Το ρετιρέ: Γιατί τόσο θάψιμο;

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
"Το ρετιρέ" ήταν μια σειρά του Γιάννη Δαλιανίδη που προβλήθηκε τις σεζόν 1990-1991 και 1991-1992 από το Mega με τους Κατερίνα Γιουλάκη, Έλντα Πανοπούλου, Τζόυς Ευείδη, Κούλα Αγαγιώτου, Βίκυ Βανίτα, Τάσος Κωστής. Με θέμα τις περιπέτειες μιας ανοργασμικιάς σαραντάρας στο χώρο εργασίας της, στον οικογενειακό της αλλά και άλλων συναδέλφων της... Καλά λίγο πολύ αυτά θα τα ξέρετε περισσότερο έχει κι εδώ el.wikipedia.org/wiki/Το_ρετιρέ

Αυτό που θέλω τώρα να ρωτήσω είναι γιατί τόσο θάψιμο γι αυτή τη σειρά. Εντάξει είναι cult και κιτς, αλλά αποψή μου είναι ότι μπορείς να τη δεις ευχάριστα ίσως που και που να γελάς. Άσε που πιστεύω ότι απεικονίζει την ελληνική γραφειοκρατία πολύ καλά...
Θυμώνω όταν βλέπω σαχλά σχόλια για αυτή τη σειρά αλλά και άλλεςτης δεκαετίας του 90 όπως το "Εμείς κι εμείς", "Οι μεν και οι δε", "Ντόλτσε βίτα" και άλλες που μου διαφεύγουν. Μήπως τα προγράμματα που έχει τώρα η τηλεόραση είνα καλύτερα; Το προτιμότερο βέβαια είναι να βρίσκεσαι εκτός τηλεόρασης, αλλά πραγματικά προτιμώ να βλέπω "Το ρετιρέ" ή το "Εμείς κι εμείς" και εκατομμυριοστή φορά, παρά όλα αυτά τα ριάλιτι και τις αηδίες που βγάζουν όλους τους π*******ς και τις π******ς να αναλύσουν θέματα επιστημονικού ενδιαφέροντος (μη ξεράσω!!)
Υ.Γ. Μπορεί να με πάρετε με τις πέτρες ή να με πείτε παρακμιακό αλλά αυτό ήθελα καιρό να το πω και βρήκα την ευκαιρία.
Υ.Γ. 2 Πώς τελειώνει "Το ρετιρέ"; Πρέπει κάποτε να είχα δει το τέλος αλλά δε το θυμάμαι (6 χρονών θα ήμουν τότε....:P:P:P΄)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
"Το ρετιρέ" ήταν μια σειρά του Γιάννη Δαλιανίδη που προβλήθηκε τις σεζόν 1990-1991 και 1991-1992 από το Mega με τους Κατερίνα Γιουλάκη, Έλντα Πανοπούλου, Τζόυς Ευείδη, Κούλα Αγαγιώτου, Βίκυ Βανίτα, Τάσος Κωστής. Με θέμα τις περιπέτειες μιας ανοργασμικιάς σαραντάρας στο χώρο εργασίας της, στον οικογενειακό της αλλά και άλλων συναδέλφων της... Καλά λίγο πολύ αυτά θα τα ξέρετε περισσότερο έχει κι εδώ el.wikipedia.org/wiki/Το_ρετιρέ

Αυτό που θέλω τώρα να ρωτήσω είναι γιατί τόσο θάψιμο γι αυτή τη σειρά. Εντάξει είναι cult και κιτς, αλλά αποψή μου είναι ότι μπορείς να τη δεις ευχάριστα ίσως που και που να γελάς. Άσε που πιστεύω ότι απεικονίζει την ελληνική γραφειοκρατία πολύ καλά...
Θυμώνω όταν βλέπω σαχλά σχόλια για αυτή τη σειρά αλλά και άλλεςτης δεκαετίας του 90 όπως το "Εμείς κι εμείς", "Οι μεν και οι δε", "Ντόλτσε βίτα" και άλλες που μου διαφεύγουν. Μήπως τα προγράμματα που έχει τώρα η τηλεόραση είνα καλύτερα; Το προτιμότερο βέβαια είναι να βρίσκεσαι εκτός τηλεόρασης, αλλά πραγματικά προτιμώ να βλέπω "Το ρετιρέ" ή το "Εμείς κι εμείς" και εκατομμυριοστή φορά, παρά όλα αυτά τα ριάλιτι και τις αηδίες που βγάζουν όλους τους πούστηδες και τις πουτάνες να αναλύσουν θέματα επιστημονικού ενδιαφέροντος (μη ξεράσω!!)
Υ.Γ. Μπορεί να με πάρετε με τις πέτρες ή να με πείτε παρακμιακό αλλά αυτό ήθελα καιρό να το πω και βρήκα την ευκαιρία.
Υ.Γ. 2 Πώς τελειώνει "Το ρετιρέ"; Πρέπει κάποτε να είχα δει το τέλος αλλά δε το θυμάμαι (6 χρονών θα ήμουν τότε....:P:P:P΄)


Δίκιο έχεις. Κι εμένα μου αρέσουν πολύ αυτές οι σειρές (με κορυφαία το "εμείς κι εμείς", το οποίο απορώ γιατί δεν το έβαλαν σε επανάληψη φέτος το καλοκαίρι, όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια...). Είναι λάθος να κατακρίνουμε και να σχολιάζουμε με τον χειρότερο τρόπο σειρές σαν κι αυτές που στην ουσία αποτελούν μέρος του πολιτισμού μας. Και μην με θεωρήσετε υπερβολικό γιατί αυτές αποτέλεσαν αφετηρία ώστε να ξεκινήσουν να προβάλλονται σειρές, που σήμερα κατακλύζουν την ελληνική τηλεόραση. Εξάλλου, αυτές αντιπροσώπευαν και προέβαλλαν τα ιδανικά και τις συνήθειες της κοινωνίας της εποχής 1990-1992. Εξέφραζαν τις τότε νοοτροπίες και αντιλήψεις (π.χ. τότε τα κινητά τηλέφωνα ήταν μέσο...πολυτελείας και μόνο για τους λίγους/ άσχετα που τώρα δεν υπάρχει μέλος της οικογένειας χωρίς κινητό!). Πιστεύω πως γι' αυτό το λόγο οφείλουμε να τα βλέπουμε και πως τα κανάλια τις προβάλλουν "για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι". Εξάλλου, ο παλιός είναι αλλιώς όσο ωραίες και αν είναι οι "σημερινές" σειρές!!
Υ.Γ.1: Μην ανησυχείς δεν θα σε πετροβολήσουμε!!;)
Υ.Γ.2: Κι εγώ δεν γνωρίζω το τέλος. Βλέπεις ήμουν αγέννητος την πρώτη τηλεοπτική χρονιά προβολής της σειράς ή κάποιων μηνών. :P:P:P:PΤη δεύτερη σεζόν ήμουν σίγουρα κάμποσο μηνών. :P:PΈχω παρακολουθήσει τη σειρά βέβαια μέσω επαναλήψεων εκατομμύρια φορές, αλλά ποτέ δεν έχω μάθει το τέλος!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Δίκιο έχεις. Κι εμένα μου αρέσουν πολύ αυτές οι σειρές (με κορυφαία το "εμείς κι εμείς", το οποίο απορώ γιατί δεν το έβαλαν σε επανάληψη φέτος το καλοκαίρι, όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια...). Είναι λάθος να κατακρίνουμε και να σχολιάζουμε με τον χειρότερο τρόπο σειρές σαν κι αυτές που στην ουσία αποτελούν μέρος του πολιτισμού μας. Και μην με θεωρήσετε υπερβολικό γιατί αυτές αποτέλεσαν αφετηρία ώστε να ξεκινήσουν να προβάλλονται σειρές, που σήμερα κατακλύζουν την ελληνική τηλεόραση. Εξάλλου, αυτές αντιπροσώπευαν και προέβαλλαν τα ιδανικά και τις συνήθειες της κοινωνίας της εποχής 1990-1992. Εξέφραζαν τις τότε νοοτροπίες και αντιλήψεις (π.χ. τότε τα κινητά τηλέφωνα ήταν μέσο...πολυτελείας και μόνο για τους λίγους/ άσχετα που τώρα δεν υπάρχει μέλος της οικογένειας χωρίς κινητό!). Πιστεύω πως γι' αυτό το λόγο οφείλουμε να τα βλέπουμε και πως τα κανάλια τις προβάλλουν "για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι". Εξάλλου, ο παλιός είναι αλλιώς όσο ωραίες και αν είναι οι "σημερινές" σειρές!!
Υ.Γ.1: Μην ανησυχείς δεν θα σε πετροβολήσουμε!!;)
Υ.Γ.2: Κι εγώ δεν γνωρίζω το τέλος. Βλέπεις ήμουν αγέννητος την πρώτη τηλεοπτική χρονιά προβολής της σειράς ή κάποιων μηνών. :P:P:P:PΤη δεύτερη σεζόν ήμουν σίγουρα κάμποσο μηνών. :P:PΈχω παρακολουθήσει τη σειρά βέβαια μέσω επαναλήψεων εκατομμύρια φορές, αλλά ποτέ δεν έχω μάθει το τέλος!!:(


Υ.Γ. χαχα κι εγώ ρε αγέννητος ήμουν αφού ίδια ηλικία είμαστε:P:P Σε επανάληψη το έχω δει κι εγώ αλλά βλέπεις εγώ άρχισα να βλέπω τηλεόραση από πέντε χρονών:P:P:P Το έχω δει σιγουρα απλά δε το θυμάμαι άμα όμως μου πει κάποιος αμέσως θα το πιάσω.
:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
[/font]

Υ.Γ. χαχα κι εγώ ρε αγέννητος ήμουν αφού ίδια ηλικία είμαστε:P:P Σε επανάληψη το έχω δει κι εγώ αλλά βλέπεις εγώ άρχισα να βλέπω τηλεόραση από πέντε χρονών:P:P:P Το έχω δει σιγουρα απλά δε το θυμάμαι άμα όμως μου πει κάποιος αμέσως θα το πιάσω.
:D:D:D:D:D:D

Ναι, πώς τυχαίνει να βλέπω σειρές και από σπάνιες να βλέπω το τέλος τους..... δεν εξηγείται :D:D:D:D:D:D:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Ελα ντε...........:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ουτε εγω καταλαβαινω το θαψιμο που πεφτει.νομιζω ειχε ανοιξει ενα θεμα στο ischool και το εθαβαν ολοι κι εγω να αναρωτιεμαι "what's wrong with me??" :D.εμενα μου αρεσει και χαιρομαι να το βλεπω σε επαναληψη,και κυρως το 2 ξενοι και το ντολτσε βιτα(η καλυτερη μου:D).
θυμαμαι το εβλεπα σε επαναληψεις με τη μανα μου(να 'μουν 4-5-6 χρονων) το μεσημερι και τρωγαμε παγωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Ρε παιδια το Ρετιρε γυριστηκε στις αρχες του 1990 και το στυλ του παρεπεμπε στα σιριαλ της ΕΙΡΤ του 1970, πολυ οπισθοδρομικο γενικα, συγκρινοντας το την ιδια περιοδο με τους Απαραδεκτους (καμια σχεση απορω γιατι δεν βαζουν αυτη τη σειρα στο Μεγκα)

Επίσης λιγο ακυρο αλλα ενταξει, μαθαμε τους διαλογους του Κων/νου και Ελενης απ'εξω, ο Ρωμας ειχε κι αλλα σηριαλ (Μεν και οι Δε)... Καλα και απο τα Εγκληματα και απο τους Δυο Ξενους εχουμε μαθει απ εξω τους διαλογους αλλα δεν μας πειραζει, αγαπαμε Σωσώ, Μπαρμπα Αριστείδη και Ντένη Μαρκορα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το Ρετιρέ είναι ένα υπερσύγχρονο ολοκληρωμένο σύστημα ελέγχου του κλίματος, σχεδιασμένο και υλοποιημένο από τον τηλεοπτικό σταθμό Μέγκα, με απώτερο στόχο να αντισταθμίσει το "φαινόμενο του θερμοκηπίου" με το "φαινόμενο της κρυάδας". Είναι επίσης εγκεφαλικό μίξερ και τηλεοπτική σειρά, με την ευρύτερη έννοια του όρου (με την ίδια έννοια που ο Γεώργιος Βους είναι "άνθρωπος", για παράδειγμα). Η χρήση του κάθε καλοκαίρι ανελλιπώς, επί μια 15ετία και βάλε, έχει σώσει αναρίθμητες ζωές από τον καύσωνα - αν και το να βλέπεις το "Ρετιρέ" δεν θα 'πρεπε να αποκαλείται ζωή... Προσφατα ερευνες εδειξαν πως το 63% των τηλεθεατων παρακολουθουν τη σειρα τα καλοκαιρια για να αγανακτησουν στο τελος και να πουν "Αμε στο γερο διαολο! θα παρω το ριμαδοδιακοποδανειο και εφυγα για Συρο!"

Το χρονικό της δημιουργίας του ("I've created a monster!")

Το "Ρετιρέ" γεννήθηκε στο μακρινό 1990, λίγο πριν από την ευρεία διάδοση του Ιντερνετς και λίγο μετά τον βίαιο θάνατο του καλού γούστου (κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80). Ως εκ τούτου, βρέθηκε κόσμος να το παρακολουθήσει, και αργότερα κόσμος να παρακολουθήσει (ιατρικά) τον κόσμο που το παρακολουθούσε.
Πνευματικός πατέρας του τέρατος ήταν ο Γιάννης Δαλιανίδης, ο οποίος αφού πειραματίστηκε με το ασπρόμαυρο χιούμορ και το έγχρωμο χιούμορ του παλιού ελληνικού κινηματογράφου, αποφάσισε πως ήταν καιρός να περάσει στο κρύο χιούμορ της τιβί. Έκλεισε, λοιπόν, συμφωνία με το Μέγκα για μια "κωμική" σειρά. Δεν έτρωγε τη γλώσσα του καλύτερα...



Το μοναδικό επεισόδιο

Μολονότι ο περισσότερος κόσμος θεωρεί το Ρετιρέ σειρά, η αλήθεια είναι πως γυρίστηκε μόνο ένα επεισόδιο, το οποίο και παιζόταν σε επανάληψη ξανά και ξανά και ξανά, σαν τη Μέρα της Μαρμότας. Απλώς, η απερίγραπτη προβλεψιμότητα του επεισοδίου προξενεί στον θεατή την ψευδαίσθηση της ποικιλίας, σε μια απεγνωσμένη απόπειρα να διασώσει την διανοητική του ισορροπία.
Μια ακριβής περιγραφή του μοναδικού επεισοδίου είναι κάτι το ανέφικτο, καθώς όλοι όσοι το έχουν παρακολουθήσει είναι τώρα έγκλειστοι σε ψυχιατρεία. Ωστόσο, κατέστη δυνατή μια μερική ανασύνθεση του σεναρίου από απομαγνητοφωνήσεις των παραληρημάτων τους. Δώστε βάση:

"Καλύτερα με τα πόδια! Κα-λύ-τε-ρα με τα πό-δια!"
(και οι τηλεθεατές, καλύτερα ας το βάλουν στα πόδια...)


Η Κατερίνα Σοφιανού ξυπνάει το πρωί, με απαίσια διάθεση. Τσακώνεται με τον εαυτό της στον καθρέπτη του μπάνιου, καθώς κάνει την τουαλέτα της. Κατεβαίνει στο δρόμο, παίρνει ταξί για να πάει στην "Κόσμος", βρίζεται με τον ταξιτζή. Μπαίνοντας στο γραφείο, συναντάει τον πρώην σύζυγό της, Μίλτο Παπάρα· τσακώνονται για λεφτά. Στο γραφείο επικρατεί εύθυμη ατμόσφαιρα: η Χαρούλα Πεπονάκη τσακώνεται με τον Φοίβο τον καφετζή, για κάποια μαλακία που είπε (δεν έχει σημασία τι - ό,τι κι αν πει ο ο Φοίβος ο καφετζής είναι μαλακία), η Ελένη η Άσχημη έχει τις μαύρες της για κάτι σχετικό με τον αντρούλη της τον Ιάσονα, όπου συνήθως (δηλαδή πάντα) έχει βάλει το χεράκι της η πεθερά της. Εντός ολίγου, κάνει την εμφάνισή της στο γραφείο η διευθύντρια της "Κόσμος", κ. Ζαχαροπούλου. Στο σημείο αυτό, όλοι τσακώνονται με όλους. Η Ζαχαροπούλου προσπαθεί να επιβάλει την τάξη· τσακώνεται με το προσωπικό και όσους άλλους τυχαίνει να είναι παρόντες. Στο μεταξύ, ο Ιάσονας τσακώνεται με την νευρωτική μητέρα του, κυρία Θάλεια, στο μαγαζί του, όπου υποτίθεται ότι επισκευάζει τηλεοράσεις, αλλά με τέτοια μάνα μάλλον χλωμό το βλέπω να προλαβαίνει τις επισκευές (πράγμα όχι και τόσο κακό, αν σκεφτεί κανείς τι παίζουν οι τηλεοράσεις). Λίγο παρακάτω, ο Χρήστος ο φαρμακοτρίφτης, νυν σύζυγος Κατερίνας και γεννημένος θύμα, προσπαθεί να μην τσακωθεί με την αδελφή του την Ξυνή, η οποία προσπαθεί να τον κάνει να τσακωθεί με τη γυναίκα του, μυξοκλαίγοντας με υστερικό τρόπο και παθαίνοντας "καρδιακά επεισόδια", δυστυχώς όχι μοιραία. Αποτυγχάνει παταγωδώς, και δίνει κάποια υπόσχεση που σίγουρα θα τον κάνει να τσακωθεί με την Κατερίνα προς το τέλος του επεισοδίου... Στο περιώνυμο ρετιρέ, η γραία μητέρα της Κατερίνας, κα Σοφία, υφίσταται πλύση εγκεφάλου από τα κηρύγματα της επαναστάτριας-του-γλυκού-νερού-ανιψιάς της Κατερίνας, της Ειρήνης, που θέλει κάτι, συνήθως (δηλαδή πάντα) πανάκριβο, και προσπαθεί να πείσει την άμοιρη γραία ότι το θέλει εκείνη, για να το ζητήσει εκείνη από την Κατερίνα (με απόλυτα προβλέψιμες συνέπειες). Μετά από πολλές ώρες, μη-τηλεοπτικές ευτυχώς, η Κατερίνα γυρνάει στο ρετιρέ πτώμα στην κούραση, πεινασμένη - "βάλε μου να φάω Τώρα!" - και με τα νεύρα τσατάλια. Τσακώνεται με τη μάνα της, που της ζητάει το προαναφερθέν εξωφρενικό-δεν-έχει-σημασία-τι. Τσακώνεται με την Ειρήνη που κούρδισε τη μάνα της. Τσακώνεται με το Χρήστο τον φαρμακοτρίφτη που του 'βαλε λόγια η Ξυνή. Εκείνη την ώρα καταφτάνει η Ξυνή, κάνει σκηνή στον Χρήστο και τσακώνεται με την Κατερίνα, γκρινιάζει, κλαίει, οδύρεται, μουρμουρίζει "η-καρδιά-μου-αχ-θα-πεθάνω", ΔΕΝ πεθαίνει και φεύγει. Στο σημείο αυτό (πιθανόν) καταφτάνει η διαχειρίστρια, τσακώνεται με την Κατερίνα και ξαναφεύγει (οι μαρτυρίες είναι αλληλοσυγκρουόμενες ως προς αυτή τη λεπτομέρεια). Η Κατερίνα, εκτός εαυτού πλέον, ξανατσακώνεται με την Ειρήνη και τη μάνα της, που κριτικάρουν το "παιδοβούβαλο" (δηλ. τον φαρμακοτρίφτη) και κάνει φινάλε με μια εύγλωττη ατάκα-παρατήρηση, την οποία επαναλαμβάνει δις (προς εμπέδωση) πχ. "Ε, όχι, αυτό πάει πολύ! Αυτό πάει πάρα πολύ!" Τίτλοι τέλους. Από το πρόχειρο αυτό σκαρίφημα επιβεβαιώνεται σαφώς ο εύθυμος και ηθογραφικός χαρακτήρας της σειράς, σύμφωνα πάντα με την περιγραφή του Mega Channel.
Ακόμη, σύμφωνα με έγκυρες πηγές, ουδέποτε σε επαναλήψεις έχει δει κανείς το θρυλικό -και πολυαναμενόμενο- τελευταίο επεισόδιο του ρετιρέ. Σύμφωνα με ανεξακρίβωτες φήμες, το επεισόδιο προβλήθηκε μόνο μία φορά κατά την περίοδο της κανονικής προβολής του, σε μεταμεσονύκτια προβολή, και ήταν στον αντίποδα των υπολοίπων επεισοδίων: μέσα στους έξυπνους διαλόγους, τους συμβολισμούς, τα αποκρυφιστικά μηνύματα και τα υπονοούμενα σχετικά με τον κόσμο, τη νέα τάξη πραγμάτων και ό,τι άλλο... ζει ανάμεσά μας!
(για να δείτε πως θα ΕΠΡΕΠΕ να τελειώνει το επεισόδιο, δείτε τη Σελίδα Συζήτησης για το άρθρο.) Στιγμές καθημερινής φρίκης...

(κάντε κλικ στις εικόνες για να τις δείτε πιο καθαρά, αν και δεν σας το προτείνουμε!)

Η Πεπόνω ύστερα από υπερβολική κατανάλωση τοστ. Καλέστε γρήγορα την Greenpeace!




Διάλογος μεταξύ Κατερίνας και Ειρήνης. Μια συγκινητική οικογενειακή στιγμή... Χαρτομάντηλο, κανείς;




Η Ελένη η Άσχημη αυτοπροσώπως! (επεξεργασμένη φωτό λόγω υπερβολικής ασχήμιας)




"Θα σε κρατήσω έτσι μέχρι να σκάσεις, ΟΚ;" λέει ο Ιάσονας στη δεμένη και φιμωμένη Ελένη. Σιγά μη σκάσει...


Μετεξέλιξη

Αυτό που κανείς δεν εγνώριζε το 1990, ήταν ότι "το ρετιρέ" ήταν χτισμένο πάνω σε ένα λάκκο με ραδιενεργά απόβλητα. Κάτω από την επίδραση μεγάλης ποσότητας ραδιενέργειας (που έγινε ακόμα μεγαλύτερη ύστερα από την παράνομη εγκατάσταση κεραιών της Βόδα-φον στην ταράτσα του) το τέρας ρετιρέ μετεξελίχθηκε (ωσάν τον Γκοτζίλα ή τα Pokémon ανάλογα) στο Σούπερ-τέρας "Μικρομεσαίοι".
Το (επίσης) μοναδικό επεισόδιο αυτού του έργου δημιουργεί μεγάλη σύγχυση στους θεατές (έχουν αναφερθεί ακόμα και συμπτώματα σχιζοφρένειας) καθώς δεν μπορούν να καταλάβουν πώς γίνεται και οι χαρακτήρες του ρετιρέ άλλαξαν μορφή (π.χ. η Γιουλάκη έγινε Καραγιάννη) ή όνομα (πχ ο Ιάσονας έγινε Παύλος). Μετά από ενδελεχείς έρευνες φιλολογικού και σημειολογικού περιεχομένου απο διακεκριμένους επιστήμονες (Αλβέρτος Αινστάιν, Ουμβέρτος Εκο), βγήκε το συμπέρασμα πως στην πραγματικότητα υπάρχουν δύο παράλληλα σύμπαντα όπου, μετά από μια ανεξήγητη διαστολή του χωροχρόνου, ο κεντρικός ήρωας "Ιάσονας" μεταφέρεται από το ένα στο άλλο ώστε να πληρώσει κάποιες χρεωστούμενες αμαρτίες, βασανιζόμενος στο ένα σύμπαν από τη μάνα του και στο άλλο από την αδερφή του. Το γιατί οφείλουν να βασανίζονται μαζί του και οι τηλεθεατές παραμένει ανεξήγητο.



Urban Legends (Ούρμπαν Λέτζεντς)

Ένας αστικός θρύλος, από τους πιο τρομαχτικούς ομολογουμένως, θέλει τον Γιάννη Δαλιανίδη να έχει κάνει μυστική συμφωνία με το γνωστό σατανιστή Αλέιστερ Κρόουλυ (ή και με τον ίδιο το διάβολο κατά άλλους), ώστε το "ρετιρέ" να παίζεται κάθε καλοκαίρι στον Αιώνα τον Άπαντα. Διαφορετικές εκδοχές του θρύλου προσθέτουν ακόμη ότι όποιος τεχνικός του Mega παρακολουθήσει την κασέτα του "Ρετιρέ" και δεν κάνει τουλάχιστον τρεις (αριθμός: 3) κόπιες, θα βρει φρικτό θάνατο μέσα σε 7 μέρες. Ο θρύλος αυτός αποτέλεσε τη βασική έμπνευση για την ταινία "The Ring".
Πρέπει να υπάρχει κάποια δόση αλήθειας σ' αυτή την ιστορία, διαφορετικά δεν εξηγείται πώς επιβιώνουν ακόμη κόπιες του Ρετιρέ, τη στιγμή που κάθε φυσιολογικός άνθρωπος που θα έφτανε στα χέρια του μια κόπια του "Ρετιρέ" θα την έκαιγε αυτοστιγμεί, ή τουλάχιστον θα έγραφε από πάνω το Euro 2004.



Παρενέργειες

Έχει εδραιωθεί επιστημονικά ότι η παρακολούθηση του "Ρετιρέ" προκαλεί και επιδεινώνει σοβαρά σωρεία νευροφυσιολογικών διαταραχών με ανυπολόγιστες συνέπειες που εκτείνονται σε βάθος χρόνου, εκτός βεβαίως από την σοβαρότερη απ' όλες, τον αιφνίδιο θάνατο από αηδία. Οι παρενέργειες αυτές περιλαμβάνουν, χωρίς να εξαντλούνται σε: ναυτία, διάρροια, τάση προς έμετο, σκοτοδίνη, μανιοκατάθλιψη, υιοθέτηση μηδενιστικών αντιλήψεων, ασυγκράτητη παρόρμηση εξόρυξης των οφθαλμών με κουταλάκι του γλυκού, επιληψία, αμόκ, σχιζοφρένεια, ακατανίκητη επιθυμία να συγγράψει κανείς διαμαρτυρία προς το Mega με αίμα από τις ίδιες του τις φλέβες για μελάνι, απάθεια, ανεξέλεγκτη σιελόρροια, αναστροφή των οφθαλμών και σύνδρομο εκρηγνυόμενης κεφαλής.

Οι επιστήμονες σταμάτησαν τις δοκιμές του "Ρετιρέ" σε ζώα μετά από αυτό.


Τα σχετικά πειράματα έγιναν σχεδόν εξολοκλήρου σε ανθρώπους κατόπιν διαμαρτυρίας του Κινήματος για τα Δικαιώματα των Ζώων, που κατήγγειλε ως υπερβολικά βάναυση την υποβολή ευαίσθητων όντων σε τόσο οδυνηρές συνθήκες (είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο μέσος τηλεθεατής στερείται ουσιαστικά αυτο-συνείδησης, αν και ορισμένοι φιλόσοφοι έχουν υποστηρίξει το αντίθετο, χωρίς ιδιαίτερα πειστικά επιχειρήματα).
Η παρακολούθηση του "Ρετιρέ" δεν συνίσταται παρά μόνο σε περιπτώσεις ασθενών σε βαθιά κωματώδη κατάσταση - και τότε ακόμη, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη μόνο ως έσχατη μέθοδος ανάνηψης (θεραπεία σοκ).



«Πού μπορώ να το δω;»

Καλά, δεν διάβασες τίποτα από τα παραπάνω; Είναι δυνατόν να θέλεις να δεις αυτό το πράγμα, όταν μάλιστα μπορείς να έχεις ουσιαστικά την ίδια εμπειρία ανοίγοντας τρύπες στον εγκέφαλό σου με ένα φτηνό ηλεκτρικό τρυπάνι και βουλώνοντάς τις, έπειτα, με πριονίδι; Ή χώνοντας ένα λεπτό μίξερ από τα ρουθούνια σου μέχρι τον υποθάλαμο και βάζοντάς το στο φουλ; Ή... ιιιιιιιιιι!
Αν, παρ' όλα αυτά, είσαι τόσο τρελός που να αγνοήσεις όλες τις προειδοποιήσεις και θέλεις να γνωρίσεις την μοναδική εμπειρία του να νιώθεις τον εγκέφαλό σου να παγώνει και τα μάτια σου να φλέγονται την ίδια στιγμή, απλώς άνοιξε το χαζοκούτι σου κάποιο πρωινό, Ιούλιο προς Αύγουστο, στην συχνότητα του Mega Channel (η ακριβής ώρα ποικίλλει, αλλά συνήθως γύρω στο μεσημέρι, όταν πρωτοπιάνει η ζέστη). Και να θυμάσαι: δεν έχει σημασία πόσα χρόνια έχουν περάσει από τότε που γράφτηκε αυτό το άρθρο· το "Ρετιρέ" θα είναι πάντα εκεί!
Α, ναι... και χάρηκα που σε γνώρισα, μεγάλε, ζωή σε μας και όλα τα σχετικά.



«Μετάλλαξη του Retireiux Syndrome στον 21ο αιώνα»

Φαίνεται πως το σύνδρομο είχε έρθει για να μείνει, τι να μείνει να μπαστακώθει για τους παππούδες μας τους γονείς μας εμάς τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας. Το 2008 μετεξελείχτηκε στην νέα του μορφή, γνωστό ως "πολυκατοικία" το οποίο αναμένεται να παίζεται σε επαναλήψεις μέχρι το 2027 και να αποφέρει τρελά χρήματα στο mega τσάνελ αλλά και στους ψυχίατρους που θα παρακαολουθήσων τους τηλεθεατές της σειράς. Εν έτει 2009 αποτελεσματικό φάρμακο δεν έχει ακόμα βρεθεί παρόλες τις έρευνες της AGB και της KGB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Frikipaideia rulezzzzzz :D:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εχω δει ενα-δυο επισοδεια και ηταν τοσο, μα τοσο βαρετο. Το ιδιο και το ''εμεις και εμεις''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top