοείται ότι όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι θα πάω καλά στις πανελλήνιες, αλλιώς θα προσγειωθώ ανώμαλα σε κάτι άλλο). :knife:
Δεν θέλω να μπω στη λογική της επαγγελματικής αποκατάστασης. Προτιμώ να βάλω στόχο αυτό που μου αρέσει. (Άλλωστε, αυτά για το πόσο εύκολα θα βρεις δουλειά κλπ δεν είναι σταθερά, μπορεί σε ν χρόνια να έχουν αλλάξει όλα). Θα προσπαθήσω λοιπόν να πετύχω αυτό που ονειρεύομαι και μετά βλέπουμε (φυσική και ξερό ψωμί να' ούμ...). :giveup:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Καλησπέρα καταρχήν, και καλή επιτυχία στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2011 κατά δεύτερον!! Δεν θέλω να σε προκαταβάλω απλά να σου πώ κάτι ρεαλιστικό ως πιο έμπειρος στο θέμα των Πανελλαδικών πάνω στην ερώτηση που ανέφερες πριν, το Φυσικό και το Μαθηματικό για την Ελλάδα σημαίνει δύο πράγματα. 1ον Άνεργος με πιθανότητα 99.9% και 2ον Καθηγητής σε κάποιο φροντιστήριο με ότι αυτό συνεπάγεται γιατί στο δημόσιο δεν παίζει με την καμία. Αν σε ενδιαφέρουν γενικότερα οι θετικές επιστήμες θα έλεγα με επιφυλάξεις ότι είναι σαφώς καλύτερες οι Χημεία και η Βιολογία από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης καθώς από άποψη ενδιαφέροντος σχολής είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Απλά για να καταλάβεις η Χημεία και η Βιολογία έχει περισσότερα πεδία απασχόλησης ακόμη και στην Ελλάδα σε σχέση με τις άλλες Φυσικό και Μαθηματικό. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά πριν κατασταλάξεις... και φυσικά υπάρχουν και άλλες σχολές.

Μήπως μπορείς να μου πεις που τα στηρίζεις όλα αυτά; :hmm:Με ποια λογική θεωρείς ότι η Βιολογία ή η Χημεία έχουν περισσότερα πεδία απασχόλησης από την Φυσική ή τα Μαθηματικά; Σε καμία περίπτωση η ερώτησή μου δεν διατυπώνεται ώστε να μειώσει το κύρος κάποιας από τις άνωθεν επιστήμες.

Νομίζω ότι στην Ελλάδα, πάσχουμε από αρνητική προδιάθεση και τάση να στεκόμαστε στο περιτύλιγμα χωρίς να ξέρουμε καν το περιεχόμενο του πακέτου. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Να πω και μερικά (όσα γνωρίζω και εγώ...) πράγματα όμως για την σταδιοδρομία - επαγγελματική αποκατάσταση μετά το Φυσικό (δε θα σχολιάσω τα της ανεργίας, γιατί στην Ελλάδα πλέον είναι γενικό πρόβλημα):
1) Η μεγάλη πλειοψηφία λόγω ανάγκης ασχολείται με την εκπαίδευση. Είτε σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο είτε σε κάποιο φροντιστήριο είτε σε ιδιαίτερα μαθήματα.
2) Από αστρονομία - αστροφυσική: Ειδικά με κάποιο μεταπτυχιακό (αλλά όχι απαραίτητα) σε κάποιο αστεροσκοπείο της χώρας μπορεί να απασχοληθεί κανείς.
3) Από ηλεκτρονική - αυτοματισμό: Σε κάποιο τηλεοπτικό σταθμό, στον ΟΤΕ στη ΔΕΗ ως ηλεκτρονικός - ραδιοτεχνικός.
4) Ατμόσφαιρα - Μετεωρολογία -Περιβάλλον: Ως μετεωρολόγος. Ως περιβαλλοντολόγος. Ως ενεργειακός επιθεωρητής κτιρίων με μετεκπαίδευση (όχι μεταπτυχιακό).
5) Πυρηνική - Στοιχειώδη Σωμάτια: Ιατρική Φυσική. Ακτινοπροστασία.
6) Έρευνα με Διδακτορικό σε οποιονδήποτε κλάδο.

Αυτά ξέρω και τα μεταφέρω και σε εσάς. Θα χαρώ να μάθω και εγώ από εσάς άλλες πληροφορίες (κυρίως για την Πυρηνική και τα Στοιχειώδη - εκτός φυσικά της έρευνας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Εμενα,αξιοπιστο ατομο(που εχει τελειωσει φυσικο στο ΑΠΘ) με εχει πει πως μπορεις μεχρι και σε τραπεζα να δουλεψεις απο φυσικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όλες οι επιστήμες μπορούν να σε οδηγήσουν κάπου.Το πρόβλημα είναι πως η Ελλάδα είναι μια χώρα χωρίς υποδομές,χωρίς βαριά βιομηχανία(το αλλάζω,χωρίς βιομηχανία γενικά),με υποτυπώδη έρευνα,και με απελπιστικά πολλούς(αναλογικά) φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εμενα,αξιοπιστο ατομο(που εχει τελειωσει φυσικο στο ΑΠΘ) με εχει πει πως μπορεις μεχρι και σε τραπεζα να δουλεψεις απο φυσικο.

Θεωρητικά ο καθένας μπορείς να δουλέψει παντού. Σημασία είναι αν αυτός που δουλεύει στην Τράπεζα από φυσικό θεωρείται οικονομολόγος ή ανειδίκευτος. Προσωπικά ξέρω μια φιλόλογο που είναι τώρα διοικήτρια σε μεγάλο νοσοκομείο (χωρίς μεταπτυχιακά) αυτό δε σημαίνει ότι οι φιλόλογοι μπορούν να εργαστούν στην διοίκηση.

Γνωρίζω άτομο που τέλειωσε φυσικό και δούλευε ως εκλεχτής εναέριων πτήσεων , επίσης στα νοσοκομεία υπάρχουν άτομα που δουλεύουν στα τμήματα πυρηνικής ιατρικής (είναι υπεύθυνοι για την λειτουργία των μηχανημάτων --> μια δουλειά αρκετά δύσκολη και υπεύθυνη) που έχουν τελειώσει φυσικό (αυτοί οι εργαζόμενοι στις πολυκλινικές χρυσοπληρώνονται)

Γενικά από φυσικό μπορείς να δουλέψεις παντού και όχι μόνο στην βιομηχανία ή στην έρευνα. Όποιος ενδιαφέρεται και αφιερώσει κάποια λεφτά και επενδύσει το βιογραφικό του με μερικά καλά μεταπτυχιακόκαι και αποκτήσει κάποια εμπειρία μπορεί να βγάλει πολλά λεφτά. (φυσικά αυτός ο δρόμος είναι πολύ δύσκολος και δεν απαιτεί μόνο πολλά χρήματα αλλά και προσπάθεια).

Η μάζα στρέφεται στην εκπαίδευση επειδή είναι ο πιο εύκολος δρόμος και στα φροντιστήρια αυτό όμως δε σημαίνει πως είναι ο μοναδικός. Δε πιστεύω ότι οι φυσικοι βρίσκονται στην ίδια μοίρα με τους φιλόλογους όσο αφορά την ανεργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Θεωρητικά ο καθένας μπορείς να δουλέψει παντού.
Σημασία είναι αν αυτός που δουλεύει στην Τράπεζα από φυσικό θεωρείται οικονομολόγος ή ανειδίκευτος. Προσωπικά ξέρω μια φιλόλογο που είναι τώρα διοικήτρια σε μεγάλο νοσοκομείο (χωρίς μεταπτυχιακά) αυτό δε σημαίνει ότι οι φιλόλογοι μπορούν να εργαστούν στην διοίκηση.

Γνωρίζω άτομο που τέλειωσε φυσικό και δούλευε ως εκλεχτής εναέριων πτήσεων , επίσης στα νοσοκομεία υπάρχουν άτομα που δουλεύουν στα τμήματα πυρηνικής ιατρικής (είναι υπεύθυνοι για την λειτουργία των μηχανημάτων --> μια δουλειά αρκετά δύσκολη και υπεύθυνη) που έχουν τελειώσει φυσικό (αυτοί οι εργαζόμενοι στις πολυκλινικές χρυσοπληρώνονται)

Γενικά από φυσικό μπορείς να δουλέψεις παντού και όχι μόνο στην βιομηχανία. Όποιος ενδιαφέρεται και αφιερώσει κάποια λεφτά και επενδύσει το βιογραφικό του μερικά καλά μεταπτυχιακόκαι αποκτήσει κάποια εμπειρία μπορεί να βγάλεις πολλά λεφτά.
Η μάζα στρέφεται στην εκπαίδευση επειδή είναι ο πιο εύκολος δρόμος αυτό όμως δε σημαίνει πως είναι ο μοναδικός. Δε πιστεύω ότι οι φυσικοι βρίσκονται στην ίδια μοίρα με τους φιλόλογους όσο αφορά την ανεργία.


Μπορεί το παιδί να άνοιξε αυτό το thread ενδιαφερόμενο να μάθει τις οικονομικές διεξόδους που έχουν οι πτυχιούχοι των τμημάτων Φυσικής ανά τη χώρα,αλλά γενικότερα δεν σπουδάζουμε κάτι για να βγάλουμε λεφτά.Ασχολούμαστε με μία επιστήμη γιατί μας αρέσει και όταν θα δουλεύουμε θα κάνουμε κάτι με αγάπη και όρεξη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Έρευνα με Διδακτορικό σε οποιονδήποτε κλάδο.
Δηλαδή είναι απαραίτητο το Διδακτορικό προκειμένου να κάνεις έρευνα από το Φυσικό; Π.χ με ένα μεταπτυχιακό ή ακόμα και μόνο με το πτυχίο δεν έχεις προκοπή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Η έρευνα στις θετικές επιστήμες αρχίζει από επίπεδο διδακτορικού και άνω. Νομίζω ότι στο μεταπτυχιακό δεν κάνεις έρευνα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δηλαδή είναι απαραίτητο το Διδακτορικό προκειμένου να κάνεις έρευνα από το Φυσικό; Π.χ με ένα μεταπτυχιακό ή ακόμα και μόνο με το πτυχίο δεν έχεις προκοπή;
Σε οιονδήποτε κλάδο οποιασδήποτε επιστήμης χρειάζεσαι διδακτορικό για να κάνεις έρευνα η οποία θα λαμβάνεται κάπως σοβαρά υπόψη της επιστημονικής κοινότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Η έρευνα στις θετικές επιστήμες αρχίζει από επίπεδο διδακτορικού και άνω. Νομίζω ότι στο μεταπτυχιακό δεν κάνεις έρευνα..
Σε οιονδήποτε κλάδο οποιασδήποτε επιστήμης χρειάζεσαι διδακτορικό για να κάνεις έρευνα η οποία θα λαμβάνεται κάπως σοβαρά υπόψη της επιστημονικής κοινότητας.
Οπότε αν θέλω να ασχοληθώ με έρευνα, να προσπαθήσω για διδακτορικό και όχι για μεταπτυχιακό... Ναι, ρε παιδιά αλλά τι να το κάνεις το διδακτορικό αν δεν ενδιαφέρεσαι να γίνεις καθηγητής στο πανεπιστήμιο; Ενώ με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορείς να ειδικευτείς σε έναν κλάδο που σ' αρέσει και να έχεις την γνώση για να κάνεις μετά έρευνα. Αν κατάλαβα καλά, είναι θέμα κύρους στην επιστημονική κοινότητα, και όχι επιστημονικής επάρκειας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οπότε αν θέλω να ασχοληθώ με έρευνα, να προσπαθήσω για διδακτορικό και όχι για μεταπτυχιακό... Ναι, ρε παιδιά αλλά τι να το κάνεις το διδακτορικό αν δεν ενδιαφέρεσαι να γίνεις καθηγητής στο πανεπιστήμιο; Ενώ με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορείς να ειδικευτείς σε έναν κλάδο που σ' αρέσει και να έχεις την γνώση για να κάνεις μετά έρευνα. Αν κατάλαβα καλά, είναι θέμα κύρους στην επιστημονική κοινότητα, και όχι επιστημονικής επάρκειας ;
Καταραχάς, το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο για να προχωρήσεις στο διδακτορικό.
Δεν είναι θέμα κύρους στην επιστημονική κοινότητα. Είναι θέμα γνώσεων, γιατί στο διδακτορικό παίρνεις μερικά μαθήματα πολύ υψηλού επιπέδου σχετικά με το αντικείμενό σου και εν τέλει το διδακτορικό αποτελεί την πρώτη σου ερευνητική προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
To μεταπτυχιακό πρόγραμμα περιέχει έναν νέο κύκλο σπουδών με υποχρεωτικά μαθήματα και μαθήματα επιλογής ανώτερου επιπέδου πάνω σε μια κατεύθυνση της επιστήμης. Το κάθε μάθημα αποτελεί έναν κλάδο έρευνας της γενικότερης επιστήμης στην οποία υπάγεται επιστημονικά το μεταπτυχιακό. Εφόσον επιδιώξεις να συνεχίσεις διδακτορικά, εκεί πλέον θα κάνεις έρευνα πάνω σε μια συγκεκριμένη ομάδα μαθημάτων δηλ., σε εκείνα που έκανες την εργασία του μεταπτυχιακού διπλώματος. Το μαθήματα εκείνα που θα συνεχίσεις διδακτορικά, στην ουσία είναι ένας τεράστιος επιστημονικός κλάδος.

Κάπως έτσι είναι, εκτός και αν κάνω λάθος..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορεί το παιδί να άνοιξε αυτό το thread ενδιαφερόμενο να μάθει τις οικονομικές διεξόδους που έχουν οι πτυχιούχοι των τμημάτων Φυσικής ανά τη χώρα,αλλά γενικότερα δεν σπουδάζουμε κάτι για να βγάλουμε λεφτά.Ασχολούμαστε με μία επιστήμη γιατί μας αρέσει και όταν θα δουλεύουμε θα κάνουμε κάτι με αγάπη και όρεξη.:)



Αν κάποιος έχει από πίσω του μία περιουσία και μπορεί να τονσυντηρησεί μπορεί βεβαίως να κάνει ότι θέλει. Το να σπουδάζει κάποιος του αρέσει χωρίς να σκέφτεται της επαγγελματική αποκατάσταση το θεωρώ μεγάλο λάθος επιβάλλεται τους καιρός μας να σκέφτεται συνδυαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καταραχάς, το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο για να προχωρήσεις στο διδακτορικό.
Δεν είναι θέμα κύρους στην επιστημονική κοινότητα. Είναι θέμα γνώσεων, γιατί στο διδακτορικό παίρνεις μερικά μαθήματα πολύ υψηλού επιπέδου σχετικά με το αντικείμενό σου και εν τέλει το διδακτορικό αποτελεί την πρώτη σου ερευνητική προσπάθεια.
Αχα! Αυτό δεν το ήξερα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Οπότε αν τα καταφέρω τελικά, θα έχουν ασπρίσει τα μαλλιά μου όταν θα ξεκινάω έρευνα...:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει από πίσω του μία περιουσία και μπορεί να τονσυντηρησεί μπορεί βεβαίως να κάνει ότι θέλει. Το να σπουδάζει κάποιος του αρέσει χωρίς να σκέφτεται της επαγγελματική αποκατάσταση το θεωρώ μεγάλο λάθος επιβάλεται τους καιρός μας να σκέφτεται συνδυαστικά.


Δηλαδή είναι αφελή τόσα παιδιά που δεν έχουν πολύ καλό οικονομικό υπόβαθρο και σπουδάζουν αυτό που πραγματικά θέλουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδή είναι αφελή τόσα παιδιά που δεν έχουν πολύ καλό οικονομικό υπόβαθρο και σπουδάζουν αυτό που πραγματικά θέλουν;

Αφελή δεν είναι αλλά μετά το πτυχίο τους να μην διαδηλώνουν στους δρόμους επειδή δε μπορούν να διοριστούνε στο δημόσιο.

Όλα τα παιδιά όταν αρχίζουν σκέφτοναι πως θα κάνουν τα πιο λαμπρά πράγματα (θα πάνε στο εξωτερικό, θα ασχοληθούνε με την έρευνα) αλλά στο τέλος όλοι στρέφονται στον εύκολο δρόμο της εκπαίδευσης (και βρίζουνε το κράτος επειδή δε τους διορίζει) ή για τους χαμηλους μισθούς στα φροντιστήρια. Η κατασταση αυτή που επικρατεί σήμερα θα επικρατεί και μετά από τέσσερα-έξι χρόνια.


Η φυσική έχει καλες επαγγελματικές προοπτικές αλλά απαιτεί ένα πολύ καλό βιογραφικό που να ξεφεύγει από τον μέσο όρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Αφελή δεν είναι αλλά μετά το πτυχίο τους να μην διαδηλώνουν στους δρόμους επειδή δε μπορούν να διοριστούνε στο δημόσιο.

Όλα τα παιδιά όταν αρχίζουν σκέφτοναι πως θα κάνουν τα πιο λαμπρά πράγματα (θα πάνε στο εξωτερικό, θα ασχοληθούνε με την έρευνα) αλλά στο τέλος όλοι στρέφονται στον εύκολο δρόμο της εκπαίδευσης (και βρίζουνε το κράτος επειδή δε τους διορίζει) ή για τους χαμηλους μισθούς στα φροντιστήρια. Η κατασταση αυτή που επικρατεί σήμερα θα επικρατεί και μετά από τέσσερα-έξι χρόνια.


Η φυσική έχει καλες επαγγελματικές προοπτικές αλλά απαιτεί ένα πολύ καλό βιογραφικό που να ξεφεύγει από τον μέσο όρο.


Α,δηλαδή πρέπει να ζητήσουν και συγγνώμη επειδή έκαναν αυτό που ήθελαν;Επειδή το κράτος έχει σκατά οργάνωση και διοικείται από βλάκες,θα πρέπει να το πληρώσουν αυτοί;Αυτοί που βγαίνουν και διαδηλώνουν είναι χαζοί;Θες να μου πεις ότι πρέπει να γίνουμε όλοι πολιτικοί μηχανικοί και να σπουδάζουμε όλες εκείνες τις επιστήμες που προσφέρουν καλές επαγγελματικές προοπτικές;


Υ.γ. Από το φυσικό μπορείς να βγεις και παρουσιαστής εκπομπής(!)όπως ο Λιακόπουλος... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Υ.γ. Από το φυσικό μπορείς να βγεις και παρουσιαστής εκπομπής(!)όπως ο Λιακόπουλος... :P

εκεί πρέπει να έχεις και συστατικές επιστολές από τα αμπλαούμπλα νεφελίμ...:P :D
με απλό πτυχίο φυσικής δεν γίνεσαι..

Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, οι φυσικομαθηματικές και ευρύτερες θετικές επιστήμες δεν έχουν και δεν θα έχουν ψωμί στην χώρα μας, όσο το "ανεύθυνο" κράτος δεν δίνει κίνητρα για παραγωγική ανάπτυξη στον τομέα των επενδύσεων (δηλ., δημιουργία βιομηχανιών νέων τεχνολογιών, διαχείρησης περιβάλλοντος, βιοτεχνολογίας, οικοσυστημικής διαχείρησης,...κτλ). Δυστυχώς σαν παρατηρητής της όλης κατάστασης αυτό που βλέπω είναι ότι στην χώρα μας αναπτύχθηκε ένα κακοδομημένο δημόσιο χωρίς ποιοτική αξιοποίηση του επιστημονικού δυναμικού του (αφού η πλειοψηφία των διορισμένων ήταν με αδιαφανή κριτήρια και πτυχίο δημοτικού) το οποίο χρεωκόπησε αλλά και κάποιες συντεχνίες-παραμάγαζα που ρύθμιζαν την αγορά εργασίας στα μέτρα τους (βλ., Τεχνικό Επιμελητήριο, Ιατρικός Σύλλογος,...κτλ) και στα συμφέροντά τους. Συνεπώς, οι φυσικομαθηματικοί έμειναν έξω από το παιχνίδι της αγοράς εργασίας εδώ και 40 χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tagliagole

Νεοφερμένος

Ο tagliagole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας είμαι ένα καινούργιο μέλος και ήθελα να ρωτήσω και εγώ τι δουλεία μπορείς να κάνεις μετά το φυσικό?
Βασικά έμαθα απο γνωστό μου οτι μετά το φυσικό και με ένα μεταπτυχιακό στην πυρηνική φυσική μπορείς να απασχοληθείς σε ενα εργοστάσιο πυρηνικής ενέργειας και ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει αυτό?
Και να ρωτήσω τι άλλο μπορεί κάποιος να κάνει κάποιος στο εξωτερικό αφού αποφοιτήσει από την συγκεκριμένη σχολή!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Υ.Γ. Φέτος θα δώσω πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top