Τεχνικός υπολογιστών

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Γεια σας,θα ήθελα να σας ρωτήσω για να δουλέψω ως τεχνικός η/υ χρειάζετε να έχω πτυχίο ? Επίσης ποιά πτυχία ξέρετε εκτός απο την φητηση σε τει αει και ιεκ..τα οποια εχουν μια ισχυ και σε βοηθάνε να πιάσεις πιο ευκολα δουλεια..Τα πτυχία ας ειναι και ως προγραματιστής..οχι μονο ως τεχνικός δικτύων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Τεχνικός υπολογιστών είναι ο αδερφός μου. Έχει τελειώσει ένα ΙΕΚ στην Αθήνα. Από τα πολυτεχνεία βγαίνεις μηχανικός, που εννοείται ξέρει παραπάνω από τον τεχνικό. Όσο αναφορά δηλαδή τα πανεπιστήμια, από οποιαδήποτε σχολή πληροφορικής μπορείς να ασχοληθείς με το hardware του υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Νομίζω πως αρκεί ένα χαρτί από Ι.Ε.Κ ή ΕΠΑΛ, αλλά νομίζω ότι και με απλό χαρτί λυκείου θα σε δεχθούν σε κάποιο μαγαζί.

Καμία σχέση ο μηχανικός με τον τεχνικό. Όχι στις γνώσεις μόνο, ασχολούνται με τελείως διαφορετικά αντικείμενα. Ακόμα και το hardware που ακούτε στις διάφορες σχολές δεν έχει να κάνει με το hardware που ασχολείται ο τεχνικός (μάλλον έχει, αλλά είναι σε τελείως διαφορετικό επίπεδο).
Δεν είναι απαραίτητο ότι όποιος έχει τελειώσει ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ πληροφορικής θα μπορεί να εργαστεί σαν τεχνικός υπολογιστών πάντως γιατί δεν διδάσκονται τέτοια πράγματα, μόνο αν έχει ασχοληθεί κάποιος μόνος του. Δηλαδή ένας που έχει τελειώσει φιλοσοφική μπορεί το ίδιο να ασχοληθεί σαν τεχνικός και με έναν που έχει τελειώσει πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top