Γραμματική Γαλλικών

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ποια σειρά ή ποιά βιβλία γραμματικής θα προτείνατε για καθε επίπεδο γαλλικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
To grammaire progressive μπλέ για Β1-Β2 εκδόσεις Cle International
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia87

Νεοφερμένος

Η vasia87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για Β1-Β2 τη γραμματικη του Καουφμαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nan

Νεοφερμένος

Η Nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιους χρόνους πρέπει να μπορούν να χρησιμοποιούν οι υποψήφιοι στις εκθέσεις του Α2... Πρέπει να γνωρίζουν και πως σχηματίζεται το subjonctif?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όχι βέβαια...εδώ στο Σορμπόν δεν τον ξέρουν καλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nan

Νεοφερμένος

Η Nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά είδα πως το αναφέρει στο Prep a Delf A2 και μου έκανε τρομερή εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ πάντως που δεν έκανα το A2 το έμαθα ελαφρά στο Β1.Οι περισσότεροι φίλοι μου στο Α2 το ξεκινήσαν αν και κατ εμέ δε χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
καλημέρα. βλέπω έχετε πολύ άγχος για τα πτυχία των γαλλικών ενώ δεν θα έπρεπε. τα πάντα είναι θέμα οργάνωσης. Για τα επίπεδα Α1-Α2 η γραμματική που είναι κορυφή είναι η nouvelle grammaire communicative εκδόσεις κοσβογιάννη, η οποία έχει ενα επιπεδο Α1 και ο δευτεροσ τόμοσ ειναι για Α2-Β1. Είναι εξαιρετικα βιβλία και μαθαίνετε πολύ μα πολύ καλα γραμματική απο εκει. Για Β1-Β2 θα πρότεινα ή του Roboly τις δύο γραμματικές και όχι Cle . είναι μακράν καλυτερες. Επίσης, η grammaire expliquee για το Β1 Β2 είναι εξαιρετική και εχει και εξτρα βιβλιαρακι με ασκησεις.

οι χρόνοι που πρέπει ενας υποψηφιος Α2 ειναι present- passe compose- passe recent- futur proche- future simple- imparfait- imperatif- plus q parfait- conditionel present. τους 2 τελευταιους απλα να τουσ αναγνωρίζει τους υπολοιπους τελεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Χρειάζομαι μια καλή και πλήρης γραμματική για επίπεδα ανώτερα του Β2 , δηλαδή Γ1-Γ2 . Θέλω να έχει μέσα ακόμη και Passe Simple . Τι μου προτείνετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ έχω μια γραμματική που είναι για όλα τα επίπεδα είναι πάρα πολύ καλή και τα εξηγεί αναλυτικά! Είναι "νέα γαλλική γραμματική όλα τα επίπεδα" editions Georges Georgantas! Είναι πάρα πολύ καλή θα σε βοηθήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Nouvelle Grammaire Communicative 2, Niveaux A2, B1 - Maria Kosvoyanni
C'est clair! 2 - Veronique Antoniadis

Έδωσα Β2 και τα χρησιμοποιούσα μέχρι την τελευταία μέρα. Ήμουν τελείως άσχετη στη γραμματική και αυτά τα βιβλία με βοήθησαν πραγματικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
bescherelle (δεν παιρνω κι ορκο πως γραφεται ετσι, αλλα αυτο ειναι)
Ειναι ενα πρασινο βιβλιαρακι που εχει και απλο αοριστο που θες ;)
Αν και η καθηγητρια μου ειπε πως δεν χρειαζεται αυτος ο χρονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Δυστυχώς μου διαφεύγει ο τίτλος του βιβλίου γραμματικής που χρησιμοποιούσα, ήταν παλιό, αλλά με καλή θεωρία και ασκήσεις.

Με passé simple βρήκα μία στα αγγλικά online (και δεν νομίζω να δυσκολευτείς με τα αγγλικά), ελπίζω να φανεί χρήσιμη:

Schaum's French Grammar, ψάξε το στο google, απ' όσο θυμάμαι απαγορεύονται τα links για δωρεάν downloads.

Ποιό πτυχίο δίνεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
- Για μικρά επίπεδα (Α1-Β1): Grammaire en situation 1-2-3
- Για όλα τα επίπεδα: "Νέα γραμματική" του Georges Georgantas (έχει αναλυτικά όλα τα φαινόμενα της γαλλικής γραμματικής και είναι στα ελληνικά) :P
- Οπωσδήποτε πρέπει να έχεις ένα bescherelle για την κλίση των ρημάτων σε όλους τους χρόνους. Εγώ έχω αυτό: Bescherelle, la conjugaison pour tous. (είναι ένα κόκκινο βιβλιαράκι: https://www.google.com/imgres?imgurl=https://lesilesenfleintermedio1.wikispaces.com/file/view/bescherelle.jpg/31467837/bescherelle.jpg&imgrefurl=https://lesilesenfleintermedio1.wikispaces.com/LIVRE%2BDE%2BTEXTE%2BET%2BLIVRES%2BDE%2BLECTURE&usg=__a4ZPi5Rb0GKHfs4F05hNb9MLHWA=&h=500&w=337&sz=31&hl=el&start=0&sig2=9oP5s63YxbSLRMQayM3BQg&zoom=1&tbnid=Hzl_INUXHjmqNM:&tbnh=150&tbnw=101&ei=5p77TbKXL4ebhQfn5tGwAw&prev=/search%3Fq%3Dbescherelle%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26gbv%3D2%26biw%3D1024%26bih%3D491%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=126&vpy=65&dur=393&hovh=150&hovw=101&tx=155&ty=133&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:0,s:0&biw=1024&bih=491) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
nouvelle grammaire communicative pour toujours(editions:kosvoyiannis)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
η νεα γαλλικη γραμματικη του Georges Georgantas(για ολα τα επιπεδα) με εχει βοηθησει κ εμενα αρκετα γιατι τα εξηγει καλα, εχει πολλα παραδειγματα κ τα εχει κ στα ελληνικα. Επισης πολυ χρησιμο ειναι και το Bescherelle για την κλιση ολων των ρηματων.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Κάποιος που είναι σε επίπεδο Β2 χρειάζεται να κάνει γραμματική ? (υπόψιν προς τα προηγούμενα 3 χρόνια έχει κάνει και δεν έχει ιδιαίτερα κενά) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Γιατί να μην κάνει γραμματική. Και στο C1 κάνουν αλλά και στο C2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Επειδή μεγαλώνει το επίπεδο και πάνω κάτω ξέρεις καλά την γραμματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top