Οδηγός σύμβουλος προς πρωτοετείς φοιτητές

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Θελω να μου πειτε την γνωμη σας.Μια κοπελα η οποια δεν την ξερω προσωπικα αλλα μεσω γνωστων για να πω την αληθεια δεν την εχω δει απο κοντα οταν εμεθε οτι θελω να περασω στην σχολη που σπουδαζει και εκεινη προσφερθηκε να παμε μαζι να με γραψει να μου δειξει που ακριβως ειναι η σχολη να μου δωσει σημειωσεις κτλ.Λετε να ειναι κομματοσκυλο και τα κανει μονο και μονο να με γραψει στην παραταξη στην οποια ανηκει αν ανηκει;τι λετε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Θελω να μου πειτε την γνωμη σας.Μια κοπελα η οποια δεν την ξερω προσωπικα αλλα μεσω γνωστων για να πω την αληθεια δεν την εχω δει απο κοντα οταν εμεθε οτι θελω να περασω στην σχολη που σπουδαζει και εκεινη προσφερθηκε να παμε μαζι να με γραψει να μου δειξει που ακριβως ειναι η σχολη να μου δωσει σημειωσεις κτλ.Λετε να ειναι κομματοσκυλο και τα κανει μονο και μονο να με γραψει στην παραταξη στην οποια ανηκει αν ανηκει;τι λετε;;;;
με ποιο δικαιωμα θα γραψει εκεινη το ονομα σου? αν το εκαναν αυτο σε εμενα...:ropalo::ropalo::crazy::beating::beating: χαχα αστειευομαι...(νομιζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θελω να μου πειτε την γνωμη σας.Μια κοπελα η οποια δεν την ξερω προσωπικα αλλα μεσω γνωστων για να πω την αληθεια δεν την εχω δει απο κοντα οταν εμεθε οτι θελω να περασω στην σχολη που σπουδαζει και εκεινη προσφερθηκε να παμε μαζι να με γραψει να μου δειξει που ακριβως ειναι η σχολη να μου δωσει σημειωσεις κτλ.Λετε να ειναι κομματοσκυλο και τα κανει μονο και μονο να με γραψει στην παραταξη στην οποια ανηκει αν ανηκει;τι λετε;;;;

Και να είναι κομματόσκυλο, αν δεν θες, δεν θα σε γράψει!
Και να το ξεκαθαρίσεις από την αρχή, ότι δεν θες να ανακατευτείς με αυτά, να της το δώσεις να το καταλάβει!

Και αν τυχόν το κάνει, στήσε καυγά!!!!!:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ας μην ειμαστε τοσο επιφυλακτικοι.Μπορει να ειναι μπορει και όχι.
Αν δεις οτι προσπαθει να σε φερει σε επαφη με άτομα απο κομματα και εσυ δε θέλεις, απλά κοψε :-)
Αυτο που δε καταλαβαίνουν τα παιδιά που ανοικουν σε κομματα, ειναι οτι ΑΝ θέλουν να βοηθησουν τον νεο φοιτητή και ο νέος φοιτητής, ΕΠΙΘΥΜΕΙ να κομματικοποιηθει, έχει καλός...ΑΝ ομως δε θέλει καλό ειναι να τον αφηνουν στην ηρεμια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα που σε ακολουθούν παντού είναι πολύ σπαστικό....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
προσωπικα την πρωτη μερα που πηγα στο εμπ γνωρισα δυο τυπους απο την δαπ ,(αυτοι ηρθαν και μου μιλησαν)
τα παιδια ειναι μια χαρα ,αλλα με την συμπεριφορα μου τους εδειξα οτι δεν ενδιαφερομαι και επειδη ακριβως δεν ειναι βλακες το καταλαβαν και απο τοτε,οποτε χρειαστω κατι (ειτε καποιες σημειωσεις ειτε παλιοτερα θεματα) μου τα δινουν και ποτε δεν μου εχουν πει να με γραψουν υη κατι τετοιο.

δεν χρειαζεστε να στε αγενεις ,δεν μιλαω βεβαια για κατι ζωα κνιτες που ερχονται εκει που γραφεις διαγωνισμα και σου μοιραζουν φυλλαδια,αλλα να στε ευγενικοι ,διοτι μπορει καποτε να χρειαστειτε την βοηθεια τους ,οχι απαραιτητα σε θεματα μαθηματων ,αλλα ακομα και εμπειριων η και νομοθεσιας ,(ξερουν καλα τι παιζει σε καθε σχολη με την νομοθεσια.)
πανω απο ολα δεν ξεχναμε τις αρχες μας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania*

Νεοφερμένος

Η Rania* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλα ε φοβερος οδηγος σπουδων... Τ.Ε.Λ.Ε.Ι.Ο.Σ.
ως ψαρωμένη και εγω πρωτοετης φετος θα τον εφαρμοσω σιγουρα... :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σε αίθουσες δεν κάνουμε καθόλου μάθημα; Μόνο σε αμφιθέατρα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε αίθουσες δεν κάνουμε καθόλου μάθημα; Μόνο σε αμφιθέατρα; :confused:

Κάνετε και σε αίθουσα, σε αμφιθέατρα γίνονται μόνο τα μεγάλα μαθήματα που έχουν πάρα πολλά άτομα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νοσφερατου

Νεοφερμένος

Ο Νοσφερατου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Απλη ερωτηση...Πως αποφευγουμε τους κομματικοποιημένους που σε πολλές περιπτώσεις ειναι οχι απλά πιεστικοί αλλά και αναιδείς...πχ..."Σε βοήθησα...σου έδειξα που ειναι η γραμματεία και σου ειπα τι να κάνεις και εσυ τωρα δε θα στηρίξεις το κομα????Θα σε...."
Γνωστές περιπτωσεις...
Τους φτυνεις στα μουτρα(και ενα αγριο βλεμμα μπορει να ειναι φτυσιμο στα μουτρα) και προσπερνας...Εγω εστω αυτο θα κανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Πάντως περιγράφετε αυτούς των φοιτητικών παρατάξεων λες και είναι μέλη καμιάς επικίνδυνης αίρεσης ή παραθρησκευτικής οργάνωσης..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι κακοί μωρέ...απλά αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά, πραγματικά μπορούν να γίνουν ΠΟΛΥ ενοχλητικοί!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Τους φτυνεις στα μουτρα(και ενα αγριο βλεμμα μπορει να ειναι φτυσιμο στα μουτρα) και προσπερνας...Εγω εστω αυτο θα κανω..

Δεν είναι λύση αυτή. ;) Δείχνεις με τον τρόπο σου, ευγενικά όμως, πως δεν ενδιαφέρεσαι. Αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο ναι πράξε έτσι, αλλά από το πουθενά δεν είναι καλό να δημιουργούμε εμπάθειες και χωρίς λόγο στην τελική. :) Από την άλλη ποτέ δε μου έχει τύχει κάτι τόσο τραβηγμένο. Ούτε καν κάτι τραβηγμένο τώρα που το σκέφτομαι. Είμαστε πολύ χαλαρά. Το μόνο μου πρόβλημα είναι τα φυλλάδια της ΚΝΕ. Τόσο χαρτί τσάμπα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νοσφερατου

Νεοφερμένος

Ο Νοσφερατου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πάντως περιγράφετε αυτούς των φοιτητικών παρατάξεων λες και είναι μέλη καμιάς επικίνδυνης αίρεσης ή παραθρησκευτικής οργάνωσης..:worry:

τα κομματικα συμφεροντα και τα σκυλια των κυβερνοντων δεν εχουν καμια δουλεια μεσα στα πανεπιστημια μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
τα κομματικα συμφεροντα και τα σκυλια των κυβερνοντων δεν εχουν καμια δουλεια μεσα στα πανεπιστημια μας...

Δεν διαφωνούμε στη βάση αυτού που λες, αλλά αν αντιδράς έτσι, φανατίζεσαι εξίσου με αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νοσφερατου

Νεοφερμένος

Ο Νοσφερατου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν είναι λύση αυτή. ;) Δείχνεις με τον τρόπο σου, ευγενικά όμως, πως δεν ενδιαφέρεσαι. Αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο ναι πράξε έτσι, αλλά από το πουθενά δεν είναι καλό να δημιουργούμε εμπάθειες και χωρίς λόγο στην τελική. :) Από την άλλη ποτέ δε μου έχει τύχει κάτι τόσο τραβηγμένο. Ούτε καν κάτι τραβηγμένο τώρα που το σκέφτομαι. Είμαστε πολύ χαλαρά. Το μόνο μου πρόβλημα είναι τα φυλλάδια της ΚΝΕ. Τόσο χαρτί τσάμπα :mad:
τα κομματικα συμφεροντα και τα σκυλια των κυβερνοντων δεν εχουν καμια δουλεια μεσα στα πανεπιστημια μας...

Δεν διαφωνούμε στη βάση αυτού που λες, αλλά αν αντιδράς έτσι, φανατίζεσαι εξίσου με αυτούς.
το φτυνω στα μουτρα ειναι μεταφορα και μπορει να πραγματωθει με πολλαπλους τροπους..ομως το θεωρω χυδαιο αυτο που κανουν,οποτε δε θα ηταν και παραλογο αν η μεταφορα γινει κυριολεξια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι όντως άσχημο αυτό που κάνουν, δεν το συζητώ, αλλά αρκεί απλά η αδιαφορία. Ακόμα και αυτοί βαριούνται κάποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άσχετο αν δεν είναι spam? Αυτός ο οδηγός σπουδών τι είναι; Το έχω ξανακούσει και το έχω απορία. Τον δίνουν μόνο στα Πανεπιστήμια ή και στα ΤΕΙ και τι περιέχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ο Οδηγός Σπουδών είναι ένα manual πληροφοριών σχετικά με τις σπουδές του φοιτητή και όχι μόνο. Δηλαδή περιέχει:

- οργανωτική περιγραφή του Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ (όργανα διοίκησης, σχολές, τμήματα)
- οργανωτική περιγραφή του Τμήματος στο οποίο ανήκει ο φοιτητής (όργανα διοίκησης, μέλη Δ.Σ., παρουσίαση εργαστηρίων ή των σπουδαστηρίων με τα μέλη συντονισμού τους και τα επιστημονικά όργανα που περιέχουν, ερευνητικό στόχο που έχουν κτλ, παρουσίαση των αιθουσών του Τμήματος, αμφιθεάτρων διδασκαλίας,...κτλ)
- περιγραφικά τα βιογραφικά σημειώματα των μελών ΔΕΠ (καθηγητών), εργαστηριακών βοηθών (ΕΤΕΠ), επιστημονικών συνεργατών ανά Τομέα του Τμήματος
- αναφορά στην ερευνητική δραστηριότητα των μελών ΔΕΠ και επιστημονικών συνεργατών του Τμήματος ανά Τομέα αλλά και στο επιστημονικό γνωστικό αντικείμενο του κάθε Τομέα που προσφέρεται προπτυχιακά
- περιγραγή των κανονισμών του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών (αριθμός μαθημάτων για την λήψη πτυχίου, πιθανό μέγιστο όριο επιλογής μαθημάτων ανά εξάμηνο, σειρά επιλογής κάποιων μαθημάτων, απαιτούμενες διδακτικές μονάδες ή ECTS,...κτλ)
- περιγραφή της ενδεικτικής ύλης και της ανάλογης βιβλιογραφίας (που θα διανεμηθεί στους φοιτητές) ανά προσφερόμενο μάθημα του Τμήματος

- ενδεικτικό πλάνο της σειράς εξέτασης των μαθημάτων σε κάθε εξεταστική (λείπουν οι εκάστοτε ημερομηνίες μόνο)
- ημερομηνίες λειτουργίας του Τμήματος (αργίες, ημιαργίες, γιορτές)
- ημέρες και ώρες που δέχεται η Γραμματεία του Τμήματος και των Τομέων αλλά και η δανειστική Βιβλιοθήκη του Τμήματος
- περιγραφή των μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών του Τμήματος (αναλυτική πριγραφή με τα μαθήματα, οι τομείς εξειδίκευσης, οι νομικές διατάξεις συμμετοχής, οι ερευνητικοί στόχοι, οι επαγγελματικοί στόχοι,...κτλ)
- άλλες παροχές προς ειδική κατηγορία φοιτητών (π.χ. ανάπηροι, με χαμηλό εισόδημα,...κτλ) με βάση ισχύοντα νομικά διατάγματα
- αναφορές σε διαδικασίες Υποτροφιών,...από το ΙΚΥ κτλ
- κάθε χρόνο ο οδηγός σπουδών αλλάζει γιατί πολύ απλά μπορεί να υπάρξει και αλλαγή στην ανάθεση μαθημάτων στους διδάσκοντες ή κάποια μαθήματα να μην διδαχτούν για κάποια ακαδημαϊκή χρονιά

Γι' αυτό τον λόγο να παρακολουθείτε κάθε χρόνο τον οδηγό σπουδών για ενδεχόμενες αλλαγές (π.χ. σε καθηγητές ή και μαθήματα) μην βρεθείτε προ εκπλήξεων με την "ευγενέστατη" Γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Και αυτό το manual μας το δινουν οταν παμε να γραφτουμε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top