Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Κι εγω το σκεφτομουν να παω εξω.. γιατι δε μπορω να δεχτω οτι ο καθενας που εχει κολλημα να γινει γιατρος παει στη βουλγαρια που μπορεις να περασεις και με 12 και μετα να σου κανει και το μαγκα (αληθινο περιστατικο..) αλλα το προβλημα ειναι οτι θελει πολλη δυναμη,ειναι δυσκολο.. κι αφου δεν εχω παραπονο απ τη σχολη δεν πηγα τελικα..

Γνωρίζω πως σε κάποια πανεπιστήμια της Βουλγαρίας δε κοιτάνε μόνο βαθμούς αλλά δίνεις και επιπλέον εξετάσεις σε συγκεκριμένα μαθήματα (βιολογία, χημεία κλπ) για να σε δεχτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Επειδη μιλαω για συγκεκριμενο περιστατικο,μου το ειπε ο ιδιος οτι εδωσε 2 φορες για ιατρικη και δεν περασε,εμαθε ενα χρονο βουλγαρικα και πηγε σ ενα πανεπιστημιο οπου ουσιαστικα εξετασαν κατα ποσο ηξερε τη γλωσσα.. γι αυτο και ο ιδιος ειπε οτι ενας μαθητης του 12 θα μπορουσε να περασει. Δεν αντιλεγω,φυσικα και υπαρχουν σοβαρα πανεπιστημια,ομως το να μου λεει διαφορα ο συγκεκριμενος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Επειδη μιλαω για συγκεκριμενο περιστατικο,μου το ειπε ο ιδιος οτι εδωσε 2 φορες για ιατρικη και δεν περασε,εμαθε ενα χρονο βουλγαρικα και πηγε σ ενα πανεπιστημιο οπου ουσιαστικα εξετασαν κατα ποσο ηξερε τη γλωσσα.. γι αυτο και ο ιδιος ειπε οτι ενας μαθητης του 12 θα μπορουσε να περασει. Δεν αντιλεγω,φυσικα και υπαρχουν σοβαρα πανεπιστημια,ομως το να μου λεει διαφορα ο συγκεκριμενος..

Τι να σου πω, μπορεί να πέτυχε κάποιο μη σοβαρό πανεπιστήμιο. Και πάλι όμως, πως ένας μαθητής του 12 θα αντεπεξέλθει στα μαθήματα της Ιατρικής; Γιατί το ζήτημα είναι να βγει γιατρός από 'κει μέσα, όχι χασάπης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Μπορει να αποφασισει να στρωθει στο διαβασμα,δεν ξερω :P σημασια εχει πως του παρεχεται η δυνατοτητα ενω εδω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Μπορει να αποφασισει να στρωθει στο διαβασμα,δεν ξερω :P σημασια εχει πως του παρεχεται η δυνατοτητα ενω εδω..

Καλά από την άλλη το να είναι τόσο υψηλές οι βάσεις εδώ, ε είναι λίγο άδικο.

Πάντως ξέρω ένα παιδί και ο αδερφός του δεν έπιανε καμία Ιατρική εδώ οπότε πήγε και σπούδασε έξω. Όχι Βουλγαρία, αλλού πήγε. Και τώρα όπου να ναι παίρνει ειδικότητα μου φαίνεται, όλα οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Αυτο που μου χτυπαει ασχημα ειναι οτι καποιος που δεν τα πηγε καλα & εχει τη δυνατοτητα να παει εξωτερικο μπορει να γινει γιατρος και να ''απολαμβανει τα προνομια'' ενω καποιος αλλος που δε μπορει να φυγει η να ξαναδωσει εξετασεις ακομα κι αν πλησιασε πολυ περισσοτερο την ιατρικη σπουδαζει κατι που στην ελλαδα και το νου της εδω κοινωνιας ειναι πολυ κατωτερο.. τες πα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κι εγω το σκεφτομουν να παω εξω.. γιατι δε μπορω να δεχτω οτι ο καθενας που εχει κολλημα να γινει γιατρος παει στη βουλγαρια που μπορεις να περασεις και με 12 και μετα να σου κανει και το μαγκα (αληθινο περιστατικο..) αλλα το προβλημα ειναι οτι θελει πολλη δυναμη,ειναι δυσκολο.. κι αφου δεν εχω παραπονο απ τη σχολη δεν πηγα τελικα..

για να μπορει να ασκησει το επαγγελμα πρεπει να δωσει εξετασεις.
oπα η βουλγαρια εχει μπει στην EE.
δεν ξερω αν ισχυει
-----------------------------------------
παντως εγω θα σου προτεινα να ξαναδωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Δε λεω οτι παιρνει το πτυχιο τζαμπα ουτε οτι δεν εχει γνωσεις... απλα καποιος με πολυ χαμηλοτερο βαθμο εχει τη δυνατοτητα να σπουδασει αυτο που θελει, ενα επαγγελμα με κυρος και χρηματα, ενω καποιος που τα πηγε καλα αλλα δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα σπουδαζει κατι θεωρητικα υποδεεστερο. Τελος παντων μη χαλαμε και το θεμα της κοπελας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rinaki

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
πικρα απ'οτι βλεπωωωωωωωωω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ενταξει δεν πειραζει,το πολυ πολυ να παω να δουλεψω στο εξωτερικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filipaster

Νεοφερμένος

Ο filipaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παιδια τελειωνει ο καιρος και ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω........αυτο ειναι ενα προβλημα
....απο την μικρη εως ελαχιστη ερευνα που εκανα μεσω του net βρηκα ενα κολλεγιο που εχει ειδικοτητες που με ενδιαφερουν.....αυτο το κολλεγιο ειναι το ελληνοβρετανικο https://page1.bhc.gr/bhc/index.html......απο οτι εχω ακουσει απο πολλα ατομα ειναι πολυ καλο.....αλλα θα ηθελα και εγω αν υπαρχει καποιος εδω μεσα ο οποιος να εχει πχ εναν φιλο του που να εχει προσωπικη εμπειρια ή ο ιδιος.........γενικα θα ηθελα πληροφοριες......αν ξερει καποιος θα με βοηθαγε πολυ......επισης αν ξερετε καποιο αλλο κολλεγιο που εχετε ακουσει ή πατε θα ηθελα και απο αυτο λεπτομεριες....κατι τελευταιο θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας οσον αφορα ολα αυτα τα κολλεγια τι πιστευετε αξιζουν τον κοπο και τα χρηματα μας?περιμενω τις γνωμες και τις πληροφοριες σας ευχαριστω.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Κοιτα, τον κοπο σιγουρα αξιζουν περισσότερο οι Πανελλήνιες για να περάσεις σε κάποιο δημόσιο πανεπιστήμιο. Το πρόβλημα ειναι οτι ακομη και ενα μέτριο ΤΕΙ σε έναν κλάδο, συχνα εχει πολυ πιο ολοκληρωμένο και σοβαρό προγραμμα σπουδών από το μέσο κολλέγιο. Φυσικα δεν συμβαινει παντού το ίδιο. Για το ελληνοβρετανικο που λες δεν ξέρω, πάντως δικη μου συμβουλή ειναι να ψάξεις για την πραγματική εμβέλεια του University of Wales, που λεει οτι συνεργάζεται, οπως επισης να δεις αν εχει ικανοποιητικο βαθμο συνεργασίας, κοινως αν ελέγχεται επαρκώς απ'το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Αν συμβαινουν αυτα, τοτε ισως να ειναι καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Αν θες να κάνεις διακοπές και να πάρεις πλέον ισότιμο (από Οκτώβρη αναγνωρίζονται) πτυχίο με δημόσιο ΑΕΙ, τότε κολλέγιο. Στο δημόσιο τομέα, πλέον εσύ με τα λεφτά του μπαμπά και ο μαθητής του 18 θα είστε ίδιοι. Στον ιδιωτικό, είναι καθαρά θέμα γνώσεων, όρεξης και μυαλού. Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
μπορει να ειναι το ιδιο οταν αποφοιτησουν και να εχουν ισοτιμο πτυχιο, αλλα ολα στην αγορα εργασιας θα φανουν...οποιος προσπαθει και εχει πολεες γνωσεις θα αναδειχθει σιγουρα εκει που οι συνθηκες ειναι δυσκολες και απαιτειται μεγαλη προσπαθεια για να επιβιωσει κανεισ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filipaster

Νεοφερμένος

Ο filipaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
τι θα ειχατε να μου προτεινετε;να ξαναδωσω ή να παω σε μια ιδιωτικη σχολη.....και κατι ακομα αν θελω να ξαναδωσω πως θα παρω αναβολη απο το στρατο;πρεπει να παω να γραφτω σε μια σχολη ή γινεται και ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
κανενας που να ψαχνετε ακομα για ιδιωτικα πανεπιστημια ? γιατι ψαχνω εγω!!!Εαν μπορει κανεις να δωσει πληροφοριες .ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κάποια στιγμή είχα ακούσει στις ειδήσεις πως δόθηκε άδεια σε αρκετά ξένα κολλέγια με "παραρτήματα" και στην Ελλάδα για αναγνώριση των πτυχίων τους. Κάτι παραπάνω ωστόσο δε γνωρίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
παιδια υπαρχουν ιδιωτικα πανεπιστημια στην ελλαδα!δεν εχετε δει διαφημισεις κατι για παραρτηματα του uclan η το ist ή το university of hertfordκαι κατι αλλα...εμενα παει απο περισυ ενας φιλος μου σε ιδιωτικο παν/μιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
κολλεγια ειναι αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν ενδιαφέρεσαι σου προτείνω https://www.iek-akmi.gr/iek_akmi/media/popup/KX_FYSIKO8ERAPIA.pdf πρόκειται για πτυχείο bachelor οπότε θα έχεις ανώτερο πτυχείο από τα αντίστοιχα τ.ε.ι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top