Φαρμακευτική στη Μπρατισλάβα Σλοβακίας: αξίζει;

praxitelison

Νεοφερμένος

Ο praxitelison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χαιρετώ τα μέλη του iSchool, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να σας παραθέσω έναν προβληματισμό μου που έχω αυτό το καιρό. Είμαι φοιτητής πληροφορικής της εφαρμοσμένης πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Θεωρώ το εαυτό μου από τους καλούς φοιτητές αφού γνωρίζοντας το τρόπο υπολογισμού του βαθμού πτυχίου μου βγάζω χοντρικά 8.2 βαθμό πτυχίου με τα μαθήματα που ήδη έχω περάσει. Πέρα από όλα αυτά επειδή είμαι στο τελευταίο πια έτος της σχολής έχει αρχίσει ο προβληματισμός για την επαγγελματική αποκατάσταση και δεν ξέρω αλλά παρατηρώ βλέποντας μόνο τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ότι δεν δίνονται αρκετές θέσεις για πληροφορική (10-20 το πολύ θέσεις τις καλύπτουν και τα ΤΕΙ πληροφορικής) και επίσης αναζητώ θέσεις εργασίας σε ιδιωτικές εταιρίες πληροφορικής από διάφορα sites όπως kariera.gr και παρατηρώ ότι η μεγαλύτερη ζήτηση για πληροφορική είναι στην Αθήνα με τεράστια διαφορά σε σύγκριση για Θεσσαλονίκη ενώ εγώ προτιμώ Θεσσαλονίκη για εργασία. Μέσα σε αυτήν την απελπισία που με έχει πιάσει μου έπεσε στα χέρια πρόσφατα ένα διαφημιστικό φυλλάδιο φροντιστηρίου που προετοιμάζει του μαθητές για την σχολή της φαρμακευτικής στην Μπρατισλάβα. Το θεώρησα καλή προοπτική και ίσως ένα επάγγελμα που θα έχει πάντοτε αρκετά λεφτά και απολαβές έχοντας ένα φαρμακείο και επειδή ήμουν και από θετική κατεύθυνση να πάω με του τελειώσω την σχολή της εφαρμοσμένης πληροφορικής στην φαρμακευτική της Μπρατισλάβας.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι έαν κάποιος που σκέφτεται να πάει σε αντίστοιχη σχολή στο εξωτερικό στην Μπρατισλάβα είτε έχει γνώσεις και εμπειρία πάνω στα πανεπιστήμια της Μπρατισλάβας εάν αξίζει αυτή η θυσία δηλαδή να αλλάξω τομέα και να διαλέξω την φαρμακευτική του εξωτερικού ή θα είναι απλώς χάσιμο χρόνου και μια επιπόλαιη κίνηση.


(Δεν γνωρίζω εάν θα έπρεπε να βρίσκεται αυτό το θέμα στο Thread: 3ο πεδίο εαν δεν πρέπει τότε συγνώμη και ας το διορθώσουν οι admin του forum :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως στην φαρμακευτική τα πράγματα είναι καλύτερα απο την πληροφορική απο θεμα αποκατάστασης; Δεν είναι ευκολη υπόθεση να βγάλεις άδεια.

Επίσης, αφού είσαι καλός γιατί δεν δίνεις καταταρκτήριες και φυγοπονείς;

Για τις σχολές στην μπρατι δεν 3ερω απο πρώτο χέρι, πάντως απόσα ακούω για τις ιατρικές και απο γνωστό που πήγε σε κοντινή χώρα - είναι εύκολες, βέβαια no pain no gain. Επίσης, δεν γνωρίζω αν για να πάρεις άδεια φαρμακείου που αυτό σκοπεύεις βλέπω, κοιτάνε ποια φαρμακευτική τελειώσεις και κυρίως που. Π.χ. αν αυτός που τελείωσε Ελλαδα έχει προβάδισμα.

Ακόμα, απο οσους έχω δει να έρχονται με καταταρκτήριες ΑΠΟ φαρμακευτική τους βλέπω πολύ κουρασμένος και γενικά χωρίς όρεξη, κάτι που σημαίνει πως ως σχολή είναι εξουθενωτική. Με αλλα λόγια αν δουλεύεις και παράλληλα έχεις και την φαρμακευτική + έχεις φάει 4 χρόνια ήδη στα έδρανα ίσως σου φανεί βουνό. Πρέπει να έχεις δυνατό κίνητρο, όπως αγάπη για την φαρμακευτική (που δεν το βλέπω) για να πεις πως θα την βγάλεις αναίμακτα.

Επίσης οξύμορο είναι οτι αφενος δεν έχεις πρόβλημα να πας μπρατισλαβα να σπουδάσεις αλλά αφετέρου το θεωρείς πρόβλημα να πας να δουλέψεις στην Αθήνα! Μου δίνεις την εντύπωση του ανθρώπου που θέλει να γατζωθεί απο το δημόσιο ή απο μια θέση χωρίς ιδιαίτερες ευθύνες και να αράξει...

Δεν έχω σκοπό να σε αποθαρρύνω, εξάλλου δεν θα με ανταγωνιστείς, αλλά κάνεις βιαστικές σκέψεις (όπως λες εισαι και σε απόγνωση) και σου τονίζω πράγματα που ίσως δεν έχεις σκεφτεί και πράγματα που ακούω απο ανθρώπους που ξανακάθονται στα έδρανα. Η επιλογή είναι δική σου, εσύ θα ζυγίσεις το όφελος και το κόστος. Κατα τη γνώμη μου, συνέχισε αυτο που άρχισες με ενα μεταπτυχιακό ώστε τελικά να βρεθουν περισσοτερες και καλύτερες θέσεις και στη Θεσσαλονίκη μια και βαριέσαι να πας Αθήνα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Aν έχεις λεφτά να πάρεις την άδεια... για φαρμακείο πήγαινε με 1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο τα χρήματα. Οι άδειες δεν είναι άπειρες, αναλογούν σε κάποιο συγκεκριμένο πλήθος κατοίκων. Άρα κι εκεί δε μπορείς να βρεις τόσο εύκολα δουλειά.
Μιας και είμαστε από ίδιους χώρους, είσαι διαθετημένος να χάσεις 5 χρόνια σε κάτι που δεν ξέρεις ότι θα σου φέρει δουλειά (χώρια τα έξοδα και δίδακτρα) από το να ψάξεις μια δουλειά εδώ? Στη χειρότερη (μη σου πω καλύτερη) ξεκινάς κάτι δικό σου, εφαρμοσμένη πληροφορική τελείωσες, τόσα startups ξεκινούν συνέχεια στην Πληροφορική. Αν δε βγεις στη γύρα από μόνος σου, δύσκολο να βρεις δουλειά μόνο από το kariera. Υπάρχει πρόβλημα στη Θεσσαλονικη σε σχέση με την Αθήνα, αλλά κανείς δε χάνεται. Για μένα αυτά τα 5 χρόνια στην Μπρατισλάβα θα ήταν λάθος επένδυση. Προτιμάς να φύγεις Σλοβακία από το να μετακομίσεις Αθήνα μέχρι να στρώσεις προϋπηρεσία? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
εχω φιλαρακι, που δεν περασε ιατρικη εδω, και θα παει Σλοβακια, Μπρατισλαβα. Ξεκινησε κατι μαθηματα αγγλικων πρωτα γιατι καποια μαθηματα θα τα δωσει στα αγγλικα, και μετα θα μαθει την γλωσσα εκει οταν παει.

Δεν ξερω τι παιζει με την φαρμακευτικη, ο γαμπρος μου σπουδασε και πριν δυο χρονια ανοιξε φαρμακειο και ειναι πολυ ικανοποιημενος με αυτα που βγαζει. Ωστοσο το θεμα ειναι να σου αρεσει το αντικειμενο, γιατι οσο και να το κανεις , προσωπικα δεν το θεωρω και πολυ δημιουργικο. Αλλα αυτα ειναι και γουστα, δικη σου επιλογη.
Παντως επειδη γενικα οταν ψαχνομουν , εψαξα λιγο τα μαθηματα της σχολης, να ξερεις εχει απειρη απειρη χημεια και εννοειται πολλη φαρμακολογια. Επισης , εχει φυσιολογια (που σημαινει αποστηθιση) και πολλα εργαστηρια.
Απο αυτους που σπουδασαν δεν ειναι τοσο δυσκολη σαν σχολη, αλλα δεν θα κανεις και χαβαλε, θελει διαβασμα και προσοχη.


παιδια ισχυει οτι θα ανοιξει το επαγγελμα του φαρμακοποιου με τις αδειες που θα δινονται και καλα ή ειναι μπαρουφες ολα αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εχω φιλαρακι, που δεν περασε ιατρικη εδω, και θα παει Σλοβακια, Μπρατισλαβα.

Πόσα μόρια έβγαλε το φιλαράκι σου;

Οσο για τις άδειες δεν το γνωριζω καλά, πάντως όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα γίνονται πιο απλά -π.χ. κατάργηση ΔΟΑΤΑΠ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πόσα μόρια έβγαλε το φιλαράκι σου;

Οσο για τις άδειες δεν το γνωριζω καλά, πάντως όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα γίνονται πιο απλά -π.χ. κατάργηση ΔΟΑΤΑΠ κτλ.


αχα.

εβγαλε 15.500 περιπου. Γιατι ρωτας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

praxitelison

Νεοφερμένος

Ο praxitelison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο θέμα που με απασχολεί, όντως αυτές τις 3-4 μέρες ήμουν τόσο προβληματισμένος από την ώρα ειδικά που είδα αυτό το φυλλάδιο φροντιστηρίου (συγκεκριμένα από το φροντιστήριο Emfasis) για σπουδές στο εξωτερικό φαρμακευτικής στην Μπρατισλάβα και με απασχολούσε το θέμα εάν θα ήταν μια καλή επένδυση (από μεριάς χρημάτων μελλοντικής αποκατάστασης). Όντως τώρα που τα ζυγίζω τα πράγματα βλέπω πως με κάποιο μεταπτυχιακό θα διευρυνθούν οι ορίζοντές μου όπως επίσης και κάποια προϋπηρεσία θα ήταν ένα δυνατό χαρτί για την μετέπειτα αγορά εργασίας. Μόνο με λίγο google βλέπω πόσο λανθασμένες σκέψεις έκανα παρατηρώντας και μόνο τα ποσοστά ανεργίας της πληροφορικής που τείνουν στο 1-5%. Απλώς ως κλασσικός πολίτης παρατηρώντας μόνο ότι στον ΑΣΕΠ δεν βγαίνουν προκηρύξεις για πληροφορική απορώ και αναρωτιέμαι πως και δεν υπάρχουν για εμάς θέσεις ενώ υπάρχουν για φυσικούς, χημικούς κτλ κτλ. Anyway... ευχαριστώ παίδες και πάλι για τις απαντήσεις σας, πιστεύω ότι με βοήθησαν κυρίως ψυχολογικά με βάση όλα αυτά που σας έχω προαναφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Η Πληροφορική σε ενδιαφέρει? Αν ναι θα χαραμιστείς αν πας μόνο για καθηγητής σε ένα σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

praxitelison

Νεοφερμένος

Ο praxitelison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η Πληροφορική σε ενδιαφέρει? Αν ναι θα χαραμιστείς αν πας μόνο για καθηγητής σε ένα σχολείο.

Δεν αντιλέγω όντως μπορεί να είναι βαρετό εάν γίνει κάποιος καθηγητής πληροφορικής σε ένα σχολείο αλλά και πάλι μπορεί να συνεχίσει την ακαδημαϊκή καριέρα του, για παράδειγμα σε ένα μάθημα μας (ασφάλεια πληροφοριών και συστημάτων) ο βοηθός του επίκουρου καθηγητή μας, μας έκανε εργαστήριο για ασφάλειας σε Linux και είδη επιθέσεων και ήταν διορισμένος καθηγητής σε σχολείο και έκανε το διδακτορικό του στη σχολή της πληροφορικής του ΠΑΜΑΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τι να σου πω, ελπίζω να πάνε όλα καλά για σένα. Θα το διαπιστώσω κι εγώ του χρόνου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγνη

Νεοφερμένος

Η αγνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
περασε καιρος που εβαλες το θεμα και δεν εχω διαβασει ακομα ολες τις απαντησεις.απλα σκεφτομαι και εγω να παω μπρατισλαβα για φαρμακευτικη αν και εχω ηδη τελειωσει μια πολυτεχνικη σχολη και εχω κανει και μεταπτυχιακο. βασικα εψαχνα γενικα πληροφοριες και βρηκα και το φορουμ και γραφτηκα :P
τι αποφασισες? παμε μαζι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
περασε καιρος που εβαλες το θεμα και δεν εχω διαβασει ακομα ολες τις απαντησεις.απλα σκεφτομαι και εγω να παω μπρατισλαβα για φαρμακευτικη αν και εχω ηδη τελειωσει μια πολυτεχνικη σχολη και εχω κανει και μεταπτυχιακο. βασικα εψαχνα γενικα πληροφοριες και βρηκα και το φορουμ και γραφτηκα :P
τι αποφασισες? παμε μαζι? :P

Αφού έχεις τελειώσει ήδη πολυτεχνική σχολή δεν μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγνη

Νεοφερμένος

Η αγνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απαπαπα σιγα μην κατσω στην ελλαδα να σπουδασω φαρμακευτικη.ειναι πολυ δυσκολα και δεν εχω πλεον το κουραγιο που ειχα στα 18 μου.η αδερφη μου εκανε 7,5 χρονια να βγαλει την σχολη.ενω στην μπρατισλαβα θα ειναι πολυ πιο ευκολα :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
απαπαπα σιγα μην κατσω στην ελλαδα να σπουδασω φαρμακευτικη.ειναι πολυ δυσκολα και δεν εχω πλεον το κουραγιο που ειχα στα 18 μου.η αδερφη μου εκανε 7,5 χρονια να βγαλει την σχολη.ενω στην μπρατισλαβα θα ειναι πολυ πιο ευκολα :xixi:

Έχεις και ένα δίκιο πάνω σε αυτό, ανάλογα το κουράγιο σου :D.

Αλλά να σε ρωτήσω, τι σε αποθάρυνε απο το αντικείμενο της πολυτεχνικής σχολής που τελειωσες και δεν θες να συνεχίσεις το αντικείμενο; Μου κάνει εντύπωση που λες πως τελείωσες την σχολή έκανες μάλιστα και μεταπτυχιακό αλλά θέλεις να στρίψεις προς φαρμακευτική. Βλέπεις οι πολυτεχνικές σχολές ίσως είναι μέσα στις προτιμίσεις μου για αυτό θα με ενδιέφερε να άκουγα την εμπειρία σου :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγνη

Νεοφερμένος

Η αγνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οχι να πας αν σου αρεσει.απλα εμενα το οενιρο μου απο τοτε που με θυμαμαι ειναι να γινω φαρμακοποιος (η μαμα μου ειναι) και η σχολη που περασα απο την αρχη δεν με ενδιαεφερε αλλα ημουνα 18 τοτε και ηθελα απλα να φυγω απο το σπιτι.κα τωρα βλεπουμε με τους γονεις οτι επρεπε να ειχα παει φαρμακευτικη και οτι ακομα μπορει.θα γυρισω στα 31 μου και θα εχω ετοιμη δουλεια με πολυ καλες αποδοχες. θα ειναι τελειαα :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Και αλλοι στα 22 με ετοιμη δουλεια.Τελεια.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
οχι να πας αν σου αρεσει.απλα εμενα το οενιρο μου απο τοτε που με θυμαμαι ειναι να γινω φαρμακοποιος (η μαμα μου ειναι) και η σχολη που περασα απο την αρχη δεν με ενδιαεφερε αλλα ημουνα 18 τοτε και ηθελα απλα να φυγω απο το σπιτι.κα τωρα βλεπουμε με τους γονεις οτι επρεπε να ειχα παει φαρμακευτικη και οτι ακομα μπορει.θα γυρισω στα 31 μου και θα εχω ετοιμη δουλεια με πολυ καλες αποδοχες. θα ειναι τελειαα :jumpy:

Δεν είναι σίγουρο ότι θα τις δηλώσω απλά τώρα τελευταία "ψάχνομαι" με τις διάφορες επιλογές.

Καλή εποτυχία με την φαρμακευτική και σίγουρα ποτέ δεν είναι αργά!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Λυπηρό πάντως το όνειρο ενός νέου να είναι να ξεκινήσει δουλειά στα 31(!) και αυτή απλά επειδή την έχουν έτοιμη οι γονείς του. Εντάξει έχουμε οικονομική κρίση, αλλά μου ακούγεται πέρα από το σπουδάζω κάτι μόνο για το βόλεμα, λίγο τραγικό το να ξεκινήσεις να δουλεύεις πρώτη φορά τόσο μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγνη

Νεοφερμένος

Η αγνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λυπηρό πάντως το όνειρο ενός νέου να είναι να ξεκινήσει δουλειά στα 31(!) και αυτή απλά επειδή την έχουν έτοιμη οι γονείς του. Εντάξει έχουμε οικονομική κρίση, αλλά μου ακούγεται πέρα από το σπουδάζω κάτι μόνο για το βόλεμα, λίγο τραγικό το να ξεκινήσεις να δουλεύεις πρώτη φορά τόσο μεγάλη.

καταρχην εδω και ενα χρονο δουλευω ηδη στο φαρμακειο. και οπως θα ειδες και παραπανω η φαρμακρυτικη ειναι ενα ονειρο ζωης μου και οχι απλα ενα βολεμα.εξαλλου και ενας γιατρος μετα τα 30 δουλεωει και αν. γιατι δηλαδη να ψαχνομαι για δουλεια στην οποια θα εχω ενα αφεντικο πανω απο το κεφαλι μου για να παιρνω 1000 και 1200 το μηνα και αν ενω μπορω να παιρνω 8000 σε ενα δικο μου μαγαζι? και αφου εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα να το κανω φυσικα και θα το εκμεταλευτω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top