Μηχανολόγοι Μηχανικοί - Ρομποτική

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Απ' ότι είδα στους μηχανολόγους μηχανικούς υπάρχει μεταπτυχιακό πάνω στη ρομποτικη - αυτόματα συστήματα
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος με τι ασχολείται όποιος κάνει τις ανάλογες σπουδές? Που δουλεύει και τι ακριβώς κάνει? Επίσης που κυμαίνεται περίπου ο μισθός και κατα ποσο βρίσκει κάποιος δουλειά πάνω σε αυτό?

Εγώ φαντάζομαι οτι δουλεύουν σε ερευνητικά κέντρα όπου σχεδιάζουν ανάλογα μηχανήματα και κάνουν δοκιμες.

Σε ενα site είδα οτι θεωρείται ένα απο τα επαγγέλματα του μέλλοντος και οτι οι απολαβές είναι εξαιρετικές (αλλα το ποσο των 30-7ο χιλιαδων/ μηνα μου φάνηκε εξωφρενικά υψηλό :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
όπα εγώ το διάβασα στους ηλεκτρολόγους Μα τι γίνεται?? κλέβει ο ένας τι δουλειά του άλλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
όπα εγώ το διάβασα στους ηλεκτρολόγους Μα τι γίνεται?? κλέβει ο ένας τι δουλειά του άλλου?

:what:

Χαχα :D Λες? :P Κοιτα εγώ πιστεύω οτι οι μηχανολόγοι είναι πιο κοντά σε αυτό το κλάδο παρά οι ηλεκτρολόγοι... Μάλλον και οι δυο μπορούν να ασχοληθουν με αυτο όμως με διαφορετικές αρμοδιότητες, φανταζομαι... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ηρεμήστε παίδες. Η ρομποτική είναι αντικείμενο και των ηλεκτρολόγων και των μηχανολόγων μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Οκ!! Λογικά ναι, και οι δύο έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να ακολουθήσουν κάποιο αντίστοιχο μεταπτυχιακό προγραμμα... Μηπως γνωρίζεις civilara τιποτα απο αυτά που ρωτάω παραπάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ηρεμήστε παίδες. Η ρομποτική είναι αντικείμενο και των ηλεκτρολόγων και των μηχανολόγων μηχανικών.

Ναι, αλλά χωρίς τους Μηχανικούς Η/Υ δεν θα μπορέσετε ποτέ να φτιάξετε ένα ρομποτ με "νοημοσύνη"!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ναι, αλλά χωρίς τους Μηχανικούς Η/Υ δεν θα μπορέσετε ποτέ να φτιάξετε ένα ρομποτ με "νοημοσύνη"!!:D

Χεχε. Ας επαναδιατυπώσω. Η ρομποτική είναι αντικείμενο τόσο του μηχανολόγου όσο και του ηλεκτρολόγου και του ηλεκτρονικού μηχανικού:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
θα μιλησω για τους ηλεκτρολογους που ενημερωθηκα.
στο ενατο εξαμηνο στον κυκλο της ηλεκτρονικης και τον υπολογιστων υπαρχουν μαθηματα "ρομποτικη" και "ευφυη συστηματα ρομποτ" που ασχολουνται κυριως με την φυσικη στην κινηση του ρομποτικου βραχιωνα.
μεταπτυχιακα αξιζει πιστευω και εννοειται μπορεις να κανεις απο τους ηλεκτρολογους.
για μισθους κτλ δεν ξερω και ουτε με ενδιαφερει, με αφορα να κανω αυτο που γουσταρω στην ζωη και ας πεθανω απο την πεινα.

στο δημοκριτειο παντως απο ο,τι ειδα δεν διδασκεται η ρομποτικη τελευταια εξαμηνα.(αυτο το λεει η ιστοσελιδα)

ειναι κατι μονιμο αραγε? ή μονο για φετος δεν θα διδαχθει πχ και μετα θα το διδασκουν?? αυτο ειναι ενα μυστηριο, αν καποιος ξερει ας μου απαντησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Και στους μηχανολόγους στον κατασκευαστικό τομέα(9ο εξάμηνο) υπάρχει μάθημα με τίτλο "Συστήματα ευφυούς ελέγχου και ρομποτική", καθώς και πολλά άλλα παρεμφερή...Μήπως οι μηχανολόγοι βάζουν τα σχέδια για την κατασκευή του ρομπότ π.χ και οι ηλεκτρολόγοι το προγραμματίζουν ή το θέτουν σε λειτουργία; Δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
https://www.learnaboutrobots.com/roboticsEngineer.htm

Διαβάστε την πρώτη παράγραφο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Περίπου όπως το είπα δηλαδή :D
Nice link!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εμένα μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρον κλάδος και σκέφτομαι να προσανατολιστώ προς τα εκεί ύστερα απο προπτυχιακες σπουδές στους Μηχανολόγους Μηχανικούς

Δεν ξέρω όμως αν υπάρχουν δυνατότητες απασχόλησης στην Ελλάδα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Έχεις κοιτάξει τα ρομποτικά των μηχανολόγων; Αν θες κοίταξε στο εργαστήριο αυτομάτου ελέγχου:
https://www.mech.ntua.gr/gr/research/labs
Αν και είσαι μικρός ακόμα!! Πρώτα οι Πανελλήνιες!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Απ' ότι είδα στους μηχανολόγους μηχανικούς υπάρχει μεταπτυχιακό πάνω στη ρομποτικη - αυτόματα συστήματα

υπαρχει και στο προπτυχιακο...στο κατασκευαστικο τομεα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
στους ηλεκτρολογους υπαρχει μεταπτυχιακο πανω στη ρομποτικη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
στους ηλεκτρολογους υπαρχει μεταπτυχιακο πανω στη ρομποτικη??

φανταζομαι πως ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Σκεφτείτε τι είναι ένα ρομπότ και δεν χρειάζεται μετά να ρωτάτε.
Οι Μηχανολόγοι θα φτειάξουν τον μηχανολογικό εξοπλισμό και οι Ηλεκτρολόγοι-Ηλεκτρονικοί θα τού δώσουν "ζωή".
Συνεπώς χρειάζεται συνεργασία.
Μόνο οι Πολιτικοί,Αρχιτέκτονες Μηχανικοί, δεν έχουν δουλειά να κάνουν στα ρομπότ.
Στους ΗΜΜΥδες βλέπω σχετικές ροές και τομείς εξειδίκευσης σε προπτυχιακό επίπεδο αλλά φαντάζομαι ότι μεταπτυχιακά θα μπορούν να κάνουν και από άλλες σχολές υψηλής τεχνολογίας και υποθέτω και από τους Μηχανολόγους αν και οι Μηχανολόγοι είναι γιά βαριές "κατασκευές".
Αλλά τι τα θέλετε τα ρομπότ ρε παιδιά στην Ελλάδα της αποβιομηχάνισης(αδόκιμος όρος αφού γιά να κάνεις αποβιομηχάνιση πρέπει πρώτα να έχεις βιομηχανία!)?
Μόνο παιχνίδια πιθήκους που θα χτυπάνε τα κρόταλα μπορείτε να φτειάχνετε γιά το JUMBO!:P
Σκεφτείτε όσοι σπουδάσετε Ρομποτική μήπως θα μπορούσατε να φτειάξετε έναν ψήστη ρομπότ που να μη διαμαρτύρεται με τη ζέστη, να μην ιδρώνει, και να μη φτύνει στα χέρια του πριν πιάσει να τυλίξει τη γυρόπιτα!Κρίμα γιατί έτσι κάποιος άνθρωπος θα χάσει τη δουλειά του.

Α ξέχασα να πω ότι ένας συνάδελφος(εργένης ακόμη) είχε ένα ρομποτάκι το οποίο του έφερνε το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης εκεί που καθότανε και το μόνο που έλεγε ήταν yes-yes!Δεν το έβρισκε ποτέ μόνο του αν δεν το τοποθετούσε ο συνάδελφς πάντα σε ένα δισκο που ειχε κολλημένο στους βραχίονές του και αυτό στο έφερνε.
Το είχε φέρει ο αδερφός του που έιναι καπετάνιος στα πλοία, από Σιγκαπούρη.

Μιά ερώτηση.
Απ όσο ξέρω οι ηλεκτρολόγοι κάνουν και κάποιο μάθημα μηχανολογικού σχεδίου.Κάνουν το ίδιο οι μηχανολόγοι γιά ηλεκτρολογικό σχέδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ποοοο δε το πιστευω οτι βρηκα thread με ρομποτικη! Μπορει να θυμηθηκα λιγο αργα να γραψω(3 χρονια μετα) αλλα καλλιο αργα παρα ποτε.:P
Πραγματικα εχω πορωση με τη ρομποτικη 3 χρονια ασχολουμαι! Πειτε μου οτι υπαρχουν κι αλλοι ρομποτικαριοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ποοοο δε το πιστευω οτι βρηκα thread με ρομποτικη! Μπορει να θυμηθηκα λιγο αργα να γραψω(3 χρονια μετα) αλλα καλλιο αργα παρα ποτε.:P
Πραγματικα εχω πορωση με τη ρομποτικη 3 χρονια ασχολουμαι! Πειτε μου οτι υπαρχουν κι αλλοι ρομποτικαριοι!

Καλα,γιατί πήγες νομική?...εγω ήθελα να πάω μηχανολόγων μηχανικών στα τει αλλα δε τα πάω καθόλου καλα με τις ροπές!...γενικά την φυσική...και αυτο με προσγείωσε διοτι με ενα πτυχείο απο εκει θα μπορούσα να πάω στις αυτοκινητοβιομηχανίες!....κρίμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Καλα,γιατί πήγες νομική?...εγω ήθελα να πάω μηχανολόγων μηχανικών στα τει αλλα δε τα πάω καθόλου καλα με τις ροπές!...γενικά την φυσική...και αυτο με προσγείωσε διοτι με ενα πτυχείο απο εκει θα μπορούσα να πάω στις αυτοκινητοβιομηχανίες!....κρίμα..
Εε μαρεσε κι η Νομικη.. και εγω τη φυσικη δε τη μπορω, αλλα λατρευω τα μαθηματικα και τον προγραμματισμο! Αν θες δες το thread που ανοιξα, ειναι καπως σχετικο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top