Προετοιμασία για Proficiency

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
πηγες και εκανες απο το A1 μεχρι στο C2 σε 2 χρονια???
όχι όταν πήγα για πρώτη φορά φροντ. με ρώταγαν απλά πράγματα πχ τ δουλεία κάνουν οι γονείς σ και δν μπορούσα να πω κουβέντα αλλά με έβαλαν αμέσως για λόουερ και το πήρα σε 1 χρόνο και τα 2 αλλα ένιωθα ΧΑΛΙΑ στη αρχή γιατί δν ήξερα τπτ σε σχέση με τους άλλους..ήθελα να βάλω τα κλάματα αλλά προσπάθησα και μετά από αυτό πήγα για πρόφ. και το Σεπτ. μας βάλαν ένα μοκ έτσι γιαι να μας το βάλουν και επειδή τα είχα πάει κάπως ΚΛ έδωσα και τ πέρασα πως τώρα...πάντως το πέρασα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Με αυτους τους βαθμους πιστευω ενα χρονο τον θελει σιγουρα...


Ααα και Daisy δεν μας ειπες τους βαθμους σου στο ECPE και τον Grade στο Cambridge.

Οχι για τιποτα αλλο.
Απλα για μετρο συγκρισης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Δεν πειραζει ρε συ...
Don't worry...
Για μετρο συγκρισης τι βαθμους ειχες στο ECPE κι τι GRADE στο CPE?;)
δν έχω ιδέα ρε συ μονο ξέρω ότι δν το πέρασα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
OK τοτε...
Παντως αν θες και μονο απο εγωισμο μπορεις να το ξαναδωσεις..-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
δεν θα προτεινα μονο απο εγωισμο γτ ειναι 175 ευρω και δεν ειναι και λιγα... Κανε ενα διαλειμμα και ξαναδωσε αργοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μα δεν την ειπε κανεις να δωσει τωρα...
Μπορει να δωσει πχ με το που μπει στην σχολη της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
OK τοτε...
Παντως αν θες και μονο απο εγωισμο μπορεις να το ξαναδωσεις..-
τώρα με τπτ γιατί είμαι Β Λυκ. μετά μπορεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εεε ναι μπορεις να δωσεις και στο πανεπιστημιο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδες καλησπερα,

θελω να ερωτησω τα εξης :

εχω παρει το Lower ( Cambridge ) με C πριν απο 12 χρονια.Θελω οπωσδηποτε να βελτιωσω τα αγγλικα για πολλους λογους και να δωσω οπωσδηποτε για πιστοποιηση.
Για φροντηστηριο κοιταω.
Επειδη ακομα δεν εχω ρωτησει, ποσο περιπου κυμαινονται τα μηνιαια διδακτρα; Χτυπανε πανω απο 100αρι το μηνα;
Μιλαμε για μαθηματα 2-3 φορες τη βδομαδα κανα δυωρο ( καπου τοσο νομιζω οτι ειναι ισως και λιγοτερο).
Αν ξεκινησω το Σεπτεμβρη /Οκτωνβρη προλαβαινω ΣΟΒΑΡΑ να δωσω το Μαιο για το Κεμπριτζ/Μισιγκαν;
Μπορω να δωσω κατευθειαν για το διπλωμα η υπαρχουν τιποτα ενδιαμεσα τεστ;
Εκτος απο αυτα τα δυο υπαρχει καποιο αλλο που οδηγει σε επαρκεια και αδεια διδασκαλιας Edexcel ή Lancashire;
Eυχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μπορείς να δηλώσεις κατευθείαν για εξετάσεις Proficiency χωρίς κάποιο άλλο χαρτί, ήμουν απο τους τελευταίος που έδωσαν preliminary στο michigan και την επόμενη χρονία καταργήθηκε :lol:

2-3 ώρες μονο δεν νομίζω να είναι το φροντιστήριο, και ναι πρέπει να είναι γύρω στα 100.... εγω έκανα γύρω στις περιπου 10 ώρες καθε κυριακή 3ωρες τεστ, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι πρέπει να το κάνεις για να περάσεις, θεωρώ οτι ήταν ΠΑΡΑ πολύ, και με κούρασε αρκετά αν και δεν διάβαζα.... καλο είναι να κάνεις καποια τεστ περασμένων χρόνων η τεστ απο βιβλιά που υπάρχουν...

Επίσης θα σου πρότεινα να δηλώσεις για 2 εξετάσεις π.χ εγώ έδωσα και Michigan και edexcel και τα δύο μου φάνηκαν εύκολα, το edexcel περισσότερο εύκολο, και το πέρασαν σχεδόν ολοι απο το φροντιστήριο μου, και θα σου έλεγα οτι καλό θα ήταν να δηλώσεις σε 2 εξετάσεις, αν δεν περάσεις την μια να έχεις την άλλη, και αν περάσεις και τις 2 δεν χάνεις και τίποτα... είναι κάπως πιο σίγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπόν αν εχεις τα αγγλικα σου σε καλο επιπεδο συντηρημένα σε 1 χρονο πιστευω να μπορεσεις να το παρεις το Proficiency αλλα πρεπει να καταβαλλεις καποια προσπάθεια.
Για ώρες πιστευω πως 5-6 ωρες την εβδομαδα ειναι καλα.Με τιποτα κατω απο 4 ωρες.
Ετσι ωστε να μπορεσεις να δωσεις τον Μαιο πληρως προετοιμασμενος Michigan ECPE.
To Michigan,το Cambridge και το UCLAN οδηγει σε επαρκεια και θα σου προτεινα να δωσεις καποιο απο τα 2 πρωτα ή/και τα δυο γιατι το UCLAN ειναι μεγαλη παγιδα και ας το παρουσιαζουν ευκολο.
Για το EDEXCEL μην το επιχειρήσεις γιατι φετος τα γραπτα και ιδιαιτερα το ακουστικο μερος ηταν φιασκο.Μονο αν εισαι πολύ καλος στην εκθεση να το δωσεις.Και φυσικα δεν διδει και επαρκεια.Ακου και μενα που εχω δωσει ως σημερα 3 εξετασεις του EDEXCEL.
Τωρα για οποια αλλη απορια εδώ είμαστε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efthymios1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Λοιπόν αν εχεις τα αγγλικα σου σε καλο επιπεδο συντηρημένα σε 1 χρονο πιστευω να μπορεσεις να το παρεις το Proficiency αλλα πρεπει να καταβαλλεις καποια προσπάθεια.
Για ώρες πιστευω πως 5-6 ωρες την εβδομαδα ειναι καλα.Με τιποτα κατω απο 4 ωρες.
Ετσι ωστε να μπορεσεις να δωσεις τον Μαιο πληρως προετοιμασμενος Michigan ECPE.
To Michigan,το Cambridge και το UCLAN οδηγει σε επαρκεια και θα σου προτεινα να δωσεις καποιο απο τα 2 πρωτα ή/και τα δυο γιατι το UCLAN ειναι μεγαλη παγιδα και ας το παρουσιαζουν ευκολο.
Για το EDEXCEL μην το επιχειρήσεις γιατι φετος τα γραπτα και ιδιαιτερα το ακουστικο μερος ηταν φιασκο.Μονο αν εισαι πολύ καλος στην εκθεση να το δωσεις.Και φυσικα δεν διδει και επαρκεια.Ακου και μενα που εχω δωσει ως σημερα 3 εξετασεις του EDEXCEL.
Τωρα για οποια αλλη απορια εδώ είμαστε!:D
Εγω πηρα το προφ. με Β κανοντας επι 1,5 χρονο τρεις ωρες την εβδομαδα ιδιαιτερα. με πολυ ομως διαβασμα στο σπιτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
3 την εβδομαδα αλλα ιδιαιτερα όπως είπες!
Και με 2 ωρες την βδομαδα μπορεις να πετυχεις στο ECPE με ιδιαιτερα και μιλαω απο προσωπικη κατασταση με ενα φιλο μου.
Και καλα το διαβασμα πρεπει να υπαρχει ουτως ή αλλως.
Ο καθηγητης δεν ειναι μαγος να σου βάλει τιςς γνωσεις στο κεφαλι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efthymios1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Ακριβως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και λεγανε και οι αρχαιοι ημων προγονοι "τα αγαθα κοποις κτωνται":no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Πήρα δεκέμβριο το lower, και τον επόμενο το pro.
Με κενό Μάιο-Ιούνιο λόγω εξετάσεων...
δηλαδή 8-9 μήνες συνολικά
Εντατικά το καλοκαίρι, πιο χαλαρά τους υπόλοιπους μήνες.
Όπως ανέφεραν και τα παιδιά, θέλει δουλειά.
Αρχικά, το βασικό ήταν να εμπλουτίσω το λεξιλόγιο και να ασχολήθω με εκθέσεις ανεβασμένου επιπέδου.
Παρατήρησα ότι τα κατάφερνουν κυρίως αυτοί που δεν θεωρουν τα αγγλικά αγγαρεία(εννοώ τόσο γρήγορα)
Για τους υπόλοιπους θέλει χρόνο.
Νομίζω, αν θυμάμαι καλά πως ήταν περίπου 100-150 ευρώ τον μήνα.
Ως πτυχίο αξίζει πολύ, μην το αφήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Mαλιστα ,
οποτε κανα 6ωρο τη βδομαδα τρια διωρα και πανω κατω 100-120 ευρω να υπολογιζω.
Απλως δεν ηξερα επειδη το λοουερ το εχω με C, μηπως δινω τιποτα εξετασεις πριν.
Οντως και εγω ειχα υποψη μου οτι το edexcel δεν οδηγει σε επαρκεια.
Ελπιζω να μην ακουσω τιποτα 200 η 250 ευρω το μηνα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαλη τυχη τωρα σε οτι και αν κανεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top