Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Φυσικά και έχετε άλλωστε έχουμε δημοκρατία το καλύτερο πολίτευμα του κόσμου.Επειδη όμως υπάρχει δημοκρατία άλλο να εκφράζετε την απόχη σας και άλλο να την επιβάλλετε μερικοί.Να ρωτήσω μήπως εσείς που δεν πιστεύετε θέλετε να βγάλουμε και τον ΣΤΑΥΡΟ από την ελληνική σημαία;Πως το βλέπετε;
Επιβολή είναι να έρχεται η φωτιά για σένα με τα λεφτά τα δικά μου :thumbup:
Ο σταυρός από την ελληνική σημαία να βγει γιατί; Δεν το είδα ποτέ ως χριστιανικό σύμβολο, άλλωστε ο σταυρός υπήρξε πολύ πριν κάνει πρεμιέρα ο χριστιανισμός:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Υπάρχουν πολύ περισσότεροι από εσάς που θέλουν όμως.Αν δεν θέλετε όμως μπορείτε να κάνετε ένα κίνημα με τίτλο ‘δεν πληρώνουνε το άγιο φως’που ξέρετε μπορεί κα να πετύχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Παιδια η εκκλησια εχει λεφτα και μαλιστα υπαρχουν τοσοι πιστοι που αφηνουν ολοκληρες περιουσιες,το κοστος δεν ειναι τραγικα μεγαλο οποτε θα μπορουσε να το μεταφερει η εκκλησια με δικα της εξοδα.Ωστοσο σε ολα αυτα πιστευω παιζουν ρολο παρα πολυ τα συμφεροντα.Οπως αναφερθηκε ηδη απο τον jj αρκετες φορες η θρησκεια αποτελουσε ενοποιητικο παραγοντα για τα εθνη/αυτοκρατοριες και γι'αυτο αρκετες πολιτικες ηγεσιες την ασπαζονται εστω και φαινομενικα.
Πραγματι δεν ειναι λιγοι οι Ρωμαιοι αυτοκρατορες που βαπτιζονταν Χριστιανοι για να γινονται αρεστοι απο τα πληθη των πιστων.Μερικοι βεβαια μπορει να τους αρεσε αργοτερα και να ηταν καλοι πιστοι...αλλα δεν ηταν αυτο το κινητρο εξ'αρχης.
Εκτος αυτου οι πιστοι στην Ελλαδα και νομιζω αυτος ειναι ενας λογος απο τους οποιους το συγκεκριμενο θεμα ανοιχτηκε δεν ειναι πιστοι οπως πρεπει.
Ειναι τυπολατρες στο στυλ "μην φας αυτο","μην βρισεις","μην κανεις αυτο...το ταδε" κτλπ. Ξεχνανε την συμβολικοτητα και την ουσια των πραγματων και ακολουθουν τυπους και κανονες.Μετα μερικοι μπερδευονται και νομιζουν οτι ολοι οι πιστοι ειναι αυτου του τυπου και οτι ο Χριστιανισμος σε καταπιεζει κτλπ.Οι ανθρωποι ειναι ηλιθιοι,καταπιεστικοι και τυπολατρες γιατι δεν εχουν πραγματικη γνωση της θρησκειας τους οχι αυτα που αντιπροσωπευει ο Χριστιανισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Κοιτά το 78.5% των Ελλήνων πιστεύει στην ορθοδοξία άρα αφορά με μεγάλη διαφορά τους πολλούς άρα η μειωτικά θα πρέπει να το ανεχτεί!
Το 62% όμως στο poll λεει απάτη το άγιο φώς.
Επίσης οι πολιτικοί γάμοι εχουν στατιστικά ξεπεράσει τους θρησκευτικούς.

Για να βρουμε το αληθινό ποσοστό ορθόδοξων πιστών θα πρεπει να μετρήσουμε τις Κυριακές πόσοι ειναι παρών στις εκκλησίες.
Το αληθινό ποσοστό επι συνολικού πληθυσμού ίσως και να είναι 1%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
άλλο αν πιστευει και άλλο πόσων καρατίων Χριστιανος είναι. :P
οι δημοσκοπήσεις λένε πως η μεγάλη πλειοψηφία παρόλη την σπέκουλα δεκαετιών παραμένει πιστή

τώρα για τους πολιτικούς,κοίτα αρκετοί ιδίως στις μέρες κάνουν πρώτα πολιτικό που είναι φτηνός και αφήνουν τον θρησκευτικό αργότερα που θεωρούν έχει έξοδα(είχα και εγώ στον περίγυρο μου συγγενείς με τέτοιο σκεπτικό,δεν σημαίνει οτι ήταν άπιστοι)
βέβαιως λαθος σκεπτικό,διότι αφενός ουδεν μονιμότερο του προσωρινού,αφετέρου και ορθοδοξος μια χαρα φτηνος μπορει να βγει αν καποιος δεν θελει επιδείξεις ή τέλος πάντων πολυδαπανο γαμο κ.λπ και μείνει στην ουσία.
πιο ασφαλες κριτήριο λοιπόν δεν είναι οι γάμοι,αλλά τα βαφτίσια
δεν ξέρω κανέναν αβάφτιστο.

edit παιδια μην διυλιζουμε τον κωνωπα για 20 χιλ δολαρια,που δεν ξερω και αν τα καλυπτει ή ιδια εταιρεια ή οργανωσεις(καποια χρονια οι συνδικαλιστες τα καλυψαν αστυνομικοι αν δεν κανω λαθος)
στην χωρα μαλιστα που εχει "σκοτωσει" και συνεχιζει να σπαταλα απειραριθμα ΔΙΣ ευρω.
οχι τουλαχιστον τετοιες γιορτινες μερες,οταν τοσος κοσμος τις ασπαζετε.
παρεμπιπτοντως τασο η εκκλησια θεωρεις πως δεν εχει φιλανθρωπικο εργο;(το μεγαλυτερο στην χωρα σε πληροφορω μακραν ολων των αλλων μια αναζητηση να κανεις,χωρια τα δεκαδες χιλιαδες συσσιτια καθημερινα)
το κοστος των 20 χιλ δολαριων ειναι αστειο και να το συζηταμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Τη μεταφορά του Αγίου φωτός δεν είναι απαραίτητο να την αναλάβει οικονομικά το κράτος. Πέρα από την εκκλησία που έχει χρήματα, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν εκατοντάδες που θα προσφέρονταν εθελοντικά να αναλάβουν τα έξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εντάξει να κοροϊδεύουμε τους άθεους, αλλά όχι και να κοροιδευομαστε μεταξύ μας.
Η ελληνικη εκκλησια περναει βαθειά παρακμή και για αυτο φταιει για πολλούς λόγους η ίδια.

Εγω τις κυριακες στην εκκλησία βλέπω ελάχιστους και αυτοί ηλικιωμένοι,
Στην ανάσταση λιγο μετά το χριστος Ανέστη όλοι πάνε για μαγειρίτσα και η εκκλησία αδειάζει,
Η μονη επαφη τού κόσμου με τον Ιησού ειναι η σειρα "ιησους απο την ναζαρετ" στον αντ1.
Η πλειοψηφία δεν ξέρει καν πόσα είναι τα ευαγγέλια και ποιοί τα έγραψαν.

Ευτυχώς όμως που έρχεται το Άγιο φως με αεροπλάνο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Εντάξει να κοροϊδεύουμε τους άθεους, αλλά όχι και να κοροιδευομαστε μεταξύ μας.
Η ελληνικη εκκλησια περναει βαθειά παρακμή και για αυτο φταιει για πολλούς λόγους η ίδια.

Εγω τις κυριακες στην εκκλησία βλέπω ελάχιστους και αυτοί ηλικιωμένοι,
Στην ανάσταση λιγο μετά το χριστος Ανέστη όλοι πάνε για μαγειρίτσα και η εκκλησία αδειάζει,
Η μονη επαφη τού κόσμου με τον Ιησού ειναι η σειρα "ιησους απο την ναζαρετ" στον αντ1.
Η πλειοψηφία δεν ξέρει καν πόσα είναι τα ευαγγέλια και ποιοί τα έγραψαν.

Ευτυχώς όμως που έρχεται το Άγιο φως με αεροπλάνο. :P

Ο νεος ειναι δυσκολο να παει...τι να κανει ενας 20αρης+ σε μια εκκλησια που κατα κυριο λογο βλεπεις παππουδες και γιαγιαδες;Στην τελικη πλεον ο κοσμος εχει εξελιχθει μπορεις να εχεις ολη την ακολουθια σε dolby surround σαν να εισαι εκει :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
λογικο ειναι να βλεπεις ηλικιωμενους παντως περισσοτερους,διοτι τα γηρατεια καμπανακι ειναι,που το ακουν πολλοι εδω που τα λεμε

τωρα γιατι δεν πανε πολλοι νεοι(παντως πανε και νεοι,απλα οχι πολλοι).ε δεν νομιζω πως το φταιξιμο ειναι της...εκκλησιας!
η εποχη ειναι τετοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
62% σε ενα poll στο I school.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εγω τις κυριακες στην εκκλησία βλέπω ελάχιστους και αυτοί ηλικιωμένοι,
Στην ανάσταση λιγο μετά το χριστος Ανέστη όλοι πάνε για μαγειρίτσα και η εκκλησία αδειάζει,
Η μονη επαφη τού κόσμου με τον Ιησού ειναι η σειρα "ιησους απο την ναζαρετ" στον αντ1.
Η πλειοψηφία δεν ξέρει καν πόσα είναι τα ευαγγέλια και ποιοί τα έγραψαν.

Το περίεργο θα ήταν να συμβαίνουν τα αντίθετα. Οι απόψεις, φιλοσοφικές, θρησκευτικές, πολιτικές κτλ, πάντα διεφθείρονται όταν γίνονται πλειοψηφικές. Ο Χριστιανισμός έχει μερικά θετικά στοιχεία (φυσικά, αφού είναι αντιγραφή - κακή - του αρχαιοελληνικού πνεύματος) αλλά αυτά χάνονται μέσα στον όχλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Ο νεος ειναι δυσκολο να παει...τι να κανει ενας 20αρης+ σε μια εκκλησια που κατα κυριο λογο βλεπεις παππουδες και γιαγιαδες;Στην τελικη πλεον ο κοσμος εχει εξελιχθει μπορεις να εχεις ολη την ακολουθια σε dolby surround σαν να εισαι εκει :loltooth:
:happy:

βεβαια η εκκλησια δεν ειναι ενα κενο κελυφος που παιζει μονο λογια και..μουσικη
ειναι η βοηθεια που παιρνει καποιος απο τον Θεο.μεσα απο τα Μυστηρια της .
γι αυτο υφισταται.Απλα ο Θεος ειναι ταπεινος,δεν ειναι της επιδειξης
και ισως σε μια εποχη του κινητου,του χολυγουντ και γενικα τοσου θορυβου ειναι δυσκολο να ελκυσει ολους τους νεους
χρειαζεται ψαξιμο
ετσι οριζει η ορθοδοξη πιστη μας ετσι,δεν τα κατεβαζω απο το μυαλο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Το περίεργο θα ήταν να συμβαίνουν τα αντίθετα. Οι απόψεις, φιλοσοφικές, θρησκευτικές, πολιτικές κτλ, πάντα διεφθείρονται όταν γίνονται πλειοψηφικές. Ο Χριστιανισμός έχει μερικά θετικά στοιχεία (φυσικά, αφού είναι αντιγραφή - κακή - του αρχαιοελληνικού πνεύματος) αλλά αυτά χάνονται μέσα στον όχλο.

:happy:

βεβαια η εκκλησια δεν ειναι ενα κενο κελυφος που παιζει μονο λογια και..μουσικη
ειναι η βοηθεια που παιρνει καποιος απο τον Θεο.μεσα απο τα Μυστηρια της .
γι αυτο υφισταται.

Objectivism,ο Χριστιανισμος κακη αντιγραφη του αρχαιοελληνικου πνευματος;Not...
Μην ανοιξουμε ομως αυτη τη συζητηση,θα βγουμε εκτος θεματος,εαν και ειναι απαραιτητο σε ορισμενα σημεια για να αποσαφηνιστουν μυθοι,παρεξηγησεις και μυστηρια γυρω απο το αγιο φως.

Κομνηνε,φυσικα και δεν ειναι τοσο απλο το πραγμα,πλακα εκανα χεχε.Θελω να πω οτι κανεις μπορει να απευθυνεται στα θεια απο παντου,εαν φυσικα παρεβρισκεται και στα μυστηρια οπως λες μπορει να ενισχυσει αυτη την πιστη του και να αντιληφθει σε μεγαλυτερο βαθος τα νοηματα του Χριστιανισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Objectivism,ο Χριστιανισμος κακη αντιγραφη του αρχαιοελληνικου πνευματος;Not...
Μην ανοιξουμε ομως αυτη τη συζητηση,θα βγουμε εκτος θεματος,εαν και ειναι απαραιτητο σε ορισμενα σημεια για να αποσαφηνιστουν μυθοι,παρεξηγησεις και μυστηρια γυρω απο το αγιο φως.

Κομνηνε,φυσικα και δεν ειναι τοσο απλο το πραγμα,πλακα εκανα χεχε.Θελω να πω οτι κανεις μπορει να απευθυνεται στα θεια απο παντου,εαν φυσικα παρεβρισκεται και στα μυστηρια οπως λες μπορει να ενισχυσει αυτη την πιστη του και να αντιληφθει σε μεγαλυτερο βαθος τα νοηματα του Χριστιανισμου.

και να σωθει(για αυτο υπαρχει η εκκλησια και τα μυστηρια της) που ειναι και το κρισιμο διακυβευμα για την Ορθοδοξια και ο λογος για τον οποιο ήλθε στον κόσμο ο Χριστος.
επιλεγοντας την λεωφορο και την προσπαθεια συν Θεω και οχι καποια δυσκολη στενωπο με αβεβαιο φιναλε
βεβαιως Κυριος ξερει το φιναλε ολων.τοσο του δικου μας,που μεγαλωσαμε με την ορθοδοξια,οσων εκεινων που την γνωρισαν,αλλα επελεξαν να μεινουν εκτος αλλα ακομα και αυτων που δεν γνωρισαν ορθοδοξια
η ουσια του χριστιανισμου περιγραφεται μεσα στην Καινη Διαθηκη.
πρωτη εντολη αναφερεται
ἀγαπήσεις κύριον τὸν θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σουῃ καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου
και δευτερη Ομοια
αγαπήσεις τον πλησίον σου ως σεαυτόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ε δεν νομιζω πως το φταιξιμο ειναι της...εκκλησιας!
η εποχη ειναι τετοια!
Βασικό είναι το γεγονός ότι τα λόγια ειναι στην αρχαία ελληνικη. Μια γλώσσα νεκρή που κανείς πλεων δεν καταλαβαίνει.

Αυτο έπρεπε να αλλάξει εδω και χρόνια. Για αυτο είχε Προσπαθήσει ο Χριστόδουλος αλλα οι πλειοψηφία της ι.συνοδου ζεί ακομα στην οθωμανική εποχή ανεπηρέαστη απο διαφωτισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Βασικό είναι το γεγονός ότι τα λόγια ειναι στην αρχαία ελληνικη. Μια γλώσσα νεκρή που κανείς πλεων δεν καταλαβαίνει.

Αυτο έπρεπε να αλλάξει εδω και χρόνια..

αυτος ειναι ο πλουτος μας! οι παναρχαιοι και ιστορικοι υμνοι οπως το Τη υπερμαχω στρατηγω ,το ω γλυκη μου εαρ και ποσα αλλα θα χασουν απο την ομορφια τους αν μεταφραστουν
και για ποιον εδω που τα λεμε;
δηλαδη οι ηλικιωμενοι που λεγαμε παραπανω που δεν πηγαν καν σχολειο μπορουν να διαβαζουν την ελληνικη κατα τους βυζαντινους χρονους,να τα ξερουν απ εξω και ανακατωτα
και εμεις που πηγαμε και σχολειο να δυσκολευομαστε;
δεν το πιστευω με τιποτα αυτο
ενα βιβλιαρακι ή κειμενο απο το κινητο διαφωτιστικο ειναι με αντιπαραβολη την μεταφραση,τιποτα το δυσκολο και καμια σχεση με την γλωσσα της ιλιαδας ή ξερω γω
εκ πειρας μιλαω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EdgyGuy1

Νεοφερμένος

Ο EdgyGuy1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω και 2 φιλοι μου λοιπον αυριο θα παμε σε μια τυχαια εκκλήσια και θα ρωταμε τον κοσμο αν πιστευει οτι ειναι απατη η οχι. Κρατώντας στο χερι σουβλακι με ΚΡΕΑΣ και φυσικα θα τραβαμε βιντεο. Εχω το δικαιωμα, σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
και να σωθει(για αυτο υπαρχει η εκκλησια και τα μυστηρια της) που ειναι και το κρισιμο διακυβευμα για την Ορθοδοξια και ο λογος για τον οποιο ήλθε στον κόσμο ο Χριστος.
επιλεγοντας την λεωφορο και την προσπαθεια συν Θεω και οχι καποια δυσκολη στενωπο με αβεβαιο φιναλε
βεβαιως Κυριος ξερει το φιναλε ολων.τοσο του δικου μας,που μεγαλωσαμε με την ορθοδοξια,οσο και οσων δεν γνωρισαν ορθοδοξια
η ουσια του χριστιανισμου περιγραφεται αλλωστε μεσα στην Καινη Διαθηκη.
πρωτη εντολη αναφερεται
ἀγαπήσεις κύριον τὸν θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σουῃ καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου
και δευτερη Ομοια
αγαπήσεις τον πλησίον σου ως σεαυτόν

Ακριβως οπως τα λες.Εαν διαβασει κανεις τα κειμενα ειναι ξεκαθαρο οτι προκειται για μια θρησκεια αγνη και με ουσιαστικα νοηματα που προωθει την ομονοια μεταξυ των ανθρωπων.Ειναι δυσκολο να καταλαβω γιατι μερικοι βγαζουν μια αγανακτηση.
Εαν και δεν διαβαζω προσωπικα την καινη διαθηκη ωστοσο απο αποσπασματα που εχω διαβασει καμια φορα εχουν τρομερο ενδιαφερον ορισμενα χωρια και υπαρχουν τοσες συμβολικες εννοιες που ακομα και ενας αθεος θα ηταν δυσκολο να μην θελησει να διαβασει ακομα και απο φιλοσοφικο ενδιαφερον.

Εγω και 2 φιλοι μου λοιπον αυριο θα παμε σε μια τυχαια εκκλήσια και θα ρωταμε τον κοσμο αν πιστευει οτι ειναι απατη η οχι. Κρατώντας στο χερι σουβλακι με ΚΡΕΑΣ και φυσικα θα τραβαμε βιντεο. Εχω το δικαιωμα, σωστα?

Με κερδισες στο με " ΚΡΕΑΣ " :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δεν είναι κανένα ιδιαίτερα αξιόλογο κόστος …….. γύρω στις 20 χιλιάδες δολάρια για να έρθει από το ισραήλ, μετά με πολιτικές πτήσεις πάει στα άλλα σημεία της χώρας……….
Το κόστος δεν είναι μόνο το αεροπλάνο. Πολύ περισσότερο κοστίζει όλη η κουστωδία που θα πάει εκεί, θα φάει , θα κοιμηθεί και θα κάνει και τσάμπα τουρισμό.
ασφαλες κριτήριο λοιπόν δεν είναι οι γάμοι, αλλά τα βαφτίσια ….. δεν ξέρω κανέναν αβάφτιστο.
Κι όμως, υπάρχουν αβάπτιστοι και μάλιστα ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ !!! Είμαι ένας από αυτούς, ξέρω και άλλους αρκετούς και μάλιστα μερικούς και από το ischool. Οι γονείς μου έκαναν πολιτικό γάμο και όταν γεννήθηκα, απλά υπέβαλαν στο Δήμο από κοινού μια δήλωση για το ποιο θα είναι το όνομά μου. Από τότε ποτέ σε κανένα έγγραφο δεν φαίνεται ότι δεν έχω μπει σε κολυμβήθρα. Η γιαγιά μου ήταν εκτός ορίων θεούσα και αποκαλούσε τη μητέρα μου και κόρη της “πόρνη της Ιερουσαλήμ” κι εμένα “καρπό του σατανά” (Χε-χε-χε).
Πάντως, και όσοι κάνουν γάμους και βαπτίσεις στην εκκλησία, δεν σημαίνει ότι είναι και “καλοί” χριστιανοί, καθώς και οι δυο τελετές δεν είναι παρά τυπικές κοινωνικές εκδηλώσεις.
Με την ευκαιρία έχω μια απορία: Τη βάφτιση τη λέμε και βαφτίσια, γιατί δεν λέμε και για το γάμο κάτι παρόμοιο;

Εντάξει να κοροϊδεύουμε τους άθεους….
Μια μικρή διευκρίνιση: Όσοι δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι (ή οπαδοί άλλου δόγματος) δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι είναι άθεοι. Κάποιοι μπορεί να είναι άθρησκοι, κάτι αρκετά διαφορετικό.
Κρατώντας στο χερι σουβλακι με ΚΡΕΑΣ
Σωστή η διευκρίνηση, καθώς κάποια σουβλατζίδικα αυτές τις μέρες πουλάνε και νηστίσιμα "σουβλάκια" μόνο με λαχανικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Τα βαφτισια ειναι επισης αβασιμο σαν επιχειρημα, και γω βαφτιστηκα απο γονεις αθεους μονο και μονο γιατι τους επρηζε η μανα του πατερα μου, δεν λεει κατι, μια χαρα αθεος εγινα και γω αν και βαπτισμενος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top