Ξένη γλώσσα στο πανεπιστήμιο

JesusAteYourCake

Νεοφερμένος

Ο νΤΕΠΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εχω μια γρηγορη ερωτηση:
Τη ξενη γλωσσα στο πανεπιστημιο {συνηθως Αγγλικα-Γαλλικα} τη μαθαινουμε απ' το μηδεν {οπως εχω ακουσει} ή πρεπει να εχεις ηδη καποια γνωση της γλωσσας που επελεξες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
απο οσο ξερω ξεκινας απο καποιο επιπεδο..πχ λοουερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
εγω εχω ακουσει μονο οτι οσοι εχουν καποιο επιπεδο απαλασονται απο μερικα εξαμηνα:read:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ισχυει αυτο που ειπεσ για το επιπεδο.δηλαδη τι επιπεδο χρηαζεται να εχεισ για να απαλλαχθεισ???προφιενσι??:hmm::hmm::clover:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
ισχυει αυτο που ειπεσ για το επιπεδο.δηλαδη τι επιπεδο χρηαζεται να εχεισ για να απαλλαχθεισ???προφιενσι??:hmm::hmm::clover:
Για να απαλαχθείς πρέπει να είσαι κάτοχος προφισιενσι και για να πάρεις την απαλαγή πρέπει να τους το πας να το δουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν παίρνεις σε όλες τις σχολές απαλλαγή με proficiency, π.χ. στη δική μου το δίνεις κανονικά εκείνο το μάθημα. Τα αγγλικά είχα δει ότι ξεκινούσαν από το 0 αλλά σε ένα μήνα είχαν καλύψει την κύρια γραμματική και είχαν αρχίσει να μπαίνουν σε εξειδικευμένη ορολογία. Οπότε αν περιμένεις να μάθεις από το τμήμα σου αγγλικά μάλλον δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JesusAteYourCake

Νεοφερμένος

Ο νΤΕΠΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καταλαβα. Σκεφτομουν οτι ισως θα μπορουσα να κανω Γαλλκα {που δεν ξερω} στο πανεπιστημιο και απ' τον δευτερο χρονο να πηγαινω και φροντιστηριο αλλα αν δεν αρχιζουμε απ' την αρχη ή ακομα και αν ξεκιναμε απ' το 0 αλλα πηγαινουμε με ρυθμους....τσιταχ, μαλλον το αφηνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τον ίδιο του καθηγητή του τμήματος. Εξήγησε του ότι δεν εχεις προηγούμενη γνώση και αν θα μπορείς να μάθεις τα βασικά. Σίγουρα αυτός θα ξέρει καλύτερα από μένα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Στη δική μου σχολή, εάν πας κάποιο πτυχίο τύπου lower και πάνω στη γλώσσα που θα επιλέξεις, απαλλάσασαι για τα πρώτα 3 εξάμηνα..και στο τέταρτο κάνεις την ορολογία στη γλώσσα που επέλεξες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
σημερα πηγα να κανω την εγγραφη μου κ με επιασαν καπως απροετοιμαστη...με ρωτησαν ποια απο τις 4 ξενες γλωσσες θελω(αγγλικα,ιταλικα,ισπανικα,γερμανικα) κ δεν ηξερα ποια..μια κοπελα μ ειπε να διαλεξω αγγλικα κ αν μετανιωσω μπορω απλα να δηλωσ αλλο μαθημα πιο μετα..μ προτεινε να παρω αγγλικα εφοσον δε ξερω αλλη ξενη γλωσσα για να εχω εναν καλο βαθμο πιο ευκολα...ωστοσο,σκεφτομουν φετος να μαθω ιταλικα ή ισπανικα...κ το βρισκω καλη ευκαιρια να τα μαθω στην σχολη(μ ειπε οτι ξεκινανε απο την αρχη στην αιθουσα) για να γλιτωσω τα φροντιστηρια κτλ....τι προτεινετε??εχω πελαγωσει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Από τη στιγμή που τα κάνεις όλα από την αρχή , και ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς με κάποια ξένη γλώσσα , δεν έχεις τίποτα να χάσεις από το να επιλέξεις μία που δεν ξέρεις! Εγώ θα διάλεγα Ιταλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
κ εγω καπου εκει μ φαινεται θ καταληξω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ναι μόνο που συνήθως στο πανεπιστήμιο διαλέγεις καμοιά φορά τα μαθήματα με βάση το τι θα περάσεις πιο εύκολα και όχι με το τι θα σου άρεσε να μαθαινες.Δυστυχώς η ευτυχώς συνήθως είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Και εγώ σκεφτόμουν πως θα ήταν καλή ευκαιρία να μάθω λίγα ιταλικά (έτσι και αλλιώς 2 ώρες παραπάνω τη βδομάδα θα ήταν!:)) αλλά μου είπαν πως στο 4ο εξάμηνο θα κάνω ορολογία (στη γλώσσα που έχω επιλέξει).Οπότε θεωρώ ότι είναι καλύτερο να πάρει κάποιος αγγλικά! Δεν ξέρω βέβαια στη δική σου σχολή αν κάνετε ορολογία ή κάτι τέτοιο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
μαλλον θα κανουμε..δε ξερω,εχω μπερδευτει πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Στα παιδαγωγικά γνωρίζει κανείς σε τί επίπεδο κυμαίνονται η αγγλική και η γερμανική γλώσσα και πώς μπορείς να πάρεις απαλλαγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς αν στα τμήματα φιλολογίας (κυρίως κρήτη-γιάννενα-πάτρα που είναι τα επικρατέστερα για να περάσω) μπορεί να απαλλαγεί κανείς απ' το μάθημα των αγγλικών προσκομίζοντας κάποιο πτυχίο; αν ναι, το πτυχίο που δέχονται είναι από συγκεκριμένα πανεπιστήμια ( εγώ έχω prof. uclan και esb); ισχύει για όλα τα εξάμηνα η απαλλαγή;

αα, και κάτι άλλο. τα μαθήματα (συμπεριλαμβανομένων και των αγγλικών), τα δηλώνουμε όταν πάμε για την εγγραφή ή είναι διαφορετικές οι προθεσμίες;

σόρρυ για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά βλέπετε όπου να 'ναι γίνομαι ένα ψαρωμένο πρωτάκι :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Οι σχολες μονο Αγγλικα και Γαλικα εχουν? Ειναι μαθηματα επιλογης ή κανονικα? Γιατι στην ιστοσελιδα της σχολης που με ενδιαφερει ειχε στα Αγγλικα να επιλεξεις ή κανονικη εκμαθηση της γλωσσας η την ορολογία στην αγγλικη για τον κλαδο που σπουδαζεις και ενα αλλο που δεν θυμαμαι, αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν τα αγγλικα ειναι υποχρεωτικα και απλα εσυ επιλεγεις ενα απο τα τρια που ανεφερα ή αν τα αγγλικα ειναι επιλογης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franc1212

Νεοφερμένος

Ο Franc1212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχω στοχεύσει ιατρική ή οδοντιατρική ( δεν έχω αποφασίσει ακόμη) και θα ήθελα να ξέρω αν πρέπει να έχω πριν μπω στη σχολή πιστοποιητικά ξένων γλωσσών ( ή απλώς να ξέρω ξένες γλώσσες ). Είναι απαραίτητα ; :worry:Υπάρχει δυνατότητα εκμάθησης ξένων γλωσσών στη
σχολή ; Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να γίνει γιατρός ή οδοντίατρος χωρίς να έχει κανένα πτυχίο παρά μόνο proficiency ; ( και εννοείται ξέροντας μονάχα αγγλικά) :worry: :worry: :worry:

P.S Εάν έχω βάλει το θέμα σε λάθος κατηγορία ή αν ο τίτλος είναι λάθος ας τα αλλάξουν οι υπεύθυνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Έχω στοχεύσει ιατρική ή οδοντιατρική ( δεν έχω αποφασίσει ακόμη) και θα ήθελα να ξέρω αν πρέπει να έχω πριν μπω στη σχολή πιστοποιητικά ξένων γλωσσών ( ή απλώς να ξέρω ξένες γλώσσες ). Είναι απαραίτητα ; :worry:Υπάρχει δυνατότητα εκμάθησης ξένων γλωσσών στη
σχολή ; Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να γίνει γιατρός ή οδοντίατρος χωρίς να έχει κανένα πτυχίο παρά μόνο proficiency ; ( και εννοείται ξέροντας μονάχα αγγλικά) :worry: :worry: :worry:

P.S Εάν έχω βάλει το θέμα σε λάθος κατηγορία ή αν ο τίτλος είναι λάθος ας τα αλλάξουν οι υπεύθυνοι.

Η γνώση οποιασδήποτε ξένης γλώσσας σε οποιοδήποτε επίπεδο δεν αποτελεί προϋπόθεση της εισαγωγής σου σε αυτές τις σχολές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top